יחימוביץ: "קוראת לנתניהו לעשות מה שהמליץ בזמנו לאולמרט - ולהתפטר לאלתר."

2 בדצמבר, 2018
האזינו:

עם רינו צרור בגל"צ:

תגובה להמלצות המשטרה בתיק 4000: "מדובר בעבירות מהחמורות ביותר שיש בספר החוקים. מי שממליץ להעמיד לדין את רוה"מ זו המשטרה, לאחר חקירה של יאח"ה והרשות לניירות ערך – חקירות שאוחדו בידי היועמ"ש לממשלה. יש בהמלצות מסכת ראייתית מאוד מגובשת, שני עדי מדינה, והמלצות מאוד חד משמעיות; והמלצות כאלה לא מוגשות כי מישהו שירבט משהו כלאחר יד, זה הכל מלווה בעבודה רצינית של הפרקליטות והיועמ"ש לממשלה. אני קוראת לנתניהו לעשות מה שהוא עצמו קרא לאולמרט לעשות, וגם אני, בזמנו כחברת קואליציה - להתפטר לאלתר, ולנהל את המאבק להוכחת חפותו שלא מכסא רוה"מ.

נאשמים תמיד טוענים שהם חפים מפשע, ותמיד יש להם טענות נגד מערכת האכיפה. אבל הוא, נתניהו, הוא ראש הממשלה; והוא אמון על המערכות! וכשהוא מכפיש ועושה דה לגיטימציה – הדבר הזה מסכן את כל יסודות שלטון החוק. אני מפצירה ביועמ"ש לא לשתף פעולה עם המשך הסחבת של התיקים האלה.

לגבי החלטת ועדת גולדברג לפסול מינוי של צ'יקו אדרי למפכ"ל: אני רואה את זה באופן שערורייתי ביותר, את הדפוס  הזה שבו פוליטיקאים שמכהנים בממשלה רוצים לעשות שבת לעצמם, למנות את מי שהם רוצים ומתי שהם רוצים. אנחנו רואים את זה גם בחוק היועמ"שים. הם פשוט רוצים לבטל את מוסד שומרי הסף הממלכתיים ונושאי התפקידים.

אני חושבת שזו לא חוצפה של אזרחים לבקש שאנשים כמו מפכ"ל, רמטכ"ל, שופטים וכן האלה יהיו אנשים שדרכיהן ראויות ולא נתקפים אינסוף 'החלקות'. זה לא פינוק לרצות שמישהו יהיה גם מוכשר וגם נקי כפיים; מותר לנו לצפות לזה.

ושנית, לא יכול להיות שועדה שפועלת לפי תומה, מונתה בידי הממשלה, הממשלה מקבלת את המלצותיה כל עוד הן מוצאות חן בעיניה, ואם לא – אז "לא תודה." זה בדיוק אותו יחס  של הממשלה למערכת המשפט והמשטרה: ברגע שהן עושות מה שהן צריכות, וחוקרות, ומאשימות לפעמים אנשים רבי מעלה - לפתע כל המערכת נוקטת דה לגיטימציה כלפיהן. זה איום על יסודות הדמוקרטיה ושלטון החוק, וזה מאפיין את הממשלה הזו בעוצמה יותר גדולה מכל ממשלה אחרת.

על הדיון מחר עם דינה זילבר: מה שקורה מחר זה דיון רגיל על שני דוחות מבקר בעניין מינוי בכירים בשירות המדינה ושמירה על שומרי הסף. אני הזמנתי את מנדלבליט, והוא ענה לי שהוא לא יוכל לבוא, אבל שולח את זילבר במקומו. כל זה קרה אחרי כל הפרשות, לרבות איום הפרישה של בנט ושקד שלא קרה. עשיתי כפי שהמליץ מנדלבליט ותיאמתי עם דינה זילבר הגעה לפי מועד שנוח לה ולשאר המשתתפים. זה מה שקורה מחר. כל נסיגה מהדברים של היועץ עצמו, ששלח בעצמו את דינה זילבר – תהיה בעיני מאוד חמורה, ואני לא מעלה על דעתי שיפעל כנגד ההנחיה של עצמו. זה יהיה בלתי סביר בעליל.