זה סימן חמור, מבשר רעות ובאמת אנחנו רואים את התוצאות הקטלניות שלו.

28 ביולי, 2018
האזינו:

     שלי התראינה לעידן קוולר בגל"צ, בנושא פרישתו של ח"כ זוהיר בהלול.

                                

 

קוולר: זוהיר בהלול מודיע בשידור חי שהוא מתפטר על רקע סערת חוק הלאום. התגובה שלך בבקשה.

שלי: אני מצטערת מאוד מאוד על ההחלטה הזאת של זוהיר.

אני גם מצטערת שלא הצלחתי לדבר איתו קודם ולהניע אותו מהצד הזה, זה צעד מבשר רעות, והעובדה שערבי ישראלי שכ"כ מעורה בחברה הישראלית ועמדותיו כל כך מתונות, לא מסוגל יותר להישאר בכנסת.

היא אחד מפירות ביאושים הרבים מאוד של חוק הלאום.

קוולר: וכשאנחנו מדברים על העניין הזה, קודם כל במובן הטכני עדין יש אפשרות להניא אותו מלעשות כן, כלומר המכתב טרם הוגש ליו"ר הכנסת.

גם הכנסת בפגרה בינתיים, את חושבת שייעשה המאמץ? את תעשי מאמץ להניא אותו?

שלי: אני לא יכולה לדבר בשם אחרים הכל נורא טרי, שמעתי על זה רק בדקות האחרונות.

אבל על אף שמי בא אחריו זה חבר אישי שלי, משה מזרחי, שהוא אדם ראוי ביותר וחשוב מאוד למפלגה לעשייה, אני חושבת שבצעד של זוהיר יש אמירה כל כך קשה כלפי המערכת הפוליטית הישראלית שאנחנו חלק ממנה, מפלגת העבודה, המחנה הציוני, שאני מתכוונת לנסות לשכנע אותו שלא לעשות את המהלך הקשה הזה.

יש לי תחושה שזה סוג של מהלך שלא תהיה ממנו חזרה גם ברמה הכללית, לא רק ברמה הפרסונלית של זוהיר, כיוון שזוהיר הוא לא ערבי ישראלי במפלגה ערבית אלא במפלגה ציונית.

ובמפלגות ציוניות מתונות רודפות שלום כמו מפלגת העבודה, כמו מרצ, צריכות להכיל בתוכן ערבי ישראלי אחד לפחות או אפילו יותר, והמעשה הזה יש לו משמעויות מרחיקות לכת יותר מההתפטרות אפילו של זוהיר.

אם כי אני חייבת לציין גם במישור האישי שאני מאוד מאוד מחבבת את זוהיר, עבדנו ביחד שנים רבות, עבדנו יחד בקול ישראל.

מדובר באמת באדם שהוא כל כך מתון בעמדותיו, כלומר הוא לא מוותר על זהותו כערבי ישראלי ולא מנסה להתחנף או לרצות.

ברור שהנרטיב שלו הוא לא נרטיב ציוני אבל הוא ישראלי לכל דבר ועניין, הוא חלק מהחברה הישראלית וצר לי מאוד שהוא לא מוצא את מקומו במערכת הפוליטית.

זה סימן מאוד מאוד חמור, מאוד מבשר רעות ובאמת אנחנו רואים את התוצאות הקטלניות של זה.

קוולר: משה מזרחי חבר אישי שלך ומיכאל כתבנו אמר שהוא הביע בעבר איזשהו חוסר רצון להיכנס שוב לכנסת, זה משהו שאת יודעת עליו? כי אם לא הוא ייכנס אז אלדד יניב ייכנס.

תאירי את עינינו בנושא הזה.

שלי: אני לא רוצה להתחיל להיכנס לפרטים האלה, אני לא יודעת על דבר כזה מצד מזרחי.

אני מתכוונת כמובן לדבר גם איתו, אני לא אוכל לדבר בשמו.

מזרחי הוא אדם באמת משכמו ומעלה לוחם נועז בשחיתות שגם שילם מחירים יקרים על זה, אדם מאוד מאוד רציני אבל אני אומרת שוב ההתפטרות של זוהיר שבעיניי יש לה משמעות מרחיקת לכת.

היא חלק מהדומינו הזה של ההרס שיוצר החוק הגזעני והנורא הזה שבמשך שנים.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע את התוצאות ההרסניות שלו ולכן עצר אותו ולא נתן לו לעבור.

ועכשיו לצורך איזה צורך פוליטי זעיר נוצרו כאן גלי הדף מאוד מאוד קשים שאנחנו נשלם עליהם מחירים קשים.

קוולר: במה החוק הזה שונה מחוקים שמעדיפים את היהודים כמו חוק השבות, למה זה יותר חמור?

שלי: כיוון שאנחנו חיינו במשך שנים ארוכות בתוך סטטוס קוו, כולל הדברים בחוק הלאום שהם ברורים מאליהם ואני מסכימה איתם: מישהו מטיל ספק בזה שהתקווה היא ההמנון שלנו והדגל הכחול לבן עם מגן הדוד באמצע הוא הדגל שלנו? דברים שהם מובנים מאליהם וצריך חוסר ביטחון עצמי והרבה מאוד פופוליזם יהיר ובוטה כדי לקחת ולחוקק אותם בחוק יחד עם חוק שבו אתה לא.. אתה יודע בסופו של דבר..

כל העקרונות האלה קיימים בסופו של דבר במגילת העצמאות אבל כשאתה מחוקק חוק כזה שבאופן בוטה וזועק לשמים נעדרת ממנו המילה שוויון, ואתה מחוקק חוק שמיועד ליהודים בלבד, אתה מראש גוזר על כל מי שאינו יהודי לחוש שהוא אינו חי בארצו.

אנחנו רואים את זה עם הדרוזים ועם המחאה המאוד כואבת שלהם, שמענו את המונולוג הכל כך עמוק של ריאד עלי אתמול אבל יש עוד סיפורים גדולים במדינת ישראל שהם היום חוק יסוד במדינת ישראל.

קוולר: אגב מה תאמרי לחבר הכנסת יהודה גליק שטען שמחאת הדרוזים היא מפעל של השמאל כדי לשסות אותו בימין? הוא צייץ בטוויטר אתמול.

שלי: כן כן, ראיתי את זה אני קצתי ואני מרגישה דחייה וגועל מהמנהג המטורלל הזה של להצית אש גדולה מאוד ולקרוא לנזק נוראי כשאנחנו נלחמים בכל הכוח נגד החוק הזה.

לבוא ולהאשים את מי שנלחם נגד החוק בזה שהוא מסכסך.

אין גבול לציניות, למקרתיזם, לחיפוש האשמים על השגיאות הנוראות שהממשלה הזאת עושה אז, אלה עוד דברי הבל שהם מקוממים.

תגיות