התנערות מנכ"לי החברות מאחריותם לקטל בענף הבניין מצמררת; אלקטרה בניה בסכנת שלילת רישיון.

14 באוגוסט, 2018
האזינו:

שלי התראיינה לתוכניתו של רינו צרור בגל"צ על המשך הקטל בענף הבניין, לאחר ששלושה פועלי בניין נהרגו ביום אחד, שניים מהם באתר של שיאנית תאונות העבודה הקטלניות - 'אלקטרה בניה'.

 

תמלול עיקרי הדברים:

רינו: דיברנו על הנושא פעם או פעמיים, ולא משנה מה עושים, הם ממשיכים ליפול, ומאותן חברות.

שלי: כן רינו. אני חושבת שצדקת בזה שפתחת בשמותיהם של מנכ"לי אלקטרה בניה ואלקטרה בע"מ, כי יש משהו בהתנערות מאחריות של החברות הגדולות, שהמנכ"לים שלהן מושכים גם משכורות מהגבוהות ביותר במשק, שהוא מצמרר בפער ובמרחק בין הקיום שלהם כמנכ"לים, לבין הקיום הכ"כ מסוכן, העני, הקשה, של האנשים האלה, שהם כ"כ מזלזלים בחייהם. ספציפית צריך לדבר על אלקטרה בע"מ שלדעתי, היום, בדחיפות, מנכ"ל אלקטרה איתמר דויטשר צריך למסור הודעה חריגה לבורס,  שבה הוא מדווח גם על ההרג, גם על צווי הבטיחות שהוצאו לחברה, וגם להזהיר את המשקיעים שמאוד יכול להיות שהחברה - ישלל רישיונה, לפחות זה של אלקטרה בניה, כי כך צריך לקרות בעולם מתוקן. היא הופכת להיות השיאנית הפורמלית של מספר הנקטלים בה, ואתמול זה הגיע ל-9 במספר.

רינו: עשינו פעולה נרחבת לקבל התייחסות מכל הגורמים הרלוונטיים. אף אחד לא מתכוון לעלות ולדבר. עושה רושם כאילו כולם מרגישים מאוד בטוח. מאלקטרה קיבלנו תגובה ושמנו לב שתגובתה זהה מילה במילה – בין האירוע של אתמול לזו ששלחו לנו ב-16.7 אם אני זוכר נכון את התאריך שבו פועל אחר שלהם נהרג בפרויקט שאיבה ליד בית שאן, ממש מילה במילה.

שלי: זה מחריד. זה כאילו פרט שולי, אבל זה מצמרר. זה אומר שיש להם תגובה מוכנה בצד ממחולל התגובות שלהם, "טוב, נהרג עוד פועל," בלי אפילו לנסות להביע רגע צער, אמירה שהמשפחה תפוצה באיזה אופן. הכל מגובה בידי עו"ד, שום אנושיות, שום אחריות של תאגיד.

רינו: איך היית שוברת את זה, עם כל הניסיון שלך וכיו"ר הועדה לביקורת המדינה?

שלי: קודם כל אני עובדת בזה. זה נורא מייאש אותי. לכאורה חלה פריצת דרך אדירה, וכולם מודעים לזה, וכולם מתאמצים, ומינויים חדשים מונו, ויושב שם רשם הקבלנים והממונה על הבטיחות, וכולם ממשיכים עם הכסת"ח וגרירת הרגליים. אני כן חושבת שבסופו של דבר – בוא נגיד ככה: לחברות הגדולות האלה – ואני אגיד עכשיו משפט קשה - משתלם להן לאבד חיי אדם על פני לדאוג ולהשקיע בבטיחות שלהם. למה? מפני שמי שנושא בפיצויי עתק לנכים ופיצויים למשפחות זה אנחנו, המדינה, דרך בט"ל. לכן הם מתנערים מכל אחריות.

רשם הקבלנים צריך לאלתר לשלול את רישיונה של אלקטרה בניה למען יראו וייראו. אני אתן לך דבר מאוד פשוט שלא קורה במשרד העבודה: ברור לכולם שצריך לשים רשתות מתחת לפיגומים. זה לא מדע מדויק. זה אפילו לא הטכנולוגיות המדהימות של ישראל וצה"ל. זה פאקקטע רשת. בישיבה האחרונה שאלתי מה עם הרשתות; הממונה על הבטיחות אמר ,יש כבר תקן.' שאלתי – 'ועכשיו מה?' הוא אומר: 'צריך לייצר את התקנה שמחייבת.' אז תייצרו את התקנה! אני שואלת כמה זמן זה ימשך – הוא אומר חודשיים-שלושה. למה?! למה לא הלילה? למה לא ישיבת חירום בהולה שבה התקנה יוצאת?

ואחרי שאמרתי את זה והאשמתי את הרגולטורים, אני חושבת שכשזה יכאב בכיס לחברות האלה, אנחנו נחווה מהפכה מאוד גדולה; כי ראיתי לאיזה פאניקה הן נכנסו כשהעליתי את הפוסט בפעם הקודמת על איתמר דויטשר. איזה טלפונים קיבלתי ואיזה קמפיין יחסי ציבור הם עשו בקרב עיתונאים; ופתאום ראיתי טורים של כתבים כלכליים שמדברים על זה שבעצם מי שאחראי לתאונות הם קבלני המשנה, ולא חלילה אלקטרה בע"מ. אני חושבת שברגע שנאלץ אותם, קודם כל לחץ ציבורי על החברות האלה [...]

ואני אגיד לך עכשיו: אלקטרה בע"מ זאת חברה כשרגע – זה לא מינוח פורמלי – יש עליה אזהרה. זו חברה תחת אזהרה. תובעת מדויטשר להודיע לבורסה הודעת חירום שהחברה על כרעי תרנגולת כי היא בסכנת שלילת רשיון, וגם: אנשים שהולכים לקנות שם דירות, שידעו שאנשים נקטלים שם, לא רק שם, גם בשיכון ובינוי. ונורא קל להילחם בחאפרים. נכון שצריך להלחם גןם בחאפרים, אבל הבעיה היא בחברות הכי מצוחצחות ומתוקשרות ולגיטימיות – אצלן הקטל הכי גדול, וזה דבר נוראי.