שלי: "אין לו מנדט להוביל את הציבור בסוגיות רגישות כשהוא שקוע עד צוואר בחקירות. את זה אמר נתניהו על אולמרט"

11 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית מה בוער בהגשת רזי ברקאי על ההסלמה בגבול הצפון בעקבות חדירת הכטב"ם האיראני ותקיפות חיל האוויר בסוריה.

להאזנה לראיון המלא:

רזי: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', הוועדה לביקורת המדינה, המחנה הציוני, מפלגת העבודה, שלי שלום בוקר טוב.

שלי: שלום רזי בוקר טוב.

רזי: איך את מסכמת את סוף השבוע הזה?

שלי: קודם כל הייתה כאן תפנית מאוד דרמטית, עצם הכניסה של כטב"ם איראני לתוך גבולות ישראל. ישראל לא יכלה להסתפק בהפלת הכטב"ם הזה והתגובה שניתנה היא תגובה שהיא חיונית, אי אפשר בלעדיה, לכן אני גם מאוד מזדהה עם הדברים שאמרת בתחילת המשדר על תיאוריות קונספירציה למיניהן, מי שמעלה בדעתו תיאורית קונספירציה על ראש הממשלה נתניהו, צריך גם לעלות על דעתו שנתניהו נותן הנחיה לאיראנים לשגר כטב"ם איראני לשטח ישראל.

רזי: אגב תיאוריות הקונספירציה הועלו גם מתוך המחנה שלך. שמעתי את עמירם לוין בסוף השבוע, שמעתי כמה מתמודדים שמחפשים מקום בסיעת העבודה בכנסת בקדנציה הבאה והם דיברו באופן גלוי על קונספירציה.

שלי: טוב ברור שאלה דברי הבל, זה אמירה לגיטימית, אפשר לומר אותה אבל כל מי שקצת בקיא בסיטואציה מבין שמדובר באירוע שהוא המשכי לכל מה שמתרחש עכשיו בזירה הצפונית. ומה שעד עכשיו נהגנו לייחס לפרסומים זרים, פעילות של צה"ל נגד מטרות מאוד ספציפיות, מוגדרות מאוד, עם קו אדום ברור מאוד, מוכנות מראש בצפון וגם בתוככי סוריה, כבר מדובר באופן גלוי על ידי הדוברים הרשמיים ולכן ברור, מדובר במשהו שהוא על הפרק שהוא עובד, שצה"ל מוכן אליו, שהוא מתכונן אליו. עד לפני זמן קצר מאוד רזי, הייתי חברה בוועדת המשנה למוכנות למלחמה של וועדת חוץ וביטחון, עד שעברתי להיות יו"ר וועדת ביקורת, והדברים האלה כל הזמן עומדים על הפרק, והרי זה לא שמישהו באופן בלתי נשלט מיד הורה למטוסינו להפציץ בסוריה, ברור לחלוטין שהייתה כאן תשתית מודיעינית מדהימה, ברור לחלוטין שכל שלב היה מתוכנן כאופציה למקרה, ולכן באמת צריך להוריד מהפרק את הדברים האלה ויש דברים שהם באמת בליבת הביטחון שלנו. ואחרי שאמרתי לך את זה, אני רוצה לצטט את בנימין נתניהו בעצמו כשהיה ראש האופוזיציה ואמר בצורה מאוד מפורשת, אני הלכתי לבדוק את זה כדי שאני לא אחשוב לרגע שאני מדמיינת. אמר לאולמרט שחשוד בפלילים, אין לו מנדט להוביל את הציבור בסוגיות רגישות כשהוא שקוע עד צוואר בחקירות. את זה אמר נתניהו על אולמרט והסתכלתי על הריאיון הזה, דני קושמרו שואל אותו, לא שלום, לא מלחמה, כלום? ונתניהו עונה חד משמעית לא, כי יש כאן אינטרס אישי ופוליטי מול אינטרס מדיני ובטחוני. עכשיו תראה, נתניהו הוא אדם מאוד זהיר מבחינה ביטחונית, מאוד, מהזהירים שיש בין המנהיגים הישראלים.

רזי: ואת אומרת זהיר במובן הטוב שבמילה?

שלי: במובן הטוב של המילה. זהיר, מתון, אנחנו זוכרים מה עוללו לו בצוק איתן גם ליברמן וגם בנט וגם דני דנון כשכל הזמן האשימו אותו במתינות יתר עד שאילצו אותנו לגונן עליו. ולכן בעניינים הספציפיים האלה הבעיה עם נתניהו היא לא בהרפתקנות ביטחונית, אלא בעובדה שאנחנו באים בקיפאון אין סופי בלי שמץ של תקווה, וגם כאן אני משוכנעת שההחלטות שהתקבלו הן החלטות מאוד מושכלות בהתייעצות מאוד רחבה ובהמלצות של צה"ל וכו'. אבל לאורך זמן שווה בנפשך שהוא יצטרך לקבל החלטות מכריעות ובאותו יום המשטרה תמליץ לפרקליטות שצריך להעמיד אותו לדין.

רזי: מה שמביא מיד את הכותרות שגם את ראית הבוקר, שבתקופה הזו מוטב למשטרה לדחות את ההמלצות שלה, תחכה בבקשה עוד חודש עוד חודשיים או שלושה.

שלי: טוב זה מאוד מסוכן. כי המשטרה חייבת גם בשביל מראית העין והשקט הנפשי של הציבור להראות שהיא לא מפרסמת את המלצותיה ומבצעת את חקירותיה ביחס לאירועים כאלה ואחרים. לא אירועים ביטחוניים, לא אירועים כלכליים, לא אירועים תקשורתיים, וברגע שהמשטרה לוקחת על עצמה להחליט מהו הטיימינג הכי טוב מבחינת כלל ההתנהלות בכל הסוגיות שעל הפרק להגיש המלצות, יש בזה פוטנציאל סכנה, אני מציעה שהמשטרה תגיש את המלצותיה על פי העניין, והדרג המדיני יקבל את החלטותיו על פי העניין. כרגע אני לא רואה שיש בעיה עם הדבר הזה, אבל אני אומרת שאנחנו על סף רגע מאוד רגיש ואז נצטרך לחשוב על הדברים מחדש.

רזי: שלי יחימוביץ' תודה רבה לך בוקר טוב.

שלי: תודה רזה בוקר טוב.