שלי: "לא חשבתי שהוא מושחת, לא חשבתי שהוא מושחת כמו אולמרט, לא חשבתי שהוא מושחת כמו שרון ז"ל או כמו פואד ז"ל"

25 בפברואר, 2018
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית מועדון ארוחת הבוקר בהגשת ספי עובדיה, דרור רפאלי ולאה גולדין על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

להאזנה לראיון המלא:

ספי: יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ. אני מסתכל על סקרי דעת הקהל מכל השבועיים האחרונים, כשפרשות נתניהו הולכות וטופחות וממש מאיימות לשלול ממנו את חירותו, אבל הציבור עדיין נוהר אחריו די בהמוניו.

שלי: אני חושבת שכל ההתייחסות לפרשיות האלה שיש בהן חשדות לעבריינות פלילית מהמעלה הראשונה כי בעבירה פלילית רגילה שעושה חשוד הוא מסכן את סביבתו ואת הקורבנות שלו אבל חשוד בעבירות קשות שהוא ראש הממשלה הוא משחית את החברה כולה, אני מסרבת להסתכל על זה ברמה הפוליטית. ברמה הפוליטית אם הייתי מסתכלת על זה אולי הייתי אומרת שלא כדאי שנלך לבחירות עכשיו, אבל יש כאן משהו שהוא מעבר לחישובים פוליטיים.

ספי: אבל צריך לתת על זה את הדעת, אחת משניים; או שהציבור לא מתרשם מזה, לא מאמין לזה, או שהוא מאמין לזה וזה לא אכפת לו.

שלי: ספי, אני לא קובעת את אמות המידה המוסריות שלי לפי תוצאות סקרים. ויש משהו שהוא יותר חשוב לכולנו, לכולנו אגב גם שמי שמחליט שהוא עדיין תומך בבנימין נתניהו, מאשר תוצאות של בחירות כאלה ואחרות ואפילו סיכוייה של המפלגה של או ניצחון לגוש הימין או ניצחון לגוש השמאל וכו'. יש דברים שהם חייבים להיות מוסכמה טוטאלית והיא ניקיון כפיים, טוהר המידות ושמירה על החוק. זאת לא תכונה אקזוטית שרק יחידי סגולה צריכים להצטיין בה, זאת תכונת הבסיס שצריך לצפות מנבחרי ציבור ומי שהוא עבריין או חשוד בעבירות פליליות או מסובך כולו לא יכול להיות להנהיג את המדינה.

ספי: זה ברור לחלוטין, אבל ראש הממשלה הוא חף מפשע, ז"א לא הוכח עדיין שהוא עשה משהו, אפילו כתב אישום אין נגדו עדיין.

שלי: יש המלצות מאוד מדודות של המשטרה, יש מסכת ראייתית שהולכת ומצטברת, יש שלל פרשיות, יש עשרות עדים, יש עדי מדינה, ולא נותר לי אלא לצטט את נתניהו עצמו שאמר שראש ממשלה שצריך להכריע בין טובתו האישית והפוליטית לבין טובת המדינה כשהוא שרוי בחקירות עד צוואר, יבחר בטובתו האישית ואני מבקשת להכיל את הכלל הזה גם על ראש הממשלה.

ספי: באיזה נקודה שינית את דעתך או הבנת שמה שחשבת על נתניהו עד לפני שנה שנתיים שלוש הוא אחר, לא חשבת שהוא מושחת אני מניח לפני שנתיים שלוש, לדעתי גם אמרת את זה, והיום את לא חושבת כך, כי גויס עד מדינה? כי היו המלצות משטרה? מה שינה את דעתך?

שלי: אתה צודק, אני לא חשבתי שהוא מושחת. חשבתי שהוא קמצן, חשבתי שהוא נהנתן, בוודאי שאני מתנגדת לכל עמדותיו המוסריות אני ההפך המוחלט שלו מבחינה פוליטית אבל באמת אתה צודק, לא חשבתי שהוא מושחת, לא חשבתי שהוא מושחת כמו אולמרט, לא חשבתי שהוא מושחת כמו שרון ז"ל או כמו פואד ז"ל, אבל זה תהליך. אתה רואה עוד התנהלות ועוד התנהלות, לאו דווקא כאלה שהגיעו לידי המשטרה, ואתה רואה שחל איזה שיבוש תפיסתי ותודעתי בכל השקפת העולם המוסרית שלו. יכול להיות שזה הכוח או השהות הארוכה בשלטון שגרמו לו להרגיש שהמדינה זה הוא, ושכל מה ששלנו, של אזרחי מדינת ישראל, זה שלו לחשקיו האישיים, לצרכיו הפרטיים, לצרכי משפחתו והדבר הזה, שהוא נהייה סוג של מחלה, הפך להיות הגורם הדרמטי בכל ההתנהלות שלו ובכל החלטה בכל מישור של חיינו שהוא מקבל, וזאת השחתה. פשוט השחתה. אני אומרת שוב, אני באמת למרות שהוא היה יריב פוליטי שלי תמיד, לא חשבתי שהוא מושחת, טעיתי. האיש מושחת מאוד מאוד. יכול להיות אפילו, אני לא מחלקת ציונים, אבל הוא בטח עומד עכשיו בשורה אחת עם המושחתים שבמנהיגים ע"פ השקפתי וע"פ דעתי. גם אם לא הייתי נהנית מחסינות פרלמנטרית והייתי נתבעת עכשיו תביעת דיבה, די כבר בכל הדברים שאנחנו יודעים היום כדי לאשש את הטענה שנתניהו הוא ראש ממשלה מושחת. אין החשוד שהמשטרה תופסת או חוקרת או מחפשת עדים נגדו שלא יגיד דברים קשים על המשטרה. החיזיון הזה של חשוד שאומר המשטרה נהדרת, אני מאמין לכל דבר, הוא לא קיים.

ספי: כדוברת אופוזיציונית, תתייחסי לנקודה הבאה, שנשמעת הרבה מאוד, יש הרבה אנשים שאומרים, מה אתם רוצים? הכל פה מצוין. המצב הביטחוני טוב. הכלכלה בסדר גמור, אנחנו טסים לחו"ל, הניחו לו.

דרור: הייתי רוצה להכניס גם את עניין הרווח של הגז אבל זה בטח יעצבן אותך.

(צחוקים)

שלי: אגב כל המיליארדים האלה לא מגיעים אליך דרור או לקופה הציבורית, נתניהו הפך את העולם כדי לתת להם את המונופול הזה. ומה הייתה השאלה? תראו קודם כל יש לנו אחלה מדינה, בואו נאמר את זה. יש לנו מדינה שנתניהו לא יסד אותה, לא ברא אותה ולא הביא לנו אותה יחד עם לוחות הברית, כלומר יש לנו כאן כן מוסדות בסיסיים טובים שהוא לא הצליח להשחית ולקלקל כמו מערכת חינוך כמו צבא כמו מערכת בריאות שעם כל הליקויים שלה היא עדיין מערכת בריאות לכל. כשאנחנו אומרים 'אנחנו', אני לא יודעת על איזה 'אנחנו' אתם מדברים? אתם יודעים שחצי מהשכירים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ6200 שקל בחודש? שחצי מהעצמאיים במדינת ישראל מרוויחים פחות מ4700 שקלים בחודש? אתם יודעים שיש יותר ויותר עובדי קבלן שחיים כמו עלה נידף ברוח? וכשאתם אומרים 'אנחנו' יש בזה משהוא מאוד אגוצנטרי, כי נכון שאני ואתם ולאה ועוד מעמד ביניים ומעלה, חיים חיים טובים, אבל יש כאן בחצר האחורית לכאורה המון אנשים שחייהם אינם חיים.

ספי: ה'אנחנו' הזה לא כולל את כולם. חברת הכנסת שלי יחימוביץ תודה רבה.

שלי: תודה רבה.