עיתון סופשבוע של שלי

נמאס מהחתרנות

צדקנו. שש שנים אחרי ההסכם המופקר בין מאגר הגז תמר ובין חברת חשמל – אנחנו ממשיכים לשלם לתשובה מיליארדים ורואים אפס בריבוע. השבוע אצלי בוועדה הממשלה מודה: המחיר מופקע. נמאס מהלכלוכים והתככים נגד אבי גבאי. די להתאבד כל פעם מחדש. תחושה מוזרה של מדינה מתוקנת, כותב רביב דרוקר אחרי שתחקיר שלו על קשרים מפוקפקים של חברות התרופות עם הסגל הרפואי – הסתיים אצלי בוועדה עם הנחיות חדשות וטובות של משרד הבריאות. כיף להביא תוצאות. הנחלים שלנו מזוהמים ומיובשים. כואב הלב כשמשאב ציבורי מקסים שכזה הוא תעלת ביוב. כרוכבת, כחותרת וכנופלת למים – יש לי עניין מיוחד בנושא. ועל מה מדברים שייטים מהירקון עם שייטים מהקישון? ארבעה אנשים שחשפו שחיתויות קיבלו צווי הגנה אחרי שפניתי בעניינם למבקר המדינה. בואו לישיבת חרום אצלי בוועדה! על צעד מרושע ומקומם: שוב נדחתה העלאתם של אלף מבוגרים מיהודי אתיופיה, שנמקים באדיס ובגונדר, הורים לאזרחים ישראלים, רבים חיילים. גזענות, אכזריות, אפס אתוס ציוני של עליה וקליטה. וגם: אני מתגאה בחומוס שלי.
21 ביוני, 2018

 

image-20180621164506-1

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

שוד הגז נחשף השבוע במלוא קלונו בישיבה המיוחדת שכינסתי. כל מה שאמרנו, והזהרנו, וניבאנו – קורה: שש שנים אחרי שנחתם ההסכם המביש בין חברת החשמל ומאגר תמר בבעלות תשובה – אזרחי ישראל, כולם, עניים, מעמד ביניים ועשירים – משלמים חשבונות חשמל בגובה הזוי ומופקע בגלל שחברת חשמל משלמת לתמר 6$ ליחידת חום אחת, שעה שלתמר עולה להפיק יחידה כזאת קצת יותר מדולר אחד. המחיר הגבוה ביותר בעולם למדינה שיושבת על המאגר. למעשה, מבקר המדינה, בדו"ח שעליו דנו, קבע שהציבור שילם מכיסו 8 מליארד שקלים(!) בגלל ההסכם המזעזע הזה.

image-20180621165523-2

 

image-20180621165523-3

בתמונה משמאל לימין: מבקר המדינה יוסף שפירא, אני, יו"ר דירקטוריון חברת חשמל האלוף במיל' יצחק רונטל, מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, וראש החטיבה הכלכלית במשרד המבקר צחי סעד.

יותר מארבעה מליארד שקלים רווח נקי הרוויחו תשובה, נובל, וקובי מימון רק ממאגר תמר. אנחנו לא ראינו שקל. איפה ועדת הפיקוח על המחירים כשהשוד הזה מתבצע? עקבותיה לא נודעו. איפה נתניהו חברו של תשובה? איפה כחלון שנותן לכל זה לקרות "כי יש לו ניגוד עניינים" ובשת"פ שלו מוכיח שניגוד העניינים שלו מתממש וזועק לשמים? איפה הח"כים ה"חברתיים" של הקואליציה? קול דממה דקה. מי שהגיעו השבוע לישיבה שלי עשו זאת רק כדי להפריע לדוברים, לטפול עליהם אשמות שווא, ולדקלם משפטים מפי הלוביסטים של תשובה.

image-20180621165523-4

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רונטל הדהים והודיע שהמחיר מופקע; שלא יחכה למועדי הפתיחה הרחוקים של ההסכם ושיתבע כבר עכשיו שההסכם יפתח ושיקבעו מחירים נורמליים;  אם לא תהיה ברירה, הזהיר - נלך לבוררות בינלאומית, וגם נפחית את כמויות הרכישה מתמר ולרכוש במחיר זול יותר מספקים אחרים.

image-20180621165523-5

image-20180621165523-6

image-20180621170324-7

image-20180621170324-8

לצפיה בדיון המלא (והמאוד מעניין ורווי כותרות) הקליקו על התמונות של הלוחמים הוותיקים בשוד הגז שלא מתעייפים (כאן באמצע עו"ד גלעד ברנע, המומחה הכי ידען כרגע להגבלים עיסקיים ולסוגיית הגז, עו"ד שמתעקש להיות בצד של הציבור, וכעת גם מנהל תביעה יצוגית בשם כלל הציבור על מחירי החשמל), ובתמונה למטה אורלי בר-לב האחת והיחידה – פעילה חברתית, עיתונאית עצמאית וממובילות מאבק הגז. משמאלה: יוסי דורפמן – חבר מוכשר ומסור במטה מאבק הגז וממובילי המאבק. הקליקו לצפיה בדיון:

image-20180621170324-9

image

image

כאן, בראיון אחרי הישיבה,  ללוסי אהריש, בתוכנית "שיחת היום" ברשת 13 (בעיקר על הגז אבל גם על המפלגה שלי, ועל החתרנות הבלתי נלאית נגד אבי גבאי: "מדובר באדם ראוי, חכם, הגון. אני קוראת לחבריי למפלגה – ואגב, אין הרבה כאלו, אלו מעטים שעושים הרבה רעש – להפסיק עם נטיות ההתאבדות האלו לנסות לערוף את ראשו של כל יושב ראש, ולהתלכד יחד סביב המטרות המשותפות שלנו; הקולות האלו מבית הם נורא מזיקים. אני מסתייגת מהם עמוקות – נמאס מהדבר הזה. אני קוראת הפסיקו. תנו גיבוי לאדם מצויין שנבחר בפריימריז דמוקרטיים"). לצפיה הקליקו:

image

image

וגם ראיון ל"וילנסקי את ברדוגו" בגלי צה"ל, עם ירון וילנסקי ויעקב ברדוגו, תארתי חלק (רק חלק) מהלחצים שלא לקיים את הדיון. להאזנה הקליקו על הציוץ:

 

image

"העולם הבוקר" תוכנית הבוקר של רשת, ערוץ 13, עם אברי גלעד ומיה זיו-וולף – על טרור העפיפונים וההכרח הדחוף במהלך מדיני, במקום בחיים מסבב לסבב בין מנהרה לעפיפון וחוזר חלילה; על הדיון (שהתקיים לאחר הראיון) על הגז במאגר תמר; על יו"ר המפלגה אבי גבאי שהוא מהאנשים הטובים והמוצלחים שיש בפוליטיקה הישראלית. אדם שידיו נקיות, ושוויתר  על מסלול ההצלחה של הכסף הגדול ובמקום זה בחר לשרת את הציבור. ושוב: קוראת לחבריי במפלגה להפסיק את המנהג ההתאבדותי והנקלה למרר את חייו של כל יו"ר באשר הוא. הקליקו לצפיה:

 

image-20180621173738-2

 

בגל"צ, אצל רינו צרור – על המתרחש בעוטף עזה, על העמידה הלא-מתלהמת ומעוררת ההערצה של תושבי העוטף, על המתינות המבורכת של נתניהו וליברמן בהימנעות מהסלמה, אבל בד בבד על הכישלון המוחץ ביצירת אופק מדיני לפתרון, על שוד הגז, ועל הגזענות הבוטה של הממשלה כלפי שארית יהודי אתיופיה, וגם על אבי גבאי ומתווה הגז ועל כל הספין הנואל סביבו, שעה שהיה השר היחיד בממשלה שהתנגד למתווה. וגם ראיון ארוך אצל משה גלסנר ב"קול ברמה" על המתרחש ברצועה ועל שוד הגז.

 

האם יתכן שאנחנו חיים במדינה מתוקנת?! העיתונאי רביב דרוקר השתתף בישיבת הוועדה שלי שעסקה בקשרים המפוקפקים הנרקמים לעיתים בין הסגל הרפואי ובין חברות התרופות. הוא היטיב לתמצת את מה שהיה בוועדה בציוץ הזה:

image-20180621174310-4

ואכן, בינואר השנה כינסתי  דיון בעקבות תחקיר של רביב, שהעלה תמונה קשה של יחסי סחר-מכר בין רופאים וחברות התרופות, כשהתועמלניות הרפואיות משמשות גורם מתווך ביניהם. שמענו בוועדה על תועמלניות מתנהלות במוסדות הרפואיים כבשלהן, דולות את נתוני הצריכה והרישום של תרופות מאחיות ומרוקחים, ונפגשות עם רופאים כדי לשכנע אותם להשתמש בתרופות שהחברה רוצה לקדם. לא פעם מאמצי הקידום האלה כללו תיאום ומימון נסיעות לכנסים בחו"ל או ארוחות במסעדות פאר עבור הרופאים.

ברור לי לגמרי שרוב הרופאים לא מאפשרים שחיתות כזאת, אבל מה לעשות, שהתופעה קיימת ורחבה באופן בוטה ומקומם. זו מעילה באמון המטופלים, ולא סתם הפרת כללי אתיקה אלא ממש משהו שנוגע בשוחד. אז בינואר אמר לנו מנכ"ל משרד הבריאות: אתם צודקים. אנחנו מחוייבים לבדק בית. הולכים לעבוד על הנחיות מחייבות חדשות.

image-20180621174310-5

והנה, נס בעיירה: אני מכנסת שוב את וועדת ביקורת, מזמינה שוב את מנכ"ל משרד הבריאות משה בר-סימנטוב, והוא מביא אתו נוהל חדש, מעמיק, די נועז למערכת שמרנית, מודיע שהנוהל נכנס לתוקף בו ביום, ויאכף כבר בנובמבר, בתום תקופת הסתגלות. בין היתר הוא כולל איסור על סגל מערכת הבריאות להיפגש בארבע עיניים עם תועמלנים ותועמלניות, תועמלנים יחוייבו בנשיאת תג המזהה אותם ככאלה, הם יחויבו לעבור קורס הכשרה שיעסוק גם באתיקה, ויעסקו רק בשיווק תרופות וציוד רפואי שכבר אושרו ע"י משרד הבריאות.

image-20180621174802-6

ועוד: ידרש אישור מראש של כל התקשרות בעלת אופי מסחרי. השתתפות בכנס במימון חברה מסחרית תאושר רק אם 75% משעות הפעילות בו מוקדשים לנושאים מקצועיים, רק אם כמה חברות ולא אחת בלבד מממנות את הכנס, ורק כל עוד לרופא אין זיקה לחברה המממנת או השפעה על החלטות הרכש של המוסד הרפואי. ההוראות הורחבו ויחולו  על כלל מוסדות הבריאות הציבוריים והפרטיים, ולא רק על בתי החולים הממשלתיים ושל הכללית כפי שהיה עד היום.

זה רק חלק קטן, מי שרוצה לקרוא את חוזר המנכ"ל בשלמותו מוזמן להיכנס לאתר שלי ולקרוא. שאפו!

לצפיה בדיון בוועדה הקליקו על התמונה שבה נראים העיתונאי רביב דרוקר, המנכ"ל משה בר-סימנטוב ואני:

image-20180621174802-7

 

הנחלים שלנו מזוהמים ומיובשים. 40 מיליארד ליטר שפכים הוזרמו לנחלי ישראל בשנה האחרונה; ופשוט כואב הלב שמשאב ציבורי מקסים שכזה הוא לעיתים קרובות מדי תעלת ביוב. רק תארו לעצמכם שיכולנו לשחות, לדוג, ולבלות בנחלים. תארו לעצמכם שהירקון, שנוגע בכל כך הרבה בני אדם – בתל אביב, בני ברק, פתח תקווה, רמת גן, ראש העין ועוד ועוד – היה לכל אורך גדותיו זמין יפה ונקי כמו שברא אותו הטבע. וכמוהו גם נחל קישון, נחל חדרה, נחל שורק, הגיחון – וכל יתר 31 נחלי ישראל.

image-20180621175047-8

כן, אני מודה שיש לי עניין מיוחד בנושא. שנים ארוכות רכבתי לאורך הירקון, ולא רק בחלק העירוני המטופח שלו, אלא גם עמוק לתוך הפרדסים והשדות ועד מקורות הירקון בראש העין. לפרקים זה היה יפה ומקסים, ולפרקים מצחין ומפחיד נוכח אדי הכימיקלים והצבע המשונה, סגול או ורוד קצפי של המים.  והיום, כמו שאתם יודעים אני חותרת בו. למעשה, את עיתון סופשבוע הזה אני כותבת לכם כעת מהמרפסת של מועדון השייטים הוותיק שבו אני חותרת. זה מה שאני רואה עכשיו בזמן שאני כותבת:

image-20180621175047-9

בעוד מאה שנה הנחלים אולי הם יהיו נקיים. ואולי לא. דו"ח מבקר משנת 2011 הצביע על שורה של מחדלים תכנוניים קשים, על היעדר גורם מתכלל (נחלים מושפעים עמוקות מכל האגן סביבם; מיכולת טיהור והשבת המים; ממערכת הביוב העירונית; מהמפעלים ומעוד אלף גורמים שכל אחד נמצא ברשות או במשרד אחר). דו"ח המבקר קבע שבקצב הזה של השיקום רק בעוד מאה שנה הנחלים יהיו נקיים, והשבוע שמענו שמאה השנים בעינן עומדות.

image-20180621175047-10

כששאלתי את מנכ"ל רשות נחל הירקון, דוד פרגמנט, למה כשנפלתי מהסירה שלי למים יצאתי מהם שחורה עם טעמים כימיים בפה – הוא ניחם אותי ואמר שנפלתי לחלק היותר נקי של הירקון. בעצם, הוא גילה, לפני חמש שנים הירקון היה נקי הרבה יותר! כעת הוא מזוהם יותר בגלל שהשפדן ומתקן השפכים דרום-מזרח השרון לא מספיק גדולים כדי לקלוט את כל קיבולת השפכים, והדגה הטבעית בנחל נעלמת והולכת.

כשהתחרינו לפני כמה שבועות, רביעיית שייטים מתל אביב מול רביעיית שייטים מחיפה ששטים בקישון, התווכחנו איפה יותר גרוע. ואלה עוד שני נחלים שהושקע מאמץ רב בשיקומם. איזה בזבוז נוראי של משאב טבע מופלא וזמין לכל הציבור! וכל כך מקומם שהממשלה הזאת לא מסוגלת נפשית ופוליטית להשקיע בתשתיות למען הציבור אם זה לא נותן פוטו-אופ מיידי! מי שמתעניינים ורוצים לשמוע מה אמרו המומחים, מוזמנים להקליק על התמונה מישיבת הוועדה:

image

image

 

בטח לא נפלתם מהכיסא כששמעתם על המחקר החדש של הביטוח הלאומי הקובע שהביטחון הסוציאלי בישראל הוא מהנמוכים במדינות המערב. בראיון עם בן כספית בתוכנית "עושים סדר" (משודרת בחינוכית ובערוץ 10), אני מסבירה שמדינת ישראל היא מדינה מאוד עשירה עם הרבה אזרחים מאוד עניים. שזאת החלטה מערכתית, אידיאולוגית, כלכלית.  שהפער במדדים פשוטים כמו תקופת אבטלה או אורך חופשת לידה בינינו ובין המערב הוא בלתי נסבל. ששיטת ההעסקה באמצעות מכרזים שוחקת את ההגנה הסוציאלית. שהקיצוץ הרוחבי החדש כעת, של 5.3 מליארד שקלים, מחמיר את המצב עוד יותר. שגם בהיבט הכלכלי וגם בהיבט המוסרי זה שגוי. הקליקו לצפיה:

image-20180621175515-12image-20180621175515-11

 

הדרך הכי אפקטיבית להגן על חושפי שחיתויות היא לבקש מהמבקר שיוציא להם צוו הגנה, כדי שלא יתעמרו בהם. השבוע הוגש לנו הדו"ח השנתי של נציב תלונות הציבור, כובעו השני (והפחות מוכר בדרך כלל) של מבקר המדינה. הנציבות, בניהולה של ד"ר אסתר בן חיים, היא זרוע של משרד המבקר שמטפלת באופן מופתי בתלונות של אזרחים על שירות לקוי והפרת זכויות מצד מוסדות המדינה.

אני באופן אישי פניתי לנציבות ארבע פעמים במהלך השנה האחרונה, כדי לבקש מהמבקר שיגן על חושפי שחיתויות. בשנה שעברה הוגשו כמעט 13,000 תלונות לנציבות, ושליש מהן נמצאו מוצדקות. אני ממליצה מאוד לפנות לגוף המצויין הזה בתלונות על עוולות, סחבת, אפליה, בירוקרטיה או כל קושי שאתם נתקלים בו. הנה הדרך לפנות: באתר האינטרנט  או בדרכים אחרות 

image-20180621175515-13

 

צעד מרושע ומקומם. כואב לי לכתוב את זה, אבל השבוע שוב פוזרה ועדת השרים לשילוב יהודי אתיופיה בלי לאשר את העלאתם של 1,000 שארית יהודי אתיופיה, הוריהם של אזרחים ואזרחיות של מדינת ישראל הנמקים בגונדר ובאדיס. מדובר בגזענות לשמה. אם הם לא היו כהי עור, היו כל 8,000 הממתינים באדיס וגונדר מגיעים לישראל תחת חוק השבות.

זו חרפה, כשהורים של לוחמות ולוחמים בצה"ל, אזרחים ישראלים תורמים לחברה - נותרים קרועים ממשפחותיהם שנים ארוכות, ובלבה של הממשלה לא נמצאת ולו טיפה של אנושיות או אתוס ציוני של קליטת עלייה שמאפשר הגעתם.

image-20180621175749-14

image-20180621175749-15

image-20180621175749-16

הזמנה לדיון חרום ביום שני בכנסת. זו תמונה מהדיון האחרון בעניין הזה, חלק מהמאבק ומהלחץ שאנחנו מפעילים על הממשלה. ביום שני הקרוב, מכנסת דיון נוסף בנושא אי העלאתם של 8,000 שארית יהודי אתיופיה, הנמקים באדיס ובגונדר. בישיבה הקודמת הבטיחו נציגי הממשלה כי בתוך ארבעה שבועות יאשרו העלאת 1,000 הורים נוספים לילדיהם בישראל. כאמור, זה לא קרה.

אתם מאוד מוזמנים! הישיבה תתקיים ביום שני, 25.6.18, בשעה 10:00, בחדר הועדה לביקורת המדינה. אני מזמינה אתכם אישית לבוא לוועדה, לחבור לחבר'ה שמנהלים את המאבק, ולקחת בו חלק. אם אתם רוצים לבוא שלחו  לנו מייל עם שם מלא כפי שהוא מופיע בתעודת הזהות, מספר ת"ז ומספר טלפון shelly.bikoret@gmail.com ואנחנו נדאג לכם לאישורי כניסה.

 

הצטרפו אלי ועזרו לי בשלל המדיות: פתחו חשבון טוויטר, הכנסו לערוץ היוטיוב, שוטטו באתר שלי, הגיבו ושתפו בפייסבוק, ועקבו באינסטגראם. הנה עוד כמה מציוצי השבוע:

image-20180621175950-17

image-20180621175950-18

image-20180621175950-19

image-20180621175950-20

image-20180621175950-21

image-20180621175950-22

 

התפקדות. כמו תמיד, אני מסיימת בבקשה מכם – להתפקד ולפקוד. אז אם לא עשיתם זאת – קדימה! איכות הרשימה שלנו לכנסת תהיה אחד מגורמי המפתח להישג שנביא בבחירות. לפני הבחירות יהיו פריימריס, ובהם כל מי שהוא פקוד של המפלגה יקבל את הזכות והחובה לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של מפלגת העבודה. אז אם עדיין לא התפקדתם – זה הזמן.

ככה תוכלו לבחור בי ובעוד ח"כים שאתם תומכים בהם – ולחזק אותנו. התפקדו כאן עכשיו, או כתבו אלינו למייל: hitpakdutshelly@gmail.com, עם מספר הטלפון שלכם, נחזור ונעזור לכם להתפקד. והכי חשוב: פקדו את כל מי שאתם מכירים ובעניין.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי