יחימוביץ: "זה לא מפתיע שסמוטריץ צועק על נשיאת בית המשפט העליון, כשנפתלי בנט משווה בין חמאס לבין בג"צ כאילו בג"צ היו האיוב הגדול של מדינת ישראל, זה מסוכן מאד לדמוקרטיה."

14 במרץ, 2019
האזינו:

כאן ב"חצי היום" עם ליאת רגב ברשת ב':

על דוח המבקר בנושא תחבורה ציבורית ועל החוצפה ועזות המצח של סמוטריץ בדיון בבית המשפט העליון 

שלום ליאת צהריים טובים,

ליאת אני רוצה להתייחס בקצרה לדיווח האחרון ששמענו כאן על מה שמתרחש בבית המשפט. אני רוצה להתייחס לחוצפה ולעזות המצח של בצלאל סמוטריץ כשהוא צועק לעבר נשיאת בית המשפט העליון: "כבדי את הכנסת". יש כאן עוד עליית מדרגה במתקפה, בזלזול במוסד הזה, שהוא מוסד דמוקרטי ראשון במעלה בחשיבותו במדינת ישראל. וזה לא מפתיע שסמוטריץ' בא לבית המשפט וצועק על נשיאת בית המשפט העליון כשנפתלי בנט שאמור להיות ממוקם שמאלה ממנו על פי איזה סולם חדש מעוות לחלוטין משווה בין החמאס לבין בג"צ ומבטיח להיות חזק מול שניהם. כאילו בג"צ היה האויב הגדול והמר של מדינת ישראל כמו המרים שבאויבנו, כמו ארגון טרור. וזה מסוכן מאד לדמוקרטיה.

ראשית אני אתייחס לחוצפה ולעזות המצח בהיכל בית המשפט ואני חושבת שצריך לכבד שופטים נקודה כי אחרת לא יהיה דין ולא משפט במדינת ישראל. אבל לסוגיית הרב קובע, אני חושבת שכבר בכיתה ג' מלמדים שלא רק הרב קובע יש גם זכויות למיעוט. דמוקרטיה לא מורכבת רק מכך שאנשים הולכים לקלפי ובוחרים את נציגיהם, זה שבוחרים בהם זה לא נותן להם אור ירוק לעשות ככל העולה על רוחם. להחליט החלטות מופרעות לעבור עבירות פליליות. לא. כדי לייצר את האיזון הזה בין היום הדמוקרטי שבו אנחנו הולכים ובוחרים את שליחנו לכנסת ולממשלה קיימים גם מוסדות שתפקידם להציב תמרור כשעוברים על החוק.

זה דבר כל כך בסיסי, אני מוצאת את עצמי מסבירה את האלף בית שכל ילד אמור לדעת אותו. מישהו מעלה על הדעת שבזה שאנחנו הולכים לקלפי ובוחרים אותי למשל כחברת כנסת מישהו נותן לי אור ירוק להחליט החלטות פרועות שפוגעות בבני אדם? לעבור על החוק, להיות עבריינית לקחת שוחד? ברור שלא. בשביל זה יש איזון בדמוקרטיה של המוסדות הממלכתיים האלה. שבלעדיהם בדיוק כמו בלי בחירות דמוקרטיות אין דמוקרטיה.

 

על דוח המבקר בנושא תחבורה ציבורית

טענות נואלות ושקריות אין בהן ולו בדל של אמת, אני מכירה את עבודתו של מבקר המדינה. את יודעת אומרים מבקר המדינה מתכוונים לכבוד השופט בדימוס יוסף שפירא, אבל מדובר במוסד עם חטיבות עם אנשי מקצוע הטובים ביותר שעושים עבודה מאד מאד קשה ומסורה. היתרון של המוסד הזה הוא שהוא לא כפוף לשום לו"ז פוליטי, הם מפרסמים את הדוחות ברגע שהם מוכנים ואנשי המקצוע מסיימים לעבוד עליהם ומקבלים את תגובות המבוקרים ומטמיעים אותן לתוך הדוח. זה הכל. כל כך ברור לי שאין שום קשר בין זה לבין הבחירות. מה לעשות שמבקר המדינה מבקר את המדינה ומי שמייצג את המדינה זה שרי הממשלה הם המבוקרים, שרי הממשלה ומשרדיהם. ומה לעשות שמטבע הדברים הממשלה היא המושא לביקורת מבקר המדינה לכן הוא מפרסם את הדוחות באופן רצוף. רק בשבוע שעבר אני כינסתי את הוועדה החסויה, ועדת המשנה של ועדת ביקורת המדינה כדי לאשר לפרסום שני דוחות של המבקר על עניינים בטחוניים. שגם יכולת להגיד מה פתאום עכשיו פשוט הסתיימה העבודה, באו ביקשו מאיתנו לחסות חלק מהחומרים ולחשוף חלק אחר, הם יתפרסמו ממש בקרוב לדעתי גם לפני הבחירות.

דוח ביקורת טבעו שיש בו ביקורת ולו אני שר התחבורה ישראל כץ, שאגב עשה גם דברים טובים במהלך כהונתו, וכן קרו כאן דברים טובים ולא צריך לקחת ממנו את זה. אמנם אני אופוזיציה אבל אי אפשר להתעלם מדברים כן חסרי תקדים שנעשו כאן. למשל המנהור שהוא באמת חסר תקדים בהיקפו.