"אני רוצה לברך אותם על התכנית הזאת. זאת תכנית מצוינת, היא הייתה אמורה לקרות מלכתחילה."

2 באפריל, 2018
האזינו:

אצל רן בנימיני, בכאן הערב, בכאן ב' על ביטול מתווה גירוש מבקשי המקלט.

להאזנה לראיון המלא:

רן: שלום חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני.

שלי: שלום רן.

רן: קראת את ההודעה של העיתונות? שמעת את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הפנים דרעי? מה דעתך על התכנית החדשה?

שלי: אני רוצה לברך אותם על התכנית הזאת. זאת תכנית מצוינת, היא הייתה אמורה לקרות מלכתחילה. כמובן שכיו"ר הוועדה לביקורת המדינה אני אמשיך לעקוב אחרי התכנית ואחרי היישום שלה, אבל בלי שום ספק לדבר הזה היה צריך להתכנס כבר לפני שנים, והתופעה הזאת שבה אנחנו מעלים אנשים על מטוסים, שולחים אותם לרואנדה, והם לא נשאירם שם אלא ממשיכים במסע הפליטות של מוות, אונס, וביזה לאוגנדה, ולדרום סודן, ולסודן, וללוב, ומשם עולים על ספינות שלוקחות אותם לעיתים קרובות אל מותם, זה לא משהו שבמדינה שלנו, במדינת העם היהודי, אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמינו. לכן הפתרון הזה, גם אם ראש הממשלה אולץ לעשות אותו, וגם אם לא הייתה לו ברירה, וגם אם הוא לא התכוון לו מלכתחילה, צריך לברך עליו היום.

רן: עכשיו בכל זאת אחרי התכנית הזאת, את רואה גם משהו שאולי היה אפשר לעשות אחרת? גם עם התכנית החדשה הזאת? משהו שאם זה היה תלוי בך היה אחרת?

שלי: התכנית הזאת הייתה התכנית המומלצת מלכתחילה, הרי כולנו רוצים שתהיה כאן מדינה יהודית ודמוקרטית, וכולנו רוצים להיות מספיק נדיבים, ומפסיק רחבי לב, וגם יכולים מבחינה כלכלית, לקלוט אלינו את הנרדף מרצח עם, ואת הפליט. ככל שהדבר הזה אפשרי. וכולנו רוצים בשיקומן של שכונות דרום תל אביב, שמאז ומעולם היו מוזנחות בצורה מחרידה, והמדינה הפקירה אותן בלי קשר בכלל לאותם מבקשי מקלט. לכן אמר ראש הממשלה במסיבת העיתונאים, זה באמת לא עת לביקורת כי התוצאה היא תוצאה מצוינת.

רן: כן, אבל הביקורת שלכם עד עכשיו גם הייתה שישראל מבודדת מדינית ומנותקת ורבה עם האו"ם וכו', והנה יש כאן הסכם שנחתם עם נציבות האו"ם לפליטים, עם מדינות מערביות, אולי זה סותר את התזה עד עכשיו?

שלי: אני לא חושבת שזה סותר, אני חושבת שזה בדיוק עולה בקנה אחד עם הקריאה שלנו, לפחות בוועדה, ואגב זאת הייתה קריאה לא רק של האופוזיציה, בוועדת המשנה החסויה לענייני יחסים בין לאומיים וביטחון של הוועדה לביקורת המדינה יושבים ח"כים מכל הקצוות של הקשת הפוליטית, וכולנו סברנו שנכון לעבוד עם ארגון הפליטים של האו"ם, שנכון להיות מתואמים עם הקריטריונים הבינ"ל, ואני שמחה שהדבר הזה יוצא לפועל, שוב, מתוך שלא לשמה בא לשמה, זה לא מתוך ארך אפיים חסד ורצון לקלוט פליטי רצח עם, ולעמוד בכל האמנות הבינ"ל, אלא מתוך אילוץ. אילוץ של הקהילייה הבינ"ל, אילוץ של בג"ץ, וגם בעיקר צריך לציין את האמירה האזרחית המאוד חדה, מאוד אמיצה, מאוד עקשנית, מאוד נוקבת, של אנשים שדמותה המוסרית של מדינת ישראל מאוד חשובה להם. וחשוב לי מאוד רן, לשבח כאן אדם נוסף, כיוון שעקבתי אחרי הדברים מאוד מקרוב, בין היתר אחרי דברים שאי אפשר היה לפרסם בגלל כל מיני חסיונות שהוטלו, אני רוצה להגיד לך שראש המל"ל מאיר בן שבת, הוא פשוט עשה עבודה מדהימה. באמת. מהרגע שהוא נכנס לתפקידו, ומהרגע שהוא לקח על עצמו את העניין.

רן: מה את יכולה לגלות עכשיו שאנחנו לא יודעים על הפעילות שלו?

שלי: אני יכולה להגיד לך שמהרגע שהוא הבין את הסיטואציה הוא פשוט פעל לתקן אותה, הוא היה כל כך ישר והגון, עד שבישיבה מסוימת של וועדת המשנה כשהוא מסר בטעות, שלא באשמתו, מידע שלא היה מדיוק, הוא ביקש לתקן, ולבוא ולעדכן את הוועדה במידע המעודכן. הוא היה ער לבעייתיות, הוא נפגש עם כל הגורמים הבינ"ל הרלוונטיים, הוא התייחס לבעיה הזאת בענייניות, ביושר, בביצועיסטיות, בלי לטייח, בלי לקוות שמישהו לא ירגיש שקורה משהו לא נכון ולא ראוי, ומגיע לנו, לשם שינוי, שיהיה לנו מל"ל שמתפקד, וראש מל"ל שמתפקד כמו שצריך, ומגיעים לו בהחלט כל השבחים.

רן: חברת הכנסת שלי יחימוביץ, המחנה הציוני, תודה רבה לך.

שלי: תודה רבה רן.