אל תיראו מופתעים, יש בחירות

בחירות בקרוב וזה אומר גם פריימריס.  עזרו לי, חזקו אותי, ותתפקדו/תפקדו בשבילי. פרטים בסוף עיתון סופשבוע  תיראו מופתעים. איך מגיני השחיתות הרקובה ביותר שבלעו את לשונם, מצאו אותה פתאום כדי להיות צדיקים בטירוף בפרשת המסרונים.  ישיבת ממשלה: נלחמים כלביאות זועמות על "זכויות האדם" של העציר המיוחס השותק ניר חפץ, "לא מספיקים" להגיע לסעיף להעלאת אלף יהודי אתיופיה, הורים לילדים שחיים כאן, מאדיס ומגונדר.  מתי נתניהו, שתמיד היה קמצן ונהנתן, הפך מושחת? כשהתחיל לחשוב שכל מה ששלנו, שלו:  לחשקיו האישיים, לצרכיו הפרטיים.  דברים שלא ידעתם על חוק מילצ'ן המושחת, ושני שרי אוצר שלא יכולים לרחוץ בניקיון כפיהם – לפיד וכחלון.  הארוע המהמם שלנו במלאת 20 שנה לחוק למניעת הטרדה מינית: הכבוד ליעל דיין המלכה המחוקקת, הדוח היסודי שיכין מבקר המדינה, והמפגש המעצים עם היפות והאמיצות - מבוגרות וצעירות.  ממשיכים להילחם ברוצח השקט: אלפים בשנה נדבקים בזיהומים ומתים בבתי החולים, וחיי כגננת כשהפרופסורים מתכתשים.  בואו ניפגש השבוע: בכנסת בירושליים, בחיפה, בהוד השרון ובבר אילן  למה סיוון רהב התחפשה לשלי יחימוביץ, ווידוי מצמרר: לא סובלת את פורים
2 במרץ, 2018

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

 

עיתון סופשבוע נכתב בזמן החקירה היום של נתניהו בבלפור. לרבים קשה להפנים את זה, אבל נתניהו הולך הביתה. חבל שבנסיבות כאלה – עדיף שזה היה קורה בזירה הפוליטית ולא בזירה הפלילית, אבל דמוקרטיה זה לא רק שוויון בקלפי – קול אחד לכל אחד – אלא גם שוויון בפני החוק, והעובדה הפשוטה שנתניהו הוא כעת יותר חשוד בפלילים חמורים מאשר ראש ממשלה.

 

מבחינתנו זה אומר היערכות נמרצת לבחירות, לא לבזבז זמן על שטויות, על סכסוכים פנימיים מטופשים – אלא להיות חדורי רוח קרב ומכווננים קדימה, אל השגת התוצאה הטובה ביותר בבחירות.

 

גם איכות הרשימה שלנו מאוד מאוד חשובה. לפני הבחירות יהיו פריימריס, ובהם כל מי שהוא פקוד של המפלגה יקבל את הזכות והחובה לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של מפלגת העבודה. אז אם עדיין לא התפקדתם – זה הזמן. ככה תוכלו לבחור בי ובעוד ח"כים שאתם תומכים בהם – ולחזק אותנו. התפקדו כאן עכשיו, או כתבו לי אל: hitpakdutshelly@gmail.com, עם טלפון, נחזור ונעזור לכם להתפקד. והכי חשוב: פקדו את כל מי שאתם מכירים ובעניין! פרטים בסוף עיתון סופשבוע.

 

 

לפני 20 שנה בדיוק נפל דבר בישראל: נחקק החוק למניעת הטרדה מינית. זה היה כמעט נס. זה קרה בעידן של מודעות אפסית לסוגיית ההטרדה המינית, כמו גם לסוגים אחרים של אלימות מינית כלפי נשים. היום, כשאנחנו בעיצומה של מהפכה, והרבה נשים צעירות וגברים צעירים חיים כבר במציאות שונה לחלוטין (אם כי עדיין טעונת תיקון עצום) – התאריך העגול היה הזדמנות מצויינת לעצור, לחשוב, ולעשות כבוד למי שיזמה והובילה את החוק, בארץ לא זרועה וכנגד כל הסיכויים, בעיקשות ובנחישות, יעל דיין. הועדה לביקורת המדינה בראשותי קיימה ישיבה חגיגית ומיוחדת לציון היום הזה. יצאנו עם שלל משימות, אבל בעיקר נרגשות ומועצמות.

 

 

יחד עם מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא גם החלטנו על דו"ח מיוחד שיוכן, לראשונה מאז הולדת החוק, לבדיקת הישום שלו. מבקר המדינה, חיים יוסף שפירא, אמר: "הטרדה מינית היא פגיעה בכבוד האדם, בחירותו, ובפרטיות שלו. בשל חשיבות הנושא שתי חטיבות שונות של משרד המבקר יערכו את הדו"ח."

 

המשוגעות. ישבו שם אוסף של נשים מדהימות, אמיצות, לוחמות, מנהיגות.מצד אחד דור המייסדות, אשר צעדו בארץ שוביניסטית לא זרועה, ממש שכבו על הגדר עבור הדור הבא, נחשבו משוגעות, או מוזרות. אבל לצדן, צריך להגיד תודה גדולה לדור חדש ומופלא של נשים צעירות, אמיצות, שמדהירות אותנו כעת קדימה. אלה האמיצות, הנחושות, שלא מוכנות להסתפק במועט, שאינן מוכנות לספוג שום הטרדה ושום הערה, שפשוט לא מסכימות יותר להשלים עם הסדר הישן, המכאיב. זו "קיצוניות" טובה ומבורכת , שמושכת קדימה, מאתגרת, יוצרת מהפכה. לדברי הסיכום שלי לישיבה, הקליקו על התמונה:

 

 

ולדברים של יעל דיין הנהדרת, הקליקו כאן:

 

 

זוכרים את עירד מרציאנו צייגר, שהסתובבה עם השלט "אלון קסטיאל אנס אותי?"  הזמנתי אותה להשתתף בוועדה, ומתברר, שהחוק, לא פחות, אוסר עליה לספר על האונס. היא נאלצה לבקש צוו מיוחד של בית המשפט כדי שתוכל לעשות זאת. הנה כאן היא מתראיינת בכאן ב', בתוכנית "סדר יום", אצל אורי לוי, יום לפני הוועדה, על המאבק להשמיע את קולה. זה לא עזר, והיא סורבה, ואנחנו מצידנו ננסה להכניס תיקון בחוק המזעזע הזה. אבל בינתיים, היא הגיעה גם הגיעה לוועדה. על האונס עצמו היא היתה מנועה מלדבר, אבל הדברים שאמרה היו כל כך חזקים, עד שהעבירו צמרמורת בגוו כולנו.

 

"בחמש השנים האחרונות אני מרגישה שיש משהו חדש באוויר... המשהו החדש הזה הוא הקול הנשי החדש. חדש בתפוצה, בכמות, ובעוצמה שלו. הקול הנשי שלא מפחד להישמע... הוא אמיץ ואימתני ומופלא... אני כאן, מולכן ומולכם, כי אני נפגעת אלימות מינית אבל יותר מכך אני כאן, כי גם אני, כמו רבות וטובות לפניי, כמו רבות וטובות אחרי  - הפסקתי לשתוק... אני כאן, כי אני כבר לא קורבן, אני ניצולה. ואני לביאה... ואני לעולם לעולם לעולם, לא אפסיק להילחם. כי המלחמה הזו, המלחמה שלנו, היא והיא לבדה, זו שמבטיחה את עתידם וביטחונן של ילדות וילדי המחר... זו שליחות, זו זכות, וזו חובה" הטקסט המלא של דברי עירד בפוסט הזה, ולצפיה בה מדברת בוועדה, הקליקו על התמונה של עירד ושל תא"ל שרון ניר, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר.

 

 

 

 

 

 

כאן בבוקר הישיבה, בערוץ 10, אצל אורלי וגיא:

 

 

 

עם אורית לביא נשיאל באולפן פתוח בערוץ הכנסת, על ישיבת הוועדה המיוחדת, על פרשת המסרונים של השופטת פוזננסקי כ"ץ, ועל "חוק מילצ'ן" וחקירות נתניהו:

 

 

הנה גם כתבה של מזל מועלם על החוק ועל האירוע.

 

 

תראי מופתעת. גם אני כמו רבים אחרים סבורה שחילופי המסרונים בין השופטת פוזננסקי כ"ץ ובין החוקר של הרשות לניירות ערך הם לא ראויים, וגם גרמו נזק נוראי למערכת המשפט, שממילא עומדת תחת מתקפה. פוזננסקי כ"ץ לא יכולה להמשיך להיות שופטת. זה מאוד מצער מבחינתה, מבינה שברמה האישית זה כמעט טראגי, אבל יותר טראגי ששופט נוהג בניגוד גמור לנורמה הראויה ומסב נזק לכל חבריו ולמערכת כולה.

 

אבל מכאן ועד למתקפת הצדיקות הצבועה שנחתה על כל מגני השחיתויות, שותקיה ומשתיקיה -  רב המרחק. הגדיל מכולם השר לביטחון פנים גלעד ארדן:

 

 

 

בדיחה גרועה. בערוץ 10, אצל אורלי וגיא, אני אומרת: "זאת בדיחה גרועה מאוד לראות את כל הפוליטיקאים קופצים. אלה שמגוננים על ראש הממשלה ששקוע בחקירות עד צוואר, עם פרשיות שהן בלתי נתפסות מבחינת טוהר המידות, וניקיון הכפיים, והחיבור הכי מבאיש של הון-שלטון-עיתון שעליו הם מגנים בכל הכוח - ופתאום מצאו את לשונם שאבדה שיצא מחיכם. ופתאום יש להם התבטאויות חמורות על חוק וסדר. אבל, ויש אבל גדול: הציפייה שלנו דווקא בגלל ההתערערות של הנורמות והשחיתות השלטונית, היא שמערכת המשפט תהיה נקייה לחלוטין. אלה דברים שלא עושים, נקודה. ואם יש לה מעט אחריות, היא צריכה להתפטר." צפו:

 

 

 

ואם כבר מדברים על השותקים והמחפים, הנה עוד אחד שהתבלבל:

 

 

 

ועוד צביעות בלתי נסלחת – הזעם על התנאים בתאי המעצר! לא יאמן איזו חמלה פתאומית ודאגה לזכויות האדם קפצה על מלחכי הפנכה של נתניהו – כשזה הגיע למעצרו של ניר חפץ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פנל חדשות השבוע בכאן 11, שבו השתתפתי בששי שעבר, נפתח בסרטון מביך ובו רואים את הפוליטיקאים השונים מתייחסים לשחיתות אולמרט בשעתו. הצביעות, כמובן, וההיפוך המוחלט בעמדה, זועקים לשמיים. צפו בראיון, מגיש אמיר בר שלום, בפאנל: שלום קיטל, יואב קרקובסקי, מוטי גילת ונחמה דואק.

 

"יש דברים שהם מעבר לפוליטיקה. אם ראש הממשלה הוא נחקר סידרתי, ובידי המשטרה מסכת ראיות שמספיקה לדעתה להגשת כתב אישום, זה לא כמו חשוד רגיל שנחקר במשטרה. כי החשוד הספציפי הזה משתמש במעמדו כדי לרסק את מוסדות שלטון החוק, תוקף את המשטרה, מאשים אותה בפוטש, מטנף עליה. וכשהכנסת מזמנת דיון נזיפה במפכ"ל עד כדי שיבוש הליכי חקירה ואיומים עליו, זה מסכן את המדינה שלנו. פוליטיקאים ברגע הזה צריכים לגלות אחריות ופשוט לדאוג שהפארסה הנוראה הזו תסתיים."

 

 

 

מתי שינית את דעתך והתחלת לחשוב שנתניהו מושחת? שאל אותי ספי עובדיה  ברדיו ללא הפסקה, ב"מועדון ארוחת הבוקר" עם ספי, דרור רפאלי ולאה גולדין.  "אתה צודק,", עניתי, "במהלך השנים, לא חשבתי שהוא מושחת. חשבתי שהוא קמצן, חשבתי שהוא נהנתן, בוודאי שאני מתנגדת לכל עמדותיו המוסריות והפוליטיות, הן ההיפך המוחלט מכל מה שאני מאמינה בו, אבל לא חשבתי שהוא מושחת כמו אולמרט, כמו שרון ז"ל או כמו פואד ז"ל. אבל זה תהליך. אתה רואה עוד התנהלות ועוד התנהלות, לאו דווקא כאלה שהגיעו לידי המשטרה, ואתה רואה שחל איזה שיבוש תפיסתי ותודעתי בכל השקפת העולם המוסרית שלו.

 

יכול להיות שאלה תחושת הכוח, השהות הארוכה בשלטון - שגרמו לו להרגיש שהמדינה זה הוא, ושכל מה ששלנו, של אזרחי מדינת ישראל, הוא  שלו.לחשקיו האישיים, לצרכיו הפרטיים, לצרכי משפחתו. וזה הפך להיות סוג של מחלה, והפך לגורם הדרמטי בכל ההתנהלות שלו ובכל החלטה במישור חיינו שהוא מקבל, וזאת השחתה. פשוט השחתה." הקליקו על הידיעה להאזנה:

 

 

 

 

 

חוק מילצ'ן: חוק מושחת ומזיק. כה אמר מנהל רשות המיסים משה אשר על "חוק מילצ'ן" שהוא חלק בלתי נפרד מפרשת 1000: "ישראל הפכה למקלט מס מהגרועים שיש. הפטור מדיווח פסול מעיקרו, הגיע הזמן לתקן אותו – ויפה שעה אחת קודם" זה היה בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה שקיימתי, שעסקה בדוח המבקר על חוק מילצ'ן. כבר לפני 4 שנים אמר המבקר על החוק: "הפטור מדיווח על הון ונכסים שנצברו מחוץ ישראל אינו עומד באמות מידה בין לאומיות של שקיפות וחילופי מידע, וכי קיים חשש שבעקבותיו יוחדרו לישראל כספים שמקורם בפשע."

 

 

תיכף אספר לכם עוד כמה דברים מעניינים, ופחות ידועים, על הדרך הפתלתלה שעשה החוק שכולם ידעו שהוא גרוע, אבל מי שרוצה לצפות בדיון כולו מוזמן להקליק כאן:

 

מימין לשמאל: צחי סעד, ראש החטיבה הכלכלית במשרד המבקר, אני, מנהלת הוועדה חנה פריידין, ראש רשות המיסים משה אשר, הכלכלן הראשי במשרד האוצר יאיר נווה

 

אך ורק נזק פעיל למדינת ישראל, יש בחוק הזה, ואפילו לא יתרון אחד. הוא הופך את מדינת ישראל למקלט מס מהסוג הנחות ביותר, וגורם לה נזק תדמיתי אדיר. לא זו בלבד שמטרת החוק אינה מושגת, אלא שהוא משיג את ההיפך הגמור: הוא מעודד ירידה, ולא עלייה. מדובר על פרצת מס שמתאימה למדינות עולם שלישי, ומאפשרת הלבנת הון שחור, לא רק דרך זה שלא משלמים עליו מס, אלא אפילו לדווח עליו לא צריך! העלמה בחסות החוק!

 

אבל יש כאן תעלומה, וגם לפיד וכחלון לא יכולים לצאת נקיים ממנה.  כל גורמי המקצוע, ברשות המיסים, באוצר – תמימי דעים שחייבים לשנות את החוק דרמטית. עמדתם דווקא מתקבלת. אף אחד לא מתווכח אתם. וכך, שנה אחרי שנה, 2013, 14, 15, 16, 17, 18, וכן גם 2019! ניכנס לטיוטת חוק ההסדרים סעיף שמתקן דרמטית את החוק. אלא שבכל שנה מחדש, איכשהו, באורח פלא ובמעשה קוסמות, בסוף הסעיף הזה נעלם מחוק ההסדרים ולא מופיע בנוסח הסופי שלו. זה קרה אצל יאיר לפיד כשהיה שר אוצר, וזה קרה אצל כחלון כשר אוצר, וזה קרה בקביעות כשנתניהו ראש ממשלה.

 

 

 

ואפילו עכשיו, בצל החקירות, שוב נכשל הניסיון לתקנו, והחוק המושחת מתעקש להישאר. בוועדה התברר, שגם השנה, ניסו אנשי רשות המיסים המיואשים להכניס תיקון קטנטן, לפחות, בחוק: למחוק את הסמכות שיש בידי שר האוצר להאריך את הפטור ממס ומדווח, לעשרים שנה במקום 10. צנוע, נכון?היה בטיוטת חוק ההסדרים 2019. נעלם מטיוטת חוק ההסדרים 2019. אני לא מתכוונת להרפות מזה.

 

תקשורת: כתבתו של גיא מולדבסקי על הדיון בוועדה, בתכנית בחצי היום בהגשת אסתי פרז בכאן ב'. וגם: בראיון אצל קלמן ליברמן בכאן ב, עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן – יצאתי באמצע הדיון על מילצ'ן כדי להתראיין על פרשת המסרונים והשופטת,  בכאן ב', אבל סיפרתי בהרחבה על חוק מילצ'ן, וגם עניתי לטענה שלא צריך לקיים דיונים כאלה כל עוד המשפט מתנהל. "לא רק שזה לא בעייתי אלא שזה הכרח וכורח פרלמנטרי ודמוקרטי לדון בכל ההיבטים הפרלמנטריים ובטח כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, לדון בדוחות מבקר המדינה שהם גלויים וחשופים בהקשר הזה. יש הרבה מאוד היבטים ציבוריים לנושא, והכנסת היא מקום שהוא גם פוליטי וגם פרלמנטרי.  להפוך אותה סטרילית מדיון בכל העניינים שהם עכשיו הכותרות הראשיות ובמוקד השיח הציבורי -  זה הזוי." ובגל"צ, בוקר טוב ישראל, אצל אפי טריגר, אני מסבירה מהו חוק מילצ'ן, מה נזקו, השחיתות שהוא מגלם, ומספרת על הדיון. הקליקו להאזנה:

 

 

 

 

 

 

הרוצח השקט, והחיים כגננת. עוד עניין שאני לא מרפה ממנו: 4000-6000 בני אדם נדבקים מזיהומים בבתי החולים ומתים מהם, מידי שנה.  בישיבה שקיימתי השבוע נחשף במלוא עומקו הנתק הכמעט מוחלט בין המרכז הארצי למניעת זיהומים בראשות פרופ' יהודה כרמלי, ובין האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות. זה מצער וזה אידיוטי, והתפקיד שלי, לשמש גננת ולדרוש מהם לפתוח יומנים ולקבוע פגישות, לא מוסיף כבוד לאף אחד מהצדדים ובעיקר יש לו קורבן אדם. אם אתם רוצים לצפות בדיון (המרתק, לדעתי) הקליקו על התמונה:

 

בצד שמאל:  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו

 

וכאן כתבתו של גיא מולדבסקי בכאן הערב בהגשת רן בנימיני בכאן ב', מתמצתת את מה שהיה בוועדה.

 

 

עוד דברים שקשורים לוועדת הביקורת: בתכנית סדר יום בהגשת תמר אלמוגבכאן ב', ראיון קצר אתי על דיון קודם בוועדה בנושא שחיתויות ברשויות מקומיות, וההתנכלות למבקרי הפנים, וכאן פוסט של אמא שהשתתפה בדיון אחר, על זכויות הטרנסג'נדרים:

 

 

 

גם אתם מאוד מוזמנים לכל דיוני הוועדההנה הלו"ז לשבוע הבא:

 

 

כל הדיונים פתוחים (למעט אלה של וועדת המשנה לענייני בטחון שכתוב עליהם מפורשות "ישיבת ועדה מסווגת"). כולם משודרים בפורטל הוועדה בשידור חי כאן, וחלקם משודרים גם בערוץ הכנסת.

 

אם אתם רוצים להגיע פיסית, נדאג לכם לאישור כניסה ולהכל, אבל אתם חייבים לתאם זאת דרכנו: shelly.bikoret@gmail.com.  שלחו שם מלא כפי שהוא מופיע בתעודת הזהות, מספר תעודת זהות, ואם יש לכם קשר כלשהו לנושא ציינו זאת. אפשר כמובן לבוא גם סתם כך אם בא לכם.

 

 

אתם מוזמנים לפגוש אותי לא רק בדיוני הוועדה, אלא, כמובן, לארועים נוספים שאני משתתפת בהם. הנה:

 

אוניברסיטת בר אילן, ארוע לזכרו של חבר שלי, אורי אורבך ז"ל (נראה לי שאני בערך השמאלנית היחידה שם):

 

 

 

חיפה. על המהפכה הפמיניסטית שעלתה כתה בשנים האחרונות, לכבוד יום האישה הבינלאומי, ב - 8.3.18, הנה פוסט של נעמה לזימי שלנו על הארוע:

 

 

הוד השרון. גם כן לציון יום האשה הבינלאומי, חוג בית 13.3.18 אצל רפי בן מרדכי האחד והיחיד - האשל 2 הוד השרון בשעה 20:00, ומי שרוצה עוד פרטים מוזמן להתקשר לרפי לטל' 050-9750615.

 

עד כאן מה שיהיה, וקצת ממה שהיה:

 

כאן פגישה עם ההנהגה המצויינת של תא אופק שלנו באוניברסיטת בן גוריון - טליה שי יו"ר התא ומדריכת קומונת ניר עוז בארגון 'החלוץ'; סגנה נוי, ראש צוות סיורים בתא; ואור ארז, ראש צוות שסעים בתא ופעיל בבית הפתוח בבאר שבע:

 

 

 

פגישה מרתקת וגלויית לב עם החבר'ה המקסימים  של מכינת גל מחיפה: 

 

 

 

תתחברו אלי. בטוויטר תוכלו למצוא התייחסויות מיידיות ורבות יותר למה שמתרחשבאינסטגראם קצת יותר צבע, ופייסבוק אתם כבר מכירים. עקבו אחרי באינסטגראםבטוויטר ובפייסבוק. הנה עוד כמה מהציוצים ומהפוסטים של השבוע:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אם אתם מאמינים בדרך שלי, ורוצים לצעוד יחד אתי, ולחזק אותי ואת הח"כים הנוספים שאתם חושבים שהם ראויים - בואו תתפקדו, ופקדו אחרים. אל תשכחו שרק חצי שנה אחרי ההתפקדות אפשר להצביע בפריימריס, אז מהרו ועשו זאת. הכי פשוט דרך האתר שלי – עכשיו – כאן: שלי מפקד. קשה לכם? כתבו לנו למיל hitpakdutshelly@gmail.com את שמכם ואת מספר הטלפון שלכם, ואנחנו נתקשר ונסייע לכם. זה יקח כמה דקות. 

 

והכי חשוב – גם אם אתם כבר פקודים - דברו על זה עם חברים ומשפחה ופקדו אותם על המקום. כתבו לנו במיל אם אתם צריכים הסברים. תודה ובהצלחה!

שבת שלום,
 

שלכם,
 

שלי