שלי: "הממשלה הזו התבלבלה בסימון הצד שבו היא נמצאת, במקום לשמור על שלטון החוק היא רומסת אותו"

23 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הצהריים בהגשת ליאת רגב בכאן ב', על התהדקות טבעת החקירות סביב ראש הממשלה בנימין נתניהו והתפתחויות תיק 4000.

להאזנה לראיון המלא:

ליאת: שלום לחברת הכנסת שלי יחימוביץ, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה.

שלי: שלום ליאת.

ליאת: את הספקת לשמוע חלק מהדברים שאמר פה חבר הכנסת אמיר אוחנה?

שלי: ממש את זנב הדברים. אני כן רוצה להתייחס, יש אלף דברים להתייחס אליהם אבל האשמת השווא שהמשטרה הדליפה את העדות של פילבר. זה עוד אחד מהסממנים של השתלחות חסרת הרסן והשקרית במשטרה, הרי אף אחד לא מעלה על דעתו שהמשטרה היא זו שהדליפה מהחקירה אבל זו עוד הזדמנות לרמוס את הגוף הזה שעושה את עבודתו ואני רוצה להזהיר את כל אלה שאין להם שום הכבוד וגם כשהם משקרים הם יודעים שהם מעלילים עלילות שווא, הדבר הזה מחזק את העבריינים ואת ארגוני הפשע כיוון שמשטרה חזקה זה אינטרס של כולנו ולבעוט בה כדרך אגב כשהם מתחנפים לראש הממשלה, זו שגיאה מוסרית קשה.

ליאת: אמיר אוחנה אומר שזאת הדרך היחידה לייצר פה משטרה טהורה.

שלי: אני מבינה שלשיטתו של אמיר אוחנה וחבריו, משטרה שפועלת תקין זו משטרה שאינה חוקרת אנשים חשובים ורמי מעלה בין אם הם בעלי הון ובין אם הם בצמרת הפוליטית, מבחינתם משטרה טובה היא משטרה שאין בה את הערך שאני מאמינה שרוב האזרחים מאמינים בו שהוא שוויון בפני החוק, ומשטרה טובה זו משטרה שבה המפכ"ל שמונה ע"י ראש הממשלה היה צריך להיות לו אסיר תודה על זה ולא לעשות את עבודתו, ולא לשרת את הציבור, לכן סולם הערכים של מי שחושב שמשטרה טובה זו משטרה חלשה שמתחנפת לבעלי כוח ושררה לבין סולם הערכים שלי, הם מאוד מאוד שונים.

ליאת: אני רוצה לשאול אותך לגבי טענות נוספות שאמר. בין היתר הוא אמר מה פתאום אתם קוראים לו להתפטר? זו מדינת חוק, חכו עד שתהיה החלטה של היועמ"ש לממשלה. בינתיים נתנהל כרגיל.

שלי: אי אפשר להתנהל כרגיל. את יודעת מה, אני מתפלא ומשתהה על חברי הקבינט המדיני ביטחוני שאתמול ישבו בישיבתם, אגב זה פורום חשוב מאוד שמכריע על גורלות ויכול להחליט על יציאה למלחמה ושמעו את נתניהו אומר להם שהעסקים כרגיל והוא יכול לשרת את המדינה, והם מילאו את פיהם מים ושתקו כמו דגים, ולא אמרו לו אדוני ראש הממשלה אי אפשר להמשיך עסקים כרגיל. זה לא עסקים כרגיל. אנחנו ברעידת אדמה. המערכת כולה מזדעזעת, המדינה כולה כמרקחה כי האדם החשוב ביותר במדינה שאמור לנהל את ענייניה שקוע עד צוואר בחקירות.

ליאת: כן אבל אין עדיין החלטה על כתב אישום, זה חקירות כרגע ויכול להיות, כך אומרים בליכוד, שזה יסתיים בלא כלום.

שלי: אני תוהה מה קרה לאותו סולם מוסרי בדיוק ששלח את בנימין נתניהו וחלק והשרים שמכהנים היום לקרוא לאולמרט בשעתו להתפטר לאלתר, ולא נותר לי אלא לצטט שוב את אותו בנימין נתניהו שאמר שראש ממשלה שנתון בחקירות עד צוואר יעדיף את טובתו האישית והפוליטית על פני טובת המדינה, הוא אמר את זה בשעתו, בשלבים הרבה יותר מוקדמים של החקירה ועם מסכת עדויות הרבה יותר רופפת משנמצא בה ראש הממשלה היום. אז יכול להיות שיש כאלה שהעמדה המוסרית שלהם היא חלק מהאופוזיציה הפוליטית. אצלי זה לא ככה, חשבתי כך לגבי אולמרט ואני חושבת כך לגבי נתניהו. יכול להיות שנתניהו סבור שהוא מן בן אלים שכזה והוא כן יכול להתגונן על חייו וגם להנהיג את המדינה. אין אדם כזה.

ליאת: החוק במדינת ישראל מאפשר לו.

שלי: אבל ליאת את לא מראיינת אותי כשוטרת או כפרקליטה, את מראיינת אותי כשליחת ציבור עם עולם ערכים מסוים ועם רצון בטובתה של המדינה וטובתה של המדינה היא שמוסדות שלטון החוק לא יהיו למרמס בידי החשוד שהוא במקרה ראש הממשלה שאומר תמות נפשי עם פלישתים ואני את עורי אציל ויהיה מה, גם במחיר רמיסת כל מוסדות שלטון החוק. התחלתי באמירה כלפי עלילות השווא כלפי המשטרה, משטרה חלשה שפושעים ועבריינים, לא רמי מעלה כמו ראש הממשלה, שפושעים ועבריינים שומעים מראש הממשלה שלהם שהיא רוקמת פוטש, שזאת משטרה עלובה, ששומעים דברי הסתה כלפי המשטרה זה מחזק אותם, ואזרח נורמלי צריך לשאול את עצמו האם הוא לטובת שלטון החוק? האם הוא לטובת המשטרה שתגן על אזרחים חפים מפשע מפני פגיעה של עבריינים? או שהוא נמצא בצד של העבריינים כפי שהממשלה הזו התבלבלה בסימון הצד שבו היא נמצאת, במקום לשמור על שלטון החוק היא רומסת אותו.

ליאת: חברת הכנסת יו"ר הוועדה לביקורת המדינה מהמחנה הציוני תודה רבה לך.

שלי: תודה רבה ליאת.