"המבקר נענה לבקשה שלנו ויבחן את הטיפול בהטרדות מיניות בשירות בתי הסוהר"

שלי לאמיר איבגי בעקבות הדיון בוועדה לביקורת המדינה בראשותה בנוגע להטרדות המיניות בשב"ס: "התרשמתי שדרג הפיקוד הבכיר מתייחס לסיפור הזה בחומרה. הסיפור הזה נשמע כל כך, עד שאתה אומר לעצמך 'לא יכול להיות'. ביקשנו מהמבקר שיבחן את אופן היישום של החוק למניעת הטרדה מינית, והוא נענה בחיוב".
12 ביוני, 2018

שלי התראיינה לתכנית החדשות "היום הזה" בערוץ 20, בהגשת אמיר איבגי, בעקבות הדיון שערכה הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשותה סביב פרשת הטרדות המיניות בשב"ס. מתוך דבריה (לצפייה):

"איבגי: זאת פרשה מזעזעת בכמה היבטים, ואנחנו רואים היום בוועדה בראשותך התייצבות וכנות מאוד מרשימים של שירות בתי הסוהר. אבל זה אותו ארגון שהכחיש בהתחלה את הסיפור הזה, העביר מתפקידה סוהרת שהוטרדה, במידה מסוימת גם סרסר בסוהרות מול מחבלים, והפער הזה לא נסתר מעינייך.

שלי: כן, אפשר להגיד שהיו כאן כמה דברים: קודם כל, הייתה התייצבות מלאה של כל דרג הפיקוד הבכיר. הם באו ושכנעו את חברי הוועדה שיש מודעות מאוד עמוקה להטרדות מיניות של סוהרות בידי אסירים, וגם פעילות מאוד משמעותית, חלוקת חומרים, הכוונה ואפס סובלנות. הכול באמת נשמע טוב, ואני אומרת את זה בכנות – לא כדי ללעוג להם, חס וחלילה. אבל אין ספק שסביב הסיפור הזה, שחשף הכתב שלכם, אלירן לוי, הייתה התנהלות שהיא לא פחות ממחפירה; והייתה הכחשה מוחלטת. אני יכולה להגיד לך שבאיזשהו מקום אני יכולה קצת להבין את דובר שירות בתי הסוהר, כי הסיפור הזה נשמע כל כך פנטסטי, כל כך בלתי אפשרי, כל כך הזוי, עד שאתה אומר לעצמך ברגע הראשון 'לא יכול להיות'. והם גם טענו שהם לא ידעו על החקירה שמתנהלת במקביל.

בסופו של דבר, יש כאן שתי סוגיות: סוגיית הסיפור עצמו, שהוא חמור בפני עצמו, שבו אסיר "בכיר", במירכאות כפולות ומכופלות, מבקש מקצין המודיעין סוהרת מאוד ספציפית שמוצאת חן בעיניו, והיא מסופקת לו. ואז הוא גם מטריד אותה שוב ושוב, ולא רק אותה. וכדי להוסיף חטא על פשע, בסוף היא מועברת לכלא אחר, במקום שהוא יועבר. הסיפור הזה הוא בהחלט חמור, ואני גם התרשמתי שמתייחסים אליו בחומרה רבה ביותר. תראה, הטרדות מיניות קורות בכל מקום: באוניברסיטאות, בכנסת, ובוודאי שגם בבתי הסוהר, שבהם יש גם עברייני מין, אבל אני חושבת שמקרה כזה לא יישנה.

איבגי: בעקבות הלחץ שהפעלת, החליט מבקר המדינה לבדוק גם את שירות בתי הסוהר בדוח מיוחד שהוא עורך בימים אלה סביב יישום החוק למניעת הטרדה מינית.

שלי: כן, מה שקרה זה שלפני כחודשיים ביקשנו כוועדה ממבקר המדינה – במסגרת ציון 20 שנה לחוק למניעת הטרדה מינית – והוא נענה, לבצע דוח מיוחד על יישום החוק למניעת הטרדה מינית בכל המוסדות שקשורים למדינה: משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות. איכשהו היום גילינו במקרה שהמבקר לא התכוון לכלול בבדיקה את שירות בתי הסוהר – לא, חס וחלילה, מאיזו כוונת זדון, אלא כי הוא מתחם לעצמו תחומים. בעקבות התחקיר שלכם, ביקשנו לכלול גם את שירות בתי הסוהר באותו דוח מיוחד. נענינו, זה אכן יהיה, וברגע שהממצאים יהיו, כמובן שהמבקר יפרסם אותם".