"הגיע הזמן לצאת מהלופ ולנסות להביא פתרון מדיני והומניטרי"

21 ביוני, 2018

שלי התראיינה לתכנית "העולם הבוקר" ברשת 13, בהגשת אברי גלעד ומיה זיו-וולף, על רקע ההתלקחות הביטחונית בעוטף עזה והדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה בנוגע לסכומי העתק שהציבור משלם עבור הגז הטבעי. בפאנל השתתף גם הפרשן הצבאי טל לב-רם. מתוך דבריה (לצפייה):

"גלעד: מה את אומרת לגבי דרך ההתמודדות עם טרור העפיפונים? האם להמשיך להכיל את השריפות או לפגוע במעיפים?

שלי: קודם כל, צה"ל יודע להתמודד עם שתי זירות, אם חס וחלילה יתלקחו גם הזירה הצפונית וגם הזירה הדרומית. אבל עדיף שלא. עדיף שאם יש פוטנציאל לשתי מערכות, ננסה לכבות מערכה אחת. הדבר הנוסף הוא שאלו יכולים להיות מנהרות טרור, ואם לא יהיו מנהרות טרור יהיו עפיפונים, ואם לא יהיו עפיפונים יהיו נחשים מורעלים, אני לא יודעת מה...

גלעד: את המוטיבציה אי אפשר לכבות.

שלי: את המוטיבציה אי אפשר לכבות, ואת ההמצאות החוזרות ונשנות של ארגון שהוא לא צבא אבל מצד שני הוא חצי ארגון טרור, אתה לא יכול לסכל. אלו יכולות שבאופן מאוד מבאס אין לצבא רשמי של מדינה רשמית. לכן, צה"ל הוא צבא מצוין, חזק ועוצמתי, אבל הפתרון, צריך להבין, לא יבוא ממנו. אי אפשר לחיות מסבב לסבב; זה בלתי אפשרי. צה"ל לא צריך להביא את הפתרון המדיני. מישהו צריך להרים את הראש מעל המים, לצאת מהלופ הזה ולנסות להביא פתרון מדיני והומניטרי לעזה.

אני רוצה לחלק מעט על חברי המלומד, טל: זה נשמע נורא טוב כשאומרים 'אין דרך אמצע – זה או ככה או ככה', אבל יש גם דרך אמצע. אני חושבת על "צוק איתן" ועל המחירים הכבדים ששילמנו, עם מותם של 56 מטובי בינינו, ועד חמישה אזרחים הרוגים ואלפי נפגעים בצד השני. לפעמים, ואת זה אני חייבת לומר לשבחם של ראש הממשלה ושר הביטחון, עדיפה דרך האמצע על הסלמה. כי מה זה הסלמה? עם הסלמה אפשר להגיע עד לכיבוש עזה, ואז מה? המחיר יהיה הרבה יותר גדול. לכן, איפוק הוא הרבה יותר מורכב והרבה יותר נתון לביקורת מאשר פעולה אלימה, חדה וחד משמעית. אבל לפעולה אלימה, חדה וחד משמעית יש מחירים מאוד כבדים. אני שמחה שבשלב הזה אנחנו נמנעים מהם.

גלעד: בואי נדבר על המשבר אצלכם: את בעד אבי גבאי? נגד?

שלי: אני חושבת שאבי גבאי הוא מהאנשים הטובים והמוצלחים שיש בפוליטיקה הישראלית. הוא אדם שידיו נקיות, שוויתר – ולא שאני מוחאת כפיים, אבל אני כן מלאת הערכה על כך – על מסלול ההצלחה של הכסף הגדול. אנשים מוכשרים כמוהו בתחום העסקי יכולים להיות מאוד עשירים. הוא הסתפק בלהיות אמיד, לעשות 'קאט' לחיי עשיית הכסף, לבוא לעשות למען הציבור ולהשתמש בכלים שהוא רכש.

גלעד: אז לא תצטרפי לקולות המורדים שקוראים להקמת סיעה חדשה.

שלי: לא רק זה: אני גם קוראת לחבריי במפלגה להפסיק את המנהג ההתאבדותי והנקלה למרר את חייו של כל יו"ר באשר הוא. נורא קל להזיק ליושב ראש מכהן: אומרים עליו ככה, מעקמים את האף, מדליפים, מפוצצים לו איזה אירוע... אבל זאת התאבדות עצמית, רבותיי.

זיו-וולף: את מדברת מדם ליבך, אני מניחה...

שלי: כן, גם אני עברתי את זה. אז אני אומרת: קחו את עצמכם בידיים, תפסיקו עם המריבות הפנימיות האלו ועם החיפוש שלו מהשנייה הראשונה לאחר שהוא נבחר, תקבלו את הכרעת הרוב, תפרגנו לו ותתייצבו מאחוריו.

גלעד: זה נגד ה-D.N.A של המפלגה שלכם.

שלי: אני יודעת, וזה מצער אותי מאוד.

גלעד: מה יהיה היום בוועדה בראשותך בכנסת?

שלי: היום ייערך דיון סביב דוח מאוד חמור של מבקר המדינה מלפני שנה. הדוח מראה שכל מי שצופה בנו עכשיו משלם חשבון שחשמל מטורף בגלל הסכם מזעזע בין מאגר "תמר" לבין חברת החשמל. שישה דולרים ליחידת אנרגיה – אין מחירים כאלה בעולם. הגיע הזמן לפתוח את ההסכם הזה ושהציבור ירוויח משהו. השותפות במאגר הגז הרוויחו בשנה שעברה רווח נקי של 1.1 מיליארד דולר; הציבור לא ראה שקל. יש כאן משהו שהוא מאוד לא הוגן, כי המשאבים האלו שייכים לכולנו".