שלי: "מי ששומע את בנימין נתניהו או את מירי רגב יכול לחשוב שבכלל השמאל, במירכאות כפולות ומכופלות, הביא את הפליטים לשכונות הדרומיות"

25 בינואר, 2018
האזינו:

שלי התראינה הבוקר בתכנית חד וחלק בהגשת יוסי מזרחי ברדיו צפון על סערת יהונתן גפן, על תכנית גירוש הפליטים ועל מצבה של המחנה הציוני בסקרים.

להאזנה לראיון המלא:

יוסי: בוקר טוב לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', יו"ר הועדה לביקורת המדינה.

שלי: בוקר טוב יוסי.

יוסי: מה שלומך?

שלי: בסדר גמור, מה שלומך?

יוסי: אנחנו בסדר. חנה סנש שווה לעאהד תמימי?

שלי: לא.

יוסי: לא, אז יונתן גפן הגזים וחטא.

שלי: איך מהמילה 'לא' הוספת את הגזים וחטא?

יוסי: זאת הפרשנות שלי עכשיו תורך.

שלי: יהונתן גפן הוא אדם חופשי, יצירתי, כותב הרבה, מתבטא הרבה, אדם מאוד פוליטי עם דעות מאובחנות וזכותו לכתוב מה שהוא רוצה אני לא משטרת המילים והמחשבות, ובוודאי מה שהוא כתב גם אם אני לא מזדהה איתו בכלל, חנה סנש היא אחת הגיבורות המרכזיות בחיי הפרטיים והאידיאולוגים. הדרך שלה, הדברים שהיא כתבה, המאבק שלה, והמלחמה שלה, הם סמל לכל דבר שאני מאמינה בו וגם אם זה לא נעים לי לשמוע את ההשוואה לעאהד תמימי אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ויש זכות לכל אדם לכתוב טקסטים כאשר עולה על דעתו, כל עוד הוא לא מסית לגזענות ואלימות.

יוסי: מצד שני אביגדור ליברמן בא ואמר, נשים אותו מחוץ לגל"צ זאת תחנה ממשלתית בשליטתי, וכך יעשה ראוי?

שלי: ממש לא ראוי ולא במקום, לא לעניין, לא זכותו, זה מופרך לחלוטין ואתה יודע מה? תאר לעצמך שאני הייתי שרת הביטחון ועמיר בניון היה אומר את אחד הדברים הגזעניים שהוא אומר מידי פעם, ואני הייתי מורה לא להשמיע את עמיר בניון. נשמע לך נורמלי?

יוסי: נשמע לי שהייתה סערה גדולה לאחר מכן.

שלי: כן ואני לא הייתי עושה את זה. א. אני מודה שאני אוהבת את המוזיקה של עמיר בניון, למרות שדעותיו הפוליטיות חשוכות. אני ממש אוהבת אותו כמוזיקאי כיוצר וזמר, אם כי אני מסתייגת הסתייגות עמוקה מדעותיו הדוחות, אבל בוודאי שלא הייתי מעלה על דעתי להורות על איסור השמעה, זה גם כל כך לא מידתי, וכל כך לא סביר. הפזמונים שיהונתן גפן כתב שזורים בכל חיינו. כל הזמרים בישראל שרים אותם, זה חצי מהפלייליסט של רשימת השירים העבריים, מסדר אהבה למולדת, מכל הזמרים אנחנו נצטרך בסוף להישאר רק עם חלק קטן. אף אחד לא יעמוד בסטנדרטים של איווט ליברמן.

יוסי: לאחר מכן בא גידי גוב ואמר שאדם עם מבטא רוסי, עולה חדש, לא יגיד לנו.

שלי: טוב ברור שאני מסתייגת מהאמירה הזאת ומגזענות באשר היא כלפי כל ציבור בישראל.

יוסי: המשפט הזה הוא גזעני לדעתך?

שלי: בוודאי. ברגע שאתה מסייג קבוצה אחת, ועל רקע מוצאה, ולועג לה, אין לזה מילה אחרת לצערי הרב.

יוסי: טוב אז בואי נדבר על קבוצה אחרת. נדבר על חרם הטיסים ומאבק הפליטים. אז השאלה פה היא אם להאמין לנתניהו ומשרד החוץ שיש הסכם עם רואנדה, והולכים לקיים אותו, או להאמין לפליטים שהם מסתכנים או לממשלת רואנדה שאומרת שאין כלל הסכם.

שלי: אני אגיד לך כבר שאני מכנסת את וועדת המשנה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה בשבוע הבא, וזו תת ועדה של הועדה לביקורת המדינה שמקיימת דיונים שהם חסויים, והיא עוסקת בענייני חוץ וביטחון, כדי לענות תשובה מושכלת לשאלה שאתה שואל אותי, האם יש בכלל הסכם או לא.

יוסי: כי גם לכם זה לא ברור?

שלי: רואנדה מכחישה בחשבון הטוויטר הרשמי שלה שיש הסכם כזה, ועוד יוצאת ההודעה מדאבוס של ראש ממשלת רואנדה שהם יסכימו לקבל פליטים בתנאי שזה מרצונם של הפליטים ובתנאי שזה נעשה ע"פ כל האמנות הבינ"ל. ואנחנו יודעים שאצלנו זה לא נעשה ע"פ האמנות הבינ"ל מהסיבה הפשוטה שאף אחד לא טורח לבדוק בכלל אם הפליטים הם סתם מהגרי עבודה או באמת פליטים שנמלטו מרצח עם, מאוד פשוט.

יוסי: גדעון סער התבטא בטוויטר ואמר שלפחות בתקופתי בדקנו ככל שניתן. אחד ואחד.

שלי: אז אני אומרת לך שהדבר הזה לא קורה בכלל, כלומר חלק זעיר ממי שפונים לבקש הכרה כפליט בכל מגיעים לראיון. עומדים שם בתור ורוב הזמן המשרדים סגורים. ובסוף אם מתוך שבע מאות פונים הכירו בשבעה פליטים, שעה שבכל מדינות אירופה ההכרה בפליטים היא בערך 80 אחוז, ואני רוצה להגיד לך עוד משהו ברמה העקרונית ולא הטכנית. אני בת של ניצולי שואה, שני הסבים ושתי הסבתות שלי נספו בשואה, זה חלק מאוד שזור בתפיסת העולם שלי. כמעט הכל מגיע משם. הציונות שלי, אהבת המדינה, באותו משקל גם הידיעה העמוקה והטוטאלית שאנחנו צריכים להיות קשובים עוד יותר לפליט ולנרדף מרצח עם, יותר מכל עם אחר, והעובדה שאנחנו עושים את זה פחות מכל עם אחר, היא בעיני בושה וחרפה. זה דבר שאסור לנו על פי כל אמת מידה מוסרית, אנחנו מדינה חזקה, אנחנו יכולים לתת להם אשרות זמניות עד שבארצם יפסיקו לרדוף אותם, אנחנו יכולים שהם יעבדו במשק הישראלי, וגם יש להם דרישה.

יוסי: אז למה זה קורה שיש תחושה של תמיכה ציבורית ובוודאי תמיכה של הקואליציה לעניין של גירוש הפליטים?

שלי: גסות לב, גזענות, רוע לב, חוסר הסתכלות בפרספקטיבה היסטורית על מה שאנחנו עושים. אני מגנה את זה, אני דוחה את זה על הסף, אני לא מזכירה את זה ולא לרגע. אני מזכירה שאת הבעיה בשכונות בדרום תל אביב יצרה אותה ממשלה שרוצה לגרש את הפליטים.

יוסי: זה מדהים. קל לשכוח שאותה ממשלה ספציפית הביאה אותם לתל אביב.

שלי: כן. ומי ששומע את בנימין נתניהו או את מירי רגב יכול לחשוב שבכלל השמאל, במירכאות כפולות ומכופלות, הביא את הפליטים לשכונות הדרומיות. לא. זאת בעיה שהממשלה יצרה. היא ברת פתרון. הפליטים אכן צריכים להיות מפוזרים ברחבי הארץ ולא להתרכז בשכונות העניות, כי זה סבל של כולם, גם של התושבים העניים והחלשים, וגם של הפליטים. והדבר הזה צריך להיעשות בידי ממשלה שגם עושה משהו חוץ מלעלות אנשים על מטוס ולשלוח אותם אל לב המאפליה ששם ירצחו אותם ויאנסו אותם.

יוסי: ורגע לפני סיום לא חשבת שלא אלך לסקרים וליאיר לפיד הוא מככב באשדוד גם בסקרים והמחנה הציוני יורד לאזור 12 13 מנדטים איך זה קורה?

שלי: יש איזה סקר באשדוד שאני לא יודעת עליו?

יוסי: בטח אם יהיה שם יאיר לפיד יככב שם. אני ראיתי אותו רץ ממקום למקום ואולי המחנה הציוני נשאר קצת מאחור פה.

שלי: רק בסוגית אשדוד, ותכף אשיב לך כמובן על עניין הסקרים. המוחים באשדוד פרסמו הודעה רשמית. בקשו בכל פה מפוליטיקאים לא להגיע אליהם. הם אמרו, אנחנו לא רוצים לעשות את זה מאבק פוליטי, אנחנו מבקשים מחברי הכנסת ומכל הפוליטיקאים לא להגיע לאשדוד.

יוסי: ועדיין הוא הגיע והתקבל וגם נאם.

שלי: אז מגיע ליברמן ומגיע לפיד ולעומת זאת אבי גבאי, יו"ר המפלגה שלי, שמע וכיבד  ולא הגיע. ואני מכבדת את זה מאוד ואני הייתי עושה כמותו.

יוסי: הם רכבו על גלי הפופולריות. ניצלו הזדמנות.

שלי: הם לא רצו להחמיץ חס וחלילה את הפוטו הזה באשדוד, גם אם המוחים הם המבקשים מהם לא להגיע. היה להם חבל להפסיד את הסיבוב הפוליטי הזה. אני אתן לך דוגמה מעצמי, היו בשעתו הפגנות נגד מתווה הגז שזה ממש הנושא שלי, אני הובלתי אותו, אני מדברת עליו, אני מובילה את המאבק, ולא הגעתי להפגנות. חשבת שזה המקום של הציבור לומר את דברו, ואני לא צריכה לגזור קופון פוליטי על זה. וגם זאת העמדה שלי. וכאן אני מאוד מזדהה עם מה שהוא עשה.

יוסי: ונסיים עם הסקרים, עד כמה מודאגת?

שלי: ברור שאני רוצה לראות סקרים טובים ומצוינים, אבל אני יודעת עד כמה פוליטיקה הפכפכה. בערך לפני שתי דקות זה היה הפוך. אני מאמינה בו אני חושבת שהוא אדם ראוי. עם תכונות שעושות אותו מנהיג ראוי ואני כמובן עומדת לימינו או לשמאלה, איך שאתה רוצה. אני בטוחה שבעבודה נכונה אנחנו נוכל להחזיר את הגלגל לאחור ולשנות את המאזן הזה, כי הוא פשוט ראוי יותר.

יוסי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', תודה רבה לך בוקר טוב.

שלי: תודה רבה, בוקר טוב.