עוד חבר במועדון האדם הקדמון

2 בפברואר, 2018
 

כבוד למאבק הציבורי נגד גרוש מבקשי המקלט, וכמה טיפים איך מפעילים לחץ אפקטיבי על שרים וח"כים.
פרשת ריטמן והקצינה שהטריד מינית. כשאיש שלטון החוק, המפכ"ל לשעבר אסף חפץ, מתגלה כעוד חבר במועדון האדם הקדמון שחושב ש"המערכת" זה גברים, ונשים הן חפצים לשימוש. תם זמנכם, מגני הצד המקולקל של העבר. 
שני אנשים מופלאים שאין להם תחליף הלכו השבוע לעולמם. חיים גורי, בשיבה טובה, ומשה נגבי, שגם היה חבר - הרבה טרם זמנו. עצוב וכואב.
העוול המתמשך של העסקת מורי קבלן: 4,500 מורים טובים ומסורים, מושלכים כמו חבילות כשמתחלף 'זכיין.'
הכניעה שלי לפן והויתור על התלתלים ממשיכים לרדוף אותי (ובצדק!)
ובואו תחזקו אותי ותתפקדו!

 

 

 

שלום לכם חברות וחברים,


 

המדריך למוחה. השבוע הצטרפו לרשימת מקבלי עיתון סופשבוע שלנו הרבה חבר'ה שפועלים נגד גרוש מבקשי המקלט. אז קודם כל ברוכים הבאים וכל הכבוד לכם, ודעו שהמחאה הציבורית אפקטיבית. כמה טיפים להגברת היעילות כשאתם פונים לשרים ולח"כים, והם מתאימים, בהזדמנות זאת, גם למאבקים אחרים:
 

כשאתם שולחים הודעות וואטסאפ לח"כים – אל תשלחו כולכם הודעה אחידה. זה מייצר תחושה של ספאם. שכל אחד יתאמץ טיפה וינסח הודעה משלו, זה יותר משכנע.
 

תהיו בקיאים ומעודכנים בנושא שאתם נלחמים עליו.
 

תזדהו! שלום, אני שחר מועלם (סתם המצאתי שם) מראשון לציון, סטודנט / מורה / איש הייטק / טכנאי מזגנים – ואז את המסר.
 

אם אתם חברי מפלגה כלשהי, ציינו זאת כשאתם כותבים לח"כים מאותה מפלגה.
 

תשקיעו יותר מאמצים בשרים. אמנם טלפונים של ח"כים הם יותר זמינים, אבל לשרים יש פשוט יותר יכולת השפעה על קבלת ההחלטות עצמן.
 

קואליציה אופוזיציה: אל תוותרו על חברי האופוזיציה – אבל אל תשכחו שלקואליציה יש רוב ולכן תמיד נכון להפעיל על ח"כים מהקואליציה יותר לחץ.
 

כתבו לשרים ולח"כים גם בעמודי הפייסבוק ובחשבונות הטוויטר והאינסטגרם שלהם. מתחו ביקורת על צעדים שאתם מתנגדים להם, שבחו אותם כשהם עושים משהו טוב. היו חדים, אפילו כועסים, אבל בלי קללות חלילה.

אם אתם צריכים עזרה להגיע פיסית לכנסת – אעזור לכם. כתבו לשני גרנות  shanygranot.knesset@gmail.com.
 

ובסוף אל תשכחו שההתנהלות מול הממשלה והכנסת היא רק חלק מהמאבק, ויש כמובן עוד הרבה דרכים אחרות. מסיוע פרטני למבקשי המקלט, ועד הפגנות, ועוד הרבה דברים בדרך.


 

זמנך עבר, אסף חפץ. "אין צדיק שיעשה טוב ולא יחטא. כמובן שאשמח שקצינים כאלה יישארו במשטרת ישראל", אמר המפכ"ל לשעבר רב ניצב בדימוס אסף חפץ, על חברו מפקד להב 433 ניצב רוני ריטמן, שאמר לקצינה צ' "'אם לא היית פקודה שלי מה הייתי עושה לך", "תסתובבי כדי שאראה אותך מנענעת את התחת", ואחר כך, בחניה, הוא מושך אותה בכוח ומצמיד את פיו לפיה.

 

ועוד הוסיף אסף חפץ למראייניו הנדהמים אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתכנית קלמן ליברמן בכאן ב': "זה זניח. אין איש שנמצא במערכת, ואין לו תקלות כאלה ואחרות. גם לי זה קרה. צריך לקחת את זה בפרופורציות אחרת המפכ"ל לא יוכל למנות אנשים טובים. כל המערכת נחלשת ונפגעת מזה. צריך פרופורציות". כשעליתי לשידור להגיב, אמר לי קלמן – "ח"כ שלי יחימוביץ, יו"ר הועדה לביקורת המדינה מהמחנה הציוני.  את שומעת את הדברים, אני אפילו לא אנסח שאלה", וזה מה שאמרתי:
 

אני מודה שגם אני בהלם. והייתי בטוחה, כאשר העליתם את אסף חפץ לשידור, כיוון שהוא היה מפכ"ל ראוי, ואיש מוסרי, ואיש שלטון החוק , אני הייתי בטוחה שהוא הולך להיות סמן מוסרי גם בעניין הזה. ואז יוצאת מפיו תשפוכת של דברי בלע והבל, חוסר הבנה מוחלט של הסיטואציה.
 

ואתם יודעים מה? הדבר הכי חמור- שהוא כל הזמן מדבר על "המערכת" ו"המערכת", והמערכת תתפרק, ולא תשרוד. ובעיני רוחו "המערכת" זה רק גברים. ואותה קצינה היא בכלל לא המערכת. היא איזה סרח עודף, שהפריע ברוב נודניקיותו לאותו קצין מהולל, והוא לא סופר אותה בכלל.
 

כלומר כשהוא מסתכל על המציאות הוא רואה בה גברים בתפקידי פיקוד, ואת הנשים - כמשהו שמסתובב ככה בין הרגליים ולפעמים מתקיל אותך באיזה אירוע מוזר וחריג שכזה.

וכשהוא מדבר על יציבות "המערכת" לא עולה על דעתו שחלק מהיציבות והתפקוד של המערכת, זה שקצינות ושוטרות יוכלו להתנהל מבלי שגופן ונפשן יהיו למרמס בידי המפקדים שלהן.
 

אתם יודעים,  הבת שלי רוצה לעבוד במשטרה, זה החלום שלה, ללמוד משפטים וקרימינולוגיה ולעבוד במשטרה. וכשאני חושבת שיש סיכוי, ולו הזעיר ביותר, שדרכו המוסרית המפוקפקת, כפי שהובאה כאן לידי ביטוי, של אסף חפץ - שהוא איש שאהבתי והערכתי עד לשנייה הזאת, כשאני חושבת שהיא תמשיך לחיות באטמוספרה כזאת, זה מעורר בי צמרמורת.
 

ולפעמים אתה חושב מה לעזאזל? מה לעזאזל הם חושבים לעצמם? למה הם בטוחים שהיקום הזה הוא שלהם, ויותר מחצי מאוכלוסיית המדינה הזאת, והעולם בכלל, הוא מין כלי כזה שמסתובב להם ומפריע להם במעלה ההר כשהם מבקיעים את הקריירה של עצמם.
 

שמענו כאן הד אומלל לדור שלא יודע שהממזרות שינו את הכללים, שהעולם נהיה עולם יותר בטוח לנשים, שאנחנו בעיצומה של מהפכה, שהם חייבים להחליף דיסקט או שהם בעצמם לא יהיו רלוונטיים לחלוטין ויוקעו מהחברה.
 

ואני שמחה שהקולות האלה הולכים ופוחתים ושגדל כאן דור שהוא הרבה יותר  נורמלי.  קלמן, כשאמרת לו בוודאות "לי זה לא קרה" זה נורא שימח אותי, כי הדיבור הזה כאילו כל הגברים הם כאלה הוא דיבור שמכתים את כל הגברים.
 

רוב הגברים לא מטרידים מינית. רוב הגברים לא עושים את הדברים האלה, רוב הגברים הם נורמטיביים ומתייחסים לנשים בצורה נורמלית.  ויש את החבורה הזאת, שהולכת ומרגישה כאילו העולם הוא שלה, ומתייחסת לכולם כחפצים לשעשוע. ויכול להיות, אתם יודעים מה, לא יכול להיות. תם זמנה של החבורה הזאת." להאזנה הקליקו על הציוץ:

 


על איראן והגזרה הצפונית, החוק הפולני, מבקשי המקלט, מפלגת העבודה והקלטות שרה נתניהו, בראיון אחר, בגל"צ, אצל יעקוב ברדוגו וירון וילנסקי, ב"ברדוגו ווילנסקי" – גם כאן הקליקו על הציוץ להאזנה:

 

4,400 מורים, טובים ומסורים, עוד לא יודעים אם תהיה להם בכלל עבודה בשנה הבאה. אלה מורי הקבלן, בתכניות המופרטות היל"ה וקרב. "מתייחסים אלינו כמו לרכש של מקלדות; אי אפשר להציע אותנו למכירה כמו בשוק כל ארבע שנים", אמר בכאב אורי ליברטי, יו"ר ועד תכנית קרב. ובאמת, מדכא ומקומם שאנשים משכילים, מוכשרים ומסורים צריכים להיסחר במכרז משל היו חבילה עוברת או נייר טואלט.
 

עשר שנים אני עוסקת בעוול המתמשך הזה. נכון, התנאים של מורי הקבלן שופרו. רבים מהם התאגדו בכוח לעובדים ובהסתדרות. יש הישגים. אבל הם עדיין עבדים שעוברים כסחורה, גם כשהם משכילים ומקצוענים והדרישות מהם עצומות. טלילה אילון, חברת ועד בהיל"ה, אמרה: "כל ההישגים שהשגנו ירדו לטמיון אם יוחלף זכיין". ושלומית אליקים, מורת קבלן דרך "יובל חינוך" התל אביבית סיפרה: "בחופש הגדול אני לא מקבלת שכר, לא משלמים לי על ישיבות צוות, ואני מלמדת בשלושה בתי ספר. אצלנו המורים חוששים להתאגד".
 

כרגע נלחמת שגם אם יוחלף זכיין לא יהיה מורה אחד שיאבד את מקום עבודתו. כמובן שהיעד הוא להעסיק את כל המורים, ללא יוצא מן הכלל, דרך משרד החינוך. לעוד פרטים הקליקו, לצפייה בדיון הקליקו על התמונה:

משמאל לימין: שלומית אלקיים מיובל חינוך, טלילה איילון מ"הילה", אורי ליברטי מתוכנית קרב – מורי קבלן. מימין לילי בן עמי, מייסדת הקואליציה להעסקה ישירה ומי שהצליחה לאגד, לאחר מאבק, את מורי הקבלן ברנה קסין

 

 


 

ממשיכים להגן על מבקרי הפנים ברשויות המקומיות. השבוע שוב שמענו בוועדה עדויות קשות על מבקרים שמתנכלים להם וממררים את חייהם. מבקרי הפנים יקבלו כל סעד שיצטרכו מהועדה. הם שומרי הסף הראשונים במניעת שחיתות. התקנות המסדירות את יכולתם לפעול יותקנו עד סוף המושב, כך הבטחתי, ולועדה יש אחריות נרחבת לגורלם וליכולתם לבצע את תפקידם. הם שומרי סף ראשונים במעלה במאבק נגד שחיתות ואי סדרים, לטובת אזרחי המדינה כולם. זה לא מקרי שאנו מכנסים דיון שני בנושא תוך זמן קצר, ותהיה עוד סדרה ארוכה של דיונים - עד שכל מבקר ירגיש מוגן וחופשי לעשות את עבודתו כהלכה, ועד שנוודא שיזכו לתנאי עבודה נאותים שיאפשרו להם לעשות את מלאכתם כהלכה.
 

לגיבוי ולמחויבות העמוקה הזו של הועדה יש גם משמעות ציבורית, ולכן אני מתכוונת לשמור על ווליום גבוה של ישיבות. בדיון הוועדה לפני כשבועיים וחצי, הודיעו נציגי המבקר על הגשה תקדימית של תלונה במשטרה נגד ראש עיריית עפולה יצחק מירון, על הפרת צו הגנה זמני של המבקר. הפעם דיווחנו שבמשרד המבקר בוחנים יחד עם ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה מגנון שיאפשר למבקרי הפנים להגיש תלונות פליליות נגד המבוקרים. לעוד פרטים הקליקו, ולצפייה בדיון הקליקו על הציוץ: 

 

ועוד כתבה על הישיבה בתכנית בצהרי היום בהגשת אסתי פרז בכאן ב'.
 

ובאותו הקשר, בשבוע הבא אשתתף גם בארוע הזה:


 

כיף לראות אתכם מגיעים לדיוני הוועדה! אם אתם מדריכים, מורים, מפקדים, מוזמנים גם לבוא עם התלמידים/החניכים/החיילים שלכם, או עם כל קבוצה אחרת, כמובן שבתיאום מראש. הנה הלו"ז לשבוע הבא, שימו לב שאחת הישיבות (זו שהייתה אמורה להיות בשבוע שעבר) חסויה ולא פתוחה:


 

רוצים לבוא? כתבו לנו למייל Shelly.bikoret@gmail.com שם מלא, תעודת זהות וטלפון. נארגן לכם אישור כניסה וכל מה שצריך. 


 

שני אנשים מופלאים שאין להם תחליף הלכו השבוע לעולמם. האחד, חיים גורי, בשיבה טובה, והאחר, משה נגבי, שגם היה קרוב אלי ויקר לי אישית – הרבה טרם זמנו – בגיל 68. יהי זכרם ברוך.    

אמרי רון בפייסבוק! לילך רון, בתו של אמרי רון ז"ל, פתחה לאמרי דף פייסבוק מעניין, שמנגיש את משנתו של האיש המקסים הזה, שהיה איש מעשה ואיש ערכים, וסוציאליסט מנומק וכריזמטי. "שיתופיסט", קוראים לספר שכתבה וגם לעמוד החדש, שנכתב כאילו מפיו של אמרי, ממנהיגיה החשובים של התנועה הקיבוצית. כנסו ותנו לייק, כדי לעזור לו לנוע היטב ברשת ולהיחשף לרבים. הקליקו:


 

כאן עם המכינה הקדם צבאית בעין פרת, מכינה מעורבת של דתיים וחילונים מכל הארץ, עם 40 מכיניסטים חמודים וחכמים. דברנו על דרכי מימוש של ערכים שאנחנו מאמינים בהם, מה הדברים החשובים שקורים בחברה הישראלית, ואיפה, למרות הכל, ימין ושמאל יכולים לשתף פעולה:


 


בחברה טובה. כבר התוודיתי לא פעם שהיום שבו עשיתי פן ונפרדתי מהתלתלים שלי, לפני הרבה שנים, לא היה סתם שינוי תספורת אלא סוג של כניעה לנורמות הנוקשות של הפריים טיים הטלוויזיוני שבו עבדתי אז. אז לפי הכתבה הזאת, אני בחברה טובה:

וזה ממש מהבוקר:

 

 

מבקשת מכם – תתפקדו. הפריימריס לח"כים מתקרבים, ואם תתפקדו תוכלו לחזק אותי ועוד אנשים שאתם מאמינים שצריכים לאייש את צמרת הרשימה של מפלגת העבודה. אל תשכחו שרק חצי שנה אחרי ההתפקדות אפשר להצביע, אז מהרו ועשו זאת. הכי פשוט דרך האתר שלי – עכשיו – כאן: שלי מפקד.

 

אם לא בא לכם למלא לבד את הטפסים - שלחו לנו מייל עם שם מלא וטלפון ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות. כתבו לנו גם שמות וטלפונים של אנשים שאתם חושבים שירצו להתפקד: הכתובת שלנו: hitpakdutshelly@gmail.com

 

למי שאוהב את הדרך הישנה והטובה של התפקדות בטופס - או למי שרוצה להסתובב עם טפסים פיזיים ולפקוד, הקליקו כאן לכניסה לטופס, והדפיסו אותו. אחרי שתמלאו את הטופס, שלחו אותו אלינו בפקס ל - 02-6408613, (או סרוק/מצולם במיל) ואנחנו נוודא שיקלט כמו שצריך. אפשר גם למלא, להכניס למעטפה, ולשלוח אלי לכנסת ישראל, ירושלים.

 

והכי חשוב – דברו על זה עם חברים ומשפחה ופקדו אותם על המקום. כתבו לנו במיל אם אתם צריכים הסברים. תודה ובהצלחה!

 

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי