יחימוביץ: "הקול שלנו תמיד מובטח בעד תכנית שלום, גם מספסלי האופוזיציה."

26 בפברואר, 2019

שלי התראיינה לתכנית יומן הערב בגל"צ, בהגשת יעקב ברדוגו ואילאיל שחר. 

להלן תמלול הראיון המלא:

 

שלי יחימוביץ': שלום, ערב טוב

תגידי, חברת הכנסת יחימוביץ', צדקה דנה וייס כשפירסמה שהאמריקאים הולכים לפרסם את תוכנית המאה, הנה אוטוטו, והשר בנט, שחשף אותה, בעצם, האמריקאים, מה? רציניים, לא רציניים בעניין הזה?

שלי יחימוביץ': זה נשמע שהם רציניים לחלוטין, כיוון שקושניר הוא שליחו,

מה את יודעת?

שלי יחימוביץ': קודם כל, על פי הידיעות שיש ברשותי, גם הידיעות שיש ברשותי, וגם הערכה שלי

גם לך יש חפרפרת בממשל האמריקני, לא רק לנפתלי בנט?

אני חושב שמבחינה חוקית היא חייבת להיות מדווחת על ידי ראש הממשלה, מה, זה יושב ראש אופוזיצה

זה נכון, יש פעם בחודש פגישה עם ראש ממשלה

סליחה שקטענו אותך

שלי יחימוביץ': על כל פנים, זה נשמע רציני לחלוטין, נשמע וגם על פי מיטב הבנתי, רציני לחלוטין, וקושניר הוא לא אדם שמתהלך במזרח התיכון, ועושה מה שעולה על דעתו, ויש משמעות לרעיון שהוא נתן, ולדברים שהוא פורש, לתוכנית המפורטת שקרויה "עסקת המאה", וזו תוכנית שאני מברכת עליה בכל ליבי, היא גם מאוד מאוד דומה לתפיסת העולם של מפלגת העבודה, וגם מאוד מאוד מזכירה בעיקריה, את מתווה קלינטון. אנחנו מדברים על שתי מדינות לשני עמים, אנחנו מדברים על שמירה על גושי ההתישבות, ושמירה על רוב המתישבים ביהודה ושומרון  כאזרחים ישראלים

הנה, הנה לכם, הנה לכם סיבה לתמוך בנתניהו, ב.. מבחוץ, אם הוא יעביר את מתווה טראמפ, אל מול.. נגיד, האמירות של הבית היהודי, אה, של הימין החדש, אולי הבית היהודי.. הנה יש לו, אולי רשת ביטחון, הוא יקבל רשת ביטחון מכם?

שלי יחימוביץ': אם אנחנו בעניני "אם", אז קודם כל אני מקווה, מתפללת ועושה כל שביכולתי הפוליטית, כדי שהוא לא יהיה ראש הממשלה אחרי הבחירות

אה

שלי יחימוביץ': אז זה דבר אחד, דבר נוסף..

אחר כך אני אשאל אותך, תסבירי לי איך הוא לא יהיה ראש ממשלה, כי אני מנסה להבין, אבל זה אחר כך, תמשיכי

שלי יחימוביץ': באופן כללי התשובה, וזאת שאלה שאני נשאלת ככה מידי פעם, כל פעם שיש ניצני או ריח או אבקנים, של איזשהו תהליך מדיני, שראש הממשלה הספציפי הזה, דואג להכחיד בכל דרך, ברגע שיש רק הזדמנות קלה שבקלות, אז שואלים אותי תמיד "אז תצטרפו לממשלה עם נתניהו?", אז התשובה היא תמיד אחת, והיא לאורך השנים דומה, קודם כל, אם תהיה תכנית מדינית דרמטית של שלום כולל במזרח התיכון, אז בודאי שיהיה על מה לדבר, אבל גם במהלכי ביניים, שיקדמו, שידרשו חקיקה, והצבעה בכנסת, לצורך איזשהו שלב בתהליך מדיני, האצבעות שלנו, של מפלגת העבודה, מובטחות תמיד, גם מספסלי האופוזיציה, ואני מקווה מאוד, שאחרי הבחירות האלה, אנחנו לא נשב באופוזיציה

תראי, חברת הכנסת יחימוביץ', אתם קצת מה שנקרא, אכלתם אותה מכל הכיוונים. באה מרץ, לקחה לכם את הצד החברתי, משמאל. באה "כחול לבן", שעד עכשיו לא אומר כלום, יש שמה שישה קפטנים על הספינה, לא אומר כלום, ולקח לכם את כל הצד המדיני, ואולי קצת נשארתם קרחים מכאן ומכאן, וזאתי תחושה שבעצם, הסחורה שלכם, טובה, יפה, ראויה, אין לה קונים

שלי יחימוביץ': תראה ברדוגו, זה, אין ספק שמדובר באתגר פוליטי מאוד מאוד גדול, וזה אתגר פוליטי שמפלגת העבודה מתמודדת איתו כבר שנים רבות, ואפילו עשורים, שתמיד תמיד תקום מפלגת מרכז כלשהי, עמומה, מטושטשת, שהיא גם לא דורשת מחויבות אידאולוגית מיוחדת כדי להיות בה, והיא יוצרת איזשהו רצון להסתופף תחתיה, ואכן זה אתגר, ובאתגר הזה אני חושבת שהתשובה הפוליטית היא מאוד מאוד נכונה, קיבלנו את ה.. אתמול מיאיר לפיד, ואפילו בהבהרות, אנחנו חוזרים ושומעים, שהשותף המועדף על גנץ ועל לפיד, הוא הליכוד, הם טוענים שלא בראשות נתניהו, אבל כרגע אני לא רואה את הליכוד שלא בראשות נתניהו..

את מקדימה לי שאלה, אפילו הם..

שלי יחימוביץ': מצטערת שאני מקדימה לך שאלות

לא, אני רוצה ללכת איתך. "כחול לבן" בכלל לא מתייחסים אליכם, הם לא סופרים,

שלי יחימוביץ': נכון

לא סופרים אתכם, אתם בכלל לא במשחק,

שלי יחימוביץ': ולכן

הם לא יפנו אליכם ראשונים

שלי יחימוביץ': ולכן, ולכן ברדוגו, אני קוראת בזה, לכל אדם, שהוא אפילו אני לא אגיד, שוחר שלום, בטח שוחר שלום, רוצה בתהליך מדיני, ציוני, סוציאל-דמוקרט, שיש מפלגה אחת, שעונה באופן ברור ומובהק על כל הקריטריונים האלה, וזאת מפלגת העבודה, שהח"כים שלה, הם לא בגדר תעלומה, והם לא מתגוששים בין ימי קיצוני לשמאל קיצוני, ולא מתחבאים מאחורי מילים מכובסות, אלא שורת חברי כנסת, שפועלם ידוע, עמדותיהם ידועות, מפלגה שהזהות שלה מאוד ברורה, ומפלגה, וזה שאלת המפתח – יום אחרי הבחירות, אנחנו נלך לנשיא, ולא נמליץ על בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה, זה חד משמעי אצלנו, זאת אמירה וזאת התחייבות, לכן מי שלא רוצה..

אבל אומר עמיר פרץ היום שאתם תמליצו, אומר עמיר פרץ היום, בראיון לערוץ הכנסת, שאתם תמליצו על אה, אתם תמליצו על גנץ. הוא לא סופר אתכם, ואתם הולכים להמליץ לו, להמליץ עליו, מה? אתם אה.. סליחה על הביטוי, קצת אה.. נעבעכים כאלה

שלי יחימוביץ': טוב אנחנו לא בגן ילדים

אה, אוקיי

שלי יחימוביץ': אנחנו לא עושים ברוגז עם הילד שלא רוצה לדבר איתנו, אנחנו חושבים על טובת המדינה, ועל הרצון שלנו כאופוזיציה, לשים קץ לשלטונו של נתניהו, לא במובן הפרסונלי, אלא גם במובן של שלטון החוק, גם במובן האידאולוגי, ואנחנו, טובת המדינה לנגד עינינו, ואנחנו נעשה את המעשה הממלכתי והאחראי..

והם טובת המדינה לא לנגד..

שלי יחימוביץ': ולא משנה אם מתנהגים אלינו יפה או לא יפה.

והם טובת המדינה לא לנגד עיניהם שהם בוחרים, קודם כל לא לספור אתכם, ואחר כך לספור אחרים, לא משנה אם זה הליכוד או מישהו אחר?

שלי יחימוביץ': תראה,

זאת אומרת יש פה, חוסר איזון?

שלי יחימוביץ': יעשו המצביעים את השיקול שלהם, אני אומרת, שמצביע רציונלי, שרוצה בהחלפת שלטון נתניהו, לא חייב לבזבז את קולות על מפלגת גנץ לפיד, שהיא מפלגה לא ברורה, ולא צריך לתמוך בח"כים, שהוא לא מכיר בכלל, צריך להבין – מי שמצבעי למפלגה הזאת, מצביע לאנשים עלומים, שהם או ימנים מאוד, או שמאלנים מאוד, אלוהים יודע, או אפ'חד לא מכיר אותם בכלל, ובנוסף גם יכול להיות, וזאת הטרגדיה של מצביעים מהשמאל-מרכז, שיצביעו לגנץ, שהם בסוף, בסוף יתנו את קולם לנתניהו, שזה דבר שהם לא רוצים לעשות. לכן, קול עבורנו, הוא קול בטוח, ומבטיח ככל האפשר, בנסיבות הפוליטיות שיתאפשרו, ככל האפשר, מפלגת מרכז-שמאל, וקול לגנץ ולפיד, יכול להיות קול לממשלה בראשות נתניהו, וזה דבר שהוא לא הגיוני, לעשות.

תראי, התבשרנו בשעות האחרונות שגם אתם הצטרפתם לבקשה של מרץ לפסול את איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי, בהתמודדות לכנסת הבאה, ובדקות האחרונות ממש, גם אה.. נציגי סיעת יש עתיד בועדת הבחירות המרכזית, פנו לשופט מלצר, והצטרפו לבקשה הזו. ההצטרפות באה על רגע ההתחייבות לפעול בכל האמצעים אה.. כדי למנוע כניסת, תומכי כהנא לכנסת. את חושבת שיש סיכוי ל.. בקשה הזו?

שלי יחימוביץ': אני לא יודעת, אני לא נכנסתי לסוגיות המשפטיות, אני יכולה להגיד שהקיום של המפלגה הזאת בתוך העולם הפוליטי, ובמיוחד העידוד המסיבי של ראש הממשלה, כדי להכשיר את השרץ הזה, הופך לי את הבטן. זה דבר שהוא בלתי נתפס בעיני, לאשרר מחדש, מפלגה חובבת רוצחי המונים, גזענית, לאומנית, מסיתה לדברים איומים ונוראים.. לא יהי חלקנו עימם לעולם, ככל שאנחנו..

כמובן

אמרה פה אילת שקד, רק לפני דקות אחדות, אבל מיכאל בן ארי כבר היה חבר כנסת

שלי יחימוביץ': תחזרי על השאלה, לא שמעתי אותה

אמרה פה אילת שקד, רק לפני דקות אחדות, מיכאל בן ארי, הרי כבר היה חבר כנסת

שלי יחימוביץ': נכון, ואת יודעת מה, כדי..

אז מה הופך אותו עכשיו לפסול?

שלי יחימוביץ': אז, בואי, אז אני אגיד לך שני דברים, אחד אישי, ואחד פוליטי. אני, חברה של חברי כנסת מכל המפלגות, באמת, ימין, שמאל, חרדים, וכן הלאה וכן הלאה, באמת, חברה במובן אישי אפילו, של ח"כים מכל המפלגות האלה. יש חבר כנסת אחד, שמעולם לא אמרתי לו שלום, וזה מיכאל בן ארי. כי יש דברים מעוררי פלצות, שאני לא מסוגלת בכלל להכיל

לחנין זועבי היית אומרת שלום, חברת הכנסת יחימוביץ'?

שלי יחימוביץ': אמ.. בקרירות, מידי פעם, והיא גם לא היתה כוס התה שלה

לזחאלקה, לזחאלקה היית אומרת שלום?

שלי יחימוביץ': אני חושבת ש.. אתה רוצה שאני אכנס לכל ההשוואה המופרכת הזאת?

לא, כי, כי, כי, השאלה, קודם כל,

שלי יחימוביץ': לא, אבל שאלתם אותי, רגע רגע,

עמדתך, עמדתך, עמדתך מכובדת בצד אחד..

שלי יחימוביץ': ברדוגו,

השאלה..

שלי יחימוביץ': לא, לא,

אוקיי

שלי יחימוביץ': שאלה אותי אילאיל על הרמה, על הרמה הפוליטית, על כך שבן ארי היה כבר חבר כנסת. העובדה שהוא הצליח.. שאדם גזען כמוהו, הצליח להשתחל לתוך מפלגה שהיא כן לגיטימית, היא מפלגה מאוד ימנית, לא לרוחי, אבל כן לגיטימית, ולא כהניסטית, לא הופכת את ההכשרה של המפלגה כולה "עוצמה יהודית" ללגיטימית. מדובר כאן בשתי חיות פוליטיות שונות, הרי גזענים קיצונים יכולים להשתחל למפלגה כזו או אחרת, אבל מפלגה שכל דמותה, כל רוחה, כל מעשיהם של אנשיה, כל הזיקה שלהם לכהנא, שכבר הוצא מחוץ לחוק..

באותו להט..

שלי יחימוביץ': זה כבר דבר שהוא קו אדום בעיני

חברת הכנסת יחימוביץ', באותו להט, את תטעני גם כן כדי להוציא, אה, גורמים מ.. מנגיד מ, מ.. מבל"ד, מהאיסלמית.. אה, אה, אה, מהזועבים, כפי שכינה אותם אה, בעבר יאיר לפיד, אה.. אה אה, באותו להט, את תבקשי, אה.. מה שמ.. מה, מה שנשמע הגיוני מצד ימין, האם הוא גם ישמע לך הגיוני, אה, מהצד השמאלי, של המפה הפוליטית?

שלי יחימוביץ': לא, ואני פוסלת מכל וכל את ההשוואה הזאת. אגב, חנין זועבי עשתה אה.. המשותפת והמפלגות שמרכיבות אותה, עשו עבודה קלה לטיעון הזה – הם פשוט פלטו מתוכם את חנין זועבי, כך שהזועביז לא יהיו יותר בכנסת, יהיו חבר כנסת ערבים, עם חלקם אני, חלקם, חלק מעמדותיהם מעוררות בי רתיעה מאוד מאוד גדולה, אבל עשרים אחוז מהציבור בישראל, אזרחים ערבים, שווי זכויות לכל דבר..

אבל גם המציביעים של עוצמה יהודית..

שלי יחימוביץ': וזכותם לבחור את נציגיהם

הם אזחרי ישראל, ו.. והם שווי זכויות, מה? ההשוואה לא במקומה, לפי טעמי

שלי יחימוביץ': אני יהודיה, ישראלית, ציונית, ואני מתעבת..

ז'תומרת מה שאני מוכנה לקבל בעם שלי, אני לא מוכ.. מה שאני מוכנה לקבל בעם אחר..

שלי יחימוביץ': בדיוק

אני לא מוכנה לקבל בעם שלי

שלי יחימוביץ': בדיוק

אוקיי

שלי יחימוביץ': בדיוק

תגידי,

שלי יחימוביץ': בדיוק, וכך אני אומרת, אני יש לי אחריות גדולה הרבה יותר, כולל רגשות עזים יותר, מטבע הדברים, בגלל ההיסטוריה המשפחתית שלי..

כן, תראי גם אריה דרעי אמר בגלל שיש לו.. אז לשיטתך, אותו דבר, אמר אריה דרעי, שיש לו יותר מן המשותף עם אה.. חבר הכנסת בן גביר, מאשר עם אה.. יאיר לפיד, אז ז'תומרת גם הוא בתוך, מאותו טיעון יהודי

שלי יחימוביץ': אבל אתה מראיין אותי עכשיו,

לא, מאותו טיעון יהודי

שלי יחימוביץ': כל השיחה הזאת, כל השיחה הזאת, מתחילתה ועד סופה, מתנהלת איתי,

אה הא

שלי יחימוביץ': שאני באה עם תפיסת עולם מסוימת, עם דעות מסוימות, ועם השקפה מסוימת,

אז רגע, ש..

שלי יחימוביץ': ואתה מראיין אותי,

שאלה אליך

שלי יחימוביץ': אז אני מדברת מתוך תפיסת עולמי, ולא מתוך תפיסת עולמו של אריה דרעי,

אבל..

שלי יחימוביץ': או של כל אחד אחר,

אבל..

שלי יחימוביץ': לכן אתם מראיינים אותי, מן הסתם

אני שמח שגם עזרתי, שאמרתי לך שבעם היהודי את מוכ.. לא מוכנה לקבל, בעם אחר לא אכפת לך, השאלה, תגידי..

שלי יחימוביץ': לא, לא, לא, לא, לא, לא, לא, לא, לא אמרתי שלא אכפת לי, אמרתי ש.. הנכונות שלי, לקבל בתוך עמי שלי, אה.. בתוך ארצי שלי, אה.. עמדות מהסוג הזה, אה.. היא הרבה יורת מדוקדקת ומוקפדת, מאשר לדבר עם אנשים בני לאום אחר, עם זהות אחרת, עם דעת אחרת, עם שייכות אחרת, כמו שאמרו מי שלחץ.. אמרו על אחמד טיבי, "הוא לחץ את ידו של ערפאת רב המרצחים". ערפאת היה אויב, ואנחנו לפעמים כורתים בריתות עם אויבים, ועושים איתם שלום,

לא, תמיד

שלי יחימוביץ': יכולה באותה מידה, גם להגיד, שמנחם בגין, לחץ את ידו של סאדאת, שהיה האויב הגדול ביותר של מדינת ישראל. יש פער מאוד גדול, בין שיח עם אויבים, לבין שיח פנימי, פוליטי, בתוך מדינה, שמבקשת להיות מוסרית, צודקת, ודמוקרטית, ובתוך השיח הזה, שכן, הוא שיח שלי, כיהודיה, ישראלית, ציונית, וכבעלת תפיסת שוויון..

רגע, אבל..

אנחנו רוצים..

יש לנו עוד..

להעביר אותך..

שתי שאלות..

לכמה..

שתי שאלות לא ארוכות..

כן, אז בוא..

הן פשוט לא ארוכות..

מה את אומרת..

שלי יחימוביץ': אה, סליחה, (צוחקת), אוקיי

שלי יחימוביץ', על הכוונה המסתמנת של השופט מלצר, לפסול את טל רוסו, בגלל שהוא היה אה.. בשירות מילואים בשנים האחרונות

לטובת העם והמדינה

שלי יחימוביץ': תראו, קודם כל אני ממש.. אני חייבת לומר שאני מסתייגת מעצם הסינון של שלוש שנים לקציני צה"ל. בשעתו - זה תמיד יוצא מבית המדרש של הליכוד אגב – בשעתו מי שיזם את החוק היה, שטייניץ. הם פחדו אז מדן חלוץ, שמה הוא יכנס למערכת הפוליטית, ויתרה מזה, הוא בא אלי, וניסה להכתים אותי על החוק הזה,

טל רוסו..

שלי יחימוביץ': יחד איתו כיוזמת

חברת הכנסת יחימוביץ', יש לנו מעט זמן, טל רוסו, ויש לנו עוד נושא

שלי יחימוביץ': אז, אני.. טל רוסו הוא אדם ראוי שמוסיף רבות לרשימת מפלגת העבודה. אני מקווה ומייחלת, שיעשה המעשה הנכון, ויותר לו להתמודד במסגרת הרשימה של מפלגת העבודה. כמובן שאני אכבד כל החלטה שיפוטית, אבל אני חושבת, שהדין הצדק וההיגיון, מחייבים לא להתייחס אל מי ששירת בשירות מילואים, כאילו הוא שירת בשירות קבע, לא לזה, אפילו לא לזה התכוון המחוקק,

תגידי..

שלי יחימוביץ': אם כי אולי הוא רצה

את הולכת אה.. כשאת רוכבת על אופניים ברחבי תל אביב, ואת שרה "איך שגלגל מסתובב לו"? ככה כשאת רואה את ניסנקורן, שהאשים אותם בחיפוש של סידור עבודה, מסדר לעצמו סידור עבודה כזה, ואפילו לא מתפטר, ואפילו מעביר את המקל ל.. אה.. שותפו חברו, עופר עיני מעביר אליו, והוא מעביר למישהו אחר.. והנה את אה.. רואה את זה פתאום איך שגלגל מתגלגל לו?

שלי יחימוביץ': תקשיב, זה אחד הדברים הציניים ביותר שראיתי בפוליטיקה הישראלית, במערכת הבחירות בהסתדרות, הוא טען נגדי שאני מחפשת ג'וב, אני שכל חיי אני נלחמת על זכויות עובדים, שאני מחפשת ג'וב, והוא בא להישאר לתמיד, ואז כרת ברית עם אה.. עם אה.. אה.. עם כחלון, ואז כחלון נהיה לא שימושי בשבילו, כי הוא נחלש בסקרים, אז הוא רץ לגנץ, אבל הוא לא הודיע על כך שהוא חתם עם גנץ, אלא נשאר עוד איזה יום יומיים לפני ההודעה, כדי לערבב בתוך הפריימריס של מפלגת העבודה, ולנסות לחבל איתי חשובות, על זה..

את קוראת לו להתפטר כאן ועכשיו ולהסתדרות..

שלי יחימוביץ': בודאי, הרי..
 
לקיים.. לא, ואת קוראת להסתדרות לקיים בחירות חדשות?

שלי יחימוביץ': אה.. אני חושבת שמן הדין ומן הצדק שיהיו בחירות כלליות, ארציות, חדשות, ולא ב..

יפה

שלי יחימוביץ': בירושה של מלך ליורשו, שוב ושוב ושוב,

אמר גנץ..

שלי יחימוביץ': אנחנו חיים בעולם אחר, במדינה דמוקרטית

אמר גנץ, לא באתי לחפש מלוכה, אלא ממלכה. יאללה, יאללה

תודה,

שלי יחימוביץ': נכון

רבה של.. חברת הכנסת שלי יחימוביץ',

תודה

נחתום בזאת, תודה

שלי יחימוביץ': תודה, תודה, שלום שלום, ערב טוב