יחימוביץ: "אם אדם עובר על החוק הוא יעמוד למשפט בין אם הוא נגר ובין אם הוא ראש ממשלה זוהי דמוקרטיה"

25 במרץ, 2018

גיא: לפני שנתחיל, פארק הירקון, השבוע, ממש לגמרי?

שלי: בשבת זה היה, לגמרי. הסירה שהייתי בה התהפכה.

גיא: מה שלומך?, בכל זאת, זה הירקון.

שלי: קודם כל, זה נורא טראומטי. זה נשמע דחקה ומחליק, אבל זה ממש טראומטי.
כי אז מבינים את עוצמת הזוהמה והטינופת של המים. כשיצאתי הייתי ספוגה במים, והמים שנזלו ממני היו שחורים לחלוטין, והטעם של הכספית, ברזל היה לי משונה בפה.

אורלי: למה טעמת?

שלי: כי צללתי, ממש.

אורלי: מה נתקעת בתוך הסירה? כמו שקרה בזמנו ליסמין פיינגולד, שכמעט מתה בסיפור הזה.

שלי: כן, היא התהפכה והתקשתה להיחלץ אבל לא, זה לא היה כזה, זה היה ליד המזח. הגענו, סיימנו את החתירה.

גיא: היה צריך להציל?

שלי: זה לא עניין של להציל, היינו כבר ממש צמודים למזח, ברגע היציאה. ואז הרגע הדרמטי, שניים כבר יצאו, אנחנו נשארנו שניים ואני עשיתי את השגיאה והפלתי איתי חותר ותיק.

אורלי: וכל נסיונות השיקום, לטעמך האישי, תרתי משמע, כבר לא..

שלי: לטעמי האישי, ומידיעה אישית, זו פשוט זוהמה מזעזעת. אגב, זה לא קורה בתל אביב, זה קורה בערים אחרות, שהשפכים שלהן נשפכים לנהר.

גיא: באיזור הוד השרון אם אני זוכר נכון..

שלי: ( על הרעיון של הענקת פרס בירוקרטיה) זה רעיון מקסים.

גיא: עכשיו נדבר על מה שאין מה לדבר עליו, אין בחירות, הושג הסכם ולא יהיו בחירות.

אורלי: אני רק רוצה לוודא שחזר הצבע לפנייך.

שלי: חזר, וגם היה, אפילו נערכתי כבר לפריימריז.

גיא: באמת?

שלי: כן, ממש, התחלנו לעבוד.

גיא: אני מניח שלא חזר לצבע ללחיים, בכל זאת, יש אנחת רווחה , כי מצבכם, מפלגת העבודה- המחנה הציוני, אני לא זוכר שפל כל כך גדול.

אורלי: יש האומרים שאם היו בחירות זה היה מחסל את המפגלת העבודה.

שלי: טוב, זה בגלל שהזכרון שלך לא משהו, כי אני זוכרת בוקר שקמתי כשהיינו בראשות ברק, בתוך ממשלת נתניהו, והיו אפס מנדטים בסקרים.

גיא: אפס?

שלי: זה היה ארבעה, ואחר כך היה אפס, וכולם אמרו לי " אין לך מפלגה, את חייבת לפרוש, להקים מפלגה משלך". זה היה בתקופת ברק, כן. זו אותה התקופה שהוא החליט לפרוש יחד עם עצמאות.

אורלי: יכול להיות שאבי גבאי יגשים את זה.

שלי: אני ממש לא חושבת, זה ממש לא נכון. אני בטוחה אגב שהיינו עומדים בכבוד בבחירות האלו, והן גם יקרו מתישהו.

גיא: התעצבתם אתמול כשהבנתם שלא הולכים לבחירות?

שלי: תראה, יש משהו שאתמול כן גרם לי סיפוק, אני חייבת להגיד. הרי מה קרה כאן, בא ראש ממשלה,  ששקוע עד צוואר בחקירות, מנהל קרב מסוכן מול מוסדות שלטון החוק, דן קרא לזה קוסם, מה שהוא ניסה לעשות זה צעד אחד יותר מידי עד כדי כאוטיות מוחלטת, הוא רצה לייצר לעצמו באופן מלאכותי ממשלה חדשה, הוא חשב שהוא יוכל ליצר לעצמו ממשלה שגם תעביר לו את החוק הצרפתי, ויכול להיות שתמנע בכלל חקירות ראש ממשלה, וגם תבטיח לו ,במקרה הכי גרוע, להמשיך להנהיג או לנהל את המדינה מספסל הנאשמים, ובמזימה הזאת השותפות שלו אמרו לו עד כאן. ולכן העובדה שהתרגיל המקפיא דם הזה, הציני, הכל כך לא דמוקרטי כשל, יש לי סיפוק גדול, אני מודה. בעניין הבחירות- אנחנו רוצים בחירות. מה שאנחנו אמרנו כל הזמן זה שאנחנו רוצים בחירות כאן ועכשיו, אבל שאתה לא תקבע לנו תאריך. ומסתבר שלא רק אנחנו אמרנו את זה, אלא גם השותפות הקואליציוניות שלו, הרי למה הוא נכשל אתמול? כי הן אמרו לו לא, לא תקבל מה שאתה רוצה. ויתרה מזה, הוא הבין שיש סיכוי גבוה שהוא לא יוכל להרכיב ממשלה ביום שאחרי, גם אם אחת השותפות הטבעיות שלו מתחסלת ולא עוברת את אחוז החסימה.

אורלי: ועדיין, מה שברור, אני חושבת,  לכולם,  זה שהחוזק שלו בציבור לא התערער ולו בדבר, ואני חושבת שזה דבר מדהים. אני חושבת גם שזה מה שהוא רצה להוכיח ביציאה לבחירות.

גיא: אפילו התחזק.

אורלי: נכון. איך את מסבירה את זה?

שלי: אני חושבת שרוב האנשים הם נורמטיביים, אנשים ישרים, שומרי חוק, מתנהגים בצורה נורמטיבית, חלק גדול מהציבור לא מבין את עוצמת העבריינות, הציניות, את עומק החקירות, את הדברים שבהם הוא חשוד, את הדברים שבהם הומלץ להעמיד אותו לדין..

אורלי: זה מה שהם כן רואים: את הכלכלה החזקה , את המצב הביטחוני הטוב, את העובדה שמחפשים כל כך הרבה עדי מדינה כדי להוכיח את מה שאת מדברת עליו..

 

שלי: קודם כל בעניין של עדי מדינה, את יודעת שבמשפט של פינה קירשנבאום יש שישה עדי מדינה? אף אחד אל פוצה פה ומצפצף, זו שגרת משטרה, אבל פתאום זה נהיה "אישיו" כשמדובר על נתניהו...

דן: אם תחזרי אחורה 35 שנים את תראי כותרת ענק בידיעות אחרונות "שישה עדי מדינה נגד אבוחצירה".

שלי: נכון, זו שגרת משטרה, כמו שתנאי העצורים זו שגרת משטרה, אבל כשמדובר בניר חפץ בעודו יקיר הממשלה , שנייה אחרי זה הם שכחו ממנו ומתנאי המעצר כן?, פתאום זה נורא נורא מעסיק אותם.
לגבי ההתעסקות בציבור, תראי, לדמוקרטיה יש שני מסלולים. מסלול אחד זה פריימריז ובחירות לכנסת וחקיקה, ומסלול שני זה שוויון בפני החוק. אם אדם עובר על החוק הוא יעמוד למשפט ויעמוד בדין, בין אם הוא מורה בבית ספר, בין אם הוא נגר, ובין אם הוא ראש ממשלה, וזוהי דמוקרטיה.

דן: ביבי הצליח לשחוק את החשיבות של שלטון החוק, וכשחברת כנסת מהליכוד אומרת ששוחד זה לא כזה נורא, ואז אומרת שזה מתקבל על חלק מן הציבור, ואז מה אם הוא לוקח כסף, מותר לו הוא המלך.

אורלי: האמירה הזאת, האמירה שזה כמו רצח רבין, אין ספק שהיו פה אמירות בעייתיות.

גיא: את חלק ממפלגת העבודה, את כבר היו"ר, והנה את רואה אל מול עינייך את אורלי לוי שמקימה מפלגה חדשה, הסקרים כבר נותנים לה מעבר ל5 מנדטים. לא מתחשק לך לעשות קפיצה למשהו חדש, רענן, כי עזבו את הסקרים הבלתי מחמיאים שלכם, כי משהו כבר המון שנים לא מצליח להתרומם, לא מתחשק לך לעשות איזה משהו חדש?

שלי: תראה, המון פעמים ,בכל מיני סיטואציות, אמרתי לכם, הרגע אמרתי לכם על תקופת ברק שאמרו לי לכי ותקימי מפלגה חדשה. זה סוג של משחבות שעוברות לכל אדם פוליטי בראש, אבל בסוף אני מאוד מאוד מאמינה במפלגת העבודה, ובחשיבות שלה למערכת הדמוקרטית והציבורית, זו מפלגה שוחרת שלום, ציונית, מיינסטירימית אבל בכל זאת מחדדת דברים כמו סוציאל דמוקרטיה כמו זכויות אדם.

אורלי: כל מה שאבי גבאי לא מדבר עליו.

שלי: אני לא מסכימה איתך. בעניין הזה אני חושבת שעמדותיו הן עמדות ליברליות, הגיוניות.

אורלי: הן קצת משתנות כל פעם אז קשה לעקוב.

שלי: זה לא מדויק. אני פשוט מאמינה בצורך של המערכת הפוליטית במדינת ישראל במפלגה שהיא גם דוגלת בערכים שהם חופש האדם, והומניזם וליברליזם, לא ניאו ליברליזם, וכן, ציונית במקביל. ותראי מה קורה מסביב, המון מפגלות קמות ונופלות, ומפלגת העבודה גם כשהיא נחלשת יש בה חוט של יציבות. ולא אמרתי מילה על אורלי לוי, שאני מתה עלייה, היא אחלה חברת כנסת, ואני מאחלת לה בהצלחה, ואני לא חושבת שהיא תיקח קולות ממפלגת העבודה אלא קולות מהימין.

 

תגיות