עיתון סופשבוע של שלי

חיים מסבב לסבב

עוד שיא של שפלות נשבר: הזוג נתניהו בטקסט פוליטי ציני לא קשור - על רקע מודעת האבל על סמל ראשון רונן לוברסקי ז"ל, שנהרג בפעילות מבצעית. בושה. עזה: טוב שנגמר מהר, די לחיות מסבב לסבב, די לשקר שלא מדברים עם החמאס, די להפוך את צה"ל לתחליף לדרג מדיני. ואז, כשמ. פתחה את הפה, השידור הופסק – סתימת הפיות המחרידה של נפגעות תקיפה מינית. שמאל זה לא כתם שיש להסיר ואם אוסלו כל כך גרוע, אז למה ממשלת הימין דבקה בו? חשפנו רפורמה סודית במנהל מקרקעי ישראל, והשבוע דיון בוועדה שלי: לאן נעלמו הכרטיסים למשחק הידידות ישראל ארגנטינה ומה עושים שם מליונים של כספי ציבור?
1 ביוני, 2018

שלום לכם חברות וחברים,

 

בכל פעם כשנראה שנתניהו חוצה את גבול הבלתי אפשרי, ונדמה לנו שנמוך מזה לא יכול להיות, מתברר שטעינו. הנה דוגמא חדשה למעשה שפלות, לצלם סרטון פוליטי ותעמולתי על רקע מודעת האבל לסמ"ל ראשון רונן לוברסקי, שנהרג בעת פעילות מבצעית. נראה לי שמעולם לא נשברו שיאי ציניות בוטה כזאת בשימוש בזכרם של הנופלים. בושה.

image

 

כמה הערות על הסבב האחרון ברצועה.

טוב שזה הסתיים מהר. אף אחד מאיתנו (חוץ מכמה תאבי מלחמה עם קצף על השפתיים) לא רוצה עוד צוק איתן, כשאיבדנו 56 אנשים צעירים מטובי בנינו, חמישה אזרחים הרוגים, בהם הילד המקסים דניאל טרגטמן, ועובד זר אחד. איש (שפוי) לא רוצה שוב ביותר מאלפיים הרוגים בעזה, חצי מהם לא מעורבים, חצי מהלא מעורבים ילדים ותינוקות. טוב שזה נגמר, והכחשת העובדה שהאש הופסקה בזכות הידברות עם החמאס דרך מצריים – מטופשת. אין במה להתבייש.

image-20180601112058-26

צה"ל הוא לא תחליף לממשלה. הגיע זמנה של ממשלת הקיפאון והיאוש הזאת  לפטור את הצבא מלהיות האחראי הבלעדי למה שמתרחש ברצועת עזה, ולהתחיל לייצר פתרון מדיני שבו גם הממשלה שותפה, ולא רק צה"ל. כי נכון להיום, צה"ל הוא לא רק צבא משובח, מגן עלינו ועושה עבודה מעולה, אלא גם תחליף לדרג המדיני. אפס אחריות של הממשלה. חוסר מעורבות מדיני מוחלט. אין דרג מדיני שיש לו חזון של פתרון או ניסיון של פתרון. זה לא חייב להיות כך.

לא, אני לא מדמיינת את יחיא סינוואר ואת בנימין נתניהו לוחצים ידיים בקמפ דייויד, כשטראמפ מחבק את שניהם ויונים לבנות מופרחות אל על. לא חיה בסרט. אבל אני כן רואה ועידה אזורית בהשתתפות הגורמים האלה פחות או יותר, או מי מטעמם, וגורמים בינלאומיים נוספים, יושבים ומדברים על הסדר ארוך טווח. לשגשוגה של עזה, להצלתה מרעב ומגיהינום, ולהפסקת אש ממושכת מאוד עם ערבויות בינלאומיות. בשאיפה: לחזרתה לרצועה של הרשות הפלסטינית, לפחות באופן חלקי, ולפירוז מנשק.

כאן ב"אורלי וגיא" בערוץ 10, עם אורלי וילנאי וגיא מרוז. הקליקו לצפיה:

image-20180601112058-27

שקר ה"לא מדברים עם החמאס". נתניהו וממשלתו מנהלים כל הזמן מגעים עם הנהגת החמאס – לרוב באמצעות מצריים  - גם בעניינים אזרחיים של סחר ומעברים, גם אחרי סבבי אלימות מסוג זה, גם בשחרור גלעד שליט, גם בניסיונות להביא את גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין לקבר ישראל, ולשחרר את אברה מנגיסטו, ובעוד אינספור עניינים. הגיע הזמן להחצין את העובדה הזאת ולקדם אותה לכדי דיבור מדיני.

חמאס הוא ארגון עוין לישראל שרוצה בהשמדתה ותוקף אותה. כולנו מסכימים שהחמאס הם ברנשים רעים מאוד. כולנו היינו מעדיפים היום לראות את אבו מאזן בעזה ולא את יחיא סינוואר. אבל יכול להיות שאם נמשיך להשתהות ולחיות מסבב לסבב, יבוא היום ואנחנו נתגעגע ליחיא סינוואר, כי הג'יהאד האיסלאמי כבר ישלוט בעזה, בחסות איראנית, וזה כבר תרחיש בלהות מוחלט.

הנה ראיון מקיף על כל אלה ועוד  ב"קלמן וליברמן" ב"כאן ב", עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. עוד ראיון ב"פתחי וזמרי בע"מ"  ברדיו דרום וב"גלי ישראל", עם נועם פתחי ויותם זמרי (ועוד מעט, בשעה 17:30, אתראיין גם בערוץ 11, בתכנית "שישי ב5, עם אורי לוי ושרון וכסלר".

 

ואז, כשמ. פתחה את הפה, השידור הופסק. מ. היא נפגעת תקיפה מינית ואסור לה על פי חוק לספר שהיא כזאת, כי אסור לפרסם פרטי נפגעות. גם לנפגעות עצמן. גם כשהן רוצות. וככה, החוק שנועד להגן עליהן הפך לכלי נשק אכזרי לסתימת הפה שלהן. השבוע, בדיון שקיימתי אצלי, בוועדה לביקורת המדינה, על כשלים בטיפול האוניברסיטאות בהטרדות מיניות בתחומן – נשברו כל השיאים, והשידור של הדיון בערוץ הכנסת הופסק "כי אסור לשמוע את הקול שלה". ממש כך. כאן לקריאת הפניה הדחופה ששיגרתי ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בעניין, ולקריאת המשך הפוסט בנושא, ובו עוד על האירוע החמור שהתרחש בוועדה, הקליקו:

image-20180601112058-28

image-20180601112058-29

וכבוד לרקטור של האוניברסיטה העברית, פרופ' ברק מדינה, ולרקטורית (וסגנית הנשיאה) של מכון וייצמן,  פרופ' מיכל נאמן שבחרו להגיע לישיבת הוועדה לביקורת המדינה,  במקום לשלוח "ממונות על הטרדות מיניות" או יועצים משפטיים. אנחנו בעיצומה של מהפכה, מנהיגי האוניברסיטאות אמורים להוביל אותה ולהשמיע קול מוסרי צלול וחד, ולא להשתרך מאחור עם תירוצים משפטיים.

והמציאות עודה עגומה. למרות נהלים ששופרו באוניברסיטאות, למרות קמפיין Metooנרשמה השנה ירידה של 20% במספר התלונות על הטרדות מיניות באוניברסיטאות, כשגם כך המספרים היו מגוחכים. בחוץ מתחוללת מהפכה אדירה של נשים אמיצות ששמות סוף לקשר השתיקה, הטיוח וההכחשה – ובמוסדות מוגשות לכל היותר עשרות בודדות של תלונות בשנה.

נחשו מה ההבדל בין המנקה המטריד ובין המרצה המטריד? מ' שהושתקה, עוסקת בנושא מאז שהותקפה, לפני שלוש וחצי שנים. היא מצאה פרט מרתק: ככל שהדרג של המטריד עולה – כך לוקח לאוניברסיטה יותר זמן "לברר" את הנושא. כשהמטריד הוא עובד מן השורה הטיפול מסתיים תוך שבועות מעטים. כשהוא עובד קבלן הוא עף במיידי. וכשהוא מרצה... השנים שחולפות מספיקות לסיים דוקטורט.

לצפייה בדיון המלא (והמרתק!) בוועדה, הקליקו על הציוץ:

image-20180601112218-30

image-20180601112218-31

שמאל זה לא כתם שיש להסיר (כפי שסבור נחמן שי), וגם על מאמרו של ידידי איתן כבל -  ב"בחצי היום" בכאן ב', עם אסתי פרז והפרשנים הפוליטיים חנן קריסטל ויואב קרקובסקי: "ההתייחסות לשמאל  כאל כתם שצריך להסיר, זה דבר מגונה בעיניי. אנחנו ממילא נמצאים תחת מתקפה של הימין, שמנסה לזהות 'בוגדים' לא רק בשמאל הציוני אלא גם בימין הדמוקרטי. לא אהבתי, בלשון המעטה."

בסיכום "פרשת" המאמר של איתן כבל, אפשר להגיד לאיתן תודה רבה. במשך יומיים רצופים, בזכות המאמר שכתב, הסתובבנו כולנו ושטחנו שוב ושוב ובפירוט רב את משנתנו המדינית.  הנה עוד מהראיון אצל אסתי פרז: "חולקת על עמדתו, אבל זכותו המלאה לכתוב מאמר, לקרוא תיגר, להעלות תזות חלופיות. הקריאה 'להדיח' אותו הזויה.  מי יחליט את מי מדיחים? ועדה מיוחדת לבדיקת ה'טוהר האידיאולוגי'? הרי רבין המנוח היה מגורש מהמפלגה על פי הסטנדרט הזה. מקארתיזם וחיפוש בוגדים והדחה שלהם - לא בבית ספרנו, וחופש ביטוי – קודם כל בבית"

ולגופו: "כל החלופות לפיתרון שתי המדינות, משמעותן או אבדן הרוב היהודי במדינה היהודית והדמוקרטית ועמו אבדן החזון הציוני, או לחילופין מדינת אפרטהייד. שתיהן נוראות. מתנגדת גם למהלכים חד-צדדיים. הם מעולם הם לא נשאו פרי. אוסלו: השת"פ בין צה"ל וכוחות הביטחון לבין הצמרת הביטחונית ברשות הפלסטינית, שקיים אך ורק בזכות אוסלו, מציל חיי אדם ומונע פיגועים. אם הסכמי אוסלו הם דבר כל כך מתועב, יכלה ממשלת הימין להתנער מהם. אבל היא דבקה בהם. צביעות" לראיון המלא, כולל התייחסויות פוליטיות למצבה של מפלגת העבודה, הקליקו על הציוץ:

image-20180601112218-32

ולמי שחושב ששמאל זה כתם, ממליצה לקרוא את הדברים היפים שכתבה העיתונאית סיוון רהב, שרחוקה מלהיות שמאלנית, על השמאל החלוצי בקיבוצי העוטף:

image

                                                                                                

פתאום חשפנו רפורמה חדשה וסודית. זוכרים את הרפורמה הגדולה במנהל מקרקעי ישראל? זו שהיתה אמורה להיות מלווה גם בהפרטת קרקעות המדינה,  אבל אחרי מאבק נחוש שלנו נשארה "רק" רפורמה מבנית? כל תג ותו שלה נדון בישיבות סוערות בכנסת, היו הפגנות, נשמעו מומחים. מתברר שכל הדמוקרטיה הזאת כבר לא רלוונטית לימינו אנו, כשהכל נעשה במהירות ובמחשכים, ובדיון בוועדה שלי, שנעשה לבקשת יו"ר ועד העובדים במנהל מקרקעי ישראל, גיל אייזנשטיין קנה, התגלתה רפורמה חדשה שנעשתה במחשכים.

המשאב היקר ביותר של מדינת ישראל הוא הקרקע. זה משאב מתכלה. אפילו לגז הטבעי ימצאו בבוא היום מקורות אנרגיה חלופיים. אבל קרקע שנוצלה -  לעולם לא ימצא לה תחליף. לא יתכן שהחלטות דרמטיות ושינויים מהותיים הנוגעים לגורלה של הקרקע יופיעו בחוזר מנכ"ל סתמי, שמתגלה במקרה בדיון של הוועדה, על סמך החלטת ממשלה בדבר אפשרות ל"התאמות מבניות," כשהחלטת הממשלה כולה שואבת לגיטימיות אך ורק מדו"ח של חברת מקינזי, חברה עסקית חיצונית. בקצב הזה, אולי לא צריך ממשלה וכנסת – וחברת מקינזי תנהיג את המדינה. לצפיה בדיון הקליקו על התמונה:

image-20180601112218-33

מימין לשמאל: יאיר אלגאוי (הסתדרות), גיל אייזנשטיין קנה יו"ר ועד עובדי רשות מקרקעי ישראל, אברהם ניסים מנהל חטיבה ברשות, והסמנכ"ל, דוד מזרחי.

image-20180601112218-34

image-20180601112218-35

אני ממש מזמינה אתכם, לא כהזמנת נימוסים, לבוא לדיונים של הוועדה (כמו שעשו הסטודנטים של תא אופק). כתבו לנו לshelly.bikoret@gnail.com  ואנחנו נדאג לאישורי כניסה ולכל מה שצריך.

שימו לב לדיון "לאן נעלמו הכרטיסים למשחק הידידות ישראל ארגנטינה ומדוע אינם מגיעים לציבור אף שהממשלה הקצתה לכך 2.6 מיליון שח?" שערורייה גדולה מסתתרת מאחורי הסיפור הזה, ואנחנו נברר אותה. הנה הלו"ז הידוע לשבוע הבא, יתכן שיתוספו ישיבות נוספות:

image-20180601112218-36

פגישה עם הסטודנטים של תא אופק באוניברסיטת בן גוריון, שפועל ברוח ערכי תנועת העבודה. זה ממש לא מובן מאליו שסטודנטים, שיש להם אלף חובות על הראש, מוצאים פנאי לאקטיביזם חברתי, פוליטי וציבורי, ומדובר בחבורה אידיאליסטית ומשובחת. התא, בראשותה של טליה שי גם התארח אצלנו בוועדה שעסקה בהטרדות מיניות באוניברסיטאות.

image-20180601112218-37image-20180601112218-38

 

וגם עם המכיניסטים של מכינת בארי – מכינה ברוח חזונו של ברל כצנלסון וערכי תנועת העבודה. מכינה שמכשירה להבין ולהכיר את החברה הישראלית, לרכוש ידע וכלים להבנת המציאות המורכבת שלנו, לחזק את הערבות ההדדית – ועוד הרבה כוונים חשובים. חבר'ה חכמים, סקרנים וטובים. יש עתיד! (לא המפלגה)

image-20180601112218-39

וגם נפרדנו השבוע משני מכיניסטים מועילים ומקסימים ממכינת הרטמן, שהתנדבו אצלנו בלשכה במהלך השנה: רועי לוינשטיין ועידו אורי (בלבן ובתכלת) כאן עם צוות הלשכה. רועי מתגייס בקרוב לקורס פארמדיקים קרביים, ועידו לקורס הו"ד. בהצלחה חמודים!

image-20180601112218-40

 

עוד כמה מציוצי השבוע, על דברים חשובים ופחות חשובים. אם אתם עוד לא שם – הצטרפו לטוויטר! פתחו חשבון, עקבו אחרי, הגיבו, וצייצו בעצמכם!

image-20180601112345-41

image-20180601112345-42

image-20180601112345-44image-20180601112345-43

image-20180601112345-45

 

image-20180601112345-46

 

התפקדות. כמו תמיד, אני מסיימת בבקשה מכם – להתפקד ולפקוד. אז אם לא עשיתם זאת – קדימה! איכות הרשימה שלנו לכנסת תהיה אחד מגורמי המפתח להישג שנביא בבחירות. לפני הבחירות יהיו פריימריס, ובהם כל מי שהוא פקוד של המפלגה יקבל את הזכות והחובה לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של מפלגת העבודה. אז אם עדיין לא התפקדתם – זה הזמן.

ככה תוכלו לבחור בי ובעוד ח"כים שאתם תומכים בהם – ולחזק אותנו. התפקדו כאן עכשיו, או כתבו אלינו למייל: hitpakdutshelly@gmail.com, עם מספר הטלפון שלכם, נחזור ונעזור לכם להתפקד. והכי חשוב: פקדו את כל מי שאתם מכירים ובעניין.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי