שלי: "אנשים רגילים קשה להם להבין את העוצמה של ההשחתה"

20 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראינה בתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל על ההתפתחויות בתיק 4000 ועל הסכם ייצוא הגז למצרים.

להאזנה לראיון המלא:

רינו: 2 דברים רצינו לשוחח. דבר ראשון חקירות נתניהו וההתפתחות שלהן מהבוקר, והדבר השני ההערות שלך לגבי ההסכם על ייצוא הגז למצרים. אבל בואי נתחיל אחד אחד, חקירות נתניהו כפי ששמענו היום בבוקר, ניר חפץ, הכל כמובן, לכאורה מציע לשופטת סוג של הצעה שאין ממנה חזרה. היא תקבל מינוי ליועמ"ש לממשלה אם היא תוותר/תסגור את תיק המעונות של שרה נתניהו. היינו כבר בסיבובים האלה. איך את רואה את זה?

שלי: קודם כל עוד לפני הידיעה המדהימה והמטורפת הזאת על חשד לניסיון של לשחד שופטת, זה ממש חצות בסיציליה זה באמת למוטט את הכל... שוחד בשופטים? זה דבר שלא קורה אצלנו.

רינו: וגם ככה בפנים. אתה תעשה ככה ואני אעשה ככה. זה הכי חזק שפגשנו.

שלי: זה נכון. זאת דרגת חומרה שהיא לא מוכרת במדינת ישראל ואני גם לא מאמינה שאדם בר דעת יעז לנסות לשחד שופט.

רינו: הם עשו את זה, היא דיווחה על כך, זה היה... אני מפחד להגיד שזה היה אבל כנראה שזה באמת היה כי השופטת אכן דיווחה שהייתה התרחשות כזו.

שלי: לשחד שופט ולשחד שוטר זה שתי עבירות חמורות ביותר כי באמת הן מפרקות לחלוטין את המוסדות שבידן מופקד הצדק והחוק ושלטון החוק.

רינו: כאשר אתה עושה את זה עם שופט, אתה חושב על עצמך משהו שאסור לך לחשוב.

שלי: אין מילים. ועוד לפני שהגענו לסיפור המחריד הזה, כל הפרשה הזו כמו שהיא מופיעה הבוקר בעיתונים ואומרת שהוסר איסור הפרסום ואנחנו רואים את הנפשות הפועלות ומבינים את ממידי הקומבינה המושחתת והמשחיתה הזאת שבה שותפים גם כלי תקשורת, גם הון גדול וגם ראש הממשלה וכל סביבתו וגם משרד ממשלתי, משרד התקשורת, אתה מבין את עוצמת ההשחתה והריקבון שמאיימים עלינו ואתה יודע, דווקא חשוב לי להגיד בהקשר הזה. אני הסתכלתי על תמונה של מישהו שהוא כאילו שולי בעניין הזה וזה בועז סטמבלר, הדובר של בנימין נתניהו, היום ראש לשכת העיתונות הממשלתית והוא מכונה עד מפתח. מסתבר שהוא הלך ומסר עדות למשטרה בדיוק על כל מה שהיה ועל חלקו, וחלקו היה לדברר את ראש הממשלה ולדבר עם העורכים בוואלה ולהגיד להם מה הוא רוצה, שזאת התנהגות לגיטימית לגמרי בתור דובר, הוא גם לא יכול לדעת שהעורכים שהוא מדבר איתם וגם העורכים עצמם לא יכולים לדעת שהבעלים של כלי התקשורת שבו הם עובדים, מקבלים הטבות בשווי מאות, מקבל אלוביץ' הטבות בשווי של מאות מיליונים מראש הממשלה ישירות, ולכן ראש הממשלה הוא פרסונה כל כך אהובה ומקובלת בעיתון, סטמבלר לא היה  יכול לדעת וגם העורכים. אנשים רגילים קשה להם להבין את העוצמה של ההשחתה ולכן אני חושבת שדווקא ביום הזה ובין היתר אני מודה, בגלל שאניי מכירה חלק מהנפשות הפועלות יש כאלה שהשם מושחת היה כתוב להם על המצח כמו למשל ניר חפץ, שכבר נתן שירותים דומים לנוחי דנקנר וגם לי היו היתקלויות איתו שהיו על סף הסחיטה. תחשוב שתחתיהם יש המון אנשים, פקידים, עובדים בבזק, עיתונאים בוואלה, עובדים במשרד התקשורת, עובדים במשרד ראה"מ, אנשים רגילים לגמרי ותקינים ולא מושחתים שפשוט היו פיונים במשחק ענקי ומושחת עם המון כסף בלי לדעת אפילו, והאנשים האלה שיש מי שמכנה אותם כשהם מדברים במשטרה שטינקרים, שאלה מונחים הלקוחים מעולם הפשע. אני היום באמת קוראת להם ללכת למשטרה ולמסור עדויות על מה שהם יודעים, כמו שבועז סטמבלר מסר עדות מלאה במשטרה מבלי לגמגם.

רינו: אני מניח שקראו להם וזוהי פעולה שהיא לא פשוטה לצאת מהחדר ולהגיע לתחנת המשטרה ולהגיד שיש לי מה לספר לכם.

שלי: אני חושבת שחלק גדול מהאנשים לא יודעים שהם שותפים לזה.

רינו: בואי נעבור לנושא ייוצא הגז, הרגשת לא נוח עם ההסכמות האלה.

שלי: קודם כל, אני ארשה לעצמי לצטט את הכותרת של דה מרקר בעניין הזה 'הסכמי הייצוא לא תפורים, הצינור לא קיים, אבל מניות הגז זינקו עד 30%' ובאמת יש תחושה שההודעה מחופפת והריקה מתוכן הזאת של מונופול הגז היא נועדה א. להקפיץ את המניות. אולי מן תקשורת עם הבנקים, להגיד תראו יש לנו מימון, הכל בסדר, כי אתה מסתכל ואומר, מה הם הודיעו? במה זה כרוך לייצא את אותן כמויות ענק של גז למצרים. קודם כל צינור גז דרך סיני, זה תרחיש דמיוני מבחינה ביטחוני, מהלך של צינור גז בסיני שאזכיר שפוצץ כבר בשעתו ואז היה זינוק מטורף במחיר הגז בישראל והמשמעויות הביטחוניות של הנחת צינור גז בסיני, גם הכלכליות ובוודאי הביטחוניות הם לא ישוערו בכלל, ועוד אין צינור, המניות מזנקות אבל הצינור לא קיים. ויש עוד שאלה שהיא מאוד דרמטית , הרי בבסיס העניין בעקבות אותה פרשיה, מצרים חייבת לחברת החשמל הישראלית קרוב ל2 מיליארד דולר.

רינו: עדיין לא ויתרו להם על החוב הזה.

שלי: אני מרשה לעצמי לפקפק.

רינו: אז את רואה בהסכם הזה בלוף? הכל בלון שנועד להרים את המחיר בבורסה?

שלי: כשאני אראה את ההסכם ואני קוראת להם לפרסם את ההסכם, יכול להיות שאני אחזור בי ואני אראה תשובות לכל השאולות האלה. כל עוד זה בגדר דמיון ובגדר הודעה יחצנית לבורסה.. ויש עוד דברים, דבר שהוא ממש מוזר, כאילו סתם זרקו מספרים, ההסכמים של תמר ולויתן הם בדיוק אותה כמות גז, בדיוק באותו מחיר עם תנאי הספקה שונים לגמרי וזה נראה כאילו הוא הלך ומרח סתם מספרים והכל נראה מאוד בעייתי. ושוב, ברגע שנראה את ההסכם, נהיה יותר חכמים.

רינו: תודה רבה לך על הדברים האלה, צהריים טובים.

שלי: צהריים טובים.