שלי: "חד משמעית אסור לשופטים להגיע לכנס הזה ולהשתתף בו"

18 במרץ, 2018
האזינו:

אצל קלמן וליברמן בהגשת קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן ב', על השתתפות אולמרט בכנס לשכת עורכי הדין.

להאזנה לראיון המלא:

אסף: חברת הכנסת שלי יחימוביץ שלום.

שלי: שלום קלמן ואסף.

אסף: יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, המחנה הציוני. אז מה הבעיה עם זה?

שלי: אני חושבת שלשכת עורכי הדין בהחלט רשאית להזמין את אהוד אולמרט. יש להם עניין לעשות כנס מעניין, מאתגר, אטרקטיבי, להביא כמה שיותר אנשים להוציא כותרות. הכל סבבה. באותה מידה יש גם זכות מלאה לעיתונאים לראיין את אהוד אולמרט. אגב אני כעיתונאית לא הייתי מראיינת אותו אבל אני מכירה לחלוטין בזכותם המלאה של עיתונאים לראיין אותו והעניין שהדבר הזה יוצר. דבר אחד מטריד אותי וזה שגם שופטים הוזמנו לשם. והם יסתובבו במשהו שהוא חצי יום עיון אבל יותר אירוע חברתי של מינגלינג, הם יסתובבו שם יחד עם מי שרק לפני זמן קצר מאוד יצא מהכלא בשל הרשעה של שופטים. נגיד תארו לכם למשל, אני לא יודעת אם הוא מוזמן או לא אבל אני חושבת שהוא אורח מעניין. דוד רוזן שהוא נציב הביקורת על הפרקליטות שהוא היה השופט שהרשיעה את אהוד אולמרט ואמר עליו דברים קשים, מה הוא אמור לעשות עכשיו לשבת ולשתות איתו כוס יין לבן על יד הבריכה.

אסף: אז את אומרת שלי שהביקורת שלך היא פחות על לשכת עורכי הדין, את אומרת רציתם כנס מעניין תביאו אותו אבל את קוראת לשופטים, אל תבואו.

שלי: חד משמעית אסור לשופטים להגיע לכנס הזה ולהשתתף בו. זה נשמע לי כל כך מובן מאליו שקשה לי למצוא נימוקים למשהו כל כך ברור מאליו. זה נראה לכם הגיוני ששופטים, שופטי מחוזי, שופטי עליון אולי אפילו היועמ"ש לממשלה יסתובבו בחברת האדם הזה שהוא עבריין צמרת, הורשע בעבירות חמורות, יצא רק עכשיו מהכלא, מקלל ומגדף את השופטים.

אסף: את אומרת יצא רק עכשיו מהכלא, במשך כמה זמן הכלל הזה תקף?

שלי: זה עניין של היגיון. אמרתי לכם בתור מראיינת אז אני אתן לכם דוגמה. אני כמראיינת בזמנו לא ראיינתי את חגי סגל שהיה מראשי המחתרת היהודית, כי אני לא מראיינת עבריינים באופן כללי, אבל היום לו הייתי עיתונאית למשל כן הייתי מראיינת אותו, זה עניין של חלוף השנים לא חלוף העמדות. וכאן גם בעיצומה של חקירה מאוד דומה עם מערכת הכפשות מאוד דומה כלפי מערכת שלטון החוק בעיצומה של חקירת נתניהו לבוא ולהצטופף בחברתו של אולמרט משל חיינו הם גלגל כזה, הרשענו אותך...

אסף: אבל חיינו הם באמת גלגל. ואולי זה קשור לכמה קמפיין ציבורי מוצלח עושה לעצמו אדם. אם אדם ספון בביתו ולא יוצא לציבור אז הכתם דבק בו ואם הוא עושה קמפיין ציבורי, נבחר לכנסת, נהיה שר פנים אז הכל מחול לו?

שלי: אתה מדבר על דרעי? לא הכל מחול. מי שהורשע, הורשע. אמנם שילם את חובו לחברה אבל העננה הזו תמיד תרבוץ מעל לראשו.

אסף: אבל הוא יוכל להגיע לכנסים וגם להצטופף בחברתם של שופטים.

שלי: הייתי בטוחה שתשאלו אותי את השאלות האלה.

קלמן: נדמה לי שגם אפי נווה נתן את הדוגמה הזו.

שלי: אבל אני עדיים אומרת לכם שיש כאן עדיין עניין של 'קומן סנס' אני לא משוכנעת שבקרב כל מוזמני הנכס של לשכת עורכי הדין אין אנשים שהורשעו אי פעם בעבירות מסוימות אולי אפילו העורכים עצמם אבל הבוטות של זה ועוד יום אחרי שהוא יוצא מהארון במרכאות כפולות ומכופלות כן? וחוזר על ההכפשות שלו כלפי מערכת המשפט ומדובר בעבריין הבכיר ביותר בתולדות מדינת ישראל בעצם אם לא לוקחים את הנשיא קצב, בעצם מדובר בקצב ואולמרט, ראש ממשלה ונשיא שהורשעו בעבירות חמורות ביותר, ואתם גם נתתם את הדוגמה של קצב ובצדק. בזמן כל כך קצר אחרי שהוא יצא מהכלא, תוך שהוא מכפיש שוב את מערכת המשפט ושלטון החוק, מה הם אמורים עכשיו לעשות? לשבת ולדבר איתו בנועם הליכות? בעודם חוקרים ואמורים למצחות את הדין עם ראש ממשלה מכהן? יש כאן שיבוש טוטאלי עם כתובת אש על הקיר. ואני לא חושבת שצריכה לצאת הודעה ממערכת המשפט או מנשיאת בית המשפט העליון.

קלמן: פשוט שלא יבואו.

שלי: אני חושבת שכל השופטים צריכים לקבל טלפון כל אחד ממנהל בית המשפט שלו, אולי אפילו מנשיאת העליון לשופטי העליון שמוזמנים, ומוזמנים שופטי עליון לכנס כזה, היועמ"ש לממשלה לא צריך להגיע, כל מערכות שלטון החוק צריכות להגיד, סליחה אנו נבוא בשמחה אבל נתחכך במסיבת השמפניות עם ראש הממשלה שרק יצא מהכלא וממשיך לזרוק רפש על מערכת המשפט שזה פחות או יותר חצי מהספר שלו שלא קראתי.

קלמן: אני רוצה לחזור איתך לעמדה הזו שלך הובהרה הבהר היטב לעניין הזה של ראיון עיתונאי איתו ונניח שהאיש עושה קולות של חזרה או עושה מסע רהביליטציה כמו שנדמה לי שאנחנו נמצאים בעיצומו כרגע. שלי יחימוביץ העיתונאית, מחזיר אותך אחורה, לא חושבת שראוי לראיין אותו, לעמת אותו עם הדברים? להגיד לו תשמע תזכור בניגוד למה שסיפרת בטלוויזיה אתמול הורשעת בא' בב' בג', האם אתה ראוי? למה אתה חושבת שאתה ראוי לחזור לחיים הציבוריים? נניח שהוא במקום הזה.

שלי: אני אענה לך באופן אישי. זה לא משהו שאני מחילה על כולם. אני חושבת שזה מעניין לראיין אותו ושיש זכות לראיין אותו. אני באופן אישי לא הייתי מראיינת אותו אבל זאת נטיית הלב שלי, אני לא מחילה כאן כללים שהחלתי כשהייתי עיתונאית או כללים שאני מחילה כפוליטיקאית אבל כל השאלות האלה עיתונאית, פוליטיקאית כל הדברים האלה לא משני ם כי אני מדבר לא על פוליטיקאים ולא על עיתונאים, אני מדברת על נציגי מערכת המשפט, על שופטים על יועמ"ש לממשלה, על פרקליטים, הם לא צריכים לבוא לכנס הזה.

אסף: חברת הכנסת יחימוביץ, תודה רבה.

שלי: תודה רבה, שלום שלום.