שלי על נאום נתניהו בעניין מסמכי הגרעין האיראני: "ראש ממשלה אחראי לא היה מכניס את הציבור לפאניקה רק בשביל מצגת עתירת פירוטכניקה"

1 במאי, 2018

שלי התראיינה לתכנית "הצנרת" ב"רשת 13", בהגשת גיא לרר, בעקבות נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבו חשף מסמכים מהארכיון הגרעין האיראני. בנוסף, התייחסה גם לחשיבותו של עולם המכינות, על רקע האסון שאירע בנחל צפית. מתוך דבריה (לצפייה):

"לרר: תגובתך לנאום?

שלי: תראה, קודם כל צריך לשבח, ואין מילים מספיקות לשבח, את המוסד וגורמי המודיעין שעשו כאן עבודה שהיא כמעט דימיונית. הם ראויים לכל צל"ש, לכל שבח ולכל אזכור היסטורי, כי זאת באמת הייתה מצגת מדהימה של יכולות מודיעיניות חסרות תקדים. ואחרי שאמרתי את כל הדברים האלה, היה אפשר להסתפק בלהעביר את כל הדברים המדהימים שהשיגו כוחות הביטחון שלנו כפי שהם למדינות הרלוונטיות, שחתומות על ההסכם עם איראן, וליידע אותן. ובוודאי שלא היה צריך להכניס מדינה שלמה למקלט, כי כמות הטלפונים והסמסים שקיבלתי במהלך היום, ובטח שגם אתם, מאנשים שסברו שעומדת לפרוץ מלחמה עם איראן הערב, הייתה מעל ומעבר. לא היה שום צורך להכניס את הציבור לפאניקה הזאת בשביל אותה מצגת עתירת פירוטכיקה, שקפים, גרפים והצגות. ככה לא מתנהל ראש ממשלה אחראי.

לרר: אבל תני לי לשרטט לך תסריט שבו קשה לשכנע את טראמפ, וראש הממשלה אומר: 'אין ברירה, אני צריך לגייס את העולם, אז אני עכשיו מושך את עיני כל העולם'. וזה אכן מפעיל לחץ.

שלי: קודם כל אני נוטה לשער, אם כי אני מודה שזאת רק השערה, שהיה כאן תיאום בין נשיא ארצות הברית לבין ראש הממשלה נתניהו.

לרר: אז הוא משתמש בו?

שלי: אני לא יודעת מי משתמש במי; אני חושבת שהם רואים את הדברים עין בעין. צריך לומר לגופו של עניין: אף אחד מאיתנו לא חושב שהאיראנים הם חסידי אומות העולם, ציונים או אוהבי ישראל. מדובר באויב מאוד מתוחכם, שמן הסתם כבר שיקר לנו בעבר. במצגת שראינו היום, אין הוכחות להפרת ההסכם; כן יש ראיות מוצקות יותר לכוונות הזדון הצבאיות של איראן, שעליהן ממילא ידענו קודם. זה לא שהן השתנו בינתיים. אנחנו לא צריכים שישכנעו אותנו שהאיראנים הם שקרנים או שהם לא שוחרי שלום. אבל נשאלת בסוף השאלה: והיה וההסכם יבוטל, מה אז? האם מצבה הביטחוני של ישראל יהיה יותר טוב? האם אז נהיה מוגנים יותר? אני חוששת מאוד שהתשובה היא 'לא', מה גם שאני לא שומעת חלופות לביטול ההסכם.

לרר: משפט לסיום: שמעת את השר בנט בנושא האסון שאירע, האחריות ומעמד המכינות. תגובתך לעניין?

שלי: באופן נדיר ויוצא דופן, ואולי זה מעיד על המכינות, אני חושבת שהעמדה של שר החינוך בנט ושלי כאן היא זהה. ולמה היא זהה? כי עולם המכינות הוא המקום היחיד שבו ימין ושמאל באמת נפגשים ומדברים, ואותו דבר לגבי דתיים וחילונים. זהו עולם מפואר שלמרבה הצער והטרגדיה נחשף דווקא עכשיו.

תראה, האסון הוא נוראי, ויש כאן מחדל נוראי. המשטרה חוקרת, מבקר המדינה חוקר. אני בטוחה שאם יש אשמים, הם ימצאו וימוצה איתם הדין. לא הייתי רוצה לשפוך את התינוק עם המים ולפגוע באותו עולם מדהים, שכל כך תורם למדינה מכל זווית אפשרית".