שלי: גם הצעת חוק שלא הגיע לידי גמר, יכולה לשנות את המציאות".

 על דו"ח החקיקה לשנת 2017 - 1 מכל 33 הצעות חוק הופכות לחוק. ועל דרכים אחרות להשפיע בפרלמנט.
11 ביולי, 2018

 שלי בראיון לבן כספית בתוכנית "עושים סדר" בערוץ 10, על דו"ח החקיקה לשנת 2017 - 1 מכל 33 הצעות חוק הופכות לחוק. ועל דרכים אחרות להשפיע בפרלמנט.

כספית: בכל יום אנחנו קוראים בעיתונים על הצעות חוק שהגישו חברי כנסת פעלתניים, ובכן מסתבר שרק 1 מ33 הצעות חוק כאלה מבשילה לחוק האם אין כאן בזבוז משאבים וגם "פול גז" בניונטרל?

אדגיש יותר, ממשלה הזו במיוחד, הפער הולך ונפער, ושרת המשפטים שעומדת בראש ועדת שרים לענייני חקיקה אומרת במפורש "הכנסת מחוקקת את עצמה לדעת וכמדיניות הם בולמים את רוב רובן של ההצעות הפרטיות וגם חלק מהלא פרטיות".

שלי: כן למרות שאני מניחה שמספרית מספר ההצעות שמאושרות הן לא פחותות מהצעות החוק שאושרו בעבר. כלומר, מגישים יותר מאשרים פחות וזה מתאזן.

אפשר לחשוב איזה אסון מתרגש עלינו, זוועה, מבול של הצעות חוק אפשר לחשוב שכל הצעת חוק זה פצצת אטום שנופלת על ישראל, בזבוז משאבים, זה קשקוש.

הצעות חוק זה דבר בריא, אלה אם הן מטומטמות או מזיקות כמובן, וגם זה קורה בשפע, אבל הצעת חוק היא חלק מעבודתו של הפרלמנט.

ולפעמים גם הצעת חוק שלא מגיעה לידי גמר ולא מאושרת היא מאתגרת את המערכת ומייצרת שינוי מאוד דרמטי למשל ששינסקי אחת, אותו הגדלת חלק המדינה ברווחי חברות הגז, התחיל מהצעת חוק שלי , של איציק ועקנין מש"ס, של רובי ריבלין שהיה אז ח"כ מהליכוד, היינו ח"כ אחד מכל סיעה שהגיש את הצעת החוק, שבסוף גנזנו אותה כי הממשלה אותגרה על ידי הצעת החוק והמשיכה הלאה.

או הצעת החוק של אילן גלאון לקצבאות נכים, שכאילו עברה במקרה בטרומית והניעה את כל המערכת, ולכן היוזמות האלה של חברי כנסת הן יוזמות מבורכות, וכשהן מבורכות הן מבורכות, שהן הצעות חוק קנטרניות ומעצבנות אז בוודאי שלא.

כספית: זה לא רק קנטרניות ומעצבנות, כל תעשיית הצעות החוק הדרך לקבל כותרת בחדשות 2 והנה עוד פעם מגיעה דפנה ליאל עם כותרת בומבסטית שלעולם לא יגיע לחקיקה, וזה רק כדי לקבל סוג של רווח פוליטי מידי.

הייתה תחושה של חוסר רצינות כי הרי מספר הצעות החוק באמת גדל פלאים בשנים האחרונות.

שלי: טוב זה כבר אתגר של התקשורת, להבין מתי מדובר בבלון שמופרך לאוויר ואין לו שום משמעות ושום שחר וזה רצון לתפוס כותרת.

ומתי מדובר בתחילה של יוזמה שהיא מאוד משמעותית ויכולה לשנות את פני חברה.

ברור שפוליטקאים, בטח בעידן הפריימריז, רוצים להתבלט אבל זה מנגנון טבעי הייתי מתפלאה עם לא.

אבל התפקיד של התקשורת באמת לסנן את הבולשיט, ולתת בולטות לדברים אחרים.

ותשמע, גם הצעות חוק חסרות תקווה, למשל, הצעת חוק הגבלת שכר הבחירים שלי שהוגשה פעם ראשונה לפני 8 שנים ועברה פה אחד לפני שנה וחצי, התחילה כמשהו חסר תקווה וחסר תוחלת.

אבל דווקא בעזרת הדיון הציבורי היא בסוף הבשילה לידי מעשה.

כספית: ומה עם נלך לוויכוח היותר עקרוני בין תפיסת העולם שלך שרואה בממשלה אמצעי, ותפיסת העולם של איילת שקד שיותר מדי חקיקה זה בירוקרטיה, זה פקידים זה הגבלות, זה רגולציה, זה הורג את היוזמה החופשית את התעשייה הכל.

שלי: תראה יש הצעות חוק שמורידות רגולציה ולא מעלות רגולציה, ולכן זה טיעון שהוא חסר שחר, וגם בסופו של דבר לאיילת שקד שרת המשפטים יש נוח לאשר הצעות חוק שמשרתות את המחנה הפוליטי שלה, אז לא צריך להתחסד יותר מדי.

אבל כן יש פה שתי תפיסות עולם, תפיסת עולם שאיילת שקד ביטאה בעלון משפטי, שבו היא בכלל מתנגדת להצעות חוק, היא חושבת שהחברה האנושית צריכה לשעוט בלי סדר בלי רגולציה בלי חוקים מגבילים ואיש הישר בעיניו יעשה, החזק ישעט קדימה בלי רגולציה ובלי מגבלות יפעיל את כוחו , בין אם זה כוח פיזי או כוח של ההון,  והחלש יישאר מאחור.

אז בוודאי שמדובר תפיסת עולם, תפיסת עולם שאומרת שיש לנו משהו כחברה משותפת, יש לנו אחריות לדאוג לחלשים, יש לנו אחריות לתת בסיס משותף של חינוך של בריאות, שכולם זכאים לו לא רק העשירים.

אנחנו לא רוצים שיהיו בחברה אנאלפבתים כי החברה לא מתערבת בחינוך נכון?

אנחנו רוצים שכולם ידעו קרוא וכתוב זה גם אינטרס של החברה וזה גם ערך מוסרי.

וכאן, אין ספק ששקד, בניגוד אגב המפד"ל ההיסטורי, לקחה את זה למקום הכי קיצוני, הכי ליברטריאני.

כספית: ואם נדבר על עבודת חברי הכנסת, היא אומרת "יש הרבה דברים לעשות חוץ מלייצר כל הזמן הצעות חוק",  אני דווקא חושב שחבר כנסת אמור לחוקק, איפה את נמצאת?

שלי: אני חייבת להגיד לך בכנות, אני חוקקתי 52 חוקים אבל ההישגים היותר משמעותיים שלי לא היו בחקיקה.

כספית: כמו מה?

שלי: בסופו של דבר נגיד המאבק נגד מתווה הגז והשגים מאוד משמעותיים בו שלא הגיעו למשאת נפשי אבל כן שיפרו לאין ערוך את מצבו של האזרח הישראלי.

או בלימת מזימות זדון בחוקי ההסדרים וסיכול שלהם.

למשל, אני חושבת שזה משהו שדיברנו עליו ואולי אפילו סקרת אותו, העברת סמכויות אזרחיות לבתי הדין הרבניים.

כספית: שם התפקיד האמיתי? מאבקים?

שלי: זה היה מאבק, סיכלנו משהו שהיה מאוד מאוד משפיע לרעה גם על עובדים גם על נשים וזה לא בחקיקה.

והיום בועדת ביקורת המדינה יש הרבה דברים שאני משיגה בישיבת ועדה אחת בלי לחוקק שום חוק, אז כן יש הרבה כלים.

תגיות