שלי: "למה דבריו כיו"ר אופוזיציה לא תקפים יותר כשהוא משנה פוזיציה ועובר להיות ראש הממשלה?"

15 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה אצל פתחי וזמרי ברדיו דרום בהגשת נעם פתחי ויותם זמרי על פרסום המלצות המשטרה בחקירות נתניהו.

להאזנה לראיון המלא:

נועם: טוב, אנחנו במשדר מיוחד אחרי פרסום ההמלצות על שוחד-

יותם: אתה יכול להיות קצת פחות שמח, נועם פתחי?

נועם: שוחד נגד נתניהו, גם תיק 1000, גם תיק 2000, רעידת אדמה, מפץ גדול, אנחנו רוצים לדבר בעניין הזה עם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' ממפלגת העבודה. בוקר טוב.

שלי: בוקר טוב נועם ויותם.

יותם: שלי, את עדיין בהנגאובר מהחגיגות של אתמול, או שאת תספרי לי שזה יום עצוב?

שלי: זה יום עצוב. לא חגגתי לשנייה אחת, ויש לי תחושת זעזוע וזה שזה נראה כאילו מובן מאליו שראש ממשלה שהמשטרה מצאה נגדו תשתית ראייתית רחבה להגשת כתבי אישום, בפרשיות שוחד, הרעיון שזה יכול להיות מן דבר נורמטיבי מחריד אותי.

יותם: אבל יש עוד רעיון. הרעיון השני אומר, שהמשטרה, שבמשך המון זמן חוקרת את נתניהו, לא יכולה לבוא בסוף, אחרי כל כך הרבה כספים וכל כך הרבה השקעה בלי כלום, לא יכולה לבוא עם סעיפים קלים, אם הייתה באה רק עם מרמה והפרת אמונים היו אומרים "על מה בזבזתם את הזמן ואת הכסף". מה אכפת לה? היא זורקת את ההחלטה על היועץ המשפטי, שהוא יכול להיות לא בהכרח יאמץ את ההמלצות האלה.

שלי: טוב, כנראה שהתפיסה שלנו מאוד שונה ביחס למשטרת ישראל. לי יש הרבה כבוד והרבה אמון במוסדות שלטון החוק, גם במשטרה וגם בפרקליטות וגם בבתי המשפט, גם במבקר המדינה וכשהמשטרה משקיעה אנרגיה והיא נתונה בו בזמן תחת לחצים איומים ונוראים, והיא מוציאה מסקנות, אני בוטחת במשטרה ובטח שלא מתעסקת או מייחסת לכוונות כמו שאתה מייחס אלא אם כבר אז בדיוק ההפך.

נועם: שלי, את באת מתקשורת, את באמת חושבת- אני כמעט ולא מאמין לך כשאת אומרת שהמשטרה היא תמימה, ניהלה קמפיין יחצ"ני כולל המפכ"ל, כולל הדלפות בלי סוף לתקשורת, את באמת חושבת שזה גוף תמים בלי מוטיבציות כאלה ואחרות?

שלי: אני משוכנעת שאין מוטיבציות כאלה ואחרות. תחזור שנייה אחורה, תחשוב על מפכ"ל משטרה שמופיע מהימין הלאומי, מקריית ארבע, ראש הממשלה בנימין נתניהו סומך עליו ב-100%, ממנה אותו באופן אישי לתפקיד מפכ"ל המשטרה, מבטיח לו גם הבטחות לגבי עתידו- הבטחות כבדות משקל בסיטואציה הזאת. ואותו מפכ"ל, פועל בעצם נגד האינסטינקט של ארץ הולדתו הפוליטית, ונגד טובתו האישית, ומגיע ורואה תמונת מצב שגורמת לו לעשות שיקול עובדתי ומקצועי לחלוטין.

נועם: הולדתו הפוליטית זאת לא הליכוד, אז בואו נשים דברים על דיוקם. זה שהוא עם כיפה, לא עושה אותו אוטומטית ימין וביבי. אבל ראית את הראיון אצל אילנה דיין?

שלי: אבל לעומת זאת, דבר אחד שאני לא חושדת בו אצל ראש הממשלה שהוא טיפש. שהוא לא מנוסה פוליטית. העובדה שראש הממשלה מינה אותו מינוי אישי, מעידה יותר טוב ממני שהוא שוכנע שהוא ממנה אדם שיהיה מחוייב אליו באופן מוחלט.

נועם: רק רוצה להזכיר שהוא רצה למנות מישהו אחר, אלשיך לא היה הבחירה הראשונה שלו. זה קרה אחרי שסוכל מינוי אחר.

שלי: אני לא יודעת על איזה מינוי אתה מדבר שסוכל.

נועם: אני זוכר שגלעד ארדן אם אני לא טועה, רצה למנות את גל הירש, והמינוי הזה סוכל.

שלי: אבל גלעד רצה למנות מפכ"ל, ומפכ"ל המשטרה היוצא היו לו מומלצים, ולכל העולם היו מומלצים משלו-

נועם: לא, המינוי סוכל בגלל איזה חקירה על איזשהם עיסוקים בטחוניים של גל הירש

שלי: חוץ מהפרט הקטן, שגל הירש לא היה מועמד של ראש הממשלה אלא מועמד של גלעד ארדן.

נועם: לפי השבוע האחרון, הריאיון אצל אילנה דיין שגם משמאל וגם מימין אנשים נדהמו לראות ואתו יושב זחוח מול אילנה דיין כמי שבאמת מה שמעניין אותו זה יחסי ציבור, ואתמול מאוד זועק לשמיים, ואמרו את זה באולפנים, המשטרה רצתה שבשעה 8, בפריים טיים של החדשות, שכחו אפילו להודיע לנאשמים עצמם מה המסקנות והיו צריכים לדחות את זה לשעה 8:45. לא יתכן שאת חושבת באמת, אישה שמבינה כל כך הרבה תקשורת, שהמשטרה לא משחקת פה משחק תקשורתי בשילוב התקשורת שלנו.

שלי: אתה יודע מה מאוד מפריע לי בשאלות שלך? שאתה חוזר עליהן שוב ושוב, כי יש לך אג'נדה ואתה לא באמת שואל אותי שאלות. אתה שוטח כאן תזה, ואתה לא מותיר לי אלא לפתח תזה חלופית ולא להתנהג במראיינת ומרואיין. ומה שמפריע לי בתזה שאתה שוטח, בגישה שלך לעניין, הוא שיש לך 1000 מקומות לחפור בהם ולחפש אשמים חוץ מהנחקר עצמו. יש חשדות קשים, חלק מהעובדות ידועות ואין עליהם מחלוקת. אותם מתנות שוחד שהוא קיבל כאספקה, באופן שוטף על פני שנים

נועם: אם הוא יואשם בשוחד, יש לך ספק שאנחנו חושבים שהוא צריך ללכת לכלא?

שלי: בכל זאת אני ארשה לעצמי לומר מה שאני חושבת. ושוב, בגלל שאתה משקיע כל כך הרבה אנרגיה וכל כך הרבה חיפושים אחרי כל פרט שיכול להפריע בחקירה, לא מפריע לך שהמעשים המתהווים והמכוערים שעשה ראש הממשלה שאמור  לדאוג רק לטובת אזרחיו?

נועם: אני אגיד לך מה מטריד אותי שלי-

שלי: נורא מפריע לי שאתה קורא למיליון שקלים האלה מתנות, ותחשוב איזה עוצמה של שחיתות-

יותם: אני רוצה לשאול משהו אחר שמטריד אותי שלי, אני מניח שנתניהו צריך להתפטר היום ולהכריז על נבצרות- ככה הוא לא יכול להמשיך להיות ראש ממשלה, נכון?

שלי: שניכם לא יכולים לחשוד בי פה במניעים פוליטיים, ולמה? כי אותה עמדה בדיוק הצגתי באטמוספירה שהייתה בשבילי הרבה יותר קשה, היה אצלנו ראש ממשלה מושחת אחר, קראו לו אהוד אולמרט, ואני הייתי חברת כנסת טרייה בקואליציה של אולמרט, ישבנו אז בממשלה יחד עם אולמרט, ואת כל הדברים האלה שאני אומרת לכם עכשיו על נתניהו אני אמרתי גם על אולמרט, ואפילו בצורה הרבה יותר חריפה. ראש ממשלה צריך להיות נקי כפיים.

יותם: אולמרט יצא אשם בבית משפט, איך את תסתכלי לבוחרי הימין בעינים- אנשים שהלכו להצביע לנתניהו, בחרו בנתניהו, ניצחו, ונתניהו הולך למשפט ויוצא זכאי- איך את תוכלי להסתכל בעינים לבוחרי הימין ולהגיד "אנחנו הפלנו ראש ממשלה מכהן, שאתם בחרתם, וניצח על כלום"?

שלי: אבל אני שבה ואומרת לך שבדיוק באותה סיטואציה, ואפילו בשלב מוקדם יותר, אמרתי את אותם דברים על אולמרט, ואפילו לא רק אני אמרתי אותם, אלא אותו בנימין נתניהו, שעכשיו נאחז בקרנות המזבח. נתניהו אמר מפורשות כשאולמרט היה במצב הרבה יותר מוקדם הוא אמר שוב ושוב בראיונות שראש הממשלה חייב להתפטר. יש קונפליקט בין טובתו האישית והפוליטית לבין טובת המדינה, שהוא שקוע עד צוואר בחקירות. את זה אמר אותו בנימין נתניהו שלך, אז למה הצביעות הזאת?

זמרי: אני אסביר לך למה הצביעות הזאת..

שלי:  לא אני לא מבינה. למה דבריו כיו"ר אופוזיציה לא תקפים יותר כשהוא משנה פוזיציה ועובר להיות ראש הממשלה?

זמרי: קודם כל נעשה סדר. אספקת המתנות לראש הממשלה נתניהו זה לא משהו שהוא חיובי בעינינו. אם זה לא היה ברור.

שלי: תודה לאל.  כי כל מה שראש הממשלה עשה זה בסדר.

פתחי: בואי נעשה סדר,  אולמרט היה ראש ממשלה גם אחרי סיפור המתנות.

זמרי: סיפור המתנות של אולמרט נסגר אחריי יומיים, והוא לא עניין פה אף אחד. אולי את יצאת נגד, אבל ציבורית זה לא עניין אף אחד.

שלי: מה לא עניין ציבורית?

זמרי: סיפור העטים למשל. אף אחד לא פתח עם זה מהדורות ולא כלום.

שלי: אני אל מבינה מה אתם אומרים פה.

פתחי: נושא המתנות של אולמרט- עניבות , ועטים, זה לא עניין פה אף אחד ונסגר אצל היועמ"ש, ואצל נתניהו זה הפך לפרשה עיקרית לשוחד. אז פה הצביעות. זה אחד. ושתיים- בגלל  שאת מגיעה מתקשורת , רציתי לשאול אותך אם באמת את חושבת שאין פה משחק של המשטרה עם התקשורת בתזמון מושלם.

שלי: לא. התשובה היא לא. ההפך המוחלט. ולגבי אולמרט- אני מזכירה לכם שהכסף שהוא קיבל היה 20,000 דולר במעטפה.

זמרי: הנושא הזה של ה-20 אלף דולר, זה כסף מזומן במעטפות , תעשיית מזומנים לכיס. יש מעבר לזה אצל אולמרט פס קבלת מתנות, של עטים ועניבות, וזה נסגר, וזה  מקביל למה שנתניהו קיבל ממילצ'ן, אלא אם כן באמת נתן תמורה לשוחד.

שלי: אני חולקת עלייך לחלוטין. מדובר על אספקה קבועה של כסף לביתו, מושחתת, דוחה. אני לא מכונה לחיות במדינה שבה יש ראש ממשלה מושחת עד אפר, ובו בזמן שהוא מושחת ומשחית, הוא גם מפרק את מערכות שלטון החוק. יכול להיות שלך זה יותר בסדר.

פתחי: שאלה לסיום אני חייב לשאול, אתם לא מפחדים בו שמי שיצא בו אביר שלטון החוק, ובעצם יגנוב לכם את כל הברק זה יאיר לפיד? הוא עכשיו יהיה עד המפתח נגד נתניהו, הוא יפיל את נתניהו, ואתם תישכחו למטה.

שלי: אתה יודע מה זה מזכיר לי? שאמרו לי בזמן שביקרתי את אולמרט "אבל הוא יביא לנו את השלום, הוא ממחנה השמאל, את לא יכולה ככה טיפה לסתום את האף ולהבין שאפשר להגיע להסדר מדיני עם אולמרט. זו לא משאלת ליבך?" ואני אמרתי ששחיתות היא שחיתות היא שחיתות. אין שום דבר שמנקה את השחיתות. לא אינטרס פוליטי, אפילו לא השלום שיבוא על עם ישראל. אין דבר כזה להשלים עם שחיתות עם מי שעומד בראש המערכת, זה הבסיס, זאת קומת היסוד של שלטון החוק וממשל תקין.

פתחי: זאת אומרת שאת מוכנה לקבל דיל שבו יאיר לפיד זוכה בבחירות  בגלל שהוא הפיל את נתניהו המושחת לדעתך?

שלי: אני אל מוכנה לקבל שום דיל, אני פשוט אומרת לכם שהשיקולים הפוליטיים הם לא עומדים לנגד עיניי, ואני חושבת שקודם לכל זה זה הרצון שלנו לחיות במדינה לא מושחתת, עם ראש ממשלה נקי כפיים. מה לעשות. אולי אני טועה ושוגה, אבל זו דעתי.

זמרי:  ח"כ שלי יחימוביץ, תודה רבה.

שלי: תודה רבה, בוקר טוב.