שלי: "אני חושבת שצריך לשים קץ לסיפור הקשה הזה ולעלות את כל 7000 שארית יהודי אתיופיה"

13 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה למהדורה המרכזית של רדיו קול ברמה בהגשת משה גלסנר. על אירוע הלינץ' בג'נין, ההסלמה בצפון, חקירות נתניהו, והעלאת שארית יהודי אתיופיה

להאזנה לראיון המלא:

משה: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שלום ערב טוב.

שלי: שלום משה ערב טוב.

משה: צפית בתמונות של הלינץ' בג'נין היום?

שלי: כן. בחטף. היה לי יום מאוד עמוס וצפיתי בלי להיכנס לעומק.

משה: אני מניח שכאישה היה לך קשה במיוחד לראות את החיילת מותקפת.

שלי: תראה זה קשה לבני אדם בכלל, זה סכנת מוות מול פניך, המון פורעים, ואני מניחה שעברו עליהם דקות קשות ביותר תוך פחד אמתי לגורלם וחייהם.

משה: כשאת רואה, ואני שואל אותך לא כאישה, כבן אדם ותומכת במחנה השלום, מישהי שהיא חלק מהצד השמאלי שדוגל להגיע להסדר איתם. כשאת את רואה את החדווה שלהם לשפוך דם, סוג של חיות טרף, לחיות יש את החדווה הזו מול דם, לנו יש את הסלידה, זה גורם להרהורים האם יש לנו בכלל פרטנר אפילו היפותטי.

שלי: קודם כל הרוע האנושי יכול לבוא בכל מיני צורות לצערי גם אצלינו הוא יכולה לבוא לידי ביטוי, אבל בוודאי שכישראלית ויהודייה אני תמיד אהיה בצד שלנו, ואני חווה גם את הפחד וגם את החרדה ואפילו את הזעם והכעס כמו רוב אזרחי ישראל, אבל אני אגיד עכשיו קלישאה מאוד עתיקה, שלום עושים עם אויבים, לא עם חברים. ואני אגיד לך עוד משהו במיוחד אחרי אירועי היום, השניים האלה ניצלו וחולצו הודות לשיתוף הפעולה המצוין שלנו עם כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. מאוד חשוב לעשות כאן הבחנה בין המון פרועה וצמא דם, וגם בין מחבלים שרוצים לבצע מעשי רצח בישראל, לבין העבודה שיש קשר מאוד הדוק ומאוד חיובי שמונע המון פיגועים ביננו לבין כוחות הביטחון של הרשות, צריך לברך גם על הדבר הזה. אם לא היה שיתוף פעולה, ואני אומרת את זה מידיעה, אז היינו חווים פיגועים הרבה יותר קשים.

משה: איזה ציון את נותנת לראש הממשלה ושר הביטחון על הטיפול במשבר בצפון?

שלי: קודם כל אני לא מחלקת ציונים אבל אני חושבת שנהגנו נכון, שהחלטות שהתקבלו היו נכונות, אי אפשר שלא להגיד מילה על הביצועים של צה"ל, זאת פעולה כל כך מורכבת, שהיה צריך בשבילה ידע מודיעיני כל כך מרהיב, והתכוננות ברמה כל כך גבוהה, זה באמת מעורר הערכה עצומה ואני חושבת שגם הצעדים שננקטו היו מוצדקים. בעניין הזה אני ממש עומדת מאחורי ההחלטות שהתקבלו של הממשלה, של ראש הממשלה, אני יודעת שנשמעו קולות שהיה צריך ליירט את הכטב"ם האיראני וזהו, מה אנחנו ניירט אותו כאילו הוא יתוש ונמשיך בשגרה? היה כאן מעשה בוטה ביותר של איראן ששיגרה כטב"ם לתוך שטח מדינת ישראל, ואי אפשר היה לעבור על זה בסדר היום, ואי אפשר להשלים עם העובדה שכוחות איראנים מתבססים בגבול הצפוני שלנו, ולדבר הזה צריך להיות מענה, ואני חושבת שהם קיבלו את המענה. האם הם למדו לקח? אני לא יודעת. צריך לעקוב ולבחון בצורה מאוד אחראית ויסודית.

משה: יש משהו מעניין שאני שומע ממך, ולא רק ממך, מהרבה אנשי שמאל. גיבוי מלא שלא לומר סומכים על ראש הממשלה ושר הביטחון. סיטואציה קצת מוזרה, בואי נניח רגע את נתניהו, אבל על ליברמן לסמוך? השתגעתם שם בשמאל?

שלי: איך שמעת מהדברים שלי שאני סומכת על ליברמן?

משה: את אומרת, הם פעלו כראוי, הם קיבלו החלטות נכונות.

שלי: אז בוא נבהיר משהו, אני לא סומכת על נתניהו ואני לא סומכת על ליברמן. אני לא מאמינה להם. אבל כשהם עושים את המעשה הנכון והטוב למדינת ישראל, אני אתמוך בהם באופן ענייני. אני לא אתן לעמדה הכללית שלי כלפיהם לעוור את עיני כשקורה משהו שהוא נכון, ובאמת יש סוגיות ביטחוניות, שכשצריך אנחנו יכולים להתכנס סביבן. אני פשוט ברגע שיש סוגיה כזאת, כל השיקולים הפוליטיים והרצון שלי המנומק היטב למה רצוי לעם ישראל שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה וליברמן לא יהיה שר ביטחון, כל הדברים האלה אני יכולה לשים אותם בצד, ולהסכים עם המהלך הזה. אני עכשיו יו"ר וועדת ביקורת המדינה, ועד לפני זמן קצר הייתי חברה במשך כמה שנים בוועדת חוץ וביטחון וועדות המשנה. לצה"ל יש תרחישים למקרים כאלה. ידוע שאפשר להוציא את התרחישים האלה המתוכננים היטב במידת הצורך והיה צורך. טוב שהתרחיש הזה יצא לפועל ויש גם תרחישים אחרים שאני ערה להם ואני עוקבת בעניין וגם בביקורתיות אחרי ההחלטות של הדרג המדיני ואני אומרת שוב כשיהיו החלטות נכונות, הם יקבלו את התמיכה שלנו, כשיהיו החלטות  רעות הם יקבלו את הביקורת שלנו, ואני חושבת שאני נוהגת כך תמיד.

משה: טוב צריך לומר שאת נוהגת באופן ענייני גם על חוקים של הקואליציה, אבל את יוצאת דופן בעניין הזה. יש מצב צבאי ברמה מסוימת שהוא דוחה המלצות לדעתך?

שלי: חד משמעית לא.

משה: גם לא מלחמה?

שלי: חד משמעית לא. קודם כל בוא, איך אומרים אצלנו טפו טפו טפו?

משה: זה לא המקרה.

שלי: לא, קודם כל למדת כבר ממני לצייר תרחישי מלחמה, אחת. שתיים...

משה: יש כאלה שטוענים שהכל יוזמה של נתניהו.

שלי: לא. אז הנה, גם את זה אני לא חושבת. צריך להיות ממש הזוי כדי לחשוב שנתניהו אירגן לנו כטב"ם איראני בתוך מדינת ישראל. אני ממש לא חושבת, אבל יחד עם זה אני חושבת בדיוק מה שנתניהו חשב ואמר כשאולמרט היה ראש ממשלה ממש במצב דומה, והוא התראיין תחת כל עץ רענן נתניהו כשהיה ראש האופוזיציה ואמר בכובד ראש שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות לא יכול לנהל את ענייני המדינה. אז אני הסתכלתי, כדי להיות בטוחה שזכרוני לא מטעה אותי, אז הסתכלתי על כמה ראיונות, ובראיון אחד שואל אותו דני קושמרו, מז"א? לא להתעסק במלחמה ולא בשלום? אז נתניהו אומר לקושמרו חד משמעית לא. כי אז יש קונפליקט בין האינטרס האישי והפוליטי שלו לבין טובת המדינה. אז יחד עם זה שאני לחלוטין סומכת את ידי על המהלך שהיה עכשיו, בטח לא חושדת בנתניהו שהתגובה הייתה בגלל מצב החקירות, אני כן חושבת שיש כאן בעיה מאוד גדולה ושווה בנפשך שביום שבו יוגשו המלצות המשטרה, ושווה בנפשך שאם יהיה בהן המלצות להעמדה לדין, באותו יום הוא יצטרך לקבל החלטות ביטחוניות מורכבות ביותר, זה כמעט בלתי אפשרי.

משה: אבל יש מספיק מנגנוני הגנה, עוד רשויות יש רמטכ"ל יש שר ביטחון יש קבינט יש כל כך הרבה גופים שאמורים לבקר ולבדוק שהחלטה שמתקבלת הי מידתית ולא מושפעת מצרכים אישיים.

שלי: זה נכון. בדמוקרטיה הישראלית יש בה מעטפת הגנה. יש כאן הרבה גופים מסביב שהם מרסנים או להפך שאומרים שצריך פעולה יותר נחושה אבל בסופו של דבר מי שקובע הוא ראש הממשלה, ואתה יודע מה? אני הצבעתי בעצמי לפני שבועיים לחוק שהחלטות בדבר יציאה למבצע רחב היקף או מלחמה, לא יתקבלו בממשלה כולה, אלא בפורום מצומצם מאוד של ראש הממשלה ועוד שני שרים. אני הצבעתי בעד. שתבין משה. אני הצבעתי בעד כי חשבנו שזה נכון מבחינה מערכתית בלי קשר לנתניהו, שלא כל הממשלה תשב ותחליט על מבצע כשיש בו מרכיבים שהם חשאיים. אז אני כן מבינה את ההיגיון שבדבר ולא סתם מצירה את צעדיו של ראש הממשלה. ובסופו של דבר ראש הממשלה הוא זה שקובע וראשו ברבו נמצא בחקירות, וחמור מזה, הוא גם מנהל מערכה מאוד קשה ומכוערת במשטרה מבחינת תמות נפשי עם פלישתים רק שהפלישתים זה אנחנו וזה שלטון החוק שלנו, ואני כמאמינה גדולה בשוויון, אני חושבת שכולנו שווים בפני החוק, גם עשירים ומלכים, ואנחנו לא בתקופת מלכות וגם הבן אדם הפשוט וזה היופי של הדמוקרטיה וכמו שחשוד רגיל נגיד חשוד בגניבה, אף אחד לא מצייר את זה כקטטה בין החשוד הרגיל לבין החוקר שחוקר אותו, ככה גם כאן. זאת לא קטטה בין מפכ"ל המשטרה לבין ראש הממשלה זה חוקר ונחקר, וכל מי שמאמין בשלטון החוק צריך להתייחס לזה כך.

משה: עוד כמה מילים על בשורה של משרד הפנים ומשרד רה"מ לוועדה לביקורת המדינה שכאמור את עומדת בראשה. בתוך ארבעה שבועות תאשר הממשלה העלאת אלף יהודים מאתיופיה שכיום בגונדר ובאדיס. אני מנסה להבין את ההתנהלות הזו, מה האלף האלו? על פי מה הם נבחרו? מדברים על מספרים באזור 6000 שהם ממתינים שם במחנות, מה העמדה הממשלתית, לאן זה מוביל בדיוק?

שלי: חוץ מהאלף, ועל כך אני מאוד מברכת שאכן משרד הפנים, רשות האוכלוסין העבירו מכתב למשרד רה"מ והם יתוקצבו ואני מקווה וכמעט בטוחה שזה גם יאושר בממשלה אז אכן יש מעל 6000 איש שחיים בגונדר ובאדיס. מי שבקבוצה של האלף אלה הורים של אזרחים ישראלים, והיום בוועדה שמענו סיפורים קרעי לב של אחים. ישב זוג אחים, היא לוחמת ביחידה מובחרת והוא רב סמל בקבע, שני אנשים מקסימים ושתי האחיות שלהם מחכות באדיס ולא נותנים להן לעלות לארץ, ויש בזה משהו מאוד אכזרי ויחד עם זה שאני מברכת על אותם אלף איש אני חושבת שצריך לשים קץ לסיפור הקשה הזה ולעלות את כל 7000 שארית יהודי אתיופיה.

משה: את יודעת מה הבעיה? שבפעמים הקודמות שהעלו, איכשהו המחנות התמלאו מחדש בכאלה שטוענים שהם יהודים, זה בור שאין לו תחתית.

שלי: לא לא, זה לא נכון משה. הסיפור של שארית יהודי אתיופיה זה סיפור שנמשך כבר יותר מ-15 שנה, לחלק נולדים ילדים, זה נכון. אבל דווקא שיטת הסלמי הזו היא מייצרת את הבעיה, אנחנו כן יכולים לקלוט אותם באהבה ולהכיל ואתם בינינו, מדובר גם באנשים ששומרים על אורח חיים מאוד דתי ומקפידים על קוצו של יוד וקלה כחמורה, והם שומרי מצוות והם ממש לא יתקשו להתערות בחברה הישראלית, ולרבים מהם יש קרובי משפחה בישראל שהתערו כאן שהם אזרחים לכל דבר, יהודים לכל דבר ובאמת הגיע הזמן, ולו רק בגלל החסד והרחמים והאתוס של הקליטה והעליה, לסיים עם הדבר הזה.

משה: תודה לך חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ערב טוב.

שלי: תודה משה, ערב טוב.