שלי: "מעולם מאז שאני בפוליטיקה לא נכנסתי למערכת בחירות עם סקרים מסוימים ויצאתי ממנה עם תוצאה דומה לסקרים"

18 במרץ, 2018
האזינו:

ביומן הבוקר בהגשת אורי לוי בכאן ב' על סיום המשבר הקואליציוני.

להאזנה לראיון המלא:

אורי: חברת הכנסת שלי יחימוביץ', שלום שלום, שבת שלום.

שלי: שלום אורי, שבת שלום.

אורי: טוב אז מה שלומה של מפלגת המחנה הציוני, מפלגת העבודה, קצת מדאיג המצב לא?

שלי: אין ספק שהתוצאות בסקרים לא משמחות.

אורי: יש לך את הלמה?

שלי: תראה אני פוליטיקאית כבר כמה שנים טובות אפילו, וראיתי את הדברים האלה קורים לנגד עיני שוב ושוב ומפלגה היא כמו חבר כנסת בעצמו והיא כמו החיים עצמם, יש לה עליות ויש לה מורדות ואני יכולה להגיד לך שמעולם מאז שאני בפוליטיקה לא נכנסתי למערכת בחירות עם סקרים מסוימים ויצאתי ממנה עם תוצאה דומה לסקרים.

אורי: אתם בודקים את הסיבה ויש הבנות ללמה זה קורה בעצם? מה מתרחש? למה מהתנופה שהביא אבי גבאי בעצמו בהתחלה חלה הידרדרות חדה כל כך?

שלי: ראשית אני בטוחה שהתנופה הזו תחזור ושזה עניין של עליות ומורדות רגילות. יש תנופה שקוראת מיד אחרי פריימריז, היא טבעית ואחר כך מתחילים החיים עצמם ויש עליות ומורדות. אנחנו נמצאים בפוליטיקה מאוד מקוטבת, רעשנית, צעקנית, בוטה, ברוטלית, מוקצנת, ומפלגת העבודה באופן מסורתי היא לא כזאת. אנחנו מביאים סט של תכנים שמצד אחד התכנים של המדינה ושל הגשמת החזון הציוני, ומצד שני תכנים שאין בהם קיטוב, אין בהם קללות, אין בהם שסע ולכן בעולם הפוליטי שהוא כל כך קיצוני, להביא מפלגה עם סדר יום רציני זה אתגר.

אורי: את מדברת על עליות ומורדות אבל גם המורדות, חלק גדול מהמורדות נובע ממה שקורה אצלכם בפנים בתוך המחנה הציוני ומפלגת העבודה. משם נשמעת המון ביקורת.

שלי: תראה, זאת מחלה שלצערי נמצאת במפלגה שלי. אני מכירה על בשרי. זה מן יצר כזה שהוא בלתי ניתן לשליטה ובאמת אני עושה הכל כדי להכחיד אותו שלא משנה מי יהיה יו"ר, לא משנה איזה תוצאה הוא יביא, לא משנה מה הוא יעשה, לא משנה אם הוא נבחר עכשיו או לפני שנתיים, תמיד ימצאו אלה שימררו את חייו ולא הרוב אני חייבת להגיד. באופן כללי יש התנהגות שהיא רציונלית והיא טובה והיא קבוצתית אבל לפעמים אותם כמה שפשוט לא יכולים לשקוט על שמריהם ותמיד יש להם את היצר להדיח יו"ר ותמיד תמצא להם סיבה.

אורי: אבל זה לא תמיד יצר האדם, יכולים להיות גם דברים מהותיים, למשל היעדר קו ברור כי הרי יש לפיד שמתחזק, יש עכשיו אורלי לוי שלוקחת על עצמה את הכוח החברתי המוביל ואיפה העבודה בכל הסיפור הזה, מה היא?

שלי: היא מפלגה סוציאל דמוקרטית, מפלגה ציונית, שוחרת שלום אבל גם ביטחוניסטית, מפלגה שמקדת את ערכי הדמוקרטיה, מפלגה שהיא פטריוטית ויש לנו מערכת ערכים שלמה...

אורי: אולי לא אטרקטיבית מספיק, כי חסר בצורה כזו או אחרת השינוי.

שלי: אתה ממש מודאג מהגוון של מפלגת העבודה.

אורי: זה בסדר כי אני חושב שזאת מפלגה מאוד חשובה ואני אכן מודאג.

שלי: אני מעריכה את זה ואני חושבת שמפלגת העבודה היא מפלגה שהיא חשובה וחיונית בצורה אקוטית למערכת הפוליטית הישראלית ולחברה הישראלית כי היא לא מפלגה של שום כלום, היא לא מפלגה עונתית, היא לא מפלגת אופנה, אבל היא מביאה את הגרעין האידיאולוגי של ערכי תנועת העבודה שהוא גרעין שהחברה הישראלית מאוד זקוקה לו. אני בניגוד לך לא שאני לא מודאגת, אני תמיד לוקחת על העצמי אחריות ואני מנסה לשפר את הדברים אבל אני אתן לך דוגמאות שאפילו הן לא נעימות, ממני. כשאני הייתי יו"ר מפלגת העבודה אנחנו היינו גבוהים מאוד בסקרים לתקופה מאוד ארוכה, והיה שוויון ביננו לבין הליכוד עד כדי שנתניהו עשה את החבירה עם ליברמן והתוצאות לא היו מי יודע מה ובוודאי רחוקות מהסקרים. לעומת זאת מי שניצח אחר כך בפריימריז, יצחק הרצוג, דשדש בסקרים לאורך קדנציה וכולם אמרו מה תעשו, תחליפו אותו, וכן הלאה... ובסוף יצאנו מהבחירות האלה עם 24 מנדטים לכן הסקר הוא לא חזות הכל, ואני בטוחה שתפיסת העולם שלנו שהיא כן מגובשת וכן עמוקה, היא תכריעה בסופו של דבר.

אורי: תודה רבה חברת הכנסת יחימוביץ.

שלי: תודה רבה אורי שבוע טוב.