שלי: "הבנות בציונות הדתית היום רוצות לשרת בצבא ולכן אני חושבת שהסוגיה כאן היא לא פוליטית "

11 במרץ, 2018
האזינו:

בתכנית שישבת בהגשת עידן קוולר בגלי צה"ל, על הנפילה לירקון, בחירות והורדת סרטון יום האישה של חיל האוויר ע"י דובר צה"ל.

להאזנה לראיון המלא:

עידן: כששלי יחימוביץ הייתה כאן שדרת בגלי צה"ל היא נהגה לומר שאם שמים שירים בין הראיונות זה כי כנראה לעורך אין מה לתת, אז כיוון שיש לנו הרבה מה לתת אנחנו עוזבים את המוזיקה לרגע ופונים אלייך חברת הכנסת שלי יחימוביץ יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, המחנה הציוני, שלום.

שלי: היי עידן אני לא זוכרת שאמרתי דבר כזה אבל טוב נו בסדר יכול להיות שיצא לי.

עידן: דינם של מורשות קרב הן שלפעמים מתעוותות.  בכל אופן, רגע לפני העניינים הדרמטיים בפוליטיקה מה קרה לך היום בירקון?

שלי: נפלתי מסירה שחתרנו בה ארבעה חותרים.

עידן: האם הירקון צלול כפי שטען ראש עיריית תל אביב רון חולדאי כשממש קפץ לשם כדי להתרענן?

שלי: קודם כל הוא קפץ לפני הרבה שנים, כנראה שמאז חלו שוב תמורות בירקון. העניין הוא שיש לאורך הירקון, לאו דווקא בתל אביב, לאורך הירקון יש ככל הנראה מפעלים שזורקים שפכים כי מה שאני חוויתי היום כשצללתי למי הירקון היה באמת גועל צרוף. יש שם בתחתית בוצה שחורה וגם למגינת ליבי גם זה היה בבוקר, אני חייבת להגיד שעד הרגע הזה אני מרגישה את העפיצות המיוחדת של מי הירקון.

עידן: לא נדרשת לאיזה בדיקה רפואית?

שלי: קודם כל כל החותרים אמרו לי מזל טוב, ברכות, אני חותרת רק חצי שנה, מי שחותר אמתי חייב ליפול למים לפחות פעם אחת, אבל אני לא בטוחה שכל מי שנפל למים גם שתה מים כמוני. בוא נגיד שבתחרות טעימת יינות לא הייתי שמה את הנוזל הזה בכוס.

עידן: בחירות, זה מה שהולך לקרות. המפלגה שלך אם אכן הולכים לבחירות תצטרכו להתארגן כי המצב לא מזהיר. שר הביטחון ליברמן אומר עכשיו שיש רגעים שצריך ללכת עם מה שמאמין ולא מה שכדאי או משתלם והאם גם את מתרשמת שזה אומר הכל?

שלי: אני אשמח לענות לך כי אני חושבת שיש איזה אי הבנה כי חשבתי שאתה הולך לראיין אותי על הורדת הסרטון של חיל האוויר. אז באופן חריג ביותר אני ממש לשם שינוי מסכימה עם ליברמן כי גם אני חושבת שאי אפשר להתנהל בעולם הפוליטי כל הזמן עם חישובים וקלקולציות וחיבורי מנדטים ואפילו לא לפי הסקרים. כי אני חושבת שאנחנו נמצאים בסיטואציה שהיא הרבה מעבר לחישובים פוליטיים אנחנו בסוג של רעידת אדמה מאוד קשה ויש לנו ראש הממשלה שלא רק שהוא חשוד בכמה וכמה פרשיות חמורות אלא שהוא גם פשוט שובר מנתץ מרסק את כל מוסדות שלטון החוק בבחינת תמות נפשי עם פלישתים וזה מצב מאוד מסוכן.

עידן: ואיפה זה תופס אתכם כמחנה הציוני כמפלגת העבודה.

שלי: אני מאמינה שאנחנו נבקיע ונקבל תוצאה טובה בבחירות האלה. אני נדבקתי בז'רגון של השעה שלך, בתת מודע כן? תראה אני כיוון שיש לי קצת ניסיון פוליטי, קודם כל אי אפשר להתכחש לזה שהסקרים עכשיו לא טובים אבל כמי שחוותה כמה וכמה מערכות בחירות שבהן הסקרים, לטוב ולרע אגב, לא ניבאו דבר וחצי דבר באשר לתוצאה אני יכולה להגיד לך שהדברים הם הפיכים והם תלויים בנו ואני מאמינה שמפלגת העבודה המחנה הציוני היא המפלגה הכי רצינית והכי משמעותית בטח מהמרכז ושמאלה.

עידן: את מצייצת, מעבר לתקרית הקטנה שקרתה לך עם הנפילה לירקון, גם את המשפט הבא: "מה מתריס וחתרני בסרטון החנוני הזה?" כשאת מתכוונת לסרטון שעלה באתר של חיל האוויר ומפאר את טייסותינו והבנות החיילות שהגיעו לדרגים גבוהים ויפים מאוד מבחינת העשייה בחיל האוויר. נשמע את הקטע.

(משמיעים את הסרטון)

עידן: זה חלק מהסרטון שהוסר בצה"ל מסבירים שהוא הוסר כיוון שהוא לא עבר את האישורים הנדרשים דרך דובר צה"ל ושזה נעשה ע"י אנשי חיל האוויר אבל שלי, אתר סגורים מתהדר בכך שהוא פנה לצה"ל בעניין הסרטון הזה ונדמה לי שזה הדיון, העובדה שכל דבר נתפס היום כמתריס ובעייתי?

שלי: אני לא עוסקת בחלוקת קרדיטים למי שמתגאה בכך שהסרטון הזה הוסר, גם התשובה של ובר צה"ל לא מניחה את דעתי כי עובדה שהסרטון הזה כיכב בדף הפיסבוק הרשמי של חיל האוויר ובצדק רב ביותר כי מדובר בסרטון שהוא מיינסטרימי לחלוטין, בסופו החיילת עולה על מטוס, זה ברור שהיא מטיסה אותו יש בו משהו מאוד מעצים, זה סרטון שהוא כל כך מיינסטרים כל כך חנוני כל כך ציוני כל כך צהוב, במובן של להט לשרת בצה"ל. בכל חברה יש גורמים קיצוניים שברור שהם קיצוניים ארכאיים פרימיטיביים שבאמת רוצים שהאישה תהיה במטבח ובאמת חושבים שנשים לא מסוגלות לתרום את כישרונן לטובת תפקידים חשובים יותר ממה שהן עושות.

עידן: יש אפשרות לאזן? כי אני מאוד מתחבר לעניין הזה, בוודאי שאנחנו צריכים להתגאות בנשים שהן טייסות ונווטות ודברים מן הסוג הזה, אבל, אני לא מאמין שאני שואל את זה, יש דרך אולי להתחשב ברגשות של אנשים שלא חושבים כך למרות שבשטח השינוי קורה והוא מבורך?

שלי: תראה להתחשב ברגשות שלש גורמים קיצוניים מאוד ומדובר בגורמים בציונות הדתית שלא מייצגים את הציבור של ציונות הדתית אפילו. זה הדבר שחורה לי כאן. התחלתי להגיד קודם, העובדה שיש גורמים קיצוניים וחשוכים זאת עובדה, תמיד יהיו כאלה, אבל העובדה שצה"ל נכנע לגורמים האלה ומוריד את הסרטון הכל כך נחמד והמלהיב הזה שכל כך מעורר מוטיבציה אצל חיילות, זה לא העידן, אני לא רואה דרך לגשר. תאר לעצמך שמישהו היה עכשיו מודיע ונלחם בכל הכוח, אתה ג'ינג'י כן? שג'ינג'ים לא יוכלו לעשות כך וכך כי יש משהו בפיזיולוגיה שלהם מונע מהם לעשות תפקידים בכירים כאלה ואחרים והם צריכים גם להיות במטבח ואם מישהו היה יוצא בקמפיין למען הג'ינג'ים ואומר שהם שווי זכויות לכל אדם רגיל אז היה מגיע מישהו שהיה אומר יאללה בואו נפשר וניתן לג'ינג'ים חלק מהזכויות שלהם. זה דבר מטורף הזכות הזאת להשליט את הדעה שגורפת שנשים צריכות להישאר במטבח זאת לא זכות זה שיעבוד של האחר וזו הנמכה, זו הקטנה, זו אפליה, זה רצון להישאר בעולם שאנחנו כבר הרבה שנים לא חיות בו.

עידן: אגב זאת רעידת האדמה שדיברת עליה גם בהקשר הפוליטי, העובדה שיש כאלה שמתעקשים להחזיר את החברה הישראלית שנים אחורה?

שלי: אני לא חושבת שזה קשור. אני חושבת שזה חוצה גבולות פוליטיים. ועובדה גם אמרתי קודם, אפילו בציונות הדתית. הבת שלי השתחררה לפני חצי שנה מהצבא והייתה שנה בקבע אבל את דרגת הסגן שלה העניקה לה המפקדת שלה שהייתה חרדית בכלל. בוא נומר חרדלית. ואנחנו רואים בכלל, הילדים שלי שירתו בצבא עם שומרי מצוות בנות ובנים ואותם גורמים קיצוניים שפוחדים כנראה בקדמה בסקטור שלהם ומושכים את הציבור שלהם אחורה הם לא מייצגים את הציבור שלהם, הבנות בציונות הדתית היום רוצות לשרת בצבא ולכן אני חושבת שהסוגיה כאן היא לא פוליטית אבל אני כן מצפה מגורמים פוליטיים בקואליציה להשמיע את קולם ולא לאפשר לחשכת ימי הביניים...

עידן: אולי זה יקרה עם צאת השבת שיצאה לפי דקות אחדות כי באמת עד עכשיו רק נשות מפלגתך הגיבו, מרב מיכאלי, ציפי לבני ואת אז כן סוגיה מעניינת.

שלי: אני מצפה גם משר הביטחון לומר את דברו ואני בטוחה אגב שהוא חושב כמוני, שוב זאת פעם שניה שאני אומרת שאני חושבת כמוהו בראיון אחד וזאת בעיה אבל אני יודעת מה הוא חושבת על סוגית השירות המשותף ועל שירות של בנות, אגב גם מיו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שיודע היטב שאותם גורמים שמבקשים להחזיר את הבנות למטבח הם לא מייצגים גם את הרוח השולטת גם במגזר שלו. אז כן אני מצפה גם מאחרים לומר את דברם ומי שלא אומר את דברו באמת חושב שמקומן של נשים במטבח. נדמה לי שאנחנו ב2018.

עידן: אנחנו בכל אופן חושבים שהסרטון היה מקסים בהרבה מאוד היבטים שלו ושצריך להמשיך עם הקדמה האלה.

שלי: אפשר להיכנס לעמוד הפיסבוק שלי ולצפות בו.

עידן: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מחנה הציוני תודה רבה לך.

שלי: תודה רבה, שבוע טוב.