יחימוביץ: "מלחמה בעזה לא תוביל לפתרון; רק מהלך מדיני נועז בשיתוף מדינות האזור המתונות יוביל לרגיעה"

27 במרץ, 2019
האזינו:

שלי התראיינה בתוכנית קלמן-ליברמן ברדיו כאן ב' (רשת ב') עם אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד.

 

הראיון המלא:

 

יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', מפלגת העבודה, שלום רב

שלי יחימוביץ': בוקר טוב אסף, בוקר טוב קלמן

קודם כל, איזה התיחסות שלך לדברים של שטייניץ אה.. של השר שטייניץ, אם יש לך?

שלי יחימוביץ': האמת היא שאני שומעת את דוברי הליכוד, והייתי כחולמת, אתמול גם שמעתי את אה.. את יריב לוין, והם מסבירים, שאין פתרון לטרור. אין פתרון לבעית עזה, ובעצם נגזר עלינו לחיות מסבב לסבב, ו.. ראש הממשלה נתניהו מנוסה ומתון, ואין טעם בפעולה קרקעית, ואני לא יודעת אם הדברים האלה הם כשמן בעצמותי, אה.. או לחילופין, אני תוהה, איפה כל ההבטחות למגר את החמאס? איפה המתקפות הברוטליות, תמיד על ממשלות שלא היו הן, שלא מסוגלות להתמודד עם סוגית החמאס ועם מה שמתרחש בעזה. ובאמת, זה, תראו..

שזאת שאלה נהדרת, באמת, אמיתית, אבל יש לה צד שני גם, ואה.. כי ביממה האחרונה, ולא רק, מהאגף שלך נקרא לזה, או האגף השמאלי של המפה הפוליטית, יש איזה קריאות דיו מלחמה, ואת לפני כמה ימים אמ.. הערת על זה, בטוויטר וכתבת "אודה לחברי בגוש, אם יפסיקו להלהיט את הרוחות ולאתגר את ביבי מימין"

שלי יחימוביץ': לא רק לפני כמה ימים, גם אה.. אתמול, ואני מוכנה לעשות זאת שוב הבוקר אצלכם, אבל לפני שאני עושה את זה, אני רוצה לחלק את ה.. יש כאן שני נתיבים, הם שונים לחלוטין, אה.. ההתייחסות אליהם היא שונה לחלוטין. הנתיב המדיני, בנתיב המדיני, יש אפס מעשה, של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אגב, גם בדו"ח המבקר על צוק איתן, דו"ח המבקר שכולם מדברים בו עכשיו, אפרופו בני גנץ, הביקורת החריפה, הקטלנית, של מבקר המדינה, חושפת, שבמשך שנתיים, הקבינט המדיני ביטחוני, לא התכנס לדון על עניינים מדיניים, או על איזשהו פתרון אסטרטגי, כל מה שהקבינט המדיני-ביטחוני עושה, זה להתעסק במיקרו צבא, בעניינים מבצעיים, בעניינים צבאיים, כלומר הכל, הכל, הכל על הצבא, ובעזה, לא, יהיה, פתרון, צבאי, נקודה. לא יהיה. יש לנו צבא מצוין, הוא יודע לעשות דברים מדיניים, אם אגב הוא יקבל פקודה, הוא גם יכבוש את עזה, חס וחלילה כן?

אבל חברת הכנסת יחימוביץ'..

שלי יחימוביץ': שהדבר הזה יקרה

בפן הצבאי, את יכולה להחמיא לראש הממשלה?

שלי יחימוביץ': אז, אז..

על הזהירות שלו, על האחריות שלו, על העובדה שהוא מיישם את הציוץ שלך ואת הקריאות שלך, והוא לא שש אלי קרב

שלי יחימוביץ': לכן אני, לכן אני אומרת שיש כאן שני נתיבים. מראש, חוסר התוחלת, חוסר הפתרון, היעדר האסטרטגיה, היעדר איזשהו חזון מדיני, תביאו לי חזון מדיני ימני כן? אני לא אומרת שהחזון המדיני שלכם צריך להיות ברוח שלי יחימוביץ', או ברוח מפלגת העבודה, תביאו פתרון מדיני. תביאו איזושהי התנהלות, איזושהי אסטרטגיה שבה אתם מתנהלים, כי אין אסטרטגיה, זה החמאס פוגע, ואנחנו משיבים, ובזה זה נגמר, זה חידלון טוטאלי. עכשיו בתוך החידלון הטוטאלי, כן, אני אומרת, שהסלמה היום, חריפה מידי בעזה, יש לה, אך, ורק, תוצאות שליליות, וערב בחירות, זה נורא מפתה, להצטרף לימין הקיצוני, ולאתגר את נתניהו מימין, מה שהם, מה שתמיד קורה בכל סבב

מה שמוביל אותנו למפלגה שלך, וליושב ראש המפלגה שלך, אבי גבאי, שאומר ביולי 2017, ברדיו דרום, את הדברים האלה:

"כל עוד לא נבין, שאנחנו לא נמצאים בטרור, אלא במלחמה, אנחנו נמשיך אתה יודע, נכנסים קילומטר, חוזרים חצי קילומטר וכולי, זה לא העניין.. מבחינתי ברגע שיש הסלמה בעזה והחמרה משמעותית, צריך לכבוש את עזה ולגמור את העניין הזה"

לכבוש את עזה זה לא ה.. אמ-אמא של לאגף את נתניהו מימין?

שלי יחימוביץ': טוב, זה לא סתם שאתם מבינים.. מביאים הקלטה מקדמת 2017,

מיולי 2017

שלי יחימוביץ': מיולי 2017, כי הוא לא יגיד את הדברים האלה היום

כי מה קרה מאז?

שלי יחימוביץ': אני, אני לא מכירה, קודם כל אני א מכירה את ההקלטה הזאת, אני שומעת אותה פעם ראשונה, אבל אני מכירה היטב היטב את עמדתו, ו.. עמדתו היא, עמדת הפתרון המדיני, אה.. המעורבות של המדינות המתונות.. זאת עמדת מפלגת העבודה, הרי מה..

מה קרה לו מאז?

שלי יחימוביץ': אין לי מושג, אני לא אה.. אני לא הולכת כאן לפרשן את עמדותיו של אה.. יו"ר המפלגה שלי, אה.. לאורך השנים, אני כן אומרת, שאנחנו רואים את הדברים עין בעין, ויש לנו לא מעט שיחות על זה, וברור לו, וברור לי, וברור לטל רוסו, שהוא הרכש החדש שלנו, וברור לכל אחד מחברי במפלגת העבודה, שהפתרון בעזה, אינו צבאי, והכשל בצוק איתן היה, שהשקט שהוענק לנו אחריו, לא נוצל לאיזשהו מהלך, שהוא מהלך רוחבי יותר, כשיתוף הרשות הפלסטינית, כן, אותה רשות פלסטינית, שהממשלה שלנו, כל כך אוהבת לנאץ, אבל בזכותה, אמר כאן שטייניץ, לא היו פיגועי טרור בעת האחרונה, משמעותיים כן? בזכותה, בזכות השיתוף פעולה הביטחוני בינינו ובין הרשות הפלסטינית, מסוכלים מאוד פיגועים, הרשות הפלסטינית חייבת להיות חלק מההסדר

אבל הרשות הפלסטינית לא, לא רלוונטית כרגע לרצועת עזה, אה.. את זוכרת..

שלי יחימוביץ': כן רלוונטים!

את זוכרת איך הם עפו משם

שלי יחימוביץ': היא כן רלוונטית, היא לחלוטין רלוונטית. בהסדר כולל, יחד עם מצרים, יחד עם סעודיה, יחד עם האמירויות, יחד עם ירדן, יחד עם הקהיליה הבינלאומית, יחד עם הרשות הפלסטינית, אפשר להגיע להסדרה כוללת בעזה, אני לא מדברת על שלום עלי אדמות

מה? א, א, איך זה קורה? מה עושים? אומרים ליחיא סינוואר מה?

שלי יחימוביץ': זה, זה לא.. זה לא כל כך נלעג כמו שאתה עושה את זה, כי בעצם..

לא נלעג בכלל

שלי יחימוביץ': כי בעצם שעות אלה, ובעצם ימים אלה, יש עבודה מאוד מסיבית על מיני-הסדרה ברצועה. זה דבר שקורה עכשיו. יש עכשיו..

לא, זה עניין.. זה עניין טקטי,

שלי יחימוביץ': לא נכון

את מדברת על משהו אסטרטגי רחב הרבה יותר

שלי יחימוביץ': לא נכון זה לא עניין טקטי. כי מיני הסדרה עכשיו מושגת גם, בשיתוף פעולה של סעודיה, ובשיתוף פעולה של קטאר, ובשיתוף פעולה של אה.. של מצרים, שיתוף פעולה מאוד אינטנסיבי, מצרים כאן היא שחקן מאוד מאוד מרכזי. גם למיני-הסדרה, שאנחנו ממש עומדים בפתחה, ואני מקווה ומייחלת, שהיא תתבצע לפני הבחירות, ומצידי שנתניהו יקבל על זה אה.. כתר של כסף וזהב, כי זה באמת לא עניינים פוליטיים, למען השם. השילוב הזה, של בחירות בפתח, ושל ההסלמה בעזה, הוא שילוב קטלני! ואני ממש מפצירה, בכל חברי למערכת הפוליטית, לוותר על לקושש איזה רבע מנדט, ולהביא לרגיעה, שתמנע מאיתנו מלחמה.

אוקיי

שלי יחימוביץ': במלחמה אנשים נהרגים, מלחמה בעזה, לא תסייע לפתרון, חייבים כאן מהלך מדיני נועז. אני מקווה, שהמיני-הסדרה, תושג עכשיו, ושיתחלף השלטון אחרי הבחירות האלה, ואחרי הבחירות האלה אנחנו נדאג לאיזשהו הסדר, יותר רחב, יותר שפוי, ויותר כולל, שיאפשר גם ל.. לאנשים שם, לנשום, ו, ויכהה את העוקץ של ה.. של הרצון להילחם בנו ללא הירף

חברת הכנסת שלי יחימוביץ', יושבת ראש האופוזיציה, מפלגת העבודה, תודה רבה לך

שלי יחימוביץ': תודה רבה, שלום שלום