החלטת בית המשפט היא דרמתית לכל מי ששיתפו עם דנקנר פעולה ועשו הנחות מפליגות על מנת להעשיר אדם אחד על חשבון הציבור

31 באוגוסט, 2018
האזינו:

שלי התראיינה לתוכנית "וילנסקי את ברדוגו" בגלי צה"ל, בהגשת ירון דקל ויעקב ברדוגו. היא דיברה שם על מצבו הבריאותי של הנשיא ועל עונש המאסר של נוחי דנקנר.

 

עיקרי הדברים:

ברדוגו: המרואיינת הבאה שלנו, יו"ר הועדה לביקורת המדינה חברת הכנסת יחימוביץ שידועה בקרבתה לנשיא, הייתה מהתומכות הראשיות שלו. הייתי דווקא רוצה לשאול אותה האם היא יודעת.

דקל: שלום חברת הכנסת יחימוביץ.

שלי: שלום שלום

דקל: הופתעת כמונו בהודעה החריגה של בית הנשיא

שלי: האמת ששמעתי את ברדוגו שמדובר בהודעה דרמטית ומודה שליבי החסיר פעימה.

ברדוגו: אני אמרתי חריגה, לא דרמטית

שלי: לא משנה, אגב זו הודעה חריגה לא נהוג לפרסם הודעות כאלה, בוודאי לא הנשיא, אין שום נורמה כזאת. בוודאי שהנשיא הקודם שמעון פרס זכרונו לברכה לא עשה את זה. על כל פנים, ברדוגו מיד בעקבות ההחמרה של ההגדרה שלך, התקשרתי כמובן לבית הנשיא אפילו לא לנשיא עצמו, כי מהתיאור הזה חשבתי לרגע שהוא מאושפז במצב הרבה יותר קשה ממה שתואר. דיברתי עם רבקה רבין ראש הסגל של בית הנשיא, אישה שהיא מאד קרובה אליו, וגם היא נתנה לי רשות לומר את הדברים, אחרת לא הייתי אומרת אלמלא היא נתנה לי רשות. ככל הנראה מדובר בחיידק שתקף אותו כבר בשבוע שעבר, אנטיביוטיקה שקיבל לא עזרה, עכשיו מנסים לתת לו אנטיביוטיקה מסוג אחר. הוא מסתובב בבית עם מכשיר שנותן לו את האנטיביוטיקה כל הזמן בוודאי לא שוכב ולא מאושפז, מצבו טוב אני מאחלת לו החלמה מהירה מהירה כדי שהוא יוכל המשיך בעבודתו.

ברדוגו: אנחנו מצטרפים, ואנחנו מודים לך על העדכון הרפואי הזה. אפילו בית הנשיא לא נתן לנו. רצינו שמישהו מבית הנשיא, הדוברת המוכשרת נעמי טולדנו או המנכ"ל הראל טוביה, יאמרו לנו אבל הם לא רצו. קודם כל תודה לך על העדכון על מצבו של הנשיא, דיווחת לנו מהשטח מה שנקרא.

שלי: אני חושבת שההודעה היא כן מפורטת.

דקל: היא לא אומרת מה הבעיה, ואת אמרת עכשיו מה הבעיה

שלי: יכול להיות שגם שם לא יודעים, משערים שזה חיידק. הרבה מאד פוליטיקאים בכירים פוחדים לדווח על נושאי בריאות זה כאילו מפחית מכבודם מערכם, אבל כבוד נשיא המדינה הוא אדם מאד אנושי הוא לא עושה מעצמו עניין אין לו גינוני חשיבות וטקס ולא אכפת לו להוציא הודעה שהוא מחובר לאנטיביוטיקה זה נראה לי הדבר הכי אנושי וערכי.

דקל: אז יולי אדלשטיין לא צריך להתכונן להיות ממלא מקום נשיא המדינה כפי שקובע החוק

ברדוגו: לא בשלב הזה תודה לאל

שלי: נראה לי שלא.

 

דקל: אוקי, אנחנו התכנסנו כאן לנושא אחר חברת הכנסת יחימוביץ. תגובתך קודם כל על החלטת בית המשפט העליון נוחי דנקנר שלוש שנים בכלא.

שלי: תראה זאת החלטה שהיא מאוד מאוד חשובה, מאוד משמעותית ומאוד דרמתית. אף אחד לא ציפה להחלטה כזאת. להפך, אם היית שואל את גורמי המקצוע אפילו בפרקליטות עצמה היו אומרים לך שהולכים להמתיק לו את העונש. והיא דרמתית לא בגלל נוחי דנקנר, שהוא אדם אחד ויחיד שאגב משלם כאן מחיר מאוד כבד בהחלטה שקיבל בית המשפט, ההחלטה הזאת בעיני היא דרמתית לכל מי ששיתפו איתו פעולה, סללו לו את הדרך, התחנפו אליו, חילו את פניו, עלו אליו לרגל, עשו לו הנחות מפליגות כדי להעשיר אדם אחד על חשבון הציבור. והרשימה היא מאוד מאוד ארוכה, זה שרים, זה חברי כנסת, זה רגולטורים רופסים, זה משקיעים מוסדיים שלא היססו לשים את הכסף של הפנסיה של כל המאזינים, גם בעסקים שלו גם כשידעו שדברים לא מתנהלים כהלכה, זה הבנקים שהמשיכו להשקיע בו כסף בלי שהוא נתן בטוחות כנגד זה, והתקשורת שסגדה לו. יש כאן מערכת שלמה.

דקל: אפילו לטקס הדלקת המשואות הוא הגיע באמצעות אמו.

שלי: אני חושבת שזאת הייתה אמא שלו, כן. הוא נבחר מידי פעם לאיש השנה וקשה היום, ביום הזה שהוא מאוד דרמתי ושעוד מחמירים בעונשו אחרי שהוא כבר הורשע, קשה להבין עד כמה הוא היה במעלת אל. ממש ככה. אי אפשר היה לומר עליו מילה רעה. סגדו לו התחנפו לו השתחוו לפניו וזה לא קרה סתם, זאת היתה פנייה מאוד מאוד מושכלת.

ברדוגו: את חושבת שמשהו השתנה חברת הכנסת שלי יחימוביץ? את חושבת שהיום אין אנשים כאלה? מבלי לנקוב בשמם שלא יהיה פה ישר הפצצה של אלף יחצנים ומכתבים שישלחו.

שלי: יחצנים כן, מתדרכים ועורכי דין וכן הלאה וכן הלאה

ברדוגו: את חושבת שהיום זה לא קיים? את חושבת שהיום אין טייקונים בסדר גודל כזה שמחלים את פניהם משנים את החוקים עליהם? כורעים על ברכם, גם אנשי תקשורת וגם אנשי הון וגם אנשי שלטון?

שלי: בוודאי שזה קיים .אנחנו לא נפטרנו מהבעיה הזאת . כן הרגולציה היא קצת יותר נוקשה בעניין של מינוף וריכוזיות אבל החכמה והתושייה בהקשר הזה של מי שמבקש לשרת באמת את האינטרס הציבורי היא לא להפיק לקחים מהמלחמה שכבר היתה. זה דוגמא ומופת לכך שאדם אחד בעזרת כספו בכל מיני אמצעים זה יכול לבוא בפרשת אלוביץ' או זה יכול לבוא בפרשת של תשובה.

דקל: אבל השאלה היא, חברת הכנסת יחימוביץ, היא האם גזר הדין היום...

שלי: רגע אבל לא נתתם לי, ברשותך תן לי לגמור משפט.

דקל: השאלה היא האם גזר הדין היום של נוחי דנקר והחקירות נגד אלוביץ' לא מהווים מימד הרתעתי נוקשה יותר, חוץ מעודף הרגולציה?


ברדוגו: אני אענה לך.. לא!


דקל: טוב תן לחברת הכנסת יחימוביץ לענות אני שאלתי אותה לא אותך. בבקשה חברת הכנסת יחימוביץ.

שלי: מה שאני חוששת שיקרה הוא שהלקח יופנם רק בעניין הספציפי הזה של עבירות על חוק ניירות ערך ואיסור הלבנת הון. כי כשיש המון המון כסף מיליארדים רבים על המאזניים אז מאוד נוח להביא ציים של עורכי דין ופרשנים כלכליים שיפרשו ויתישו את המדינה ואת הציבור בבתי משפט. זה עולה פרוטות לעומת הכסף שהם מרווחים כתוצאה מרגולציה רופסת וכתוצאה מהגנה תקשורתית רחבה וענפה, ושווה להם לשים גם לאנשים שעושים היום עברות מסוג אחר בואו נשים בצד את העבירות שנוחי דנקנר הורשע בהן היום. כל הזמן יש ניסיונות ליצור סיטואציה שבה אי אפשר יהיה בכלל למתוח ביקורת על אותם בעלי הון מי שעושה את זה שם את נפשו בכפו. יכול להיות שגם כלי תקשורת יספיקו לכסות את פעילותו הפוליטית, למשל פוליטיקאי, כיוון שאותם אנשים גם מושקעים בכלי התקשורת. לא לחינם נוחי דנקר עשה את העסקה את הכושלת שוב בכספי ציבור עם מעריב. הוא קנה את מעריב כדי שיוכל לפרסם כתבות תחקיר כנגד אויביו ולשמן את חבריו.

ברדוגו: ובסופו של דבר, חברת הכנסת יחימוביץ, כמובן אני רוצה שכולם יצאו זכאים ולא להאשים אף אחד אבל אתם כמחוקקים בבית הנבחרים, בבית המחוקקים. אני רואה את הועדה של פישמן ואיתן כבל שלא רק שלא תסיים בו דיונים ואפילו בקושי התחילה הפילו אותה. רגולטורים כתבו מכתבים. המפקחת על הבנקים ושרת המשפטים. אין שיניים. עולם כמנהגו נוהג, מי שנפל בדרך השאר ימשיכו.

שלי: אז לצערי הרב מאוד ברדוגו אני מסכימה איתך. עולם כמנהגו נוהג ולכן זה מחייב אותנו אנשים שהציבור הלך ובחר בהם בקלפי כדי שייצגו אותו את אותם 99.9 אחוז מהציבור שמאזינים עכשיו ולא חמישה שישה בעלי הון . הם אפילו לא בעלי הון זה העניין. הם לא הרוויחו את הכסף הם לא הקימו מפעל. הם לא שמו בו מכונות. הם אנשים שיונקים ערך מהמערכת לא יוצרים ערך. הם נהנים מהגנה טוטלית וחשוב לי מאד לחדד את העניין.

ברדוגו: את יודעת כמה כסף יש היום לחברות הביטוח. כמה כסף הם מנהלים באיזה מספרים דמיוניים, יש היום טייקונים חדשים. עכשיו אלה לא הבנקים אז חברות הביטוח עם מיליארדי שקלים.

שלי: אז זה בדיוק מה שאני אומרת לכם חברים, תקשיבו לי זה בדיוק מה שאני אומרת לא עכשיו ללכת ולהפיק לקחים על הדברים הספציפיים שבהם הוא הורשע. התובנה היא שצריך כל הזמן להיות עם עיניים פקוחות. לעמוד על המשמר. לא לפחד ולא להיות מושפעים מקמפיינים ממומנים בכסף רב הרי תוך שניה יש תדרוכים בדיוק כמו שאמרת ברדוגו של יחצנים מטעמם ושל מתדרכים ושל מומחים מטעמם. חרמות תקשורתיות ופינוקים תקשורתיים אני רוצה שנשאיר את נוחי דנקר בצד. נוחי דנקר מחוסל. הוא היה מחוסן הרבה מאוד זמן.

דקל: ואת אומרת שיש עדיין אנשים מחוסנים?

שלי: בוודאי שכן. ולכן צריך להיות מודעים לזה כל הזמן ולחשוב כל יום מי שמייצג ציבור שיזכור שהוא מייצג ציבור בני אדם רגילים ופשוטים. שקמים בבוקר לעבודה, שמים כסף בקרן פנסיה.

ברדוגו: שאלה אחת, למה את לא פחדת חברת הכנסת? אז חברת הכנסת יחימוביץ כשיצאת נגדו? אולי לא הבנת את העניין? אולי היית תמימה או שהיית חדשה?

שלי: קודם כל לא הייתי כ"כ חדשה זה נמשך כבר כמה שנים הסיפור הזה. הדברים היו כ"כ מוטים שזה פשוט החריד אותי שאף אחד לא אומר מילה. קחו למשל את עסקת גנדן, חברה פרטית שהפסידה הון תועפות. חברה פרטית שהייתה שייכת לדנקר. לא ציבורית לא שאתם מושקעים בה. החברה הזאת הפסידה המון כסף, לדעתי איזה מאה מיליון דולר או משהו כזה, ומה עושה בן אדם רגיל שהעסק שלו מפסיד? מוציא מהכיס שלו ומשלם. הוא גרם לאיי.די.בי שכל הציבור מושקע בה לרכוש את גנדן ולשלם את ההפסדים של עצמו

דקל: נעצור כאן.

שלי: וחוץ ממני באמת אף אחד לא טיפל בזה. פשוט העוול היה חקוק באותיות של אש

דקל: לא, היה עיתון אחד שתכף נדבר עם המייסד שלו. גם הוא טיפל בזה.

שלי: נכון נכון, דה מרקר היה העיתון היחיד שטיפל בנוחי דנקר והוא שילם על זה מחיר כבד. ביטול מנויים, באלף ואחת צורות ומגיע להם שאפו על הדבר הזה.

דקל: וזה מעביר אותנו לראיון הבא, תודה חברת הכנסת שלי יחימוביץ על השיחה הזאת.

שלי: תודה רבה.