"הציבור הרחב לא רואה שקל מרווחי הגז הטבעי ששייך לכולנו"

19 ביוני, 2018

שלי התראיינה לתכנית "שיחת היום" ברשת 13, בהגשת לוסי אהריש, בעקבות הדיון שנערך בוועדת ביקורת המדינה בראשותה בנוגע לחגיגה של חברות הגז על חשבון הציבור, כפי שזאת התבטאה בדוח מבקר המדינה לשנת 2017. בנוסף, קראה לחבריה למחנה הציוני להתייצב מאחורי היו"ר המכהן, אבי גבאי, ולהתלכד סביב המטרות המשותפות של המחנה. מתוך דבריה (לצפייה): 

"אהריש: ישבנו אינספור פעמים באולפנים שונים, שמענו את חברי הכנסת שתמכו בעסקאות אומרים לנו: 'מה אתם מתלוננים, אתם הולכים לשלם הרבה פחות'. ומה מסתבר? שאנחנו רק משלמים הרבה יותר.

שלי: אנחנו משלמים הרבה-הרבה יותר מהמחיר ההגיוני. אנחנו משלמים שישה דולרים ליחידת האנרגיה, כשעלות ההפקה של יחידה כזאת במאגר תמר היא בסביבות דולר ומשהו. הם מרוויחים רווחי עתק של עשרים אחוזים. רק בשנה שעברה השותפים במאגר "תמר" הרוויחו רווח נקי של 1.1 מיליארד דולר, כשבחשבון החשמל שלנו לא ראינו אפילו שקל הנחה. כולנו מרגישים אותו בסוף בכיס שלנו. והנה היום, מעבר לדוח של מבקר המדינה, בא יושב ראש דירקטוריון חברת החשמל בכבודו ובעצמו, יפתח רון-טל, ואומר: 'אנחנו דורשים לפתוח את ההסכמים כבר בשנה הבאה, כי המחיר שאנחנו משלמים הוא לא סביר. ואם הם לא יסכימו, נלך לבוררות בינלאומית'.

אהריש: אז איך זה יקרה כשההסכמים אמורים להיפתח, אולי, ב-2021?

שלי: נכון, ב-2021 הם יכולים להיפתח, אבל אז יש דיון על 25 אחוז או יותר – זה מה שכתוב בהסכם. אבל ההסכם הזה נחתם כשמדינת הייתה במצוקה מזעזעת בגז. במשך שנה וחצי לא היה גז, בגלל פיצוץ צינור הגז בסיני. חברת החשמל שילמה מיליארד שקל בחודש, כיוון שלא היה גז. אז המדינה אמרה: 'טוב, בואו נחתום מהר על ההסכם הזה, אבל יש לנו ועדת פיקוח על המחירים. ואם יתברר שהיא מונופול, נפעיל את ועדת הפיקוח'. אז הנה, בפועל יש מונופול, אין תחרות, המחיר הוא מטורף לחלוטין בקנה מידה בינלאומי, וגם אין פיקוח על המחירים. אז אנחנו יוצאים קירחים מכאן ומכאן, כשתשובה וחבריו עושים מיליארדים על חשבון הציבור. זה נמצא מתחת לפני הים, וזה של כולנו. וכולנו לא רואים מזה שקל.

אהריש: מנושא אחד לנושא אחר: יושב ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, מותקף לאחרונה מכל כיוון אפשרי – בעיקר מבית. איך זה שחבריו למפלגה וחבריו למחנה לא קמים ומגנים עליו?

שלי: אז אמרתי את זה כמה פעמים, ואגיד שוב: מדובר באדם ראוי, חכם, הגון, מטובי בעלי הכוונות שבפוליטיקאים. אני קוראת לחבריי למפלגה – ואגב, אין הרבה כאלו, אלו מעטים שעושים הרבה רעש – להפסיק עם נטיות ההתאבדות האלו לערוף את ראשו של כל יושב ראש, ולהתלכד יחד סביב המטרות המשותפות שלנו; הקולות האלו מבית הם נורא מזיקים. אני מסתייגת מהם עמוקות – נמאס מהדבר הזה. אני קוראת לכולם: תנו גיבוי ליושב ראש שנבחר בפריימריז דמוקרטיים ושהוא אדם טוב מאוד.

אהריש: נראה לי שהבקשה שלך גדולה על השמאל.

שלי: לא על כולם. לפעמים מעט מאוד אנשים עושים הרבה מאוד רעש".