יחימוביץ: "מעריכה שתקום לבסוף ממשלה; נחרדת מכך שהמהומה היא על חוק הגיוס ולא על הפיכת הכנסת מקלט לעבריינים וחיסול הדמוק'"

27 במאי, 2019
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "בחצי היום," יומן הצהרים של רשת ב', בהגשת ליאת רגב, ודיברה על המשבר בשיחות להקמת הממשלה, ועל נסיונותיו של נתניהו להימלט ממשפט. 

להלן עיקרי הדברים:

עדיין לא התקבלה החלטה סופית כיצד נצביע על פיזור הכנסת, אבל אנחנו צריכים להצביע נגד. ועוד לפני שנכנסים לתרחישים: קראי את שפתיי – לא יהיו בחירות. אנחנו בעיצומו של ספין שמכלים עליו זמן ומאמצים רבים, אבל בסופו שך יום לא יהיו בחירות. אני מציעה לכולם להוציא את הרוח מהמפרשים ולא ליפול קרבן לספינים של נתניהו.

הסיכוי הגבוה ביותר הוא שימצא פתרון בין ליברמן לנתניהו והם יקימו יחד ממשלה, לצערי הרב. אני רוצה להביע זעזוע מכך שכל המהומה היא על חוק הגיוס, אבל כל השאר בסדר. בסדר שהולכים להחריב את שיטת השלטון הדמוקרטית שלנו, שהופכים את הכנסת למקלט לעבריינים, שנותנים לדרג הפוליטי לשלוט בדרג המשפטי, הפיכה חוקתית – הכל בסדר, אבל חוק הגיוס - עליו עושים את הדרמות הגדולות?! זה בלתי נתפס.

זו לא ביקורת רק נגד אביגדור ליברמן, אלא נגד כל חבר וחבר של הליכוד, שהייתה פעם מפלגה ממלכתית ציונית השומרת על שלטון החוק. כל אדם שנותן יד לעבריין לכאורה לייצר לעצמו בכנסת מקלט מהדין והחוק, ובו בזמן, לטובת העניין, מחרב את שלטון החוק – כל אדם כזה אשם בעיני. לו לא היה כאן עניין פוליטי הם היו מצביעים אחרת. הרי זה אנשים שבזמן אולמרט הם היו חסידי שלטון החוק. אז מה קרה מאז – כמו ששאלה היום נשיאת העליון חיות? מה קרה מאז שראש הממשלה דיבר על דיאלוג עם מערכת המשפט? מה שקרה זה שיש אדם אחד שרוצה בכל דרך לחרב את המדינה כדי למלט את עורו מאימת הדין.  

לכן כל ההתעסקות הזו בבחירות לכאורה מופרכת לחלוטין.

גם אם נתניהו לא יצליח במקרה להקים ממשלה – אסור לנו כאופוזיציה לשת"פ עם המזימה של פיזור הכנסת. עלינו לאפשר לנשיא רובי ריבלין להטיל את המלאכה על האדם שהוא ימצא לנכון שיכול להקים ממשלה. נתניהו הרי נסחט בגלל שהוא רוצה את אומה הגנה משפטית. אנחנו צריכים לאפשר את התרחיש הזה. אני מקווה שזה יהיה בני גנץ אבל אני לא מכתיבה לנשיא. אני מאמינה שיש לו סיכוי. זו ממשלה הגיונית כמה וכמה מממשלת ימין לאומני וגזעני שמחרבת את שלטון החוק.

אנחנו גם לא פוסלים את הליכוד באופן שורשי. מה שאמרנו זה שלא נשב עם אדם ששקוע בפלילים עד צוואר ונמצא תחת כתב אישום בכפוף לשימוע.

בנוגע לאביגדור ליברמן: אני לא פסיכולוגית ולא אחלק ציונים לא לחבריי ולא ליריביי. ליברמן הוא פוליטיקאי מאוד ציני, והוא יכול לשנות את עמדותיו במהירות רבה מאוד. הוא לא צריך עצות ממני. אני כן מחלקת ציון שלילי או אפילו מחוץ לסקאלת הציונים לכך שיש כ"כ הרבה משת"פים להרס שלטון החוק והפיכת הכנסת עיר מקלט לעבריינים. את נתניהו אני מבינה עוד איכשהו כעבריין לכאורה - כל עבריין היה רוצה חסינות; ולכן הסתירה בין העבריין לכאורה למי שעומד בראש המערכת היא חמורה ביותר ויש בה איום אמיתי על אופיה של מדינת ישראל ואני נחרדת מהעובדה שיש לה כ"כ הרבה משתפים.