יחימוביץ': "העלאת גיל הפרישה תגזור על נשים שנזרקו משוק העבודה עוד שנתיים של חיפוש אוכל בפחים"

31 באוקטובר, 2018

יו"ר הועדה לביקורת המדינה חה"כ שלי יחימוביץ' התראיינה בתכנית "סוגרים חשבון" בהגשת שלמה מעוז וסטלה קורין ליבר.
היא דיברה על שכר הבכירים והעלאת גיל הפרישה לנשים.

 

שלמה: שלום רב לחברת הכנסת ויו"ר הועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ', המחנה הציוני, ותודה שאת אתנו.

את רוצה להתייחס  קודם כל ליום השבתון אולי?

יש יום שבתון ביום הבחירות לרשויות המקומיות.

שלי: כן, שמעתי כאן את הפתרונות שסטלה הציעה ויש פתרון הרבה יותר פשוט  ,זה פשוט לעשות את הבחירות לכנסת יחד עם הבחירות המוניציפליות.

סטלה: אבל הכנסת... הכנסות הן לא יציבות. ממשלות נופלות ,קמות ,באות.

שלי: נכון, אבל יש פעמים שבהן זה כן נופל יום על יום ואפשר לתאם את זה. זה לא תורה מסיני, אבל , כיוון שבבחירות המוניציפליות המגזר הערבי מצביע בהמוניו ,בשיעור של 90 אחוזים ,הרבה יותר מהמגזר היהודי וכיוון שבבחירות הכלליות לכנסת, המגזר הערבי הרבה הרבה פחות משתתף, מה שנותן אותותיו על תוצאות הבחירות לכנסת, אז הקואליציה ובעיקר מפלגות הימין לא מעוניינות בהשתתפות של המגזר הערבי בבחירות הארציות ולכן אין סיכוי להעביר את ההצעה ההגיונית הזאת.

שלמה: שלי, נעבור לכסף.

שלי: גם זה כסף.

שלמה: כן גם זה כסף. נעזוב... נעבור לכסף.

עברה חקיקה לפני שנתיים ,לגבי שכר בכירים בסקטור הפיננסי בלבד. עכשיו עברו שנתיים ,יש כבר הוכחות, מה קרה בשטח? אנחנו כולנו היינו בעד בחוק הזה. מה קרה בשטח?

שלי: קודם כל, לא כולם היו בעד החוק הזה.

שלמה: אמרתי אנחנו, זה בסדר.

שלי: אתה כן, אני יודעת. במשך 8 שנים אני ניסיתי להעביר אותו וקראו לו " מטורף , הזוי ,יהרוס את המשק, מנהלים יברחו " וכן הלאה וכן הלאה. החוק חוקק בדצמבר 16' ולכן כל 2017 פרושה לפנינו עם התוצאות שלה.

ספציפית על המגזר הפיננסי אפשר להסתכל על זה כעל ניסוי ומה קרה במגזר הפיננסי שהיו בו הפערים הכי גדולים בין משכורות הבנקאים ומנכ"לי חברות הביטוח לביו העובדים הרגילים ? שם שינוי דרמטי. קודם כל המשכורות המאוד מאוד גבוהות ולא מוצדקות ירדו בצורה דרמטית, אבל הדבר היותר יפה שקרה בגלל שהחוק כן מאפשר להעלות את השכר יותר מ 2.5 מיליון שקלים בשנה, כפי שמגביל החוק..

שלמה: בתנאי?

שלי: ובלבד שהשכר של הבכיר ביותר לא יעלה על פי 35 מהשכר הנמוך ביותר ,לרבות עובדי קבלן, ובכל זאת המנכ"לים רצו כן לצ'פר את עצמם, אז יצא שבמגזר הזה, שכר המינימום עלה באלף שקלים , מ 5000 ל 6000 שקלים.

סטלה: זה יוזמה של המנהלים בפיננסים ? מנכלים ויושבי ראש?

משלמה: כדי להרוויח יותר. זו יוזמה שלהם, לדאוג לעצמם.

שלמה: כדי להרוויח יותר.. לעמוד במגבלה של פי 35

סטלה: את חושבת שצריך להעביר את החקיקה הזו לכל המגזר? לכל המגזרים הריאליים, התעשיות, והכל?

שלי: חד משמעית. חד משמעית.

שלמה: ופה אני לא מסכים איתה כי יש אנשים שפעלו בחול פועלים בחו"ל, חברות שפועלות בחו"ל , חברות פרטיות, אין לי עם זה בעיה שישתכרו כמה שהם רוצים. חברות שהמדינה נותנת להן איזה בונוס, או נותנת להם רגולציה שעוזרת להן...

סטלה: כמו חברות הביטוח והבנקים.

שלמה: אני הייתי מגביל, הייתי מגביל, אבל חברה של כצמן שעובדת בחול שישעה מה שהוא רוצה.

שלי: חברות פרטיות בכלל החוק לא חל עליהן. זה חל..

שלמה: לא , אבל הן נסחרות בבורסה.

שלי: לחברות ציבוריות שנסחרות בבורסה אבל גם חברות ציבוריות שנסחרות בבורסה.

סטלה: לא מעניין אותי כמה גיל שויד מרוויח הוא רוצה.. במקומות שהמדינה נותנת רגולציה ועוזרת להן אני מסכים איתם.

שלי: והמדינה לא נותנת רגולציה לאלביט למשל ?המדינה נותנת הטבות מס מפליגות לטבע למשל, או הטבת מס מטורפת ל..

סטלה: רגע אני חייבת להפסיק אתכם בואו נדבר על גיל פרישה לנשים.

שלי: זהו סיימנו?

סטלה: לא הגיע הזמן להעלות את גיל הפרישה לנשים מ 62 כדי להגדיל את הפנסיה שלהן?

שלי: קודם כל תראי, אני בת 58 ואני יכולה לספק לך שאין לי שום כוונה לצאת לפנסיה בגיל 62

סטלה: אני גם כן הרבה אחרי 62 ואני לא יוצאת לפנסיה.

שלי :יפה,  ולכן השיחה היא לא עלייך ולא עליי ,ולא על הרבה נשים במקצועות צווארון לבן ולא על מדענית במכון וייצמן ולא על עו"ד.

סטלה: אבל בשירות המדינה הן חייבות.

שלי: לא נכון.

סטלה: ב62 או 65 לא יותר.

שלי: בשירות המדינה יש נשים,  אני עובדת בכנסת ,יש עובדות כנסת שעובדות עד גיל67 , עד השנייה האחרונה. אז קודם כל מי שמעוניינת להגדיל את ההכנסות שלה אחרי שהיא תצא לפנסיה, יכולה כבר היום לעבוד עד גיל 67, אבל זה לא העניין .  אני מדברת על 2 קבוצות ספציפיות של נשים. אחת אלה שנפלטו משוק העבודה, נגיד בגילי, בגיל 58, ואין להן מזל להיות שלי יחימוביץ' אוקיי? הן נפלטו משוק העבודה והעלאת גיל העבודה בשנתיים בשבילן,, זה אומר עוד שנתיים בלי פנסיה בלי קצבת זקנה ובלי הכנסה.

שלמה: אבל יש את הצד השני. ראינו בנתונים שאלו שאילצו אותן לצאת בגיל 62, הן נהיות עניות. כי אני מזכיר לך, נשים , בדרך כלל יולדות, גברים לא יולדים. הן יוצאות לחופשת לידה... הן לא צוברות מספיק פנסיה.

שלי: אבל שלמה ,אסור לאלץ אישה לצאת לפנסיה בגיל 62 אם היא לא רוצה . זה לא דיון בכלל הוא לא קיים. אישה שרוצה לעבוד יכולה לעבוד עד גיל 67 אבל יש נשים שהן חשובות כמתות בשוק העבודה.

שלמה: אבל ברגע שזה קיים, המעביד לוחץ עליה .ואני חושב שנשים היום שמגיעות ל 80 בערך 85 תוחלת חיים אין שום סיבה שהן לא תעבודנה על גיל 67, הן נהיות עניות..

שלי: אתם מתעלמים לחלוטין ממה שאני אומרת. אני אומרת שיש קבוצה גדולה של נשים שנפלטו משוק העבודה והמשמעות של הדבר הזה זה לשלוח אותן לחפש אוכל בפחים.

שלמה: יש גם גברים. עד גיל 81 הם חיים.

שלי: שיהיה שוויון בין גברים לנשים בעולם העבודה נדבר.

סטלה: דווקא זה ייתן להן מוטיבציה לעבוד.

שלי: עכשיו יש עוד קבוצה ואני לא מוכנה לוותר לכם עליה וזה המקצועות השוחקים

סטלה: מה זה מקצועות שוחקים?

שלי: זה אישה שעובדת במפעל חמוצים, מגיל צעיר עד גיל 62 ,על הרגליים ענייה מאוד את גם רואה היא גם נראית מאוד מבוגרת ,חסרות לה שיניים ,הגב שלה שבור ,הרגליים שלה נפוחות, היא לא יכולה יותר. היא לא יכולה. ולכן מקצועות שוחקים, וזה מקובל בעולם המערבי.

סטלה: כמה שנים אנחנו שומעים על המקצועות השוחקים ולא פתרתם את הבעיה הזאת?

שלי: מה זה פתרתם? את יודעת שהוקצבו 600 מיליון שקלים ,לקרן מעגלים, שמי שמשתמש בכסף הזה  זה התעשיינים וההסתדרות ,הכסף הזה התפזר כאבק ברוח. אני , לו אני האוצר, הייתי מלאימה את ה 600 מיליון שקלים האלה ומייעדת אותם למקצועות השוחקים. עכשיו הם משמשים לתעשיית ג'ובים גם בהסתדרות וגם אצל התעשיינים , חרפה, אבל עד שלא ייפתר הדבר הזה של דאגה לחולייה החלשה ביותר.

שלמה: זה ייפתר?

שלי: אם יהיה פתרון לנשים העניות.

שלמה: תודה רבה. תודה רבה.

שלי: תודה רבה.