שלי: "כטב"ם איראני שנכנס לשטח ישראל, ישראל לא יכולה לעבור על זה בשתיקה"

11 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בשידור המיוחד בעקבות אירוע חדירת הכטב"ם האיראני בצפון ותקיפות חיל האוויר, בהגשת רונן פולק, בכאן ב'

להאזנה לראיון המלא:

רונן: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני.

שלי: שלום רונן.

רונן: בשלב הזה שבו אנחנו נמצאים כבר די הרבה שעות, מאז שעות הבוקר למעשה שהמצב די שקט בצפון, להערכתך זה יכול להסתיים כאן?

שלי: צריך לקוות שזה יסתיים כאן. אבל זה מסוג הסיטואציות שאתה יודע איך הן מתחילות ואתה לא יודע איך הן מסתיימות.

רונן: ובמקרה הזה צריך גם לומר שזה פחות תלוי בישראל, היה כי הכדור הועבר כבר לצד השני, שנראה שגם הוא מעוניין להפסיק.

שלי: כרגע נראה שלכל הצדדים מנסים להרגיע את הרוחות אבל שיהיה ברור דבר אחד, אני לא חושבת שיש כאן בכלל מחלוקת. כטב"ם איראני שנכנס לשטח ישראל, ישראל לא יכולה לעבור על זה בשתיקה, ולא יכולה להסתפק בהפלה שלו. זה לא איזה יתוש שנכנס במקרה למרחב שלך ואתה מסיר אותו מעלך. מדובר בשינוי ממש משמעותי, בדרמה ממש גדולה, לכן התקיפה בסוריה הייתה מוצדקת ואפילו הכרחית.

רונן: אי אפשר להתייחס לזה כאל אירוע, לפחות ההכנסה של כטב"ם איראני זה לא דבר שאפשר לעבור עליו בשתיקה כמובן.

שלי: בוודאי שלא זה אירוע חמור ביותר, יוצא דופן, ולכן התגובה היא בוודאי נדרשת וזה בכלל לא נתון לוויכוח זה גם לא סוגיות של אופוזיציה וקואליציה. יש כאן הסלמה מאוד גדולה יש גם צורך בתגובה כי אם היינו מסתפקים סתם בהפלת כטב"ם זה היה נראה שזה לגיטימי, ולכן תגובה הייתה נדרשת יחד עם כל הסיכונים שכרוכים בזה כי ברגע שאתה מגיב אתה גם בעצמך מסלים את הסיטואציה, ואנחנו נכנסים לתוך מרחב שהוא מאוד רגיש, זה מרחב מעצמתי בכלל, ולא סתם גבול בינינו לבין מדינת אויב. זה כל המעצמות מעורבות בו גם רוסיה, גם ארה"ב, ולכן אין לי שום ספק שהמשך מהלכים שלנו אם יהיו כאלה היו כרוכים בתיאום מול רוסיה, מול ארה"ב, מול גורמים רבים נוספים. אנחנו לא פועלים פה לבד במרחב בלשון המעטה.

רונן: לדעתך יש להסתפק בתגובה כפי שבאה לידי ביטוי עד כה?

שלי: אני לא יודעת, אני לא רוצה להגיד לך, אני לא מעודכנת נכון להיום אלא ברמה לא פורמלית, וזה סוג של מתח בין להגיב כדי שהדבר הזה לא יחזור לבין בכל זאת, אין עניין בהתלקחות אנחנו כל הזמן פוסעים מול הזירה הצפונית גם בלבנון וגם בסוריה על גבול מאוד דק בין רצון לשמר הרתעה לבין רצון שהשטח לא יתלקח. ולצה"ל יש תכניות מוכנות לכל אפשרות גם לאפשרות יזומה וגם לאפשרות של תגובה. ההחלטות בעניין הזה יצטרכו להתקבל בזהירות רבה מאוד וגם בלי לפגוע בכושר ההרתעה שלנו, ועד הרגע הזה אין לי ביקורת כלפי המהלך הזה. זה נראה מהלך מדוד, ראוי, וצריך להיות באמת עם אצבע על הדופק. אני גם שומעת את כל הקולות שאומרים שיש קשר לחקירות ראש הממשלה, אני לא חושבת שיש קשר כזה, אני חושבת שההחלטה היא החלטה לתקוף בסוריה היא כל כך מובנת מעליה וחיונית שברור שאין כאן שיקולים פוליטיים.

רונן: את שומעת קולות שיש קשר בין חקירות ראש הממשלה לבין ההחלטה?

שלי: בוודאי. זה הדיבור הרווח. לדבר הזה אני מתנגדת בתוקף, זה ברור שאין קשר אבל מצד שני אנחנו לא יכולים לנתק את ההסלמה הביטחונית הזאת מהסיטואציה הפוליטית והחקירתית הכללית, ואני חושבת שלעורך זמן ראש ממשלה ששקוע עד צווארו בחקירות לא יוכל לקבל אמון מלא בדבר המהלכים שלו. אני לא מפקפקת במהלכים שנעשו עד היום אבל אני חושבת שזו סיטואציה מאוד רגישה.

רונן: עולה איזה שהוא חשד שזה שראש ממשלה נמצא בחקירות עלול לשבש את דרך קבלת ההחלטות שלו כשאנחנו מדברים על סוגיה כזו רגישה?

שלי: אני אמרתי בדיוק ההפך. אני לא חושדת בראש הממשלה שהוא קיבל החלטה לא עניינית. אני חושבת שהתגובה הייתה נכונה וראויה ואין לה קשר בינה לבין החקירות, ובו בעת אני ואמרת שיש סיטואציה מאוד בעייתית שבה ראש הממשלה שקוע עד צוואר בחקירות, מתגושש מול המשטרה וגם צריך להתמודד עם סיטואציה ביטחונית לא פשוטה, וזה היה נתניהו עצמו שאמר את אותו דבר על ראש הממשלה אולמרט שהיה שקוע בחקירות, ולכן זו אינה סיטואציה טבעית ונוחה ומובנת מעליה. אבל עד לרגע זה אני באמת חושבת שלא נעשה שום מהלך שהוא בלתי ענייני.

רונן: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' המחנה הציוני תודה רבה לך ושבת שלום.

שלי: תודה רבה שבת שלום.