חצות בסיציליה

23 בפברואר, 2018

השאלה אינה אם נתניהו יהיה או לא יהיה ראש ממשלה, אלא כמה שנים ישב בכלא.
הריקבון כה גדול, הצחנה כה עזה, הטבעת כה הדוקה, הראיות, העדים ועדי המדינה כה רבים - עד שהסיפור גמור.
על הניסיון לשחד שופטת, שהוא שיא השפל והעבריינות, חצות בסיציליה ממש; על המאות שהיו פיונים במשחק המושחת בין בעלי הכח; על הדג שמסריח מהראש ומשחית את סביבתו ואת המדינה.
האנשים שכתוב להם מושחת על המצח: כך ניסה ניר חפץ לסחוט אותי כשהיה זרוע הביצוע והקונסיליירי של נוחי דנקנר.
פרשות אלוביץ' ומילצ'ן מגיעות לדיון בועדה שלי - הן בלב פרשיות 4,000 ו-1,000, ועל שתיהן נכתבו דו"חות חמורים של המבקר, שלא הזיזו לאף אחד.
למה סיפור הגז נראה היום מושחת מאי פעם - ואם ביום מן הימים יעבור גז בצינור הדימיוני בסיני - אוכל את המצנפת שאין לי.
"לא תסגיר עבד לאדוניו": גירוש מבקשי המקלט. הועדה לביקורת המדינה בראשותי היא ועדת הכנסת היחידה שעוסקת בנושא הזה, ואין כאן גאווה, אלא צער ותימהון.
טרנסג'נדרים - יש התקדמות, אבל גם יש עוד ים של כאב, וגם ראיון שלי על מרגרט תאצ'ר, קפיטליסטית קיצונית שמבחינת עיקשות אידיאולוגית יש מה ללמוד ממנה.
ותתפקדו ופיקדו אחרים - אני זקוקה לכם.

 





שלום לכם חברות וחברים,

 

לפני הכל, הזמנה. גם בתוך רעידת האדמה שמתחוללת עכשיו, אנחנו לא נשכח, שלפני עשרים שנה בדיוק, לא יאמן, נחקק החוק למניעת הטרדה מינית. זה היה אחד האדנים החשובים למהפכה שמתחוללת היום. אני מזמינה אתכן לישיבה חגיגית לציון היום הזה, של הוועדה לענייני ביקורת המדינה שאני עומדת בראשה. נדבר על ההישגים, על המהפכה, ועל האתגרים והמאבקים שעוד לפנינו.

 

נשתמש בסמכות הוועדה כדי להזמין דו"ח מיוחד בנושא ממבקר המדינה, ונעשה כבוד ליוזמת ומובילת החוק – ח"כ לשעבר יעל דיין, וללוחמות האמיצות והוותיקות של אז, כמו גם לאלה הצעירות עכשיו, שיצרו את התנופה האדירה שאנחנו עדים לה בשנתיים האחרונות. מה שמוכיח שגם כשהממשלה רעה או אדישה לנושא – אפשר להבקיע ולהתקדם בלעדיה.

 

הישיבה תתקיים באולם נגב בכנסת, ביום שלישי הקרוב, 27/2. ב 09:30 התכנסות וכיבוד, וב-10:00 בדיוק מתחילים. מספר המקומות – ואני מתנצלת מראש – מוגבל. אם אתן רוצות לבוא - הרשמו כאן: Shelly.bikoret@gmail.com עם כל פרטיכן. שם מלא כפי שהוא מופיע בתעודת הזהות, מס' תעודת זהות, מספר טלפון, ואם יש - שם ארגון/ קבוצה/פעילות שלכן בנושא. הקדימו להירשם. הישיבה תשודר בשידור חי בערוץ 99 ערוץ הכנסת, ובפורטל הועדה כאן. מחכה לכן. וכן, גם גברים מוזמנים.

 

ועכשיו לכמה הערות וציוצים על המצב. בהמשך גם ראיונות.
 

נתניהו, כראש ממשלה, סיים. השאלה היא לא אם הוא יהיה או לא יהיה ראש הממשלה, אלא כמה שנים הוא ישב בכלא. העיסוק באיזה מהלך פוליטי גאוני הוא יעשה, או איזה דבר הסתה הוא יתיז מפיו כדי להסיט מעצמו לרגע את האש, או מה אמרו או לא אמרו שותפיו הרופסים והעלובים – כל אלה הן הערות שוליים היסטוריות. הן ירשמו בספר הדברים, אבל הן לא העיקר.


 


כמו פואד ז"ל, שתועד אחרי שחוקריו מטיחים בו במה הוא חשוד, מציגים בפניו את הראיות, לרבות הכספת הסודית והמפוצצת בחבילות מזומנים שהחזיק – והוא שואל אם זה אומר שהוא צריך לוותר על הנשיאות. עדיין לא מבין שלא רק שלא יכנס בשערי בית הנשיא, אלא שיכנס למקום אחר: לכלא (מה שלא קרה, כי למרבה הצער הלך לעולמו).


 

הריקבון כבר גדול כל כך ומעלה צחנה עזה כל כך, הטבעת סביבו כל כך הדוקה, המסכת הראייתית כל כך מגובשת, מספר העדים ועדי המדינה כה גדול ורב, מספר הפרשיות עולה על כל דמיון – עד שהסיפור גמור.
 

בקשר לקלישאה הריקה (במצב הנוכחי) "ראש ממשלה מפילים בקלפי" – בעיקרון זה נכון, אבל מושחת, חשוד ונחקר סדרתי, ובקרוב, אני מניחה, כבר נוכל לקרוא לו עבריין גם באופן פורמלי – לא יכול להיות ראש ממשלה. לא בישראל ולא בשום מדינה.

 

 

ועכשיו מקצת הראיונות שלי מהשבוע: על הניסיון לשחד שופטת, שהוא שיא השפל והעבריינות, חצות בסיציליה ממש;  על הריקבון הטוטאלי שבא לידי ביטוי בקשרי שלטון-הון-תקשורת בפרשת נתניהו - אלוביץ'; על מאות האנשים שהיו פיונים במשחק המושחת בין בעלי הכוח; על "רוח המפקד" או במלים פחות יפות – על הדג שמסריח מהראש ומשחית את סביבתו ואת המדינה; על ההשלכות הפוליטיות והתרחישים האפשריים; על החרפה שבזימונו של המפכ"ל אלשיך לכנסת למופע מביש של ניסיון (שלא צלח) להפחיד ולבזות אותו ועל שלל ההמצאות השיקריות על המשטרה; ועוד. הנה:
 

חדשות הבוקר עם ניב רסקין, משדר מיוחד (וארוך) בערוץ 12. השתתפו גם השופט בדימוס שלי טימן, זיוה אגמי ראש יאח"ה לשעבר, התחקירן עמרי אסנהיים, עדי מאירי כתבת המשפט והפלילים, וידיד המשפחה בני ציפר (שכבר נשמע פחות בטוח בעצמו). לצפייה:

 

בערוץ 10,  תכנית הבוקר עם אור הלר ומירי נבו:






 

באולפן פתוח, בערוץ הכנסת, עם נחמה דואק:



 

וגם ברדיו, הנה חלק מהראיונות: אצל איילה חסון ב103FM רדיו ללא הפסקה,  ביומן הצהריים עם ליאת רגב בכאן ב',  ועם רן בנימיני, ביומן הערב של כאן ב'.









 

חלק מהעצורים, הנחקרים, והעדים בפרשה אני מכירה מהפוליטיקה ומהתקשורת. לכמה מהם הכתובת "מושחת", הייתה כתובה על המצח, והם היו שותפים בחדווה רבה לזיהום חיינו כאן. כמו ניר חפץ למשל, שהעניק שירותים דומים גם לנוחי דנקנר בשעתו, וכעת חשוד בניסיון לשחד שופטת ולהציע לה את כהונת היועץ המשפטי לממשלה בתמורה לסגירת תיק רעיית נתניהו.
 

אבל את עיני צד שם אחר – בועז סטמבלר, שהיה דוברו של נתניהו וכיום ראש לשכת העיתונות הממשלתית. אני מכירה את בועז – הוא עבד אתי חמש שנים בחברת החדשות של ערוץ 2, ערך תוכניות שלי לא מעט פעמים, והיינו מיודדים. איש נורמטיבי וישר, שבאופן טבעי שמח מאוד להזדמנות לעבוד עם ראש ממשלה. מאוד הוקל לי כשקראתי שמסר במשטרה עדות מלאה, עדות מפתח.
 

הוא סיפר בגילוי לב על הבקשות של נתניהו שהעביר באופן שוטף לעורכי אתר וואלה. הוא מבחינתו עשה עבודה לגיטימית של דובר. הוא לא היה אמור לדעת או אפילו לדמיין שהבעלים של כלי התקשורת שהוא מדבר עם עורכיו מקבל שווה כסף למאות מיליונים בעבור הסיקור המלטף.
 

כמו בועז יש מאות. פקידים, עיתונאים, עובדים. גם בכירים וגם זוטרים. בבזק, בוואלה, במשרד התקשורת, במשרד ראה"מ. הם ראו חלקים, הם לא הבינו שהם משמשים פיונים בתחבולות ענק של הון ושלטון. גם אם לא תמיד הם אהבו את מה שהתבקשו לעשות, או את מה ששמעו, הם פשוט לא ידעו שהם שותפים בעל כורחם לרקב ולהרס.
 

לכל אלה אני קוראת: אל תהססו. פנו למשטרה ומסרו עדויות. תהיו אזרחים טובים. לא שטינקרים. שטינקרים זה אצל פושעים. מוסרי עדות גלויה וישרה במשטרה – זה בעולם הנורמלי והנקי, שאנחנו רוצים לחיות בו. לפוסט המלא הקליקו על התמונה של ביבי עם בועז:



 

ניר חפץ ואני. עוד סיפור מצמרר על אחד החשודים העצורים. איך ניר חפץ היה הקונסיליירי של נוחי דנקנר בניסיון לסחוט אותי ולגרום לי שאפסיק לבקר את דנקנר. עוד חשוד ש"זכיתי" בזכות המפוקפקת להכיר יותר מדי מקרוב. אצל ניב רסקין, סיפרתי, ביו היתר, איך חפץ, שמונה בידי נוחי דנקנר לעורך מעריב, הורה בישיבת מערכת לחפש חומרים שליליים עלי. ערב פריימריס 2011 הוא אף טרח להכין עלי כתבה מכפישה במיוחד (בשר לא היה בה כמובן, התלכלכויות שקריות כן). בעוד הכתבה עומדת, לכאורה, להתפרסם, ואני – שבוע לפני הפריימריז (שבסופם ניצחתי) באופן טבעי נלחצת וחוששת מהנזק – הופיע אצלי המנכ"ל העיסקי של נוחי דנקנר, חיים גבריאלי, ובמתק שפתיים הציע לי שהכתבה לא תפורסם.

בתמורה הוא רצה "הפסקת אש". כלומר שאפסיק לתקוף את נוחי דנקנר, שאז עדיין היה בחזקת קדוש שרק אני העזתי לתקוף. "זו דגימה קטנה מאוד של שיטות עבודה של אדם, שאתה יודע את שיטות העבודה שלו, וכשאתה לוקח אותו לעבוד איתך, אתה שולח אותו להיות הקונסליירי שלך, ולעשות לך עבודות מושחתות של סחיטה ושל שוחד", אמרתי אצל רסקין. צפו בקטע הזה:




עד כאן בענייני החקירות. 
 

 

בקול צלצולים ותרועות הודיע מונופול הגז על חתימת הסכם ליצוא גז למצריים, והנחקר נתניהו שמח וצהל. היצוא למצרים, כזכור, היה השקר הגלוי שבגללו בכלל נכתב מתווה הגז, ולמענו, כביכול, הודח ראש הרשות להגבלים עסקיים דייויד גילה שסרב להתיר את קיומו של המונופול, ובשבילו התפטר שר הכלכלה אז אריה דרעי ועבר למשרד הפנים, כדי שנתניהו יוכל לחתום בעצמו על סעיף מיוחד שמאפשר קיום מונופול בניגוד לחוק "בשל נסיבות בטחוניות ומדיניות מיוחדות" – הקשרים עם מצריים כביכול. ושוב כביכול.

 

התוצאה (בין יתר התוצאות הרעות), הייתה מחיר מונופוליסטי מופקר לתשובה ונובל, על חשבוננו, התעשרות אינסופית שלהם, על חשבוננו, ובדיעבד, אני חייבת לציין, כשאנחנו כבר יודעים יותר על ביבי - זה נראה אפילו יותר מסריח משנראה אז. אז עכשיו "נחתם הסכם". דמרקר היטיב להגדיר זאת:

 

אם יזרום גז למצרים אני אוכל את המצנפת שלי שאין לי. ואוסיף: ההודעה של המונופול על הסכמי יצוא עם חברת דולפינוס היא כתב חידה, ומימוש ההסכם רצוף מהמורות בלתי-עבירות. דוגמאות? אחת: הולכת הגז דרך סיני היא תרחיש דמיוני ביטחונית שכבר הביא בעבר לפיצוץ הצינור וזינוק מחיר הגז בישראל. שתיים: האם ישראל ויתרה על 1.76 מליארד דולר, חוב הבוררות של מצריים לחברת החשמל? (המצרים כבר רמזו על התשובה: כן). שלוש: מצג תמוה ולא אמין ולפיו הסכמיהן של תמר ולוויתן כוללים את אותה כמות גז בדיוק ובאותו מחיר בדיוק, שעה שתנאי האספקה שונים דרמטית; ועוד ועוד.
 

בקיצור' ה"הסכם" לא נועד אלא להקפיץ את המניות ולהראות לבנקים שיש כסף. מסבירה את זה בראיון אצל רינו צרור בגל"צ, וקוראת למונופול לחשוף מיד את ההסכם המלא (יש גם התייחסות לתיק 4000 ולפרשת גרסטל בהתחלה). הקליקו להאזנה.

 

על מרגרט תאצ'ר – קפיטליסטית קיצונית, שבכל זאת יש מה ללמוד ממנה, ב"כאן תרבות" בתכנית "גיבור תרבות" עם יונתן גת, ד"ר דוד גורביץ' וד"ר דן ערב. מוזמנים להאזין. זה ארוך, אבל נראה לי שמעניין.

 

ועכשיו לכמה מהדברים שקורים ויקרו בוועדה לביקורת המדינה.
 

גירוש מבקשי המקלט. כרגע, הועדה לענייני ביקורת המדינה בראשותי היא ועדת הכנסת היחידה שעוסקת בנושא הזה, שהוא דיני נפשות ממש. אני לא כותבת זאת בגאווה, כי אם בצער, אבל יכולה להבטיח לכם שההתמדה שלנו בנושא מביאה את הגורמים השונים לעשות חשיבה מחדש. לא מטעמים מוסריים חס וחלילה, אלא מפני שברור כעת שהגרוש כמו שהם תכננו אותו, לא יוכל להתקיים, משפטית, בינלאומית, ציבורית, ומפני שהם יודעים שמישהו מבקר את מעשיהם ולא מפקיר את הזירה לעצימת עיניים בחסות התלהמות גזענית.
 

בשבוע הבא שוב אכנס את וועדת המשנה החסויה של הוועדהלשמוע עדכון מראש המל"ל מאיר בן שבת על מה שהושג מאז הוועדה הקודמת. צר לי שאני נאלצת לעשות זאת בוועדה חסויה, אם זה לא יהיה כך – לא אקבל תשובות. אבל כמובן שאי אפשר להזניח את הזירה הציבורית, והשבוע קיימנו גם ישיבה פתוחה ומשודרת בנושא, בהשתתפות מבקשי מקלט שסיפרו את סיפוריהם. לקריאת עיקרי הדיון הקליקו כאן, ולצפיה בישיבה כולה הקליקו על הציוץ של מיכל רוזין:




צילומים: יצחק הררי, דוברות הכנסת
 

עריקות מצבא האימה – פליטות. בשורה טובה היא שבית הדין לעררים קבע, בניגוד למה שתכננה הממשלה, שעריקות מצבא אריתריאה תשמש סיבה להענקת מקלט. תבינו: מדובר בדיקטטורה צבאית; הגיוס הוא בכפיה ולכל החיים ומשמעותו עבדות לגברים והפיכת הנשים המגוייסות לשפחות מין. בריחה משמעותה שאתה אויב המשטר. סגנית שר החוץ ציפי חוטבלי, שבקשה כנראה "לכפר" על השיחה שלה עם נתניהו (שהוקלטה והודלפה) ובה אמרה לו שהמדינה תיפול בבג"צ, הכריזה על "טרור מהגרים", לא פחות ולא יותר.


 





על כל פנים: המידע החדש שמצטבר, כמות סימני השאלה, והכרתה של המדינה כי אין ביכולתה לפקח על יישום ההסכם - מלמדים שהגירוש לא יתקיים במועדו, ובתקווה - גם לא יתקיים כלל. נמשיך לפעול, ונתנחם גם בכך שיותר אנשים הגונים קמים ואומרים את דברם בעניין:



הנה גם כתבה של  זאב קם ביומן הצהריים עם אסתי פרז בכאן ב'. 


טרנסג'נדרים. "כשפונים אלי להציג תעודת זהות אני בחרדה – כי אני עדיין רשום שם כנקבה", סיפר ליאון, טרנסג'נדר בן 18, בישיבה שכינסנו לדון באפליה הקשה שחווה קהילת הטרנסג'נדרים בישראל, ובאתגרים ובקשיים העצומים שעמם היא מתמודדת. אמא לנערה טרנסג'נדרית בת 16 אמרה: "החברים שלה מקבלים אותה. אלה אנחנו, המבוגרים ומוסדות המדינה, שצריכים להדביק את הפער, ומהר." אז כן, יש התקדמות, ויש פריצת דרך בקבלתם של הטרנסג'נדרים,  אבל ברור שאנחנו בתחילת הדרך ועבודה רבה עוד לפנינו. לעוד על מה שהיה בוועדה, והמשימות שלקחנו על עצמנו לטפל בהן – קראו כאן, ולצפיה בדיון הקליקו על הציוץ כאן:



 

אלוביץ' ומילצ'ן – לדיון בוועדה. שימו לב לישיבות מתוכננות על שני הנושאים, הנמצאים בלב פרשיות 4,000 ו-1,000על שתי הפרשיות האלה נכתבו בעבר, בזמן אמת, דו"חות חמורים של מבקר המדינה. דו"ח המבקר בנושא חוק מילצ'ן (2014), ידון בוועדה ביום ב', 26.2 בשעה 09:00. הדיון בדו"ח בנושא בזק-אלוביץ (יולי 2017) יתקיים שבוע אחר כך, אעדכן כאן.


 
 

אתם מאוד מוזמנים לכל דיוני הוועדה, חוץ מאלה שכתוב במפורש שהם יתקיימו בחדר וועדת החוץ והבטחון ושהם מסווגים. הנה הלו"ז לשבוע הבא:




 

עוד ממה שהיה השבוע:




כאן עם המתנדבות והעובדות של מסל"ן (מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בנגב), ועם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ'. לשמאלי ליזה ניקולאיצ'וק המנכ"לית הנפלאה והלוחמת של מסל"ן.




 

בשדרות, מפגש עם החבר'ה המקסימים והסקרנים של מכינת נחשון:




 

ארוחת צהריים בחדר האוכל של קיבוץ בארי, עם צבי אלון ומרב ברקאי שלנו:




ההסבר המלומד כאן על איך מתרבות הכלניות הוא מיוכי, זוגתו של צבי אלון: 



 


אם אתם מאמינים בדרך שלי, ורוצים לצעוד יחד אתי, ולחזק אותי ואת הח"כים הנוספים שאתם חושבים שהם ראויים - בואו תתפקדו, ופקדו אחרים. אל תשכחו שרק חצי שנה אחרי ההתפקדות אפשר להצביע בפריימריס, אז מהרו ועשו זאת. הכי פשוט דרך האתר שלי – עכשיו – כאן: שלי מפקד. קשה לכם? כתבו לנו למיל hitpakdutshelly@gmail.com את שמכם ואת מספר הטלפון שלכם, ואנחנו נתקשר ונסייע לכם. זה יקח כמה דקות. 

 

והכי חשוב – גם אם אתם כבר פקודים - דברו על זה עם חברים ומשפחה ופקדו אותם על המקום. כתבו לנו במיל אם אתם צריכים הסברים. תודה ובהצלחה!

 

תתחברו אלי. בטוויטר תוכלו למצוא התייחסויות מיידיות ורבות יותר למה שמתרחש, באינסטגראם קצת יותר צבע, ופייסבוק אתם כבר מכירים. עקבו אחרי באינסטגראםבטוויטר ובפייסבוק. הנה עוד כמה מהציוצים ומהפוסטים של השבוע:


 









 

שבת שלום,
 

שלכם,
 

שלי