עיתון סופשבוע של שלי

גחמת השבת

לא מחסידות העבודה בשבת, אבל בדיוק בשביל עבודות הגשר יש חקיקה מודרנית והגיונית. גחמות צביעות, פוליטיקה וסקרים. קוראת בגלוי לבני גנץ לבוא אלינו. נכון לנו, ונכון לו. כך מיגרנו את החמאס וכבשנו את עזה – מאת נתניהו וליברמן. אם בנגמ"ש שלי מטרידים מינית לא רוצה להיות בנגמ"ש. שכר הבכירים: עצרנו התקף קל של חזירות בעודו באיבו. שלח לחמך לגופי התקשורת, וכך לא יכתבו על מעלליך - החרפה, העושק, אי הסדרים והיחצ"נות האישית בקרן "מעגלים" שנועדה לסייע לעובדים העניים והחלשים ביותר. ופתחתי משרד בים!
24 באוגוסט, 2018

image-20180824140119-1


שלום לכם חברות וחברים,

אתם בוודאי יודעים שאני לא חסידה של עבודה בשבת, ומאמינה ששבת, עוד לפני היותה ציווי דתי, היא קודם כל ובראש ובראשונה ההישג הסוציאלי הקדום החשוב ביותר בתולדות האנושות. למעשה, תחת השם לי בוואטסאפ כתוב כבר שנים הסטטוס הזה:

image-20180824125130-1

אני גם מאמינה שלרוב את מחיר המסחר ההמוני בשבתות משלמים אנשים עניים שאין להם ברירה אלא לעבוד, ובכלל חושבת שאמנת גביזון – מידן היא ככלל תשובה ראויה ומאוזנת לתפיסה מודרנית של השבת, ושתחבורה ציבורית ממותנת בשבת תייצר יותר שוויון. אבל – ויש אבל גדול – אין גבול לצביעות שבתביעה לא לבצע עבודות תשתית חיוניות בשבת, כפי שבאה לידי ביטוי השבוע.

בדיוק, אבל ממש בדיוק לשם יצירת הנורמליות ההגיונית הזאת נוצר הסטטוס קוו המוכר, ובדיוק לשם כך באו סעיפים בחוק שעות עבודה ומנוחה וקבעו שורה הגיונית וסבירה של גופים ועבודות שמותר להם לעבוד בשבת. גופים שיש בעבודתם פיקוח נפש כמו בריאות, הצלה, צבא ושיטור, אתרי נופש ובילוי, תשתיות שאי אפשר בלעדיהן (גם שומרי שבת צורכים חשמל ומים בשבת, ומישהו עובד שם בשביל זה!), וגם, והמחוקק התייחס לכך מפורשות – עבודות שנכון כלכלי וציבורית לעשותן ושבת – יכולות להתבצע באישור משרד העבודה. כך היה במקרה הזה והאישור ניתן.

אז למה הזעקה דווקא כאן, ולא, למשל כשכחצי מליון איש מועסקים במסחר בשבת? סתם. גחמה. אפילו לא של כל החרדים. ולמה הכניעה המהירה והמבישה? בגלל שיקולים פוליטיים. ולמה נתניהו נחרד, מעמיד פנים שהוא לא שותף להחלטה, ומודיע שלא יהיו עבודות ביום חול? כי הוא רואה סקרים ויודע שהציבור מתעב את הדיקטטורה הגחמנית הזאת. ואיך מתיישבות שתי ההצהרות הסותרות, לא לעבוד בשבת ולא ביום חול? לא מתיישבות! כלומר, לא יהיה גשר. כמו שלא יהיה הסדר מדיני. כמו שלא יהיה מתווה למבקשי מקלט.

image-20180824133019-2
מתוך הדמיית גשר יהודית


קוראת בגלוי לבני גנץ לבוא אלינו. בתוכנית "המטה המרכזי", עם ספי עובדיה בערוץ 10, אמרתי: "מוטלת עלינו חובה לעשות מאמץ ולהתחבר לאנשים טובים ששיש להם גם כוח אלקטורלי. מאוד מאוד אשמח אם בני גנץ יבוא אלינו. הוא יקפיץ ויזניק את מספר המנדטים, וזה יהיה גם המעשה הנכון מבחינתו. לדעתי מקומו הטבעי במפלגת העבודה, היא מתאימה לאתוס שלו, ואני בטוחה שהגעתו תהיה סוגה בשושנים. הוא יקבל את המקום השני המשוריין, כל תפקיד שירצה, אהבה ותמיכה. אין טעם לומר את הדברים בחצי פה, ואני קוראת לו בגלוי להצטרף אלינו. אני מתכוונת לעשות כל מה שביכולתי כדי שהעבודה והמחנצ יתעצמו כמה שאפשר, יש לנו מפלגה מצוינת עם אנשים מצוינים, הסקרים שאנחנו רואים עכשיו לא בהכרח יהיו התוצאה האמיתית, וכבר היו דברים מעולם."

וכמובן בהרחבה גם על ההסדרה המסתמנת עם חמאס "עדיף הסדר עכשיו על פני מלחמה ושכול, ואני תומכת בהסדר כזה. אם כי זו שגיאה קשה להשאיר בחוץ את הרשות הפלסטינית, שאתה יש לנו שת"פ מעולה בכל הקשור לבטחון ולמניעת פיגועים, ולתגמל ארגון טרור רצחני כמו החמאס.

דין רודף. וכשמשווים את ההסתה נגד האופוזיציה, בתי המשפט, התקשורת, האשמתם בבגידה ובחוסר אהבת המדינה ובמקביל הולכים ומדברים עם החמאס באופן שלא נעשה לעולם – צריך לזכור שלו ראש ממשלה מהמרכז-שמאל היה עושה אותו הדבר בדיוק, כבר היתה שוררת כאן אוירה של הסתה לרצח ודין רודף. הפער בין ההבטחות על כיבוש עזה ומיגור החמאס לבין המו"מ הישיר עם החמאס דוווקא כשהוא בשיא תוקפנותו - הוא בלתי נתפס.

וגם על איתן ברושי: לא מוכנה להיות באותה מפלגה עם מטרידן מיני (ולצערי חמור ממטרידן). נגמ"ש שבו מטרידים מינית הוא לא הנגמ"ש שלי, ואני סומכת על התנועה הקיבוצית, שיש בה אנשים טובים וערכיים, שתוקיע אותו ותראה לו את הדרך החוצה. נכון שאתם שואלים אותי על זה אחרי שדברנו על הנושאים המדיניים והבטחוניים – אבל בעיני זה בקדמת סדר היו. עד שהתופעות המכוערות האלה יפסקו. לצפיה הקליקו:

image-20180824131729-1

 

image-20180824125347-3

image-20180824125347-4

שכר הבכירים, התקף קל של חזירות נעצר. לפני שבועיים ספרתי לכם על נסיון של חברת הבטוח מגדל להיות פורעי חוק, ולשלם למנכ"ל החדש שלהם, דורון ספיר, שכר שחורג מהתקרה המותרת בחוק שחוקקתי. וזה מבלי להעלות במקביל, כפי שמחייב החוק, גם את השכר הנמוך ביותר בחברה, כך ששכרו לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך בחברה. זו היתה חשיפה של העיתונאית רחלי בינדמן ב"כלכליסט", ובעקבותיה פניתי לממונה על שוק ההון, דורית סלינגר

image-20180824141945-2

ואכן, סלינגר פנתה למגדל, ואתמול נודע שהשכר המופקע (והעברייני) של ספיר לא יועלה באספת בעלי המניות. הם כמובן לא מוותרים על "מאבקם" המקומם, ובטח ישלחו גדודים של רואי חשבון ועורכי דין כדי להוכיח את "צדקתם", אבל אני לא מתכוונת לאפשר לזה לקרות.

image-20180824130850-11

image-20180824125738-6

 

החרפה, העושק, אי הסדרים והיחצ"נות האישית בקרן "מעגלים" – המשך. מה עושה גוף שמקבל מאות מיליונים מקופת המדינה לטובת עובדים עניים, חוטף ביקורת קשה ממבקר המדינה, וברור וגלוי לעין שרק סכום זעום מהסכום האדיר שנתן להם מגיע לסיוע למי שזקוקים לכסף באמת? מתקן את דרכיו? מנסה להשתפר? מתבייש? מחזיר את הכסף למדינה? מה פתאום! הוא פשוט משקיע הון תועפות בשימון כלי תקשורת מובילים, לטובת יחסי ציבור אישיים וכדי שימנעו מסיקור מחדליו. כבר דיווחתי לכם שנחרדתי לגלות שהקרן (שאני מטפלת במעלליה כיו"ר הועדה לביקורת המדינה בעקבות דו"ח המבקר עליה)) נותנת "חסות זהב" יוקרתית ל"ועידת המשפיעים" של חברת החדשות. תבעתי מהם לבטל את ההשתתפות:

image-20180824125738-7

שלח לחמך לגופי התקשורת, וכך לא יכתבו על מעלליך. במענה למכתב שלי, קבלתי תגובה מחוצפת ומקוממת מיו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, ובה הוא מסביר שהקרן משקיעה כך בשווק. שווק! עניתי לו כך: "... ה'שווק' לקהל היעד הוא אכן אתגר, שכן מדובר בעובדים חלשים, מותשים, עניים, רחוקים ממוקדי כוח וידע, כאלה שלעיתים אינם דוברים עברית, אלא רוסית, ערבית ואמהרית. איך, באיזה עולם, באיזו רשות, ובאיזו סמכות מוסרית – הפכו כספי השיווק האלה להעברת סכומי עתק ל"ועידת המשפיעים" של חברת החדשות? האם שם תפגשו אתה ויו"ר הקרן, הגב' יפה ויגודסקי - את העובדים השחוקים?

באופן הבוטה והשקוף ביותר, הנכם משתמשים בכספי מדינה שנועדו לעניים כדי לממן לעצמכם יחסי ציבור אישיים, ולשלוח לחמכם (או ליתר דיוק לחמם של העניים) בתקווה להידוק הקשרים עם גורמי תקשורת... בין אם הוצאה זו אכן אושרה בשוגג, ובין אם, על אחת כמה וכמה, לא אושרה – אבקש מהמכותבים החברים בוועדת המעקב העליונה של הקרן לעצור זאת לאלתר ולבטל את ההתקשרות עם חברת החדשות."

image-20180824130012-8

והנה, בידיעה למעלה, אתם יכולים לראות בדיוק לשם מה נועדו במקור כספי הקרן: להעניק פנסיית גישור למי שכוחם אינם עומד להם להמשיך בעבודה הפיזית הקשה. מאז הוויסדה העניקה הקרן פנסיית גישור כזאת לשבעה (!) בני אדם. לדבריהם, אף אחד לא רוצה פנסיית גישור. טוב, אם הם ימשיכו לשווק את עצמם בכנסים יוקרתיים, לא נראה לי שהידיעה על קיומה של הקרן תגיע למי שבאמת זקוקים לכסף.


כאן מפגש עם זרעי קיץ, השבוע. זו תכנית שמובילה תנועת החלוץ (אמא של מכינת רבין, שנת השירות של החלוץ, פרויקט שנה ב' ועוד תוכניות מומלצות). את זרעי קיץ מובילים דן קידר וכרמל יערי המעולים. זו מסגרת של חמישה שבועות לצעירים שהשתחררו מהצבא ומחפשים מקום בו יוכלו ללמוד, להתחבר ולהעמיק ביחד עם צעירים נוספים בני גילם בכל מה שמתרחש בחברה הישראלית, מזווית סוציאל דמוקרטית. באה לדבר איתם בכל שנה, וזה תמיד כייף ומעניין.

image-20180824130012-9

image-20180824130012-10

 

רוצים לפגוש אותי? בשבוע הבא אני מגיעה למפגש פתוח ברחובות. זה מפגש של סניף העבודה בעיר, שבראשו עומד יקי ניסנבאום, אבל אתם בהחלט מוזמנים גם אם אינכם חברי מפלגה. יום שלישי הקרוב, 28.8 בשעה 19:30 באולם בני ברית ברחובות (רחוב הרצל 183). אשמח לראותכם!

מוזמנים לעקוב אחריי במדיות השונות, להתעדכן בעשיה ובמתרחש, לשתף, להגיב וגם לעזור ככל יכולתכם נוכח עימותים שמתפתחים שם לפעמים סביב דברים שאנחנו מאמינים בהם. זה חשוב לי ומחזק אותי.

 צרפו עוד חברים לעיתון סופשבוע הזה.

עקבו אחרי בטוויטר, שם אני הכי פעילה, מעדכנת, מדווחת ונוקטת עמדה לעיתים קרובות יותר, גם בעניינים חצי אישיים וגם בעניינים שעל סדר היום, ובכלל בשבילי הוא מדיום יותר אינטראקטיבי.

וגם אחרי העמוד שלי בפייסבוק, שמשמש יותר להבעת עמדה בסוגיות עקרוניות.

הכנסו לאתר שלי, שמשמש גם לחדשות שוטפות שאני מייצרת, וגם כמעין ארכיון, ובעצם יש בו כמעט הכל.

כדי לצפות בדיוני הוועדה לביקורת המדינה שאני עומדת בראשה, ובמסמכים רלוונטיים שאנחנו מעלים לפני ובתום הדיונים, הכנסו לפורטל הוועדה.

גם באינסטגרם, מוזמנים לעקוב בעיקר אחרי הסטורי (שנמחקים לאחר 24 שעות)

ויש לי גם ערוץ יוטיוב ובו נאומים וראיונות טלוויזיוניים.

הנה, למשל, עוד כמה מציוצי השבוע:

image-20180824131017-12

 

image-20180824131017-13 image-20180824131017-14


image-20180824131017-15

 

image-20180824131057-16

 

 

הבחירות מתקרבות, ולגכם יש דרך להשפיע וכמובן גם לחזק אותי. איך תוכלו לומר לח"כ/ית שאתם רוצים אותו בכנסת, או לחלופין רוצים לומר לו שאתם חושבים שהוא צריך ללכת הביתה? תתפקדו.

זו ההזדמנות האחרונה שלכם להתפקד/לפקוד באופן שתהיו בעלי זכות בחירה בפריימריס לחברי הכנסת. הבחירות לכנסת מאוד קרובות, הפריימריס – עוד יותר, אז אם לא עשיתם זאת – הגיע הזמן!

איכות הרשימה שלנו לכנסת תהיה אחד מגורמי המפתח להישג שנביא בבחירות. בפריימריס, כל מי שהוא פקוד של המפלגה יקבל את הזכות והחובה לקבוע מי יהיו חברי הכנסת של מפלגת העבודה. אז אם עדיין לא התפקדתם – זה הזמן.

ככה תוכלו לבחור בי ובעוד ח"כים שאתם תומכים בהם – ולחזק אותנו. התפקדו כאן עכשיו, או כתבו אלינו למייל: hitpakdutshelly@gmail.com, עם מספר הטלפון שלכם, נחזור ונעזור לכם להתפקד. והכי חשוב: פקדו את כל מי שאתם מכירים ובעניין.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי