יחימוביץ על מצב מבקשי המקלט: "זו אוכלוסייה שהיא כמו אוויר, שקופה במובן הכי בולט שיש"

13 בדצמבר, 2018
האזינו:

כאן ב"רינו צרור" עם סמי פרץ, גל"צ - ראיון על מבקשי המקלט

קודם כל זה מצב שהוא בלתי מתקבל על הדעת ואפילו מפלצתי. ישב נציג של משרד המשפטים ולא ידעו לענות על השאלה מיהם האנשים האלה ומהו מעמדם. כי בדיוק כמו שאמרת, מאז אותה תכנית של נתניהו שכללה הוצאה של 16 אלף מבקשי מקלט בשיתוף האו"ם ובהסכמת מדינות אחרות, וכלל גם סיוע לשכונות הדרום בתך אביב [...]

כל התכנית הזו, שהייתה בנויה לתלפיות ירדה לטמיון, בגלל לחץ של קבוצה שולית וקיצונית, שרוה"מ נכנע לה. יש לך 35 אלף מבקשי מקלט, שהם אינם ברי הסגרה. מדינת ישראל לא מגרשת אותם, ומצד שני לא מכירה בקיומם. האנשים האלה לא קיימים מבחינת המדינה.

אנחנו כן מדינה מתוקנת – אם מבקש מקלט יידרס יגיע אמבולנס, יביא אותו לבית חולים וינתחו אותו. אבל אם יש לו שפעת או חצבת, או אפילו סרטן – אין לו לאן ללכת.

הוועדה בראשות פרופ' מור יוסף זה לא הפתרון, זה פלסטר. 28 מיליון ₪ לא יפתרו את הבעיה. המענים שהוא דיבר עליהם נועדו לדברים ספציפיים, למסכנים שבמסכנים: נשים מוכות, ילדים בסיכון כבד, הומלסים. היא לא פותרת את סוגיית הכיסוי הרפואי – וזו כבר ההחלטה של הממשלה. שוב אנחנו נשארים עם מדיניות "אני לא רואה, אני לא שומע, אני לא יודע." למשל, סילבנה צגאי, שנרצחה על ידי בן הזוג של אמא, זו ילדה שכן זעקה לעזרה אבל היא לא הייתה מטופלת.  

זו אוכלוסייה שהיא כמו אוויר, שקופה במובן הכי בולט שיש. זה מנוגד לדין הבינ"ל, למוסר, וגם לתועלת של הציבור בישראל.

אני עוסקת בנושא הזה כל הזמן, מכיוון שכמעט אף ועדה אחרת לא מתעסקת בזה – זה דבר מטורף. מדי פעם אני מכנסת את הועדה לבדוק מה הרשויות עושות. דרך אגב, אותה תכנית של נתניהו הייתה אחרי ישיבה אצלי בועדה החסויה, עם ראש המל"ל.

בדיון אחר היה אצלי גם שר הפנים דרעי אמר בישיבה קודמת – אותה תכנית שנתניהו גנז עדיין לא ירדה מהשולחן. אני קוראת לנתניהו לממש את התכנית שלו עצמו, כן? לא תכנית של "השמאל" או של "האופוזיציה" או של התקשורת הנוראה.