שלי" אתה כל פעם חושב שהגעת לשיא הפרשיות ולתחתית החבית ואז אתה מגלה שיש עוד שיא"

21 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראינה ביומן הערב בהגשת רן בנימיני בכאן ב, על פרשת 4000.

להאזנה לראיון המלא:

רן: שלי יחימוביץ, המחנה הציוני.

שלי: שלום שלום

רן: כבר השתחררת מההלם?

שלי: קודם כל מה זה השתחררתי? זה הלם אחרי הלם. אתה כל פעם חושב שהגעת לשיא הפרשיות ולתחתית החבית ואז אתה מגלה שיש עוד שיא. אני חשבתי הבוקר שכל פרשת 4000 הוצפה במלוא עוזה לרבות הפנים שמאחורי השמות שהיו חסויים שבאמת עומק הרקב וההשחתה הגיעה לדרגות כאלה עד שלא יכול להיות שחלקים בציבור היו עיוורים לנזק הנוראי שיש לא רק למערכת שלטון החוק ולמערכת אכיפת החוק, אפילו לכיס של עצמם. כי אם אלוביץ מקבל את ביטול ההפרדה המבנית ומשלם כמה מאות מיליוני שקלים פחות מס הכנסה שהוא חייב למדינה בעצם אז זה על חשבוננו.

רן: אבל אם נתמקד בפרשה של היום. את באמת מאמינה שאפילו אם הייתה הצעה כזאת מצידו של ניר חפץ לשופטת גרסטל, ראש הממשלה עמד מאחוריה? את מאמינה בתרחיש כזה?

שלי: תראה אנחנו כל פעם שואלים את הסיפור הזה. בפרשת הצוללות אנחנו שואלים האם יכול להיות שראש הממשלה לא ידע בכלל מה נעשה בסביבתו הקרובה ביותר ע"י היועץ הקרוב אליו ביותר שהוא עם קרוב משפחות וכו'. יש לזה שתי תשובת, אחת לא יכול להיות שהוא לא ידע והשניה גם אם הוא לא ידע בסופו ל דבר יש דבר שקוראים לו רוח המפקד או במילים פחות יפות הדג מסריח מהראש. אם רוח המפקד ואם התוכן הכללי שמשודר לכל האנשים שעובדים איתך, רגולטורים דוברים עובדים שהכל מותר וההישרדות האישית שלו ושל משפיחתו היא בכלל המטרה הלאומית של מדינת ישראל, והכל כשר לצורך העניין, אז יש אנשים שמפנימים את המסר הזה, אפילו יותר מזה, צריך להיות בעל אופי מאוד חזק כדי לא להפנים את המסר הזה. בסביבה שהיא ככפופה לאדם החשוב ביותר במדינה, ראש הממשלה, ולכן גם אם הוא לא ידע באופן ישיר אני בטוחה שמי שהל להציע את ההצעה הזו ידע שאם הוא יצליח במשימה שלו הוא יקבל בדיעבד הרבה תשבחות.

רן: ראש הממשלה אומר גם בהודעה של היום, גם בכל ההודעות הקודמות עד עכשיו, לא היה כלום לא יהיה כלום בטח ביום הזה עם ההצעה הזאת לכאורה, לא ידענו ואנחנו לא מאמינים בכלל. הוא לא צריך להילחם על חפותו?

שלי: טוב אתה יודע, בוא נשווה אותו לחשוד רגיל. אתה מכיר חשוד שאומר על השוטר שתופס אותו, אתה צודק ב100% אני אשם. ברור זו הדינמיקה הרגילה בין חשודים בעבריינות לבין מערכת אכיפת החוק ואם המשטרה מחליטה להעמיד מישהו לדין אז הוא מקלל את המשטרה ואומר מעלילים עלי, זו טיבה של מערכת שלטון החוק, היא מפחידה, יש לה כלים ויש לה כוח לחקור את האמת, היא יכולה להמליץ על העמדה לדין יש לנו מערכת שלטון חוק שבאה חשבון עם עבריינים.

רן: מה את מצפה ממנו לעשות?

שלי: הייתי מצפה בכל שלב בחקירה להגיד אני מכבד את מוסדות שלטון החוק של מדינת ישראל, את המשטרה את הפרקליטות ואת בתי המשפט ואני מאמין שהצדק יצא לאור ואז להילחם על חפותו ולא לבעוט ולרסק את כל מוסדות שלטון החוק.

רן: להילחם על חפותו מתוך לשכת וכיסא ראש הממשלה.

שלי: חס וחלילה, הוא חושב שהוא אל, ושהוא יכול לעשות הכל ביחד, אבל אותו משפט שהוא אמר בשעתו על אולמרט עם פחות פרשיות ובשלב יותר מוקדם שאי אפשר שראש ממשלה יכריע בין טובתו האישית והפוליטית לבין טובת המדינה כי הוא יכריע בעד טובתו שלו, זה מה שהוא אמר על אולמרט. הוא עצמו בנימין נתניהו חל עליו ואפילו ביתר שאת עכשיו שהפרשיות האלה מתנפצות עלינו כמו נחשולי צונאמי מצחינים, שמערערים את כל יסודות ההגינות והדמוקרטיה ושלטון החוק כמו שאנחנו מכירים אותם.

רן: את בעצמך מדברת על שלטון החוק, אבל החוק עצמו מתיר לו להישאר בתפקיד עכשיו.

שלי: כן והחוק מתיר לו להשתמש בכוח שלו כדי לעשות דה לגיטימציה מוחלטת למוסדות שלטון החוק ולהחליש כך את החוק והסדר במדינת ישראל? כן החוק מאפשר לו, אני לא שוטרת ולא פרקליטה, אני שליחת ציבור ואני צריכה לגונן על הציבור מפני איום כזה, וזה איום. היום מוסדות שלטון החוק מאוימים, אם המפכ"ל היום נקרא לכנסת לשיחת עליהום נזיפה והשתלחות יש כאן הפחדה של מי שעושה את עבודתו ומשרת את הציבור. זו רמיסה של כל מה שאנחנו מאמינים בו.

רן: אחרי כל מה שאמרת ותיאור המצב שתיארת, יש פרשנים ועיתונאים שאומרים/שואלים את עצמם מה היה קורה אילו זה היה הפוך, לו ראש האופוזיציה או ראש המחנה הציוני היו נחשדים בעבירות, מה היה עושה ראש הממשלה או מה היו עושים בליכוד. בקיצור נשאלת השאלה איפה האופוזיציה?

שלי: חשבתי שאתה הולך לשאול אותי, אם זה היה הפוך, אם ראש הממשלה היה ראש ממשלה שאת שייכת למחנה הפוליטי שלו אם היית אומרת אותם דברים? אז בקשר אלי כיוון שמעשי יעידו אני הייתי חברה בקואליציה שמפלגת העבודה ישבה בקואליציה יחד עם קדימה בממשלתו של אולמרט ואמרתי את אותם הדברים באותה חריפות שאני אומרת היום נגד נתניהו.

רן: זה בסדר, אבל מעבר לזה, אם הליכוד היה נמצא מולכם ואתם הייתם בחשדות כאלה, הליכוד היה מבעיר את המדינה בהפגנות.

שלי: איזה שאלה? גם אז הליכוד ישב באופוזיציה עם 12 מנדטים ונתניהו לא נתן מנוס מאולמרט וכל חברי הכנסת של הליכוד זעקו על אולמרט מושחת על דברים קטנים יורת, הם היו בעלי הברית שלי כשאמרו שאולמרט מושחת ולא יכול להמשיך לכהן, הם היו חברים שלי והסכימו איתי על כל דבר, אבל אותם אנשים שאז אמרו בדיוק את כל הדברים הנכונים פתאום עושים שקר בנפשם ושקר כלפי הציבור שלהם, ואתה יודע מה? אני אגיד משפט קצת פומפוזי, ההיסטוריה לא תסלח להם. הם כורים היום את טובתם הפוליטית, יש דברים שהם מעבר לטובתם הפוליטית הרגעית.

רן: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני תודה רבה לך.

שלי: תודה רבה ערב טוב.