יחימוביץ במליאת הכנסת על הקיצוץ הרוחבי לשנת 2017

23 בדצמבר, 2016

במליאת הכנסת על הקיצוץ רוחבי לשנת 2017 , 23 בדצמבר 2016, אתר פייסבוק.

הי זאת שלי, שיעור בכלכלה בתום שבוע התקציב. בואו נדבר על הרוצח השקט והקטלני מכולם: הקיצוץ הרוחבי. לא סקסי לדבר עליו, הוא חסר פנים ושם אבל הוא ענקי ומרושע, ויש לו השפעה ישירה על החיים שלכם. 

כמה מליארדים הוא גוזל מכם, איך הוא מרוקן לכם את הכיסים, מחולל עוני ופערים, ופוגע במדינה. אחרוג ממנהגי ואביא את הנאום המלא שלי במליאה השבוע על התקציב.

הנה טקסט וגם וידאו, לבחירתכם. אני יודעת שזה פוסט קצת תובעני, אבל חשוב לדעת. תתייחסו לזה כאל שיעור קצר בכלכלה. בהצלחה לאמיצים ושבת שלום.

גבירתי היושבת ראש, חברי חברי הכנסת. הרבה דברים יש לי לומר על התקציב, אבל בחרתי לייחד את 10 הדקות שיש לי לקיצוצים הרוחביים. 
כדי לא לעמוד כאן וסתם לדבר בעלמא, וכדי להביא נתונים מדויקים, עברתי בדרך לכאן בחדרו של מנהל ועדת הכספים, ידידי טמיר כהן, ויחד נברנו ברשימת הקיצוצים הרוחביים המלאה:
אוגוסט השנה – חצי מיליארד שקלים קיצוץ רוחבי. 
אוקטובר השנה –מליארד ומאתיים וחמישים מליון שקלים קיצוץ רוחבי.
דצמבר השנה – מליארד ושמונה מאות מליון שקלים קיצוץ רוחבי.
קיצוץ נוסף של מליארד ושמונה מאות מליון מחכה בועדת הכספים.
סך הכל, יקוצצו חמישה מליארד ושלוש מאות מליון שקלים מתקציב 2016. חמישה מליארד ושמונה מאות מליון שקלים!

ובנוסף, כמתאבן, שנדע איך זה ירגיש לנו בהמשך, הממשלה כבר אישרה קיצוץ של מליארד ושלוש מאות מליון שקלים שקלים נוספים לסיפתח של 2017.

האזנתי בעניין לנאום שנשא כאן שר האוצר משה כחלון. נאום התוכחה ליש עתיד בתשובה לביקורת שמתחתם עליו. אני חייבת לומר, חברי מיש עתיד, שהזדהיתי עם תוכן הנאום. 
הוא התגאה, ובצדק, בכמה דברים שעשה הוא כשר אוצר ולפיד לא עשה. למשל – העברה של 40 מיליון השקלים לטיפולי שיניים לילדים. זה באמת דבר נפלא. קשה לשאת את כאב השיניים של ילד עני, שידי הוריו אינה משגת להשיג לו טיפול נורמלי. או, הוזלה של 13% בתעריפי ביטוח הרכב. בוודאי שעל שכר הבכירים אני מפרגנת לו מכאן ועד להודעה חדשה ומברכת על אומץ הלב שלו מול הבנקאים.

שר האוצר כחלון הוא באמת אדם חברתי בכל רמ"ח אבריו. והוא לא היחיד בממשלה. כמוהו גם שר העבודה והרווחה חיים כץ, שר הבריאות יעקב ליצמן. אין ספק שהם עושים דברים טובים. 

אבל כל הדברים האלה פשוט נמחקים כשמגיע הקיצוץ הרוחבי! הם מאבדים את משמעותם. נבלעים כמו טיפה באוקיאנוס. 

ואם הם נבלעים, אז בטח שנבלעים כספים קואליציוניים מלוכלכים, שאנחנו אפילו לא יודעים לאן הם הולכים. 
דבר כזה עוד לא היה. נכון שתמיד ח"כים בועדת הכספים נהגו לסכם על סכומים קטנים שיעברו לעניינים נאצלים יקרים ללבם שאינם שנויים במחלוקת. אבל היה ברור לאיזה סעיף תקציבי ולאיזה מספר תקנה הכסף הולך. כאן זו פשוט חלוקת שלל עצום לח"כים. על עיוור. 

אז גם הדברים הרעים האלה, וגם הדברים הטובים, פשוט נמחקים כשבאים הקיצוצים הרוחביים.

קיצוץ רוחבי הוא קיצוץ טיפש, הוא קיצוץ עצל, הוא קיצוץ חסר אבחנה. למי שלא מבין: זו פשוט גיליוטינה עיוורת, שיורדת באיבחה אחת. 
קיצוץ עצום שנופל בבת אחת על כל המשרדים. בלי נסיון ולו הקל שבקלים לבדוק איפה אפשר לקצץ ואיפה לא. פשוט עורפים את הראש לכולם. 5.3 מיליארד שקלים. ברווחה, בבריאות, בחינוך, בביטחון הפנים. 
כל המיליונים הקטנים, הטובים והרעים, שגורדו פה ושם, חלקם בכוונה טובה באמת, פשוט נמחקים לעומת הקיצוץ הענק הזה. 

חשוב לדעת: בניגוד למה שנהוג לחשוב, קיצוץ רוחבי, שכאילו נעשה כדי "למלא את הקופה" מפאת איזה חסר מיידי, הוא לא חד פעמי. הוא נעשה בבסיס התקציב. זה מה שלא מבינים. הוא לא קורה רק פעם אחת כדי לממן X Y או Z דברים, נכונים או שגויים, הכרחיים או מיותרים. 
מצביעים עליו פעם אחת, אבל מרגע שהוא מוצבע ונעשה, הוא יחזור כל שנה בבסיס התקציב. ומעתה הקיצוצים הרוחביים שיבואו אחריו, יהיו קיצוץ של התקציב שכבר קוצץ, קיצוץ על קיצוץ. קיצוץ רוחבי אמנם כתוב פיחזור בכל שנה. הוא אמנם כתוב פעם אחת אבל אחר-כך הוא יחזור, הוא יורד מבסיס התקציב. 

ומה הוא עושה? הוא מקטין את המדינה. יכול להיות שיש אנשים שאומרים: אה, להקטין משרדי ממשלה? סבבה.
אז לא, זה לא מקטין "משרדי ממשלה". זה מקטין את המדינה. זה מקטין את שירותי הבסיס, שכל אדם זכאי להם מתוקף היותו אזרח במדינה הזאת, מתוקף העובדה שאנחנו משלמים מיסים למדינה כדי שתתפקד עבור כולם.

תזכרו את הקיצוץ הרוחבי. בפעם הבאה, כשיקרו כל מיני דברים, כאלה שעשויים להיראות כמו אסון טבע, כמו התפרצות הסלמונלה למשל – תזכרו שמעבדות בריאות הציבור מתייבשות בגלל אותם קיצוצים רוחביים, ומתקשות לפקח על הבריאות שלנו. תזכרו את ה-5.3 המיליארדים המעורפלים, הגדולים האלה, שאתם לא יודעים מה יש בהם. 

תזכרו את הקיצוץ הרוחבי בפעם הבאה, כשתצטרכו שוב לשלם ביטוח בריאות משלים ומושלם וכספים נוספים על תרופות, וזה בזמן שאתם משלמים כבר מס בריאות שיורד מהשכר. תזכרו את הקיצוצים הרוחביים האלה על משרד הבריאות. 

בפעם הבאה, כשתצטרכו לשלם תשלומי הורים לבתי הספר, תזכרו את הקיצוץ הרוחבי הזה. בגלל הקיצוצים האלה, בגלל הקטנת המדינה, אתם משלמים מכיסכם על מה שהייתם זכאים לו לפי דין.

תזכרו את הקיצוץ הרוחבי כשתראו משטרות פרטיות בשכונות העשירות, תזכרו שהמשטרה קורסת, ומי שיש לו כסף, יכול להחזיק משטרה פרטית בשכונה שלו ולחוש מוגן יותר.

תזכרו את הקיצוץ הרוחבי הזה טוב טוב אם יש לכם ילד עם לקות למידה במקרה הטוב, או על הספקטרום האוטיסטי במקרה היותר קשה. או ילד עם נכות. רק אתם יודעים איזה ים של כסף אתם צריכים להוציא מכסכם כדי לתת לילד שלכם מה שהוא צריך, מה שמגיע לו, והוא לא מקבל.

תזכרו את הקיצוץ הרוחבי כשאתם רואים את מענקי האיזון לרשויות המקומיות הכי חלשות נחתכים עכשיו. דימונה אופקים, נתיבות, רהט, עכו. כל הישובים החלשים ביותר, שמענקי האיזון נותנים להם קצת אוויר, כי אין להם מקור הכנסה מארנונה לעסקים כמו ישובים מבוססים – חוטפים בגלל הקיצוץ הרוחבי. תזכרו את הקיצוץ כשמושמד הכלי היחיד שיכול לייצר איזשהו שוויון בין ישובים חזקים לחלשים.

אמר לי אתמול ראש מועצת שבלי אום אל-גנם, נעים שיבלי: אני רועד מפחד שמישהו אצלי בישוב לא יקנה חס וחלילה איזה ג'יפ צ'ירוקי חדש, כי זה מעלה אותי מייד בסולם הסוציו אקונומי, מה שאומר מענק איזון מופחת. אני צריך את השקלים האלה את זה כדי לשרוד. ועכשיו הקיצוץ הזה מגיע.

מה משותף לכל הדוגמאות האלה, שהן בודדות מתוך אלפים? מה משותף לנזקי הקיצוץ הרוחבי? 
אנשים עשירים לא נפגעים מקיצוץ רוחבי. יש להם מספיק כסף להשלים בעצמם מה שחסר בחינוך, מה שחסר בבריאות, ועוד כהנה וכהנה. 
מעמד הביניים מרגיש גם מרגיש, והוא צריך לעבוד נורא-נורא קשה כדי להוציא מהכיס את מה שמגיע לו בדין. 
והעניים? העניים, לא יעזור כלום. הם פשוט לא יקבלו את מה שקוצץ. הם יקבלו חינוך פחות טוב, ובריאות פחות טובה, ורווחה לקויה. 

זהו בדיוק מנגנון העמקת הפערים, והוא מעשה ידי אדם. לא סתם אנחנו במקום הראשון ב-OECD בעוני ובפערים בין העניים והעשירים. תזכרו את הקיצוצים הרוחביים בפעם הבאה שיוצא לכם להיתקל בטבלאות האלה, שכאילו ירדו משמיים. הקיצוצים הרוחביים האלה הם מעשה ידי אדם. קשה להסביר את הנזק, כי מדובר בסכומים כל כך עצומים עד שזה בלתי מובן ובלתי מוחשי, אבל זה נזק קטסטרופלי.

ולסיום, אם אנחנו כבר זורקים מיליארדים באוויר. בביקור שלי היום בחדרו של טמיר בועדת הכספים גיליתי במקרה עוד משהו:

מתברר ששתי העברות תקציביות שוכבות להן בוועדת הכספים כדי לעבור לתקציב הביטחון. תקשיבו לסכומים: 1.8 מיליארד שקלים צריכים עכשיו להיות מועברים כהוצאה לתקציב הביטחון, ועוד 3.5 מיליארד שקלים בהרשאה להתחייב. שתיהן 
יעברו תוך ימים ספורים לתקציב הביטחון. 
על מה? על מו? לא יודעת. ואני חברה גם בוועדת חוץ וביטחון וגם בוועדת תקציב הביטחון. ואין לי מושג. עוד לא הצלחתי לברר. 
אבל תראו את הגודל של הסכומים האלה. באיזו קלות מועברים מיליארדים ממקום למקום, ובאיזה קושי ובאיזו קמצנות הם ניתנים לחלשים ולנזקקים ביותר. תודה רב