שלי: "ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יכול להשאר בכהונתו עוד רגע אחד נוסף"

15 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית הבוקר הזה בהגשת אריה גולן בכאן ב', על פרסום המלצות המשטרה בחקירות נתניהו.

להאזנה לראיון המלא:

אריה:  אתנו עכשיו ח"כ שלי יחימוביץ ממפלגת העבודה, יו"ר הועדה לביקורת המדינה, בוקר טוב לך.

שלי: בוקר טוב אריה.

אריה: את כבר בשלב המוקדם הזה דורשת ממר נתניהו להתפטר מתפקידו כראש ממשלת ישראל?

שלי: כן, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יכול להשאר בכהונתו עוד רגע אחד נוסף. אין שום סיטואציה שבה ראש ממשלה שנחקר, והמשטרה מצאה נגדו תשתית ראייתית נרחבת להגשת כתב אישום בעבירות כל כך חמורות ימשיך להנהיג את המדינה.

אריה: לא ראוי להמתין להחלטת היועמ"ש , כפי שמחייב בעצם החוק?

שלי: למה שאני אענה לך? אני אענה לך בשמו של אותו נתניהו בכובע אחר, ואני מצטטת עכשיו, הוא אמר על אולמרט בשלב עוד הרבה יותר מקדמי עוד לפני ההמלצות, הוא אמר: "ראש ממשלה השקוע עד צוואר בחקירות, לא יכול להמשיך להנהיג את המדינה, כי תמיד תהיה סתירה בין האינטרסים האישיים והפוליטיים שלו, ובין טובת המדינה." סוף ציטוט.

אריה:  אולי לדעתו זה נכון לגבי אולמרט ולא לגביו, הוא אדם אחראי יותר.

שלי: כן, אז יכול להיות שיש לו סטנדרטים כפולים, ויכול להיות שבכלל אצבע אלוהים נגעה בו והוא הפך לבן אלים, בעל סגולות מיוחדות, שיכול להיות גם נתון תחת חקירות קשות וגם להנהיג את המדינה. זה דבר שהוא בלתי אפשרי לחלוטין, ואם תוסיף למידע הכל כך חמור וקיצוני הזה שנחשפנו אליו אתמול, שהפתיע את כולם אגב מכל קצוות הקשת הפוליטיות, אם תוסיף לזה את המתקפה הכל כך ברוטאלית וחסרת הבושה על מוסדות שלטון החוק, על ההכפשות של המשטרה והניסיון להחליש אותה, על המנטליות של "תמות נפשי עם פלישתים , אני את עורי אציל בכל מקרה" , אתה תקבל כאן מיצג רע, מושחת, אלים במידה רבה, שפשוט מסכן את חוסנה של המדינה ,אריה. עבירת שוחד זה מעבירות השחיתות החמורות ביותר שיש, וככל שמעמדך רם יותר, ככה העבירה הזאת חמורה יותר.

אריה:  אבל אם היא קיימת היא צריכה להיות מוכרעת בבית המשפט, ולפי החוק אפילו הגשת כתב אישום עדיין אינה מחייבת את התפטרותו של ראש ממשלה בישראל.

שלי:  אני לא מדברת כאן מגרונו של החוק היבש, אני מדברת כאן מגרונו של ההיגיון, של הציבוריות, של הנראות, של הזכות שלנו לחיות במדינה שבה ראש הממשלה לא מנסה למוטט את מוסדות שלטון החוק בכדי להציל את עורו. וגם ,אריה, תזכור, יש לנו דוגמאות קודמות של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין שהתפטר בעקבות עבירה קלה יחסית שעשתה אשתו, וגם ראש הממשלה אולמרט, שמין הסתם אתה תניח שהוא פחות חביב עליי מרבין המנוח, שגם הוא קם והלך בדיוק בשלב שבו נמצא בנימין נתניהו עכשיו, אגב, לקול תרועות של נתניהו.

אריה: כי שותפיו בממשלה כפו עליו את זה, הוא איבד תמיכה. כאן הממשלה ניצבת מאחוריו של נתניהו.

שלי:  אתה יודע מה? אתה צודק, וכאן יש סוגיה שהיא לא פחות חמורה. דברי החנופה וההתייצבות הטוטאלית של חבריו בליכוד, השתיקה של שותפיו הקואליציוניים, היא תדבק בה לדיראון עולם. אם הם חושבים שבסופו של דבר הדברים יקרו מעצמם, והם יזכרו ב"ניקיון כפיהם ", ואני אומרת את זה במירכאות כפולות ומכופלות, הם טועים טעות קשה.
והעובדה שהם מאפשרים לאירוע החמור הזה בתולדות המדינה, לא פחות, לעבור כאילו מדובר באיזה אבק על בגד, אז הם טועים טעות קשה, וכתם השחיתות הזה ידבק גם בהם.

אריה: תגידי, שלי יחימוביץ, גם עברו הקרבי של ראש הממשלה, קצין בסיירת מטכ"ל, מי שהשתתף במצבע סבנה, גם זה לא עומד לו? הוא הזכיר את זה אתמול בדבריו.

שלי: הכל עומד לזכותם של נאשמים בשלב הטיעונים לעונש. הרי יש אנשים נהדרים, עם רקורד מרשים, שסרחו, שפשעו, שהגיעו לספסלי בית המשפט. ואז אחרי הכרעת הדין מגיע גזר הדין, ובגזר הדין מספרים את שבחיו של האדם, ובית המשפט יכול לפסוק את פסוקו על פי הדברים האלה. מה זה אומר, שכל בן אדם ששירת במדינת ישראל ביחידה קרבית ויש רבים רבים כאלה שתרמו רבות למדינה, ויצאו פחות נשכרים מנתניהו, ולא קיבלו שמפניות וסיגרים. כל מי ששירת ביחידה קרבית יש לו חסינות לעולם ועד? על פי השיטה הזו גם אלאור עזריה לא היה צריך בכלל להגיע להליכים משפטיים, הוא חייל קרבי.
דין אחד לכולם זה המשמעות של שלטון החוק.

אריה: יש דין, אבל אנחנו עוד לא שם.

שלי: נכון, אבל אנחנו בשלב מאוד מאוד משמעותי, שבו משטרת ישראל, שזה תפקידה, מצאה תשתית נרחבת דיה, שעל פי דעתה יש בה כדי לווסת כתב אישום בגין עבירות קשות, שהחמורה שבהן היא שוחד, וזאת סיטואציה שהיא לא סיטואציה רגילה. אם ראש הממשלה היה עוסק במקצוע אחר, שבו לא צריך לשמש דוגמה ומופת, אולי היינו בעולם אחר, אבל כאן מדובר במישהו שעומד בראש המערכת, זה דבר שהוא בלתי נתפס. אתה יודע, השיבוש המוסרי והתודעתי הוא כל כך עמוק שבאמת יש אנשים שזה נראה להם סבבה, שראש הממשלה ינהל את המדינה מספסלי החקירות.

אריה: לא, יש אנשים שמעדיפים לחכות עד שתהיה החלטה של היועמ"ש.

שלי: כן, אבל אותם אנשים לא חיכו כשהיו שלבים עוד הרבה יותר מוקדמים נגד ראש הממשלה אולמרט, אז אני מבקשת, בלי צביעות, ובלי מוסר כפול. ואת אותם כללים מוסריים נוקשים שהכלתם על אולמרט, כולל ראש הממשלה נתניהו בעצמו, אני מצפה להכיל על ראש הממשלה, ובאמת בלי ימין ושמאל. אני הייתי חברת כנסת בקואליציה של אולמרט, ואמרתי את אותם דברים שאני אומרת היום, אז אני מצפה גם בקרב חברי הליכוד, או לפחות לשותפים הקואליציוניים, שיקומו כמה כאלה שלפחות יבטאו את אי הנוחות שלהם.

אריה: שלי יחימוביץ ,ממפלגת העבודה, יו"ר הועדה לביקורת המדינה, אני מודה לך.

שלי: תודה אריה, בוקר טוב.