יחימוביץ' במכתב למל"ג: "הדרתן של נפגעות עבירה מיום עיון בנושא מניעת הטרדות מיניות באקדמיה - המשך ישיר לטיפול כושל, מיושן ועקר בעבירות מין

7 בנובמבר, 2018

יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', פנתה במכתב רשמי ליו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), פרופ' אדו פרלמן, ולראש הועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת), פרופ' יפה זילברשלץ, לאחר שנפגעות ונפגעי תקיפה מינית הודרו באופן מכוון מיום עיון של המועצה להשכלה גבוהה בנושא "מודעות, חינוך וטיפול במניעת הטרדות מיניות באקדמיה," שהתקיים במכון ון ליר בירושלים ב-23.10.18.

נוסח המכתב המלא:
 

לכבוד:                                                                                                                                   

פרופ' אדו פרלמן                       פרופ' יפה זילברשץ

סגן יושב ראש המל"ג               יו"ר הות"ת

 

הנדון: הדרתן של נפגעות עבירות מין מיום עיון של המל"ג בנושא מודעות, חינוך וטיפול במניעת הטרדות מיניות באקדמיה

 

אדוני וגבירתי,

 

פנתה אלי מאיה פירסט, נפגעת תקיפה מינית בזמן לימודיה באוניברסיטת חיפה, בתלונה כי נפגעות ונפגעי תקיפה מינית הודרו באופן מכוון ובוטה מיום עיון של המועצה להשכלה גבוהה בנושא "מודעות, חינוך וטיפול במניעת הטרדות מיניות באקדמיה". מדובר בכנס שהתקיים במכון ון ליר בירושלים ב-23.10.18.

לאחר בירור קצר, התחוור לי כי לא זו בלבד שנפגעות ונפגעים לא הוזמנו לכנס מלכתחילה, אלא שגם לאחר שלמדו על קיומו וביקשו להשתתף בו – סורבו. כדי להגדיש את הסאה, סורבה גם השתתפותם (ולו כמאזינים!) של נציגי ארגון "אקדמיה לשוויון," העוסק במניעת הטרדות מיניות באקדמיה ובמאבק בתופעה קשה זו. 

אפילו את סדר היום של הכנס סירבו המארגנים לחלוק עימם.

הועדה לביקורת המדינה בראשותי עוסקת באינטנסיביות בסוגיית ההטרדות המיניות בגופים ציבוריים, ובמוסדות האקדמיים בפרט. בישיבות הועדה השתתפו, בין היתר, רקטורים של אוניברסיטאות, נציבות למניעת הטרדת מינית, וגם שורת נפגעות תקיפה מינית באוניברסיטאות - אשר סיפרו על טיפול רפה ופוגעני, המטיל דרך קבע ספק באמינות הקורבן ומגונן על התוקפן.  מבקר המדינה כבוד השופט בדימוס יוסף שפירא אף עומל כעת, לבקשת הוועדה, על דו"ח הבודק את יישום החוק למניעת הטרדה מינית בגופים מבוקרים.

בישיבות הועדה נחשפנו לנתון המחריד ולפיו 10% מהפונים והפונות למרכזים בערים האוניברסיטאיות תל אביב, ירושלים וחיפה, הם סטודנטים וסטודנטיות.

הדרתן המוחלטת של הנפגעות מיום העיון של המל"ג, ויצירת "אזור נוחות"  סטרילי מהקורבנות, הוא  המשך ישיר לאותו טיפול כושל, פורמליסטי, מיושן ועקר, המפגר שנות דור אחר מה שמתרחש בעולם. דווקא באקדמיה, אשר אמורה להיות מגדלור של מוסר וקדמה.

כיצד חשבתם להבין את כשלי הדיווח והטיפול בהטרדות ותקיפות מיניות במוסדות האקדמיים  – מבלי לשמוע את הקרבנות עצמם? מי אם לא הנפגעות עצמן יעידו על הכשלים, על הבעיות, על החסמים? על הבדידות הנוראה?

במכתב קודם שלי אליכם, מיום 28.11.17, התרעתי מפני ניסיון ארכאי לשמור, כביכול, על המוניטין ועל היוקרה של המוסדות האקדמיים עצמם באמצעות השתקת התופעה. קיום ימי עיון וכנסים לבדם אין בהם די. כל עוד לא ישמיעו בהם הנפגעות את קולן הצלול והבלתי-מצונזר, יהיה ברור כי הם נעשים כדי לצאת ידי חובה ותו לא. אין טיפול וסיוע לקורבנות מבלי לשמוע את קולן.

אני פונה אליכם אפוא בבקשה לפעול לאלתר לקיומו של יום עיון או כנס נוסף, שבו ישתתפו הנפגעים והנפגעות, הארגונים הרלוונטיים, וכל מי שעומד שכם אל שכם עם הנפגעות והנפגעים. בכוונתי לקיים דיון על כך במליאת הוועדה.

לקריאת המכתב בפורמט PDF, לחצו כאן