עיתון סופשבוע של שלי

כך השתלט מיעוט קיצוני לאומני ליברטריאני על חיינו

הזוי ומעוות שעדה נגד כנופיית פשע עוצמתית נופלת אל מותה בנסיבות חשודות וכולם מתנפלים דווקא על המשטרה. מה הייתם אומרים אם חבר פרלמנט באירופה לא היה מוכן לשבת ליד יהודי? בנט ושקד – כך השתלט מיעוט קיצוני, לאומני וליבטריאני על המדינה, ומצער שלא הלכו. כך הפך נתניהו את ראש המל"ל לעסקן פוליטי בדרג נמוך. דינה זילבר - ההתהפכות של מנדלבליט: מלאסור עליה לבוא לוועדה שלי, הוא משגר אותה מיוזמתו כדי שתדבר בשמו. עוד מכה לעמי ותמי (בנט ושקד) כפי שפירשן זאת אברמוביץ. למה המדינה מדווחת דיווחי כזב על עובדי הקבלן המועסקים בה, 25 אלף רשמית וחצי מליון בפועל? ומה אני עושה בעניין. הקיצוץ הרוחבי הוא אסון. כל מעשה "חברתי", צודק שלשמו לכאורה הוא נעשה – מתגמד נוכח הרס מדינת הרווחה שהוא מחולל. דברים לזכרו של השר דוד אזולאי ז"ל, איש תמים וצדיק, חבר, שותף אידיאולוגי ואדם שחבל שהציבור החילוני לא הכיר. וגם בקשה: חזקו אותי ועזרו לי: התפקדו כאן או כתבו ל-hitpakdutshelly@gmail.com, הרשמו כמתנדבים לפריימריס שיהיו בקרוב, וחזקו אותי ברשתות פייסבוק, טוויטר, ואינסטגראם
22 בנובמבר, 2018

image
וגר זאב עם כבש יומיים בדיוק.


שלום לכם חברות וחברים,image


וגר זאב עם כבש - מצחיק אבל גם ממש לא מצחיק. התהפוכות הפוליטיות השבוע החזירו את אביגדור ליברמן אל ספסלי האופוזיציה. ההחלטה על איפה ישבו הח"כים במליאת הכנסת היא לחלוטין על פי פרוטוקול. זו נוסחה שכוללת את שיוכם לקואליציה או לאופוזיציה, ואת מיקומם ברשימות מפלגותיהם. הפורמליסטיקה המבורכת הזאת גרמה להושבתו של ליברמן, מספר אחת בישראל ביתנו, בצמוד למספר אחת של המשותפת, איימן עודה. מה שגרם לעודה לצייץ את הציוץ המשעשע הזה, עם אחת התמונות היותר מצחיקות שנראו כאן לאחרונה בהתחשב בשפת הגוף של השניים.

image

אחר כך סיפר לי עודה, שאמר שלום לשכנו החדש, אבל הנ"ל לא השיב לו. יומיים לקח לליברמן לשאת את הישיבה הכה סימבולית לצד עודה, עד שארגן לעצמו חילוף למקום פחות מכובד, ובלבד שלא יוטל עליו ה"כתם", ובינינו – בעיקר כדי שיפסקו הבדיחות והגיחוכים על חשבונו. סופה לנדבר ממפלגתו, עד תחילת השבוע שרת הקליטה, מונתה במקומו לשאת בעול:

image

גם זה הוליד הר של דאחקות, ואני מודה שאכן יש גם לזה היבטים קומיים, אבל בואו, זה לא באמת מצחיק. תארו לעצמכם שחבר בית נבחרים צרפתי/גרמני/אמריקאי היה מבקש שיעבירו אותו מקום כדי שלא יצטרך לשבת ליד חבר אחר, יהודי. איזה זעם, מוצדק, זה היה מעורר, באיזו צמרמורת היינו נאחזים. ואילו אצלנו, כבר חצינו כזה רף של שיח גזעני, עד שזה עובר בשוויון נפש. וזה עצוב.
 

יסורי גסיסתה של הממשלה ימשכו. מעבר לגיחוך שבהתקפלות המפוארת של בנט ושקד, ומעבר לצער על כך שבחרו להאריך את חייה של ממשלה גוססת, אני מודה שזה גרם לי למפח נפש של ממש. לרגע היה אפשר לראות את האופק מתבהר מעט מאחיזתו של הצמד הזה, שמנציח  את שליטתו של ימין קיצוני, מיעוט בעם, על מדינה שלמה.

image

הצמד בנט-שקד הפך את המפד"ל ממפלגה דתית לאומית  בת שיח, לזרם קיצוני לאומני, מדינית וכלכלית כאחד, שגורר את הציבור בעל כורחו לשסע חריף ומסוכן. זה כל כך מצער, כי המפד"ל, אמא של הבית היהודי, היתה מפלגה של ציונות דתית לאומית, אמנם ימנית, אבל עם תפיסה ממלכתית, ועם יכולת של שיח ושותפות עם כל המפלגות, ובראשן מפלגת העבודה.

אפילו אני עוד הספקתי, כח"כית,  להנות משותפות טובה עם זבולון אורלב, עם אורי אורבך ז"ל, כבר במהדורת הבית היהודי של המפד"ל. שלא לדבר על כך שהיא היתה מפלגה סוציאליסטית, עם דגשים של סולידריות וערבות הדדית. כעת הפכה המפלגה הזאת למוטציה מסוכנת של ימין לאומני שמרני וקיצוני בנוסח הימין החדש הליברטרייני. השינוי הזה באפיה של המפלגה הדתית לאומית, הוא אחד הזרזים הכי אלימים להקצנה, לשנאה ולבלימת הקדמה בחברה הישראלית.

הנה כמה ראיונות מייד אחרי הלא-דרמה של הלא התפטרות. במשדר בחירות מיוחד עם אורי לוי, ב"כאן 11," של התאגיד, אצל קרן נויבך ב"סדר יום"  בכאן ב', וראיון מעט יותר מפורט אצל רינו צרור בגל"צ, הנה כמה מהדברים שאמרתי בראיון הזה:

"הנזק והחורבן שהבית היהודי במתכונתו הנוכחית בראשות בנט ושקד גורמים לכל המערכת הפוליטית, לקואליציה שהם נמצאים בה ולכל לעם ישראל הוא קשה מנשוא. מדובר בצמד שמייצג מיעוט קיצוני בציבור, אבל כן הצליח, ואני אומרת את זה בצער, להטביע את חותמו בצורה עמוקה ביותר על הממשלה הזו. החותם שהם מטביעים על הממשלה ועל הקואליציה גדול פי כמה מהציבור שהם מייצגים.

אני לא מפקפקת בכך שהם מאמינים במה שהם עושים, אלא שהאמונה שלהם קיצונית, משיחית, מזיקה, ומשסעת את המדינה לגזרים. לזה צריך להוסיף את  הלבוש הרפובליקני הקיצוני החדש שלהם, בנוסח מסיבת התה של כלכלת הימין הליברטריאנית.

נתניהו. יש סיבה טובה מאוד לכך שנתניהו חיפש רק לפני רגע תאריך לבחירות, ופתאום הוא כל כך לא רוצה בחירות. הוא מבין שהוא נחלש, שהציבור קץ בו. כתבי אישום מרחפים מעל לראשו. הרטוריקה הימנית הרברבנית של מיגור החמאס מתגלה כמגדל קלפים רופף. בסיטואציה הזו אני כן מאמינה ויודעת שאפשר לייצר אלטרנטיבה.

image

image

image


משחית את סביבתו. ובשולי הדברים, אבל לא ממש בשוליהם – הצליח נתניהו להפוך את ראש המל"ל מאיר בן שבת, לעסקן פוליטי, כששלח אותו להתעסק במיקרו- פוליטיקה בתוך הבית היהודי, כדי להציל את עורו. בהתחלה חשתי צער על בן שבת, אבל אחרי שראיתי את המכתב התמוה ששיגר לעובדי המל"ל, כבר הבנתי שהוא לא שה תמים שמועלה לעולה, אלא שותף מלא. וכי מה הפלא? אנחנו יודעים שכדי להתקדם אצל נתניהו, לתפקיד ראש השב"כ למשל, שאני מניחה שבן שבת רוצה בו, לא מספיק להיות מוכשר ומתאים, ולא מספיק להיות פטריוט שאוהב את מדינתו. צריך, לפני הכל, להיות נאמן למלך ולצרכיו.

image

image


הריאיון הזה, ב"ערב ערב", עם דב גילהר, בכאן 11, כשריח הבחירות היה קצת יותר עז: "מפלגת העבודה היא מפלגת עוגן לגוש – גם כשהיא חלשה יותר בסקרים. אם מישהו רוצה לקבל את מפלגת העבודה על מגש של כסף ללא בחירות דמוקרטיות – זה לא יקרה. קוראת לכל האנשים שמדברים על איזה גוש מעורפל, פשוט להצטרף למפלגת העבודה." לצפיה הקליקו:

image


בשורות טובות. זוכרים את העימות שהיה לי עם היועמ"ש מנדלבליט, אחרי שאסר על המשנה שלו, דינה זילבר, לבוא אלי לוועדה, לדיון שנקבע אתה חודשיים מראש בנושא טרנסג'נדרים? האשמתי אותו שהוא עושה בדיוק מה שהתפאר שלא יעשה: נותן לפוליטיקאית (שקד) לחרוץ את גורלה של זילבר, עושה לזילבר משפט שדה, ובפועל משעה אותה.

אז אתם בטח מבינים שחשבתי שמדובר בבדיחה כשבתשובה למיל הראשון כאן, הגיעה למזכירות הוועדה לביקורת המדינה תשובתו של היועמ"ש (במיל השני):

image

image

כן, מלאסור עליה לבוא, בנושא ניטרלי שעסקה בו, התהפכנו ב 180 מעלות ללשלוח אותה במקומו כדי שתייצג אותו, בנושא הרגיש ביותר. רק להבהיר למי שלא ממש מצויים בעבודת הכנסת – הדיון על חוק היועמ"שים עצמו לא קורה בוועדה שלי אלא בוועדת חוקה חוק ומשפט בראשות ניסן סלומיאנסקי. הוועדה שלי אינה וועדה מחוקקת. הנושא שאליו הוזמן אלי היועמ"ש, ושלח במקומו את דינה זילבר –נוגע לחוק היועמ"שים, אבל הוא אפילו עוד יותר רגיש: מעמדם של שומרי סף (יועמ"שים, חשבים וכו') ונושאי תפקידים בשרות המדינה, אופן מינויים וכיצד מגנים עליהם. הדיון הזה יתקיים בוועדה ביום ב', לא זה הקרוב אלא בשבוע שאחריו, 3.12, בשעה 11:00, ואתם מוזמנים.

מפה לשם, בוועדת חוקה נכנסו ללחץ, והוועדה הזאת, שהיא בשליטת הבית היהודי, והיתה אמורה לרקוד בדיוק לפי החליל של השרה שקד, הוועדה שעד לפני רגע החרימה כליל את זילבר בפקודת השרה, מיהרה גם היא להזמין את זילבר, כאילו מדובר בתחרות בין הוועדות איפה תופיע זילבר מהר יותר. שיהיה להם לבריאות, ואני שמחה שניצחנו במאבק הזה.

הפרשנות של אברמוביץ'. המהפך של היועמ"ש היה מעניין גם מבחינת הטיימינג. הוא קרה אחרי שבנט ושקד חזרו בהם והודיעו שהם כן נשארים בממשלה. אמנון אברמוביץ', פרשן חברת החדשות, מיסגר את ההתרחשות הזאת בצורה מעולה. צפו:

image

image

image


עיוורון מרצון. הידעתם שהמדינה מדווחת דיווח כוזב ומגוחך על מספר עובדי קבלן בשרות המדינה? הממונה על השכר מדווח על 10,000 עובדים כאלה, החשב הכללי באוצר על 15,000 נוספים. בפועל, קראו את שפתי, המספר הנכון הוא בערך פי עשרים מהדווח הזה. כלומר לפחות חצי מליון עובדי קבלן שהמדינה מעסיקה.

image

האם נראה לכם הגיוני שהמדינה "לא יודעת" או "לא יכולה לדעת" כמה עובדים היא מעסיקה במכרזי הענק של משרד הבריאות, משרד החינוך ומשרד הרווחה למשל, שדרכם מועסקים המוני עובדים סוציאליים, אחיות, מורים, כעובדי קבלן?  אנחנו לא מרפים מזה בוועדה, ותובעים מהחשכ"ל, לפני הכל, לעשות כמה דברים אלמנטריים כדי פשוט לדעת את המספרים, גם אם יש חוסר רצון מערכתי עז להתמודד עם האמת המרה. כמובן שבמקביל יש לנו שורת תביעות נוספות, כמו פרסום שמות קבלנים שבאופן שיטתי מפירים זכויות עובדים והפסקת עבודה אתם, כיבוד הסכמי עבודה שהשיגו העובדים גם בחילופי זכיין, ועוד הרבה דברים. יש התקדמות, יש שת"פ של החשכ"ל. לצערי הקישור לועדה המוקלטת אינו עובד, ולכן לא תתאפשר צפייה כדי לדעת פרטים נוספים, אבל מבטיחה להעלות את זה בשבוע הבא. 

image

החשכ"ל רוני חזקיהו התחייב שבתוך שבועות – יהיה מודל חדש לביקורת על שמירת זכויות עובדי הקבלן במשרדי הממשלה וביחידות הסמך. מבינים שנדרש כאן שינוי, הוא אמר.  אנחנו באותו צד, לא בורחים מאחריות, ועבודת הועדה לביקורת המדינה מאיצה בנו, כך הוא אמר. אז נמשיך להאיץ.

image

image


הקיצוץ הרוחבי של 20 מליארד ₪ שאושר השבוע בממשלה הוא אסון.  קיצוץ רוחבי הוא קיצוץ טיפש, הוא קיצוץ עצל, הוא קיצוץ חסר אבחנה. למי שלא מבין: זו פשוט גיליוטינה עיוורת, שיורדת באיבחה אחת. בלי נסיון ולו הקל שבקלים לבדוק איפה אפשר לקצץ ואיפה לא. פשוט עורפים את הראש לכולם. לרווחה, לבריאות, לחינוך, לביטחון הפנים. כל מעשה "חברתי", צודק ככל שיהיה, שמהווה תרוץ למהלומה הזאת – מתגמד נוכח ההרס שהקיצוץ מחולל במדינת הרווחה.

חשוב לדעת: בניגוד למה שנהוג לחשוב, קיצוץ רוחבי, שכאילו נעשה כדי "למלא את הקופה" מפאת איזה חסר מיידי, הוא לא חד פעמי. הוא נעשה בבסיס התקציב. זה מה שלא מבינים. הוא לא קורה רק פעם אחת כדי לממן פרוייקט כלשהו. מצביעים עליו פעם אחת, אבל מרגע שהוא מוצבע ונעשה, הוא יחזור כל שנה בבסיס התקציב. ומעתה הקיצוצים הרוחביים שיבואו אחריו, יהיו קיצוץ של התקציב שכבר קוצץ, קיצוץ על קיצוץ.

image

יכול להיות שיש אנשים שאומרים: אה, להקטין משרדי ממשלה? סבבה. אז לא, זה לא מקטין "משרדי ממשלה". זה מקטין את המדינה. זה מקטין את שירותי הבסיס, שכל אדם זכאי להם מתוקף היותו אזרח במדינה הזאת, מתוקף העובדה שאנחנו משלמים מיסים למדינה כדי שתתפקד עבור כולם.

תזכרו את הקיצוץ הרוחבי בפעם הבאה, כשתצטרכו שוב לשלם ביטוח בריאות משלים ומושלם ופרטי וכספים נוספים על תרופות, וזה בזמן שאתם משלמים כבר מס בריאות שיורד מהשכר. בפעם הבאה, כשתצטרכו לשלם תשלומי הורים לבתי הספר, תזכרו את הקיצוץ הרוחבי הזה. בגלל הקיצוצים האלה, בגלל הקטנת המדינה, אתם משלמים מכיסכם על מה שהייתם זכאים לו לפי דין. תזכרו את הקיצוץ הרוחבי הזה טוב טוב אם יש לכם ילד עם לקות למידה במקרה הטוב, או על הספקטרום האוטיסטי במקרה היותר קשה. או ילד עם נכות. רק אתם יודעים איזה ים של כסף אתם צריכים להוציא מכסכם כדי לתת לילד שלכם מה שהוא צריך, מה שמגיע לו.

אנשים עשירים לא נפגעים מקיצוץ רוחבי. יש להם מספיק כסף להשלים בעצמם מה שחסר בחינוך, מה שחסר בבריאות, ועוד כהנה וכהנה. מעמד הביניים מרגיש גם מרגיש, והוא צריך לעבוד נורא-נורא קשה כדי להוציא מהכיס את מה שמגיע לו בדין. והעניים? העניים, לא יעזור כלום. הם פשוט לא יקבלו את מה שקוצץ. הם יקבלו חינוך פחות טוב, ובריאות פחות טובה, ורווחה לקויה. זהו בדיוק מנגנון העמקת הפערים, והוא מעשה ידי אדם.

image


חשוב שתדעו. בלב השסע, יש גם אור. דברים שלי לזכרו של השר דוד אזולאי ז"ל שנפטר לפני חודש, שותף אידיאולוגי וחבר, בכינוס של המליאה לזכרו. הנה מקצת הדברים:

"בתוך כל המהומה הפוליטית היום התכנסנו כאן יחד כדי לדבר על איש צדיק שהמדון והריב היו ממנו והלאה. וגם כדי להאיר איזו פינה טובה שהציבור לא ער לה כל כך, והיא העובדה שבלב השסע והמילים המרות, יש כאן גם רעות וקשרים אנושיים, ארוכי שנים, שלפעמים למתבונן מבחוץ עשויים להיראות מוזרים.

דוד אזולאי היה חבר שלי. אדם שהשיחות אתו תמיד היו נעימות, גלויות וכנות. סוגיית הכנות היא לא משהו שרק אני נהניתי ממנו, אלא תכונה מאפיינת חזקה ועוצמתית שלו. הוא פשוט היה איש מאוד מאוד ישר, שלא ידע בכלל, במבנה האישיות שלו, לומר דבר שקר. מן ניקיון ויושר פנימיים כאלה, נדירים כל כך אבל מאירים כל כך כשיש לנו מזל לפגוש בהם. ואני לא מתכוונת לכנות בוטה, כי הוא היה אדם עדין להפליא ומלא דרך ארץ לכל אדם שהיה לו איזשהו מגע אתו.

image
דוד אזולאי ז"ל, 1954-2018. צילום: לע"מ. 

זה התחיל בשפה משותפת אידיאולוגית. אני זוכרת את ההפתעה שלי, כשהגעתי לכאן כח"כית טרייה, למצוא שותף מפתיע ונהדר להשקפת עולמי, בסוגיות מסוימות ממש עד אחרון הניואנסים, שהיה גם כמובן פרלמנטר חרוץ, משפיע ואפקטיבי. וכדי שלא יצא כאילו זה אחרי מות קדושים אמור, אקרא תיכף קטע שכתבתי על דוד מתוך הספר שלי "אנחנו – על כלכלה חברה מוסר ולאומיות" שכתבתי לפני כמה וכמה שנים. דוד מוזכר בספר כמה פעמים...

דוד היה איש  מתוק, צנוע, עניו, נטול אפילו פרור אחד של זדון או מניפולציה. פיו ולבו שווים, תוכו כברו, ואפילו תמים, במלוא מובן המלה. אפלטון אמר שצדיק הוא אדם פשוט ונעלה רוח, הרוצה לא להראות כאדם טוב אלא להיות טוב באמת. וזה בדיוק המקרה. כאילו עליו נכתב הפסוק הולך תמים, ופועל צדק; ודובר אמת, בלבבו..." לנאום במלואו הקליקו:

image

image

image


ועוד אקורד פרידה משני... וזה עוד לא נגמר. פוסט שהיא העלתה בפייסבוק, אם אתם רוצים להיכנס ולהגיב הקליקו:

image
image


בשבת, (לא זאת), 1 בדצמבר, בשעה 11:00, אשתתף ב"שבת תרבות" עם בן כספית בתיאטרון "הבימה". זה מיועד למנויי הבימה, אבל מי  שאין לו מנוי יכול לרכוש כרטיסים - 90 ש"ח כרטיס רגיל, 45 ש"ח לגמלאי, באתר הבימה. מתנצלת בפניכם שזה אירוע בתשלום, זה כמובן לא בשליטתי, ומי שרוצה לפגוש אותי הרבה ובחינם מוזמן לעקוב אחרי העדכונים כאן בעיתון סופשבוע.

image

למשל, הערב, בכנס "מה קרה כשהתלוננתי," שמארגנת ד"ר עדי מורנו יחד עם ריבי גיליס – שתי אקדמאיות מובילות הפעילות במאבק למניעת בהטרדות מיניות בארגון "אקדמיה לשוויון." האירוע ב-18:00 באולם 001 בבנין אוזנברג שבאוניברסיטת תל-אביב. בואו!

ואני גם מאוד אוהבת שאתם מגיעים לכנסת. מזמינה אתכם לבוא בשבוע הבא לשני דיונים חשובים בוועדה: ביום שני ב-11:00 עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, על מגפת החצבת. וביום שלישי ב-11:00, על הדו"ח החמור של המבקר על המשבר במשק המים.

רוצים לבוא? כתבו לנו ל- shellybikoret@gmail.com בציון שם ותעודת זהות, ואנחנו נדאג לאישור כניסה.


עוד קצת מציוצי השבוע:

image

image

image


ולסיום, מהרגע הזה ואילך ובכל תרחיש, אנחנו במסלול מואץ של התפתחויות פוליטיות, ואני מבקשת את עזרתכם.

עוד לפני הבחירות, יש פריימריס לחברי הכנסת, ומי שרוצה להתנדב בקמפיין, לכשיתחיל, בכל דרך – כתבי/כתוב לי לכאן Shelly.Elections2019@gmail.com. רשמו שם מלא, מספר טלפון ומקום מגורים – ואם אתם רוצים, גם כמה מלים בקצרה על עצמכם, עיסוקכם ואמונתכם. אם יש לכם יכולות וחוזקות ספציפיות יהיה סבבה אם תציינו אותן.

כדי להתנדב לא חייבים להיות חברי מפלגה, אבל אם כבר מדברים, זו הזדמנות אחרונה בהחלט להתפקד או לפקוד אחרים, כדי שפשוט תוכלו להצביע בשבילי ובכלל בשביל אנשים טובים שאתם מעריכים. אפשר לעשות את זה ממש הרגע, כאן: hitpakdutshelly@gmail.com. או לכתוב לניתאי גירון, הרכש החדש והמצוין שלנו, שמחליף את שני, והוא יחזור אליכם ויסייע בהתפקדות: nitaigr.knesset@gmail.com.

תעזרו לי מאוד גם  אם תעקבו אחרי במדיות השונות, ותהיו פעילים בהן. בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגראם.

וגם צרפו חברים להיות מנויים על עיתון סופשבוע הזה.

 

תודה, שתהיה לכם שבת חורפית חמימה ונעימה,

שלכם,

שלי