שלי: "הוא רוצה להגיע למערכת בחירות כדי שהוא יוכל להמשיך ולהיות ראש ממשלה מספסלי דוכן הנאשמים לדורי דורות"

13 במרץ, 2018
האזינו:

אצל אסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן ב' על המשבר הקואליציוני ושאלת הבחירות.

להאזנה לראיון המלא:

אסתי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה שלום.

שלי: שלום אסתי צהריים טובים.

אסתי: אתמול ראש הממשלה במליאת הכנסת אמר את המשפט הבא:

(ביבי נואם במליאה ואומר שהאופוזיציה מפחדת מבחירות)

אסתי: אתם מפחדים?

שלי: זה יפה שכשנתניהו אומר שקר הוא אומר זו האמת הפשוטה. אגב זאת דרך טובה להבחין בשקרנים, כיוון שאנחנו מתחילת השבוע ביקשנו להניח הצעות חוק פרטיות, יש כאלה הרבה גם של מיקי רוזנטל גם של יצחק הרצוג לפיזור הכנסת וזה נמנע מאיתנו כיוון שסדרי הדיון השתנו והיה אמור להיות דיון על התקציב לכן מדובר בשקר בוטה כמו עוד שקרים אבל זה באמת בטל בשישים לעומת הדבר היותר חמור וגדול ונכון שחנן הסביר את זה יותר טוב מכולם אבל בכל זאת אני רוצה לחדד את הדברים בשבתי כבכירה באופוזיציה; יש ראש ממשלה מכהן במדינת ישראל שהוא רוצה לקחת איתו את הקואליציה שלו ואת האופוזיציה למערכת בחירות כדי להשתמש במערכת הבחירות כקרנות מזבח של עבריין נמלט. ממש כך. הוא רוצה להגיע למערכת בחירות כדי שהוא יוכל להמשיך ולהיות ראש ממשלה מספסלי דוכן הנאשמים לדורי דורות, לנצח עד שיהיו ערעורים ועד הסמכות היותר גבוהה, ועד בית המשפט העליון, ועד בכלל כשהוא מדמיין, זה התרחיש שלו, ששותפיו יהיו כל כך להוטים להצטרף אליו לקואליציה עד שהם יסכימו לכל תנאי לרבות החוק הצרפתי ואני חייבת להגיד לך בצער שהוא לא טועה, מבחינתו. אם אכן יעלה זממו בידו וזה לא יפעל כבומרנג כמו שאני מקווה ואעשה הכל כדי שזה יקרה, כי אז הוא כבר יודע שהשותפים שלו לקואליציה לא רק לא מראים לו את הדלת החוצה, כשהוא חשוד בפלילים ושקוע עד צוואר בחקירות והמשטרה ממליצה להעמיד אותו לדין אלא מתחננים לפניו שלא יפרק להם את הקואליציה אז מבחינתו הוא צודק.

אסתי: אז אני שואלת מה אתם באופוזיציה עושים בשלב הזה? שמענו הבוקר את יו"ר המפלגה שלך אבי גבאי:

(אבי מדבר על כך שאנחנו נבחר את מועד הבחירות הנכון לנו)

אסתי: ככה נשמע אדם שעומד בראש מפלגה שרוצה לקחת את השלטון, 'נעשה מה שנוח לנו, מתי שנוח לנו, נתייעץ'? יכול להיות שאתם מפספסים את המומנטום?

שלי: אני לחלוטין מזדהה עם מה שהוא אמר, הוא אמר בדיוק את הדבר המדויק. אנחנו לא נהיה כלי שרת בידי כחלון ובנט, ויחד עם זה אנחנו לא נהיה כלי שרת בידי החשוד בנימין נתניהו בתרגילים שלו לקבוע בדיוק מתי נוח לו לקבוע תאריך.

אסתי: אתם מבחינתכם לא הייתם רוצים שהבחירות יהיו מחר בבוקר? אם כמו שאת מציגה את הדברים, אדם שחשוד בפלילים, נאחז בקרנות המזבח?

שלי: אני חושבת שטוב לנו ללכת לבחירות כמה שיותר מהר, אני חד משמעית. המומנטום כבר קיים אני מאמינה וזה לא סוד שבסקרים מצבנו לא מזהיר אבל אני יודעת להתייחס לזה בפרספקטיבה הפוליטית המתאימה. את יודעת מה? לא הייתה מערכת בחירות שהשתתפתי בה שבה הסקרים לא התהפכו. על מזמיניהם ועל לקוחותיהם ועל הסקורים וכל פעם היה יום כיפור של הסוקרים מחדש וכן הלאה. לכן אני יודעת שהסיטואציה היא מאוד נזילה ומאוד כאוטית ולכן אני לא מודאגת מהבחירות ואני יודעת שאנחנו נרים ראש ונביא תוצאה שהיא טובה.

אסתי: עם אבי גבאי? תלכו כל הדרך עם אבי גבאי? כי בסוף בסופו של דבר נכון בחרתם בו ראיתם בו האדם הכי ראוי אבל יכול להיות שטעיתם תסתכלו על הסקרים, תסתכלו שהם לא רק שלא מתרוממים אתם הולכים אחורה.

שלי: בוודאי שעם אבי גבאי וכל מי שמעלה על דעתו רעיונות מופרכים אחרים אני מציאה לו לגנוז אותם לאלתר. היו לפני כמה חודשים בחירות דמוקרטיות, פריימריז, ע"פ חוק, שבהן נבחר אבי גבאי בידי רוב המכריע של חברי המפלגה שהם אנשים תבוניים ואינטליגנטים והם החליטו בראש צלול שהם בוחרים בו לראשות המפלגה. מלכתחילה התוצאות האלה מצאו חן בעיני כמה אנשים, לא גם כשהיו הרבה מנדטים בסקרים וגם עכשיו כשיש מעט.

אסתי: לא תחליפו אותו למרות ההתרסקות שיש בסקרים.

שלי: אני לא מסכימה איתך. המילה התרסקות היא מוגזמת צריך גם לזכור באיזו סיטואציה נכנסנו לפריימריז. נכנסנו לפריימריז עם סקרים מאוד לא טובים, היה פיק מאוד גדול אחרי הבחירה של אבי ונכון שירדנו מאז אבל זה רק מראה לך את ההפכפכות של זה ואני מזכירה לך שגם בוז'י היה עם 11 מנדטים ובסוף הביא תוצאה מעולה של 24 מנדטים. חשוב לי גם לומר לחברי שרובם באמת מתנהגים בצורה מופתית ואחראית ונכונה פוליטית. כל מי שיש לו כל מיני תכניות הפיכה וחרחורי מלחמה ותדרוכים, אני חושבת שזאת התנהלות התאבדותית ואני ממש מציעה ומפצירה לא לנהוג בה גם אם זה סוג של שגרה במפלגת העבודה.

אסתי: תודה רבה לך חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני.

שלי: תודה רבה שלום שלום.