שלי: "זה הרי דבר מטורף להסתכל עליו מבחוץ, הם מאוימים במקומו"

13 במרץ, 2018
האזינו:

אצל אפי טריגר בבוקר טוב ישראל בגלי צה"ל על שאלת הבחירות

להאזנה לראיון המלא:

אפי: שלום בוקר טוב חברת הכנסת שלי יחימוביץ.

שלי: היי בוקר טוב.

אפי: גם יו"ר הוועדה לביקורת המדינה וגם אשת המחנה ציוני, בעצם את אומרת שאנחנו לא נתמוך בבחירות ביוני?

שלי: לא אני אומרת שאנחנו לא עובדים אצל צדדים הניצים ביניהם. אנחנו נגיע למסקנה בדבר התאריך המתאים באופן שיהיה טוב למדינה וטוב לשלטון החוק.

אפי: וטוב למחנה הציוני שכרגע מדשדש בסקרים?

שלי: זה נכון שהשיקול הפוליטי שלנו הוא תמיד קיים, אצל כל מפלגה אבל אני יכולה להגיד לך שבאופן חד משמעי שהדבר שאותי הכי מטריד פה הוא בוא נגיד שני דברים: 1. ראש ממשלה שקוע עד צוואר בחקירות באופן כמעט וודאי יוגשו מולו כתבי אישום ובמקום שהשותפים שלו יראו לו את הדרך החוצה הם מתחננים בפניו להישאר, זה הרי דבר מטורף להסתכל עליו מבחוץ, הם מאוימים במקומו. והדבר השני זה שנתניהו עושה כאן תרגיל מאוד שקוף, הוא מעוניין שההמלצות של היועמ"ש לממשלה יוגשו אחרי בחירות ולא לפני בחירות, וכך, ולא בפעם הראשונה, הוא משעבד מדינה שלמה לטובת האינטרסים הפרטיים שלו בלבד, שום אינטרס לאומי, רק האינטרס הפרטי שלו, זה בלתי נתפס. לכן אני מתואמת לחלוטין עם יו"ר המפלגה אבי גבאי.

אפי: ועדיין הייתי מצפה שתרצו כמפלגת האופוזיציה הראשית לחתור לבחירות כמה שיותר מהר, זה תפקידה של האופוזיציה, להחליף את הממשלה.

שלי: נכון. אנחנו חושבים שהממשלה הזו צריכה לעבור מן העולם. אנחנו רוצים בחירות ואנחנו יכולים גם להגיע לתאריך מוסכם של בחירות אבל בהחלט אנחנו לא עובדים בשירותו של החשוד והנחקר נתניהו. אנחנו עובדים בשרותה של המדינה. כן אנחנו רוצים בחירות ובקשר לתאריך שלא יבנה עלינו על המועד הנוח לו בהתאם לכניסה וליציאה שלו מחדרי החקירות, אנחנו לא סייעים של חשוד בשחיתות, אנחנו חושבים על טובת המדינה.

אפי: וכשאת מפנה אליו את האמירה הזו הבוקר גם בטוויטר וגם כאן, את מעריכה שהוא באמת הוא חשב שאולי הוא יצליח בקולות האופוזיציה לחתור לבחירות ביוני?

שלי: יכול להיות שעברה לו מחשבה כזו בראש ואם עברה לו מחשבה כזו בראש הוא מוזמן לגרש אותה מראשו ברגע זה. ושוב אני אומרת, אנחנו לא עובדים אצל רכיבי הקואליציה האיומה הזאת. אנחנו לא עובדים לא אצל כחלון, לא אצל בנט, לא אצל ליברמן ולא אצל נתניהו ואנחנו נגיע למסקנה מה הכי טוב ומתי יהיו בחירות ע"פ טובת המדינה, וגם שאחת המטרות המרכזיות היא להגן על מוסדות שלטון החוק מפני המתקפה הברוטלית שעוברת עליהם עכשיו.

אפי: איך את מעריכה מהניסיון שלך כמי שמסתכלת מהצד, מה קרה בעצם אמש כשבשמונה בערב מהדורות החדשות נפתחו עם הכותרת 'הולכים לבחירות 99%' ובחצות הלכנו לישון עם 'יש פשרה מחכים לליברמן'?

שלי: קודם כל אני לא יודעת, להערכתי המשבר עדיין בעיצומו והסיכוי שיהיו בחירות הוא גבוהה, כאמור בקשר לתאריך אנחנו נהיה מעורבים בקביעת התאריך, אנחנו לא נהיה שחקני ספסל. אני לא פרשנית פוליטית, אני מעריכה שהשותפות הקואליציוניות של נתניהו הראו לו שאין לו במה להיאחז ודבר נוסף יש סיכוי גבוה מאוד שהוא הבין כבר אמש שהוא לא יכול לבחור את התאריך. יש סיכוי מאוד גבוה שזה קרה ואם הוא חשב אמש שהוא יכול לקבוע את התאריך אז אני מקווה שהדברים שאני אומרת כאן, מורידים את זה מסדר היום. את התאריך לא נתניהו יקבע.

אפי: הקרב של אם הולכים לבחירות מוקדמות הוא כמובן ביניכם לבין יש עתיד שכרגע מובילה עליכם בסקרים בפער גדול.

שלי: לא לא לא לא לא... הקרב הוא לא נגד יש עתיד, הקרב הוא נגד בנימין נתניהו.

אפי: כן אבל גם בתוך המחנה, את יודעת שקשה מאוד להעביר קולות ממחנה למחנה בטח במצב הנוכחי בחברה הישראלית, בתוך המחנה זה אתם מול יש עתיד. האם את מוכנה להתחייב כאן חברת הכנסת שלי יחימוביץ, את אמנם לא יו"ר מפלגת העבודה אבל את בכירה במפלגה, האם את מוכנה להתחייב שהעבודה לא תיכנס לקואליציה בראשות בנימין נתניהו אחרי הבחירות?

שלי: חד משמעתי כן. המחנה הציוני, מפלגת העבודה לא תשב בקואליציה בראשות נתניהו אחרי הבחירות וגם זה אני אומרת על דעת יו"ר המפלגה שלי אבי גבאי.

אפי: אם הסקרים ימשיכו להיראות רע במפלגת העבודה, סביב השניים עשר אולי אפילו פחות מנדטים, האם יש סיכוי שכבכירי המפלגה תבואו לאבי גבאי, בוא פנה את המקום כדי להציל את המפלגה?

שלי: זה לא יקרה ומי שמשתעשע ברעיונות האלה מוטב שיגנוז אותם כבר עכשיו, אבי גבאי נבחר לא מזמן בבחירות דמוקרטיות, אנשים מאוד אינטליגנטים ומודעים פוליטית הלכו ושמו את הפתק עם השם שלו בקלפי, אני מציעה לכל מחרחרי התכניות למיניהם, תמיד יש כאלה במפלגת העבודה לצערי הרב מאוד, לגנוז את התכניות ולהתאחד סביב אבי ולעשות הכל כדי להביא את התוצאה הטובה ביותר שאפשר, ואנחנו לחלוטין... המצב יכול להתהפך בזמן קצר ביותר, כבר ראיתי מערכות בחירות עם סקרים נפלאים שנגמרו רע, וסקרים איומים ונוראיים שנגמרו טוב, להלן שתי מערכות הבחירות האחרונות לגבי מפלגת העבודה.

אפי: מי משתעשע ברעיונות האלה? מי מחרחר את הרעיונות הללו במפלגת העבודה?

שלי: אתה לא מצפה ממני להגיד שמות? אבל זה מן טבע שני כזה שנמצא ותמיד מתכנן תכניות וזו התנהלות התאבדותית שהיא לא חכמה פוליטית, היא לא חכמה מוסרית ואני אעשה הכל כדי שההתנהלות הזאת לא תרים ראש.

אפי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, המחנה הציוני, מפלגת העבודה, תודה רבה לך על הדברים.

שלי: תודה רבה, בוקר טוב.