"אני מתקוממת בכל נימי נפשי שעדיין לא העלו את שארית יהודי אתיופיה"

27 ביוני, 2018

שלי התראיינה בתכנית הבוקר של ערוץ 10 עם דני רופ וטליה פלד על אי-העלאת שארית יהודי אתיופיה ועל העלייה בשכרו של ראה"מ.

"טליה: את תפגשי את הנסיך?

שלי: לצערי הוא לא נפגש עם  חברי כנסת וראשי ועדות בכנסת אבל לדעתי הוא נפגש עם יור המפלגה שלי אבי גבאי ובוז'י הרצוג ראש האופוזיציה הם גם בין האלה שיפגשו איתו.

טליה: יש משעות לפגישה זאת מלבד לנייסיטיז, חילופי דברים בסיסים ותמונה לפייסבוק?

שלי: לא, חד משמעית לא. גם אי אפשר לדבר על מחד ומאידך. כי אין לזה משמעות והמשמעות היא התמונה, ולתמונות בעידן שלנו יש משמעות, למשל התמונות של קים וטראמפ הן תמונות שהממו את העולם ויצרו מציאות חדשה. אבל לא הייתי מעניקה את המשקל הזה לפוטו אופים עם וויליאם.

דני: אני יותר נרגש ממסי מאשר ווילאם.

שלי: מה יותר שווה וויליאם או מסי? לרגע נזכרתי שאני פוליטיקאית ואני לא יכולה לענות לעצמי.

טליה: ח"כ שלי יחימוביץ', התכנסנו כאן  בעניינו של ראש ראה"מ. מה יותר מרגיש אותך העלאת שכרו של ראה"מ או אי העלאת 8000 משארית יהודי אתיופיה.

שלי: הסיפור של אי העלתם של יהודי אתיופיה.

דני: לפני שנתיים הייתי שם באתיופיה ולפעמים שאתה רואה דברים מקרוב וראיתי את האלפים האלה בתנאים לא מי יודע מה בלשון המטה פשוט חזרתי ואמרתי חייבים לעשות משהו, חייבים לגרום להם איחוד משפחות עם ילדים שלהם כאן שמשרתים בצבא.

טליה: אבל אני רוצה שתעשי סדר לציבור הרחב, כל פעם אנחנו שומעים על שארית חדשה של יהודים באתיופיה והסיפור הזה נסחב כבר שנים.

שלי: קודם כל השארית הזאת לא חדשה היא לא חדשה, היא קיימת כבר קרוב ל20 שנה. המספרים לא עולים כי רבים מתים אגב מסיבות בריאותיות ואומנם נולדים להם ילדים אבל האגדה זאת שהם הולכים ומתרבים ויבואו עוד וישתפו אותנו מאתיופיה זה קשקוש ושקר. ומדובר במה שנקרא "זרע ישראל" זה אנשים שבשלב מסוים היו כמו האנוסים בספרד ונאלצו להתנצר ואח"כ חזרו לעם היהודי והם מקיימים כבר עשרות שנים אורח חיים יהודי יותר ממני, ממך וממך.

טליה: מה מונע מהם לעלות כרגע?

שלי: בשונה מיתר העליות שהתקבלו כאן בזרועות פתוחות מכל קצוות תבל,  חוק השוות לא חל עליהם והם נכנסים לפי חוק הכניסה לישראל שכבר זה מקומם ומעצבן בטירוף, כי כל האתוס הציוני שמרכיב גדול ממנו זה קליטת העלייה זה לקלוט כאן בחיבוק באהבה את כל התפוצות ואת כל השאריות ואת כל מי שאי פעם שהרגיש בחייו חלק מהעם היהודי.

דני : יש כאלה שאומרים שהם לא באמת היהודי, שהם התבוללות?

טליה: שלי אולי מה שמתחת לשולחן כאן ואולי שיקול שזאת קליטת עליה קשה , אני מניחה שלו היו מגיעות ממדינות חזקות היו פחות מדקדקים והיו קולטים אותם יותר יפה.

שלי: יכול להיות, אבל אני דוחה בגועל את הטיעון הזה, אולי נעשה בחינות קבלה לפקולטה לרפואה כדי לקבל עולים חדשים? להורים שלי אף אחד לא עשה בחינות כאלה שהם עלו לארץ, אף אחד לא בדק כמה עולה לעלות אותם אף אחד לא בדק את היהדות שלהם, נכון במקרה הזה הם היו ניצולי שואה אז מישהו בדק את היהדות שלהם. אבל עדין, אבא שלי היה איש פשוט ז"ל, הוא היה פועל בניין, אף אחד לא עשה לו בחינות איי קיו לפני שהוא הגיע לישראל ושאל את עצמו האם זה נכון לקלוט אותו או לא. תשמעו יש כאן שני מסלולים, אחד, אני מתקוממת בכל נימי נפשי על זה שהם עדין תקועים שם בגלות במחנות מעבר בתנאים הומניטריים קשים ולא עושים את המעשה הפשוט של להעלות אותם לארץ, מספיק כבר.

יש דבר נוסף, כבר יש הכרה בזה שמעלים אותם, אבל יש סוגיות תקציביות. האלו 1300 לפני שנה ועכשיו כבר הוחלט שוב ושוב שמועלים 1000.  את יודעת איזה 1000? 1000 שהילדים שלהם משרתים בצבא בישראל, הורים מבוגרים שהילדים שלהם קרועים מהם כבר שנים.

טליה: תאמרי כמה מילים על שכרו של ראה"מ, ההצעה בעצם להפחית מיסים ככה שיוסיפו לשכרו כ100,000 שקלים בשנה. מסתבר שבנטו הוא מרוויח פחות מח"כ מן השורה.

שלי: תראו קודם כל השכר של ראה"מ בישראל הוא לא גבוה, גם שכרם של הח"כים בניגוד למה שחושבים הוא לא כ"כ גבוה. אבל ראבק, הבן אדם הזה כל המיינטננס, כל החיים שלו, כל דבר שהוא מכניס לפה, הבניין שהוא גר, האחזקה, החיים שלו לא עולים לו.

טליה: אבל זה קם ונופל מבחינתך על זהותו של ראה"מ הספציפי הזה או על העניין העקרוני? על הנהנתנות של ביבי נתניהו או על משהו אחר שהוא רחב יותר?

שלי: חס וחלילה אני לא חושבת שיכול להית חוק מיוחס לראש ממשלה, בטח לא שהשכר החציוני במשק הוא 6,200 שקל,  חצי מהאנשים במשק מרווחים פחות מ6,200 שקל. זה צורם, זה בוטה, במיוחד שאורח חיים שהוא מנהל הוא לא אורח חיים של פוליטיקאי רגיל. אלה אורח חיים שהוא דומה לאורח חיים של בעלי הון עם פזרנות מטורפת. הצרימה כאן, הדיסוננס , חוסר הרגישות, גסות הלב, החקיקה האקסקלוסיבית לבן אדם אחד הם פשוט בלתי נתפסים אני לא מבינה מאיפה בא רעיון העוועים הזה.

טליה: מי יחליף את בוז'י הרצוג בראשות באופוזיציה.

שלי: אני יודעת שמתקיים עכשיו קמפיין סוער. אני הייתי ראש אופוזיציה זה תפקיד נהדר, אהבתי אותו אני חושבת שהבחירה צריכה להיעשות ע"פ מי יוביל את האופוזיציה באופן הלוחמני ביותר והאפקטיבי ביותר. ואני לא מתכוונת לעשות לעצמי קמפיין, להתייחס לזה, לתדרך עיתונאים, לעשות לעצמי לובינג אני חושבת שזה מאוד מזיק.

טליה: הופתעת מהלוחמנות של ציפי לבני?

שלי: אני לא רוצה להתייחס לזה, אני חושבת שהדרך הנכונה זה לעשות את זה היא לסגור את זה בדרכים מתורבתות בלי תדרוכים ובלי איומים."