יחימוביץ באירוע שבתרבות: "זה לא פינוק לדרוש שאיש ציבור יהיה נקי כפיים; זה הבסיס."

1 בדצמבר, 2018

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ בשבתרבות בהבימה:

על ועדת גולדברג: "זה לא פינוק מצידנו ומצד הציבור לרצות שאישי ציבור יהיו נקיי כפיים ויתנהגו , זה הבסיס.

על החלטת מנדלבליט למנות צוות נוסף בתיק 4000: "החלטה שגויה, מטילה דופי בפרקליטות ומושכת זמן שלא לצורך מסיבות לא ענייניות".

בעניין הגעה של זילבר לוועדה לביקורת המדינה: "מנדלבליט עצמו קבע שזילבר תגיע אלי לוועדה ביום ב'. לא מעלה על דעתי שיבטל את עמדתו בגלל כפיה של שקד אמנם לפי חוק יסוד הכנסת  שקד או מנדלבליט עצמם רשאים לבוא במקום זילבר לדיון – אך זו תהיה כניעה של היועמ"ש."

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ, שהתארחה היום (1.12.18) באירוע שבתרבות בהנחיית בן כספית בתיאטרון הלאומי 'הבימה', התייחסה להצהרות שרת המשפטים והשר לבטחון פנים, כי בכוונתם להתעלם מהחלטת ועדת גולדברג שפסלה את מועמדות אדרי למפכ"ל ואמרה:  

"חמור שכל עוד הוועדה מאשרת את המינויים ומספקת את הסחורה הכל סבבה, אבל ברגע שהיא מחליטה, אחרי דילמות קשות, שאדם אינו מתאים- שרים מעזים לבטל את קיומה. אלה קריאות שמשתלבות עם השאיפה של פוליטיקאים בממשלה הזאת לעשות ככל העולה על רוחם, בלי שומרי סף, בלי איזונים ובלי מעצורים – למנות כאוות נפשם את מקורביהם ואת עושי דברם, ולעשות מה שמתחשק להם. זו התנהגות ברוטלית של מי שחושבים שהמדינה זה הם. העובדה שאתה נבחר ציבור אינה הופכת אותה למגרש המשחקים הפרטי שלך.

חלק מהדמוקרטיה היא שדרה הממלכתית שתפקידה להיות שומרת סף של הפוליטיקאים."

יש דבר בסיסי שאנחנו שוכחים -מותר לנו שאנשים יהיו גם מוכשרים וגם נקיי כפיים. אין לי איזו אג'נדה נגד אדרי, אבל זה לא פינוק או דרישת יתר מצידנו ומצד הציבור  שרמטכל, מפכל, יועמ"שים ושופטים יהיו נקיים מרבב. זה הבסיס. אני בטוחה שיש במדינה מספיק אנשים שהם גם מוכשרים וגם נקיים מרבב שיכולים לשמש כמפכ"לים.

 "אני מצפה מהיועמ"ש להבהיר שהחלטת וועדת גולדברג היא החלטה חלוטה והיא מונעת מינוי שהוועדה התנגדה לו. העובדה שמנדלבליט הודיע שיבחן את החלטת הוועדה בעייתית.

על החלטת מנדלבליט למנות צוות נוסף בעניין נתניהו, אמרה יחימוביץ:

"אני מקבלת את העובדה שמדובר בהחלטה לא פשוטה שדורשת ידע רבה ובחינה מקצועית מעמיקה של החומר. אבל אחרי שנתיים וחצי של חקירות, אני רואה  בחומרה רבה מאוד את מנוי הצוות הנוסף.  זו החלטה שגויה, מטילה דופי בפרקליטות ומושכת זמן שלא לצורך מסיבות לא ענייניות. עדיין מאמינה שמנדלבליט אדם ישר, אך הלחץ הכבד משפיע עליו, והוא בפרוש חושש לקבל החלטות. בתפקיד כזה אני מצפה ממך שיהיה לך חוט שדרה מברזל".

בעניין הישיבה בנושא מינוי בכירים בשירות המדינה והגנה על שומרי הסף, שאמורה להתקיים בוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ יחימוביץ, ביום שני, אמרה יחימוביץ "מנדלבליט עצמו קבע שזילבר תגיע אלי לוועדה ביום ב'. לא מעלה על דעתי שיבטל את עמדתו בגלל כפיה של שקד. עצם הברור הממושך בעניינה של זילבר, שמן הסתם מנדלבליט לשיטתו היה מעדיף לגרור אותו לנצח, מה שהפך לדפוס פעולה אצלו – היה מיותר."

יחימוביץ' ציינה כי לפי חוק יסוד הכנסת  אמנם השרה שקד עצמה רשאית לבוא במקום זילבר, וכך גם מנדלבליט עצמו, אך "בכל תרחיש כזה  אראה כניעה של היועמ"ש. יכול להיות שהדיון אצלי יהיה יותר מעניין ויהיו יותר כותרות אם הדבר יקרה, אבל מהצד המוסרי והממלכתי, חשוב שזילבר תגיע, לבל יתאפשר לדרג הפוליטי לבצע  לינץ' וציד מכשפות בעובדי ציבור מקצועיים וותיקים."