יחימוביץ: "אני שואלת את עצמי עד מתי ימשיך הטירוף הזה? מה יקרה בהמשך כשזילבר תוזמן לוועדות? איילת שקד תתחיל לתפקד כחברת כנסת מהמניין?"

6 בדצמבר, 2018
האזינו:

שלי יחימוביץ בראיון  ב"קלמן וליברמן" עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן ב', על החובה של צמרת שרות המדינה להיות דעתנית ואמיצה, כמו זילבר, שלחלוטין אינה יחידה

 

מ: חברת הכנסת שלי יחימוביץ ,המחנה הציוני, היא חברת המחנה הציוני וגם יו"ר הועדה לביקורת המדינה בכנסת, שלום בוקר טוב.

ש: בוקר טוב אסף , בוקר טוב קלמן.

מ: האזנת אולי לדברים של השר ארדן, משהו שתרצי להתייחס אליו?

ש: בסוף האזנתי, אם אתם רוצים שאני אתייחס, אני אשמח בהרחבה.

מ: בואי נתחיל מהועדה לביקורת המדינה, מתי מתחיל הדיון?

ש: הדיון ב 11 וישודר בערוץ הכנסת ,זה לא על זמן השידור שלכם אז אני לא מתחרה בכם. ישודר בערוץ הכנסת ובפורטל הועדה ומומלץ מאוד לצפות.

מ: כל הזמן שינו לך ביממה האחרונה את רשימת המוזמנים?

ש: כן ,כל הזמן .

מ: על מה הדיון? זה חשוב על מה הדיון?

ש: הדיון הוא על שני דוחות , הדיונים שלנו הם תמיד בעקבות דוחות מבקר המדינה אלא אם אנחנו מבקשים ממבקר המדינה לפתוח בדוח. על כל פנים זה דיון על שני דוחות קיימים שמדברים על אופן מינויים של בכירים בשירות המדינה ,מעמדם של שומרי סף, כמו מבקרי פנים, חשבים וכן הלאה. דיון ענייני ביותר, שהזמנתי אליו באופן אישי את היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט.

מ: והנה בסוף מי שהזמנת מגיע.

ש: כן ,אתם יודעים מה, אני אלך שבועיים אחורה. שבועיים לפני כן היה אמור להתקיים אצלי בוועדה דיון בנושא רישום באיקס מגדר בת"ז של טרנסגנדרים . שזה אחד הפרויקטים הרבים שדינה זילבר עוסקת בהם ,היא הוזמנה לדיון הזה חודשיים קודם, מתואם איתה והכל. ואז, בעודי סבורה לתומי שהיא מגיעה לדיון היועץ המשפטי אסר עליה להגיע לדיון. זה היה בתקופת הביניים שבא הוא שקל מה יהיה והאם הוא יענה לתביעת שקד שהיא לא תופיע בוועדות. אני כמובן כעסתי ומתחתי ביקורת .אמרתי שבעצם הוא עושה בדיוק את מה שהתחייב לא לעשות .גם משעה אותה, גם נשמע לדרג הפוליטי וגם מבצע לה משפט ציבורי . ועכשיו, כשהזמנתי אותו לדיון שונה לחלוטין, בנושא שונה לחלוטין ,שהיה על סדר היום של הועדה והתכוונו לדון בו בכל מקרה, לתדהמתי הגדולה אני חייבת לציין, זה היה ביום ששקד ובנט הודיעו כי הם כן נשארים בממשלה, כמה שעות לאחר מכן ,שולח לי היועץ המשפטי לממשלה מייל שהפתיע אותי שבו הוא כותב שהוא לא יוכל לבוא אבל  הוא שולח את דינה זילבר במקומו .ובכך תואמה עם זילבר הישיבה היום. אתמול בערב התקשר אליי היועץ המשפטי לממשלה והודיע לי שהוא מחליט שזילבר לא תגיע ,הוא יגיע במקומה, מכיוון שמדובר בנושא רוחב שעדיף שהוא יתייחס אליו. אציין בסוגריים, שזו הפעם הראשונה שהיועץ המשפטי לממשלה מגיע בכבודו ובעצמו, לא רק לוועדה שלי, אלה לכל ועדה שאינה ועדת חוקה . הוא לא נוהג להגיע לכנסת לוועדות הוא הגיע רק לוועדת חוקה שבעצם היא עוסקת בתחום שלו והוא אמר לי ותהיתי מה אם זילבר האם יש פנייה לדרישת הסרה ,ואז הוא אמר - לא, אני שולח אותה לוועדה שבראשות איתן כבל ועדת הכלכלה

מ: דנה במשק בחלב.

ש: על מחירי החלב.

מ: למה את צוחקת ? נשמע כאילו את מזלזלת במחירי החלב.

ש: לא, זה דווקא נושא יקר ללבי ואני בטוחה שזילבר מתמצאת בו כפי שהיא מתמצאת בהמון נושאים. מדובר בשליחת ציבור בקיאה ומחוננת בתחומה וכשהיא לוקחת עליה פרויקט היא מטפלת בו באופן מעשי . ואז אמרתי טוב, פתרון קצת עקום ,אבל זה זכותו, זכותו גם עפ"י חוק זכותם גם של שקד וגם של מנדלבליט, להודיע שהם כל אחד לחוד והם שניהם ביחד, יכולים למנוע את הדרתו של בכיר במשרדם ולהגיע במקומו.

מ: אלא שמה קרה אז?

ש: ואז הבנתי ששקד בוער בנשמתה להגיע לדבר על מחירי החלב. וכדי לסכל את הופעתה של זילבר בוועדת הכלכלה ,אחרי שהצליחה לסכל אותה בוועדת ביקורת המדינה, היא בעצמה תופיע בוועדת הכלכלה במקום זילבר ותדבר ותתעקש לדבר על מחירי החלב. נוצר כאן מצב תמוה, גם איתן וגם אני מודים מעומק לבנו לשקד ולמנדלבליט על השדרוג אין ספק ... באמת מודים על השדרוג בוועדות שאנו עומדים בראשן ,אבל זה מריח כאובססיה חמורה ביותר, עד לאן זה יגיע? אני עכשיו צריכה להזמין את זילבר לדיון בוועדה על התעמרות נוראה שעוברים עולים מחבר העמים ודרישות להוכחת יהדותם אחרי שהם חיים כאן בעיננו כיהודים כבר שנים רבות זילבר עוסקת בזה באופן צמוד ביותר. מה אז? שקד תגיע במקומה גם לדיון הזה?

מ:  לא, חה"כ יחימוביץ אני מנסה להבין אבל מה את חושבת על הדברים שאמר לך היועץ המשפטי למדינה מה הוא עבד עליי?

ש: לא לא , אני חושבת שהוא חשב שהוא סבר לתומו שבאמת הוא מצא פתרון שהוא יגיע לוועדה שהנושא שלה הוא טיפה יותר נפיץ מבחינת זילבר הוא רצה לגונן עליה מן הסתם, אבל יחד עם זה, הוא לא ייכנע לשקד ו כן ישלח אותה לוועדה מועדות הכנסת ואני חושבת גם הוא לא שיווה בנפשו ששרת המשפטים תטריח את עצמה לדיון לוועדה למחירי החלב כדי למנוע מזילבר הופעה.

מ: איך את מסבירה את השינוי הזה? מה קרה ליועץ מהמייל הראשוני לשיחת הטלפון? המייל שהוא אומר שזילבר תגיע באותו יום של אי התפטרות של גברת שקד, לבין הטלפון של אתמול?

ש: אני יכולה רק לשער כי כמובן הוא לא אמר לי את הדברים. אני יכולה לשער ששקד שהיא כבר ספגה השפלה באותה מסיבת עיתונאית מעט מגוחכת שאז הם היו אמורים להודיע על פרישתם מהממשלה ובמקום זאת הודיעו שהם נשארים בממשלה נכנסה למין קרב משוכות שכזה שבו הדבר החשוב ביותר בחייה כעת זה שזילבר לא תופיע בכנסת. ואני מניחה שהיא  הפעילה על היועץ המשפטי לממשלה לחץ מאוד כבד ואני מניחה שהוא חשב שהוא פותר את הבעיה בכך שהוא מגיע לדיון כי הוא קצת רגיש סביב הועדה. אבל בכל זאת הפעיל חוט שדרה סרב להיכנע לתביעה שזילבר לא תופיע בוועדות הכנסת. והוא חשב לתומו שהוא מצא סוג של פתרון שבו הוא גם לא ייכנע ללחצים של שקד וגם לא יפגע בזילבר וייתן לה את ההגנה הנדרשת

מ: ומה את אומרת? בפועל נכנע?

ש: אין לו מה לעשות, אין לי שום עניין לגונן עליו בעניין הזה כי אני חושבת שהוא היה צריך מלכתחילה לא לאסור עליה להגיע אליה אל הועדה הקודמת אבל יש באמת ובתמים סעיף בחוק יסוד הכנסת שמאפשר גם לשקד וגם למנדלבליט להגיע במקום פקיד בכיר ככל שיהיה במשרדם הם שניהם מממשים עכשיו את הסעיף הזה, אבל אני שואלת את עצמי עד מתי ימשיך הטירוף הזה? מה יקרה בהמשך כשזילבר תוזמן לוועדות? איילת שקד תתחיל לתפקד כחברת כנסת מהמניין? או כעבודת בכירה במשרד המשפטים? למה התרסת הזאת? ולגופו של עניין, אני רוצה להגיד לכם משהו אחר. הציד מכשפות הזה כלפי זילבר והסימון שלה כמטרה להדחה ולהשפלה , אני אומרת לך את זה מהפרקטיקה של הכנסת הוא כ"כ בוטה שהדברים האלה..

מ: גם הדברים הפוליטיים שלה בוועדה היו בוטים.

ש: ראשית אני חולקת עליך אבל אני נותנת לך דוגמא שתסבר אפילו את אוזנך. לפני שבועיים הגיעה אליי לוועדה, לדיון על מה שמכונה "חוק מילצ'ן" מנהל ראשות המיסים ערן יעקב. עמדת הממשלה היא להשאיר את "חוק מילצ'ן" על קנו ויש גם עמדה שאומרת אפילו להרחיב אותו ולתת פטור גורף לא רק מתשלום מס אלא גם על דיווח על הכנסות לעולים חדשים ולתושבים ולכן הוא כונה "חוק מילצ'ן" וישב שם ערן יעקב ואמר שהוא מתנגד לחוק וחושב שצריך לשנותו.

אני חושבת שהאנשים המאד טובים האלה כמו ערן יעקב ודינה זילבר, הם אנשים מאד מוכשרים ומחוננים שהסקטור הפרטי רק קורא להם בזרועות פתוחות. האנשים האלה ברמה הכל כך גבוהה שלהם נשארים בשירות המדינה ובאים לשירות המדינה בגלל אתוס מאד עמוק של שירות המדינה אלה אנשים עם תפיסת עולם, בדרך כלל ממלכתית מאד. ולסתום להם את הפה ולהפוך אותם לפקידים שיקראו מהנייר את הציווי המדויק ולא את עמדתם.

אני מצפה מערן יעקב לבוא ולהסביר למה חוק מילצ'ן הוא חוק רע. אנחנו מוכרחים שהאנשים אלו יגידו את דעתם, הם לא רובוטים, הם נמצאים שם בגלל עולם ערכי מסוים. לכל אדם שמגיע לשירות הציבורי יש אג'נדה. אני נפגשת הרבה עם צוערים לשירות המדינה ואני אומרת להם "אתם חייבים שקודם כל תהיה לכם אג'נדה, שתהיה לכם סיבה לשרת בשירות הציבורי, כי מבחינה כספית זה אף פעם לא יתחרה במה שיש בחוץ.

תגיות