מאמר על הקטל בענף הבנייה ואחריותם הישירה של המנכ"לים של חברות הבנייה

13 ביולי, 2018

מאמר על  הקטל בענף הבנייה ואחריותם הישירה של המנכ"לים של חברות הבנייה

מיום 13.7.2018

 

הי איתמר דויטשר, מנכ"ל חברת אלקטרה בע"מ, זאת שלי. היום נהרג הפועל השביעי באחד מאתרי הבניה של החברה שאתה עומד בראשה. 

לפני חודש בדיוק התקשר אליך עיתונאי הארץ ניר גונטאז', לראיין אותך על נסיבות מותו של ההרוג הקודם ברשימה, הששי. דוד יגודייב ז"ל. הפנית אותו לדוברת שלך, שלא הבינה מה לעזאזל רוצים ממנה, ואף הוסיפה ברגישות: "זה לא מדגדג לי".

12 צווי בטיחות חמורים הוציא משרד העבודה נגד החברה שלך. שבעה הרוגים. האם גם לך זה לא מדגדג? האם אין לך אחריות, כלשהי, על תנאי הבטיחות המזעזעים שבהם אתה מעסיק עובדים?

בכתבה הזאת של ערן אזרן בדמרקר, בצילום היפה כל כך של הצלם ישראל הדרי, אתה לובש חליפה יקרה (שאתה בהחלט יכול להרשות לעצמך, כאחד משיאני השכר במשק), עונד שעון משובח, ומצטלם בגאווה על רקע מנוף באתר בניה שלך, כאילו היה המנוף תפאורה על סט צילום מושלם. 

אני תוהה אם זה המנוף שקרס הבוקר בתאונה הקטלנית, שהביאה למותו של עוד אדם, עובד כפיים, עני, שהיה קורבן להזנחה המתמשכת שלכם. 
שמו טרם פורסם, ושבת שחורה ירדה על משפחתו. לתמיד.

אני יודעת שכשתראה את הדברים האלה שאני כותבת לך (ואתה תראה), תתפלץ ותזעם על כך שאני פונה אליך אישית. הרי זו החברה, אותה ישות תאגידית רבת זרועות, ולא אתה. 

אז זהו, שלא. אתה שמייחצן את עצמך כאן, בתמונה היפה בדמרקר, הוא אותו אתה שאחראי על שלום האנשים המועסקים באתרי העבודה המצולמים מאחוריך.

חיי אדם הם קדושים ויקרים. יש לי תחושה, שמאומתת שוב ושוב, בכל צוו בטיחות, בכל הרוג, בכל פצוע – שאתה לא עושה את ההקשר הישיר בין תפקודך שלך כמנכ"ל ובין הקדושה הזאת. 

אולי כי ההרוגים כל כך שונים ורחוקים ממך? עולים מחבר העמים, ערבים, סינים, מזרחים. כולם עובדים בעבודה פיסית קשה ובשכר נמוך. 
אולי כי חיי אדם כה זולים, עד ש"לא כדאי" להשקיע באמצעים שישמרו על חייהם?

אז אלה שמות הנקטלים אצלכם, להשכלתך, בשנתיים האחרונות. באדיבות הדס תגרי הנפלאה, העומדת בחזית המאבק להפסקת הקטל:
דונג גוואן צ'ינג, אנדרי קידובסקי, מיכאל מיכאלוב ודוד יגודייב נהרגו אצלכם בהיותכם קבלן מבצע. סלימאן עלי פאייד ופועל מולדובי ששמו לא נודע נהרגו אצלכם בהיותכם יזמים. 

יהי זכרם ברוך.

מדוע לא הגבת עד עכשיו על התאונה הבוקר? מדוע לא הבעת צער? מדוע לא הודעתם כי החברה תעשה בדיקה פנימית משל עצמה, להפקת לקחים, כדי שמוות כזה לא יקרה בפעם השמינית? מדוע לא השתתפת בצערה של המשפחה? 

האם כחברה ציבורית תודיעו לבורסה על הקטל באתרים שלכם, תעדכנו את ציבור המשקיעים במספר צווי הבטיחות שקבלתם, ותזהירו ביושר שרשיונכם עלול להישלל?

אני יודעת שאתה בונה על רפיסות הרגולטורים. בישיבה כואבת ומרתיחה שקיימתי בשבוע שעבר בוועדה לענייני ביקורת המדינה שאני עומדת בראשה, הוזכרתם. 

שאלתי איך זה הגיוני ששום סנקציה עוד לא ננקטה נגדכם ונגד חברות דומות לכם. האשמתי את המשטרה, את הממונה על הבטיחות במשרד העבודה, ובעיקר את רשם הקבלנים שהם גוררים רגליים ופועלים באיטיות, שעה שההרג נמשך. 

אזלת היד הזאת תיפסק. תודיע לבורסה שהחברה בבעיה. שבת שלום, ותנחומי למשפחת ההרוג, ששמו, לצערי, טרם פורסם.

Image may contain: 1 person, standing and skyscraper