שלי: "את מדינת ישראל לא יכול להנהיג אדם ששקוע עד צווארו בפרשות פליליות"

15 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית המהדורה המרכזית בהגשת אבי מימרן ברדיו קול חי, על פרסום המלצות המשטרה בחקירות נתניהו.

להאזנה לראיון המלא:

אבי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שלום ערב טוב.

שלי: שלום אבי ערב טוב.

אבי: אנחנו שומעים קריאות מאנשי אופוזיציה בעיקר, שראש הממשלה צריך כבר עכשיו להתפטר מתפקידו כי הריח של העבירות, ההמלצות של המשטרה, לא מתאימות להתנהלות של ראש ממשלה מכהן, הוא צריך להתפטר. מצד שני החוק היבש מתיר לו להישאר גם אחרי כתב אישום. אז מה הקוד האתי שעל בסיסו נקרא ראש הממשלה להתפטר?

שלי: אני אגיד לך את השקפתי, אני לא יכולה לדבר בשם אחרים. אני אגיד לך דברים דומים לדברים שאמרתי בשעה שראש הממשלה אהוד אולמרט נחקר, עוד לפני שלב ההמלצות, ואני הייתי חברה בקואליציה שלו. זאת הייתה הקדנציה הראשונה שלי כחברת כנסת ומפלגת העבודה ישבה בקואליציה עם קדימה בראשות אולמרט כראש ממשלה, ואני די משעממת את עצמי כי אמרתי אותו דבר אז ואני אומרת אותו דבר עכשיו, זה לא קשור לזה שאני באופוזיציה, אז הייתי בקואליציה. את מדינת ישראל לא יכול להנהיג אדם ששקוע עד צווארו בפרשות פליליות. את מדינת ישראל לא יכול להנהיג אדם שהמשטרה מצאה תשתית נרחבת שיש בה ראיות וגרסת המשטרה היא שצריך להעמידו לדין בשל עבירות חמורות מאוד של שוחד. שוחד זאת העבירה הכי חמורה בקרב עבירות שחיתות. ואת מדינת ישראל לא יכול להנהיג אדם שבזמן שהוא נחקר ע"י המשטרה הוא בועט במשטרה, רומס אותה, מכפיש אותה, עושה כל דבר כדי להחליש אותה. מגיע לנו ראש ממשלה ישר.

אבי: אז זה שמגיע לנו ראש ממשלה ישר זאת אמריה ברורה שעליה כל אזרחי מדינת ישראל יחתמו. אבל הוא לפי שעה בחזקת החפות אבל אני מסכים שראש הממשלה חובט במשטרה והוא כששואלים אותו את השאלה הזו ואת אנשיו הם אומרים הם התחילו הם הדליפו הם תדרכו נגד ראש הממשלה הם מסרו מידע לתקשורת עוד לפני שנתניהו קיבל את המידע הזה. כלומר שהתמודדו עם מה שהם עשו?

שלי: אני מאוד נרתעת מהניסיון שלצערי הרב מאוד מצליח של נתניהו וכל שותפיו שמחפים עליו אני אגיד בסוגריים זה נורא דומה למה שהיה עם אולמרט גם אז כל הסביבה חיפתה עליו כל הפוליטיקאים הגנו עליו. ראשי וועדות יזמו חוקים כדי לטרפד את מוסדות שלטון החוק, כל הדברים האלה היו גם אז והם ממש לא שונים, לאנשים יש זיכרון קצר. ואז זה מסוכן והיום זה מסוכן. והדבר שהכי מקומם אותי כאן הוא מראית העין של קטטה. קטטה בין ראש הממשלה לבין מפכ"ל המשטרה זאת קטטה בדיוק כמו שזאת תהיה קטטה אם שוטר יעצור אדם כחשוד בפריצה יביא ותו למשטרה יחקרו אותו והמשטרה תחליט שיש תשתית ראייתית להגיש נגדו כתב אישום. יש נחקר ויש חוקר במדינת חוק ואני לא מכירה נחקר חשוד או מי שהמשטרה ארוצה להעמיד אותו לדין שיגיד אני אוהב את המשטרה, המשטרה צודקת, אני פושע, אני עבריין, אנשים חשודים לא אומרים את הדברים האלה וגם אם אומרים אנחנו נגיד שהם מדברים שטויות אבל שהנחקר והחשוד הוא אדם כל כך חשוב כמו ראש הממשלה. מופעי הבוקר בכנס לפני ראשי ערים ומזכיר להם עד כמה ההמלצות הן מחוררות עד כמה המשטרה לא שווה כלום וכו'. זה דבר שגורם להתפרקות כללית של שלטון החוק. בכל מדינה שיש בה שלטון חוק ויש בה חוק יש עבריינים, יש שוטרים יש כתבי אישום, יש בתי משפט. זה חשוב לומר, המשמעות ההרסנית של ראש ממשלה שרומס את הזרועות ביצוע שמאפשרים לו, ואנחנו חיים כאן בלי שישדדו אותנו ויאנסו אותנו ויחרבו את ביתנו וירביצו לנו בריונים ברחוב את זה עושה המשטרה שלנו. וברגע שהוא רומס אותה הוא רומס את כולנו.

אבי: הקו שאת מותחת בין חקירת אולמרט לחקירות נתניהו או המלצות המשטרה דאז וגם ההתנהלות של אנשי נתניהו כמו אנשי אולמרט דאז, אולי ברמה הפוליטית באמת אנחנו רואים תמונה זהה אבל את בוודאי רואה הבדל במהות הסיפורים והחקירות וההמלצות שהיו אז נגד אולמרט לבין נתניהו של היום לא מדובר על מעטפות על כסף מזומן אין פה עדת מדינה כמו עדת המדינה בפרשת אולמרט שהביאה הקלטות שהפלילו ראש ממשלה אנחנו מדברים פה על תיק שהרבה אוד מאמץ כדי לאושש אותו ולבסס אותו, חוקים שלא עברי היתכנות, חברים, כולם מודים פה בעובדות. זה דומה לאולמרט?

שלי: קצת יותר חמור אני חושבת ויותר שיטתי פרוס על פני שנים החקירות הן יותר קשות אין לך את שולה זקן אבל יש לך את ארי הרון, אתם משדרים על מהדורות החשדות עת מהדורת חדשו 2 הייתה שם ידיעה שארי הרו יש לו עדויות מוקלטות בכל הפרשתו וגם פה יש אנשים ויכול להיות שיהיו עוד עדי מדינה בהמשך. ככל שהטבעת תתהדק סביב צווארים. בוא נדבר רק על תיק 1000 שהוא הכי קל שערך המתנות נצברות בו למיליון שקלים זה מה שהמשטרה יודעת שהמתנות הן מאוד יקרות תכשיטים בקבוקי שפניה הכי יקרים בעולם סיגרים הכי יקרים בעולם מצטברים לכדי מיליון שקלים וזה נורא קשה לדמיין את זה, שים את זה כשטרות אתה תבין שזה הרבה יותר ממה שחשב. במעטפות של אולמרט היו 20 אלף דולר, זה קצת פחות מאותם מיליון של נתניהו זה שווה כסף.

אבי: ממש ברגעים אלו חדשות 10 מפרסמים סקר מעניין אני אגיד לך ולמאזינים לפחות את הנתון המעניין לגבי חקירות ראש הממשלה 53% לא מאמינים למשטרה. האם אתה מאמין שגורמים במשטרה או במערכת הפוליטית מנסים לעשות הפיכה שלטונית 34% אומרים שהם מאמינים. שליש ממדינת ישראל אומרים שהמשטרה רוצה לעשות הפיכה שלטונית.

שלי: תגיד אתה עכשיו מבין את מה שאמרתי בתחילת השיחה שלנו? אתה מבין את המשמעות? קודם כל תודה לאל שכמעט 70% מאמינים במשטרה למרות ההכפשות... זה בדיוק מה שאני אומרת. ברגע שאדם רב השפעה כמו ראש הממשלה וכמו חבריו שמגוננים עליו ואני אורמת לך שהם יתביישו בזה בעתיד כמו תומכיו לשעבר של אולמרט. אבל ברגע שראש הממשלה ותזמור שלמה רומסים את המשטרה מכפישים אותה משמיצים אותה מזמינים אותה לבתי דין שדה בכנסת מוציאים כל מיני פוסטים מלפני עשרות שנים שהם תמכו בפוליטיקאי כזה או אחר כל מיני שטויות אז הדבר הזה מכרסם במעמדה של המשטרה. וזה מאוד מסוכן. אם שליש מהציבור חושבים שהמשטרה מבצעת הפיכה שזה הרי דבר שהוא חסר שחר לחלוטין, אנחנו יודעים מי עומד בראש המשטרה, עומד איש ימין חובש כיפה. מינוי אישי של ראש הממשלה לכן זה חסר שחר אבל אם הם הביאו את הציבור למצב שבו שליש מהציבור חושבים דבר כל כך נוראי על המשטרה זה מסוכן.

אבי: אגב הליכוד עם 27 מנדטים יש עתיד עם 25 והמחנה הציוני עם 16 אבל זה רק סקר. אבל זה סקר יום לאחר פרסום המלצות המשטרה. עדיין הפער בין המחנה הציוני לליכוד הוא גדול מאוד. טוב אבל זה כנראה נושא אחר...

שלי: אני בטוחה שיהיו עוד הרבה סקרים לדבר עליהם.

אבי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ' תודה רבה

שלי: תודה רבה אבי לילה טוב.