עיתון סופשבוע של שלי

על הסכם עם חמאס הם היו מוציאים דין רודף

הצביעות, אפסות האידיאולוגיה, המו"מ עם החמאס, ההסתה הנוראה שהיתה פה לו הם, נתניהו וליברמן היו באופוזיציה, הנלעגות של חסידי נתניהו – כל זה בחזקת מאה – ועדיין, טוב הסדר משפיכות הדמים שעמדה על הפרק. 30 הרוגים השנה בשדה הקטל של ענף הבניה. והשיאנית – היא – הוא – אלקטרה בניה עם תשעה (!) הרוגים. הגיע הזמן שהמנכ"לים והחברות יתבעו לשלם את המחיר, כי כרגע זה לא עולה להם כלום. איך מצאו כספי קרן מעגלים שנועדו לעובדים השחוקים העניים והמסכנים ביותר – את דרכם למתן חסות לועידת המשפיעים של חברת החדשות? הטלוויזיה החינוכית, מפעל אדיר ויפה – נסגרה השבוע. הסיבה, באמת? שנתניהו רצה להשמיד את בן כספית. פרשת ברושי: אין מקום לחרפה הזאת בתוכנו! ומישהו שכח לספר למירי רגב שלכיכר רבין קוראים כיכר רבין כי רבין נרצח בה
17 באוגוסט, 2018

שלום לכם חברות וחברים,


נתחיל בעיקר: טוב הסדר משפיכות דמים, נקודה.

ועכשיו אפשר לדבר על הצביעות המחרידה של נתניהו, ליברמן, ועדת מלחכי הפנכה של נתניהו – שתבעו לכבוש את עזה, למגר את החמאס, ולחסל את הנייה – וכעת מדברים עם החמאס (ועם הג'יהאד האיסלאמי!) ומעניקים להם לגיטימציה בינלאומית.

על ההסתה הנוראה שהם במו פיהם היו מובילים, לו את המהלך הזה בדיוק היתה מובילה ממשלת מרכז שמאל. על האווירה הקשה מנשוא שהיתה מתחוללת כאן, על דיני הרודף שהיו מוצאים על ראש ממשלה, ועל סכנת הרצח הפוליטי שהיתה באוויר.

על אפס האידיאולוגיה של הימין, שתוך דקה אין לו בעיה לזמר זמירות שמאלניות, עד כדי כך שעוד רגע נשמע מכל מיני "אידיאולוגים" שדי לכיבוש. עם יריב אידיאולוגי אפשר להתווכח, אבל עם עדת צבועים שוחרי שלטון מלוכני, ששונאים את השמאל יותר משהם שונאים את החמאס – אין מה להתווכח.

על אזלת יד של עשור, אפס מעשה, דלות החזון – שהביאה אותנו עד הלום.

על נתניהו שלא רק מכיר בחמאס, מדבר אתו, מעניק לו מעמד בינלאומי – אלא גם, באיוולת נוראה, עושה מה שראש השב"כ נדב ארגמן מזהיר ממנו: מחליש עד מאוד את הרשות הפלסטינית, גורם מתון פי כמה וכמה מחמאס, שאיתה יש לנו שת"פ בטחוני הדוק ומציל חיים. מעניק פרס לקיצוניות ולרצחנות.

ובסוף, כמו בהתחלה, אומר שוב, בלי כחל ושרק: טוב הסדר משפיכות  דמים, נקודה. טוב לתת מנוח לתושבי העוטף המותשים והמופקרים. ובוודאי, באופן החד ביותר, טוב הסדר על פני החלופה שעמדה על הפרק: מלחמה בעזה, אובדן חיים של טובי בנינו וים של כאב ושכול, וגם אבדן חיים של חפים מפשע בצד השני.

הנה כאן ראיון טרי מהבוקר על כל זה, בתוכנית הבוקר של חדשות 10, עם אור הלר וליאור קינן. הקליקו לצפיה:
 

image-20180817115623-5

image-20180817115623-6

image-20180817115623-7

image-20180817115623-8

image

ובציוץ הזה לא יכולתי שלא להגיב לציוץ ההבל של לפיד:

image


השבוע עלה מניין הנקטלים על מזבח המגדלים ל-30 מאז תחילת השנה. 28 עובדי בניה ושני עוברי אורח. והמוני פצועים. מספרי המוות זינקו אחרי שהשבוע נקבע מותו של ויסאם מחאמיד בן ה-22 מכפר זילפה שבצפון, בחור, ילד, בגילה של בתי הקטנה. ויסאם ז"ל נפצע לפני שבוע באתר בניה בתלמי מנשה, אחרי שמשאבת בטון נגעה בקו מתח גבוה מהלך יציקת בטון. הוא נפטר מפצעיו בבית החולים הלל יפה.

ושיאנית הקטל היא, הוא - שני ההרוגים הנוספים השבוע קיפחו את חייהם באתר של אלקטרה בניה: אבראהים אלחדידי וראמי בדר ז"ל. במותם הופכת חברת אלקטרה בניה לשיאנית הקטל. מאז 2015 נהרגו בה תשעה עובדים, לא פחות. אבראהים וראמי הצטרפו לדונג גוואן צ'ינג, אנדרי קידובסקי, מיכאל מיכאלוב, דוד יגודייב, מוחמד זאיאדת, סלימאן פאייד, ופועל ממולדובה ששמו, למרבה הבושה, לא נודע.

image-20180817115951-9

אני מעדכנת אתכם כאן ברציפות בטיפול שלי בחרפה הזאת, מול משרד העבודה והממונה על הבטיחות במשרד, מול משרד הבינוי והשיכון ורשם הקבלנים – ומול כל הרגולטורים, שלמרבה היאוש, למרות המודעות, והמינויים החדשים שם, והדיבור האמפטי – זזים בקצב של צב. אבל, ויש אבל גדול –

אולי כשהכסף הגדול ידבר. בטוחה לחלוטין שטיפול ציבורי קשוח בחברות הבניה עצמן, יכול להועיל באותה מידה או אפילו יותר. ואתם יודעים למה? כי אצלם – צריך שהכסף ידבר, וכרגע הוא לא מדבר. בראיון לרינו צרור בגל"צ אני אומרת: "אגיד משפט קשה - משתלם לחברות הבניה לאבד חיי אדם, יותר מאשר לדאוג ולהשקיע במניעת הקטל. למה? מפני שמי שנושא בפיצויי העתק, מליארדים רבים,  לנכים, ולמשפחות – אלה אנחנו, המדינה, דרך הבטוח הלאומי. לכן הם מתנערים מכל אחריות.

החברות חייבות להבין שלאובדן חיי אדם יש מחיר כבד. ראיתי לאיזו פאניקה הן נכנסו כשהעליתי את הפוסט בפעם הקודמת על מנכ"ל אלקטרה בע"מ איתמר דויטשר, והאשמתי אותו באחריות למתרחש. איזה טלפונים קיבלתי ואיזה קמפיין יחסי ציבור נעשה בקרב עיתונאים; ופתאום ראיתי טורים של כתבים כלכליים מתודרכים, שמסבירים למה אלה קבלני המשנה שאחראים, ולא מנכ"לי החברות. אז זהו, שלא.

אני תובעת מדויטשר להודיע לבורסה הודעת חירום שהחברה על כרעי תרנגולת, בגלל ההרג הנרחב, בגלל צוי הבטיחות שהחברה קיבלה, ומשום שהיא בסכנה של שלילת רשיון. וגם: ידעו רוכשי הדירות מהחברה, שאנשים נקטלים שם, וכך גם בשיכון ובינוי. נורא קל להילחם ב'חאפרים'. ונכון שאצל החאפרים יש בעיות קשות. אבל הבעיה הגדולה היא בחברות הכי מצוחצחות ומתוקשרות ולגיטימיות – וזה נורא." להאזנה לראיון הקליקו על הציוץ:

image-20180817120010-10

image-20180817120010-11

image


חינוכית סוף. בתמונה שתראו בהמשך הטקסט כולם מחייכים, אבל זו תמונה עצובה. תוכנית אחרונה של "עושים סדר" בחינוכית, ששודרה גם בערוץ 10. המפעל הנפלא של הטלוויזיה החינוכית סגר את שעריו. אני מניחה שנוכח הטרפת הכללית לא ממש תופתעו אם אומר לכם חד וחלק: החינוכית נסגרה בגלל שבן כספית לא בא בטוב לנתניהו. נתניהו ניסה להשמיד אותו כמו שניסה להשמיד את רביב דרוקר, וכל עיתונאי אחר שעושה את עבודתו בלא מורא. וכשלא הצליח להשמיד אותו, אמר – יאללה, בואו נטביע את כל הספינה. אז נתניהו רצה, ולשר החינוך בנט ולשר האוצר כחלון זה לא היה ממש אכפת, וכך הגענו ליום הזה. לצערי הרב לא עלה בידינו, האופוזיציה, לעצור את המהלך הזה.

עושים סדר היתה אי נדיר של העמקה, ושל סדר יום חברתי וכלכלי שאינו מתנצל שהוא כזה. הצטלמנו למזכרת אחרי שהתראיינתי שם בפעם האחרונה. בתמונה: נועם אדרי, המפיק והמייסד, שהתוכנית היתה בצלמו ובכשרונו; גל גבאי הנפלאה, החכמה והרגישה; ובן כספית שאתם מכירים היטב מתחום הפרשנות המדינית, הפוליטית, הבטחונית – אבל פחות מהפן החברתי שהביא לתוכנית. יהי זכרה ברוך.

image

וברוח תוכנית אחרונה, דיברנו על הדברים הטובים שקרו (סדר היום השתנה, יש דברים שהממשלה לא תעז לעשות ועשתה חופשי חופשי בעבר, ויש גם דוגמאות), וגם על הרעה החולה הבסיסית, שלעולם לא אפסיק לפעול כדי לתקן אותה, ורק הולכת ומחמירה: העובדה המקוממת שאפשר לנבא בסבירות גבוהה למדי את מעמדו הסוציו-אקונומי של אדם כבר ברגע לידתו.

תינוק, בן, יהודי, אשכנזי, שנולד במרכז הארץ להורים משכילים ומבוססים, ותינוקת מזרחית, שנולדת בפריפריה, להורים שמשתכרים שכר מינימום – אנחנו יכולים לדעת בערך את סיכוייהם של השניים, כשבתחתית הסולם נשים ערביות. וככל שהמדינה נסוגה ומפנה מקום לכוחות השוק בתחומים של חינוך, בריאות ורווחה – כך הפער הזה לא רק מיטשטש אלא מונצח ומעמיק. לצפיה הקליקו:

image


"ברושי היה המג"ד של החיילת מ' כשהטריד אותה מינית על בסיס קבוע ומירר את חייה. יום אחד נתקלה בו ברחוב. זה היה שנים אחרי שהשתחררה מצה"ל. היא כבר היתה אשה בעלת בטחון עצמי, נשואה, אמא, עובדת במקצוע חשוב ותורם. ובכל זאת קפאה כמשותקת, כמעט התעלפה, וחזרה הביתה כשהיא רועדת, נסערת, הלומה ואחוזת בחילה. אני פותחת בזה, כמענה לשאלה הבלתי נסבלת 'למה היא נזכרה עכשיו'.

ובכן, מ' לא היתה צריכה להיזכר. פשוט כי היא מעולם לא שכחה. תחושת הגועל והפחד נשארה לתמיד. על זה נאמר: הרובה לא זוכר, המטרה לא שוכחת. מ' היא אחת הנשים שפנו אלי לאחרונה וסיפרו על הטרדות קשות ואף יותר מזה שספגו מברושי." כך נפתח הפוסט שלי בפייסבוק, שבו, אחרי בדיקה מאוד מעמיקה, וכמובן הסכמה מלאה של מ' לפרסם את סיפורה, כרגע בלא פרטים מזהים. אציין שאפילו החמרתי, וטשטשתי פרטים שהיא לא בקשה לטשטש, בין היתר כדי לא לפגוע באנשים סביבו. הקליקו על תמונתו של ברושי כדי לקרוא את הפוסט המלא והמפורט, שכמובן מתייחס גם להיבט הערכי ולקונטקסט של פרשת ברושי, הקליקו:

image

כאן אני גם מסבירה (בפעם האלף ומשהו, שוב ושוב, ולא אתעייף מזה עד שהמנוולים יפסיקו את מעשיהם) בראיון בכאן ב, ב"קלמן-ליברמן", עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "את כל הדברים האלה אני עושה עשרות שנים מתוך תפיסת עולם מאוד עמוקה. זה אחד המאבקים החשובים ביותר שמתרחשים – לא רק במדינת ישראל אלא בעולם כולו. המאבק הוא על מטרה פשוטה, אבל דרמטית והיסטורית: שוויון בין נשים לגברים, וזכותן של נשים לא להיות קרבן וטרף. לא לאלימות מינית, לא להשפלות מיניות, לא להטרדות. זו מהפכה מאוד משמעותית ומרגשת שאנחנו נמצאים בעיצומה – והמחויבות שלי אליה כנבחרת ציבור היא מאד עמוקה."

ועל החסינות המהותית שיש לי כחברת כנסת: "החסינות המהותית שלי כחברת כנסת היא דבר מאוד יקר בעיני, והיא מאפשרת לי לעשות צעדים לטובת האג'נדה שאני נלחמת עבורה ולטובת הציבור שאני מייצגת. זה כלי חשוב, שאני משתמשת בו כמעט 12 שנים שאני שליחת ציבור, ובמשורה. רק לטובת עניינים ערכיים, משמעותיים, חשובים, ולהגנה על החלש והנפגע והעצמתו. זה כלי מאוד חשוב, אבל יש לי פריווילגיה שאולי אין לחלק מהפוליטיקאים, שבאה אחרי שנים ארוכות של נסיון עיתונאי – לדעת לתחקר נושא היטב כאילו אין לי חסינות. כך אני פועלת תמיד – גם בתחומים הכלכליים, וכשמעורב הרבה כסף העצבים של הנוגעים בדבר מאוד רגישים. אז כן, אני תמיד על קרקע מוצקה, זה מן הרגל כזה שנשאר, למרות החסינות." להאזנה הקליקו על הציוץ:

image

וכאן גם בשש עם עודד בן עמי, "החדשות", ערוצים 12 ו – 13, על ענייני ברושי וגם קצת על חקירתה של שרי אריסון. לצפייה הקליקו:

image

image

image

 

image

image


מצעד האיוולת של האירוויזיון. בסוף, בדקה התשעים,  לשמחתנו הרבה, זה נפתר. לא לפני עוד סבב כיפופי ידיים ואיומים מיותרים. מרשה לעצמי לנבא בוודאות שזו לא הפעם האחרונה שהגאון התורן בממשלה ינסה לחבל באירוויזיון.

image-20180817120835-13

image-20180817120835-14

image-20180817120835-15


חשכו עיני כשראיתי שקרן מעגלים, שנועדה לסייע לעובדים השחוקים העניים והאומללים ביותר שופכת הון תועפות על חסות ל"ועידת המשפיעים" של חברת החדשות, ואני תובעת מהקרן לבטל לאלתר את החסות הזאת. הכספים בקרן מיועדים לעובדים העניים והחלשים ביותר, אשר בגיל מבוגר אינם מסוגלים עוד לעבוד בעבודה פיזית קשה, וכבר דווחתי לכם כאן שקיימתי שתי ישיבות בוועדה לענייני ביקורת המדינה, שעסקו בדו"ח החמור של מבקר המדינה על פעילות הקרן. מדובר בכספי מדינה שמועברים להתאחדות התעשיינים ולהסתדרות לצרכי טיפול בבעלי מקצועות שוחקים, וכעת, בשיא החוצפה והחרפה, נגזלים מהם לצורך מימון אירוע נוצץ. הנה המכתב ששיגרתי על כך לועדת המעקב של הקרן:

image

image


מוזמנים לעקוב אחרי במדיות השונות, להתעדכן בעשיה ובמתרחש, לשתף, להגיב וגם לעזור ככל יכולתכם נוכח עימותים שמתפתחים שם לפעמים סביב דברים שאנחנו מאמינים בהם. זה חשוב לי ומחזק אותי.

אז ככה. קודם כל צרפו עוד חברים לעיתון סופשבוע הזה.

עקבו אחרי בטוויטר, שם אני הכי פעילה, מעדכנת, מדווחת ונוקטת עמדה לעיתים קרובות יותר, גם בעניינים חצי אישיים וגם בעניינים שעל סדר היום, ובכלל בשבילי הוא מדיום יותר אינטראקטיבי.

וגם אחרי העמוד שלי בפייסבוק, שמשמש יותר להבעת עמדה בסוגיות עקרוניות.

הכנסו לאתר שלי, שמשמש גם לחדשות שוטפות שאני מייצרת, וגם כמעין ארכיון, ובעצם יש בו כמעט הכל.

כדי לצפות בדיוני הוועדה לביקורת המדינה שאני עומדת בראשה, ובמסמכים רלוונטיים שאנחנו מעלים לפני ובתום הדיונים, הכנסו לפורטל הוועדה.

גם באינסטגרם, מוזמנים לעקוב בעיקר אחרי הסטורי (שנמחקים לאחר 24 שעות)

ויש לי גם ערוץ יוטיוב ובו נאומים וראיונות טלוויזיוניים.

הנה, למשל, עוד כמה מציוצי השבוע:
 

image-20180817120952-16

image-20180817120952-17

image-20180817120952-18


איך תוכלו לומר לח"כ/ית שאתם רוצים אותו בכנסת, או לחלופין רוצים לומר לו שאתם חושבים שהוא צריך ללכת הביתה? תתפקדו.

זו ההזדמנות האחרונה שלכם להתפקד/לפקוד באופן שתהיו בעלי זכות בחירה בפריימריס לחברי הכנסת. הבחירות לכנסת מאוד קרובות, הפריימריס – עוד יותר,  אז אם לא עשיתם זאת – הגיע הזמן!

איכות הרשימה שלנו לכנסת תהיה אחד מגורמי המפתח להישג שנביא בבחירות. בפריימריס, כל מי שהוא פקוד של המפלגה יקבל את הזכות והחובה לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של מפלגת העבודה. אז אם עדיין לא התפקדתם – זה הזמן.

ככה תוכלו לבחור בי ובעוד ח"כים שאתם תומכים בהם – ולחזק אותנו. התפקדו כאן עכשיו, או כתבו אלינו למייל: hitpakdutshelly@gmail.com, עם מספר הטלפון שלכם, נחזור ונעזור לכם להתפקד. והכי חשוב: פקדו את כל מי שאתם מכירים ובעניין.

שבת שלום,

שלכם,

שלי