יחימוביץ': הציבור בישראל צריך להיות אסיר תודה לרמטכ"ל היוצא אייזנקוט. הייתה לו כהונה מפוארת בה התמודד עם איום רב-זירתי, והיטיב לנהלו כך שצה"ל היה גם התקפי וגם יוזם ויחד עם זה הצליח למנוע התלקחות ומלחמה.

13 בינואר, 2019
האזינו:

כאן ב"חצי היום" עם אסתי פרז בראן ב' בתאגיד השידור הישראלי, ראיון בנושא סיום תפקידו של הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, על חקירות ראש הממשלה ועל מצבה של מפלגת העבודה בראשותו של אבי גבאי. 

התמלול המלא:


כדי להסיר כל מיני שמועות אספר לך שביום רביעי שבוע שעבר הרגשתי קצת לא טוב, כאבים ממש ממש חזקים בחזה, דבר שהפחיד אותי...
כן, חשש להתקף לב. וכיוון שהייתי במטה עם הרבה אנשים חששתי להפחיד אותם ... הגעתי לביה"ח איכילוב. זה נורא כאב... בדיעבד מתברר שהלב שלי תקין לחלוטין, כי אני עושה בדיקות סקר לספורטאים תחרותיים... אעבור סדרת בדיקות בימים הקרובים, עכשיו אני מרגישה מצוין. 


על סיום תפקידו של הרמטכ"ל גדי אייזנקוט:


נפגשתי הבוקר עם הרמטכ"ל, גם פגישת פרידה ממנו וגם פגישת עדכון, וגם כמובן הודתי לו מעומק ליבי על כהונה מפוארת שבה תרם רבות מאוד, התמודד עם אתגרים יוצאי דופן, רב זירתיים, עם אירועים שרק ב-24 שעות האחרונות אנחנו חשופים אליהם. גם בדרום גם בצפון, גם באיראן וגם ביו"ש. הוא היטיב לנהל כך שצה"ל היה גם מבצע פעולות מבצעיות באופן אקטיבי ויזום וגם – הצליח למנוע התלקחות ומלחמה וכולנו יודעים שאופציות כאלה היו בכל רגע. הציבור צריך להיות אסיר תודה. 


זה תמיד נע בין שמירה על עמימות לבין יצירת כוח הרתעה, וגם לשיקול של תחושת הביטחון של אזרחי המדינה. ברגע שהרמטכ"ל החליט – אני בטוחה שזה לא משיקולים פוליטים גם כי אין לו שום שיקולים ואמביציות פוליטיות. הוא חשף דבר נוסף, את עובדת תכנית התקיפה בתוככי מדינת ישראל של החזבאללה דרך מנהור. אנחנו ידענו על האיום הזה כבר 4 שנים וזה לא הובא לידיעת נסראללה. העובדה שבחר עכשיו לדבר על זה – יש בה מסר מאוד מאוד חשוב לחזבאללה. היא אומרת: תראו- 3 שנים החזקנו את המידע הזה אצלנו. דעו לכם, שאנחנו יודעים עליכם עוד הרבה מאוד דברים, וגם למסר הזה יש משמעות. 


אבי דיכטר ואבו מאזן – אני מכבדת אותו אבל דבריו חסרי שחר. ההתלהמות מול אבו מאזן אל מול הליטוף לחמאס זו שגיאה ביטחונית ואסטרטגית. הוא יודע, כיו"ר הועדה לחוץ וביטחון על שת"פ יומיומי , עמוק ותמידי בין הרשות הפלסטינית לכוחות הביטחון שלנו, על סיכול פיגועים, רמת תאום יוצאת דופן. זה נאמר רק לצרכים פוליטיים. אין שום גורם בטחוני במדינה שלא יגיד לך שלטובת בטחון המדינה – עדיף לנו להחליש את החמאס ולחזק את הרשות הפלסטינית. לעשות ההיפך מזה רק משום שזה נשמע טוב – זה לא נכון. 


על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו:
לפני שמדברים על חוקים יש כאן עיניין של תפיסת עולם מוסרית. לתפיסתי – והיא באה לידי ביטוי גם בזמן אולמרט ולא הססתי לומר אותה – לא יכול להיות שמי שעומד בראש המערכת יהיה שקוע עד צווארו בפלילים. לא יהוו שום דוגמה אישית לשמירת חוק לאזרחי המדינה, ולא רק שהוא לא פורש, הוא גם משתמש בעוצמתו וביכולת להפקיע שידור כדי לרסק את כל שלטון החוק. המפכ"ל, הרמטכ"ל, עכשיו זה היועמ"ש שכבר עוטפים אותו בזפת ובנוצות – זה מסכן את עצם קיומה של המדינה אפילו יותר מהאיומים שבחוץ. גם אם נעמוד מול כל אויבינו אבל מוסדות השלטון המרכזיים שלנו יקרסו בגלל אדם אחד אז את יודעת שהחזון הציוני הוא על הקמת מדינה ראויה, לא רק על הקמת מדינה. זה בדיוק סוג הדברים שהמחוקק לא נתן דעתו כי לא סבר שאי פעם ראש הממשלה יהיה כה שקוע בפלילים, ועדיין לא ישעה את עצמו. חוקקתי בעצמי חוקים שהמחוקק לא דמיין שצריך אותם. יש כבר הלכת פנחסי: ברגע שיש כתב אישום נגד שר – לא יכול להמשיך בתפקידו. גם בישיבה שלנו בביקורת המדינה אמר היועמ"ש שהוא מעריך שזה ילך לב"גצ. מה שנכון לגבי שר בודאי נכון לגבי רוה"מ.


על מצב המפלגה בראשות אבי גבאי:
בדיוק אנחנו ברגע, אחרי ועידת מפלגת העבודה, שבו כל מי שמפלגת העבודה יקרה לו, וכל מי שרוצה להגיע להישג מרשים בבחירות, ואנחנו יכולים, צריך להתעשת ולהבין שאנחנו חייבים להיות מלוכדים ומאוחדים ולהתייצב מאחורי גבאי. איתן חבר שלי ומוכשר להפליא. במפלגה דמוקרטית זה לא נורא אם אנשים יאמרו את דעתם הלגיטימית, ואף אחד לא מפקפק בכישורים שלו. לכן אני לא מטיפה לו מוסר – אני חושבת שאפשר להכיל את הביקורת הזו אבל אנחנו מתקרבים לזמן שבו אנחנו ערב בחירות ובערב בחירות צריך להתכנס סביב היו"ר. זו ממש חובה, אנחנו מצווים לעשות את זה ואם לא נעשה את זה אנחנו נחלש. 
12 שנים בפוליטיקה מעולם ולו לשנייה אחת לא הייתה חלקי עם המתפלגים והיו כמה וכמה פאזות שבהן באו אלי ואמרו לי להצטרף. לא שקלתי ולו לרגע אחד. מפלגת העבודה היא נורא חשובה ודרמטית במפה הפוליטית והלאומית.


קודם כל אני מסתייגת מההשוואה של גנץ לנסראללה. זה לא לעניין. זה אדם שפיקד על צה"ל בצורה מצוינת אבל כנראה שערב בחירות אז קשה להתאפק. אני לא רוצה להיכנס ללמה הוא שותק. כאדם שמבקש את אמון הציבור וללכת איתו, עליו לומר מה עמדותיו וגם לעשות את הדבר שקורה בדמוקרטיה, גם ללכת לראיון ולהתעמת עם שאלות קשות. אני מאחלת לו שיעשה את זה בקרוב אבל מי אני שאשיא לו עצות.


אנחנו עוד יכולים להתאושש – זה תלוי במידה רבה בנו! לא רב בנו, יש גם כוחות חיצוניים כמובן אבל ככל שזה תלוי בנו אנחנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי להביא את התוצאה הטובה ביותר. הכל פתוח, התמונה תתבהר סמוך לבחירות וגם אם לא מגיעים לחיבור – כן צריך להגיע להסכמה בגוש המרכז שמאל שכל המפלגות האחרות תומכות ביו"ר מפלגה באות וממליצות לנשיא על מי שקיבל את מירב המנדטים בגוש. גם הסכמה כזו תהיה בה תרומה עצומה ליצירת גוש שיביא סוף לשלטון המזיק של בנימין נתניהו