"אולי בשביל נתניהו העשור האחרון היה מופלא, אבל בוודאי לא בשביל אזרחי ישראל"

ח"כ שלי יחימוביץ' התראיינה בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגל"צ בהגשת אפי טריגר ודיברה על נאום נתניהו בפתיחת מושב החורף , ועל החקירות שמתנהלות נגדו
18 באוקטובר, 2018
האזינו:

הראיון המלא:

אפי: אנחנו אומרים שלום בוקר טוב לחברת הכנסת שלי יחימוביץ', המחנה הציוני, יו"ר הועדה לביקורת המדינה.

שלי: שלום אפי, בוקר טוב.

אפי: את רוצה אולי לתת ציונים לנאומים של ראש הממשלה ויושבת ראש האופוזיציה?

שלי: אני רוצה לומר שנאומו של נתניהו היה רצוף שקרים בזה אחר זה, ציור מנותק לחלוטין של מציאות מדומה שהוא חי בה, כנראה באורח חיים המיוחס והעשיר שלו. הוא מתאר מדינה נפלאה שבה הפערים מצטמצמים, כשרק הנתונים האחרונים מראים על פערי שכר הולכים וגוברים. מדבר על שקט, כשבעוטף השדות בוערים, והממשלה חסרת אונים לחלוטין. נאיב, נאיב להשתמש בשורש ג.נ.ב כשהוא חשוד בפלילים חמורים ביותר. רק אתמול בערב שמענו על כך שהוחלט להגיש כתב אישום נגד האיש הקרוב לו ביותר, דוד שמרון, עורך הדין המשפחתי ושל הלשכה, ובן דודו, על פרשת הצוללות שהיא אחת מהחמורות שהיו בתולדות המדינה.

אפי: ועדיין צריך להזכיר בהקשר הזה שראש הממשלה לא נחקר והוא לא חשוד בפרשה הזאת.

של: כן, אבל הוא חשוד בהרבה מאוד פרשות אחרות חמורות ביותר. בעיקר ההמצאה הזאת כאילו מישהו אמר שגנבו לו את המדינה. מי האדם שאמר שגנבו לו את המדינה? על מי הוא מדבר, למה להאשים האשמות שווא? מי האדם שאמר שגנבו לו את המדינה? זה אישום שווא לכאורה על ציבור שלם, ואז לייצר את ההומור הדלוח של מדינה מגניבה, אגב, ביטוי שכבר אף אחד לא משתמש בו, אבל בסדר, כנראה הוא היה צריך בכל זאת להמציא איזושהי כותרת. ועוד להשתמש בפועל גנוב ולדבר על מי שחיים במגדלי השן שלהם, שעה שהוא מנהל אורח חיים של האנשים העשירים ביותר בעולם, ולא מסתפק בפחות מזה. כל כך הרבה סתירות, כל כך הרבה אגואיזם, כל כך הרבה התרכזות בעצמו, כל כך מעט מחשבה על גורלו של הציבור בישראל. אגב, גם נאום ארוך ומשעמם עד מוות.

אפי: כן, את יודעת, בנאומים הללו כמובן משכנעים את המשוכנעים.

שלי: בדרך כלל אין לי ביקורת על יכולת הנאום של ראש הממשלה, שהיא משובחת ביותר, אבל אתמול זה נראה כמו מחזור חומרים לצורך קמפיין בחירות בלבד. אני הייתי מציעה לו לסכם את הנאום הזה שכל כולו טפיחה על השכם על עשור מופלא, שכנראה בשבילו באמת היה מופלא, אני לא מערערת על כך, בשבילו כאדם פרטי, אבל בוודאי לא בשביל אזרחי מדינת ישראל. אני הייתי ממליצה לו שהנאום יהיה נאום סיכום של כהונתו.

אפי: ועדיין אני מזכיר לך שבמהלך הקדנציה האחרונה את חלקת שבחים במקרים מסוימים לשר האוצר משה כחלון, שהוא בממשלתו של נתניהו, ושמצב הכלכלה הישראלית באופן כללי, הוא טוב מאוד. אי אפשר להתעלם

שלי: אפי אתה קצת מגזים, תזכיר לי רגע אחד שבו חלקתי שבחים, אני אתקשה להיזכר בו. אני כן בירכתי את שר האוצר כחלון על שתמך בהצעת החוק שלי להגבלת שכר בכירים, בהחלט שיבחתי אותו על כך, אני חושבת שזו הצעת חוק מצוינת שאכן גם מראה את אותותיה בהפחתת שכר הבכירים במגזר הפיננסי, ובעליות שכר משמעותיות של עובדים העניים במגזר הפיננסי.

אפי: אוקיי, בואי נעבור נושא. הזכרת את תיק הצוללות. אתמול דווח בחדשות 2 שהתיק מסוכם ועובר עם המלצות לפרקליטות בימים הקרובים. בינתיים המשטרה אומרת - אנחנו לא אחראים על דיווחים לתקשורת, אבל עושה רושם שהתיק הזה אכן נמצא בישורת האחרונה, יש כמובן בקנה גם את תיקי 1000, 2000, ו-4000. מה את אומרת ליועץ המשפטי לממשלה הבוקר, כאשר עדיין איננו יודעים את התמונה בתיקים האלה, האם את עדיין סומכת עליו שהתמשכות החקירות היא בשל הצורך שהן יתמשכו?

שלי: תראה, ראשית אני סומכת על היועץ המשפטי לממשלה, ואני סומכת על יושרו, כפי שלא פקפקתי ביושרו של מפכ"ל המשטרה אלשיך, שבסוגריים אני אומרת לך שהיום הוא יהיה אורח בועדה לביקורת המדינה, מה שישודר בשידור חי בערוץ הכנסת, אני מזמינה את הציבור לצפות בדיון שבוודאי יהיה גם מעניין.

אפי: לאיזה נושא אגב הוא מגיע?

שלי: הוא מגיע בנושא מאוד ספציפי של ריבוי הנשק החם בחברה הערבית וחוסר השליטה של המשטרה, כך לפי דו"ח המבקר, בזירה הפלילית במגזר - הרבה ירי, הרבה קורבנות וכן הלאה וכן הלאה. זה באמת בסוגריים. אחרי שאמרתי שאני לא מפקפקת ביושרו של היועץ המשפטי לממשלה, יותר מדי זמן, לא יכול להיות שמדינה שלמה תימשל בידיי ראש ממשלה שחשוד עד צוואר בשורה ארוכה וקשה של מעשים פליליים חמורים ביותר. הקושי הנורא ביותר הוא גם ההתרגלות לסיטואציה הזאת. בידיי היועץ המשפטי לממשלה יש אחריות גדולה על האקלים הציבורי - האם הוא יהיה מזוהם? האם שחיתות תיהפך לנורמה שחיים איתה בשלום ובשלווה כאילו לא קרה דבר? או לחלופין האם נהיה מדינת חוק וצדק.  אז אני סומכת על כישוריו, וגם אני באופן אישי, וגם הציבור, נתתי לו את כל הזמן הדרוש. ההתמשכות הבלתי נגמרת הזאת מעלה חשש לא קטן שהיועץ המשפטי לממשלה לא רוצה להחליט בתיקים האלה, הוא משהה את הטיפול בהם אולי בכוונה, ואני קוראת לו להזדרז.

אפי: רגע, אמרת שאת סומכת על יושרו, ועכשיו את אומרת שהוא לא רוצה לטפל בתיקים ואולי משהה את הטיפול בכוונה. איך זה מסתדר?

שלי: זה מסתדר כיוון שאני מניחה שבבסיסו הוא אדם ישר, יש לו רקורד של אדם ישר. אבל אין ספק שההחלטה להעמיד לדין ראש ממשלה, או לחלופין לסיים חקירה ולקבל החלטה כלשהי,  היא החלטה לא פשוטה בכלל. אני לא מזלזלת בכלל בקושי העצום שיש בכך, ובלחץ האדיר שיש עליו מצד ראש הממשלה, וגם מצד הציבור. ולכן, יש לי תחושה שההתמשכות הבלתי נגמרת הזאת וגרירת הרגליים הזאת, שהיא באמת מטילה צל כבד על האקלים הציבורי במדינת ישראל, היא נובעת מחשש להחליט. אני קוראת לו לא לחשוש - להחליט. באמת, אחד הדברים החשובים, שלשיטתי הוא מעבר לימין ושמאל, וגם באמת אמרתי דברים קשים על ראש ממשלה מושחת אחר, אהוד אולמרט, זה דבר שהוא מעל לימין ושמאל. אם לא, נהיה רפובליקת בננות שבה השליט יכול לעשות כל שברצונו כדי להעשיר את עצמו, אז כל שאר הדברים הם באמת פחות חשובים.

אפי: אוקיי. חברת הכנסת שלי יחימוביץ', יו"ר הועדה לביקורת המדינה, המחנה הציוני והעבודה, תודה רבה שהצטרפת אלינו הבוקר.

שלי: תודה רבה, בוקר טוב.