מאמר על מעצרו של הרב דוב חיון משום שערך חתונות קונסרבטיביות

19 ביולי, 2018

מאמר על מעצרו של הרב דוב חיון משום שערך חתונות קונסרבטיביות

מיום 19.7.2018

לפנות בוקר דפקו שוטרים על דלתו של הרב הקונסרבטיבי דוב חיון ועצרו אותו לחקירה משום שהוא עורך חופות מחוץ לרבנות. זה ארוע מזעזע ומפחיד. חציית קוו אדום. 
מקווה, מייחלת, ומבררת כעת - שמדובר בשגיאה חמורה אחת, ושהרבנות בחיפה תינזף קשות, ולא בפתיחת מסע מטורף של ציד עשרות אלפי זוגות שבחרו שלא להנשא ברבנות, ובמי שהשיאו אותם.

כאן בתמונה חמש תמונות מחתונות שבהן הזוגות *בחרו* שלא לעבור ברבנות. ברובן הייתי בעצמי, כאורחת. היה מקסים: אוריה ויאיא, אפרת ואיתמר, שירן ועמיחי, כרמל ועומר, פלג ואבשלום.

הבנתם את האבסורד? מבחינת המדינה, נישואים רפורמיים, או קונסרבטיבים, או כל נישואים אחרים שנעשים בהמוני הטקסים האלטרנטיביים היפים והמרגשים שמתקיימים כאן – הם לא נישואים בכלל, ואי אפשר לרשום את בני הזוג כנשואים. ומצד שני – הרבנות עוצרת את מי שלשיטתה בכלל לא חיתן!

3000 זוגות מתחתנים כל שנה בישראל שלא דרך הרבנות, ובאופן שהמדינה לא מכירה בהם כנשואים. כולם הוכרזו היום פושעים. הם ומי שחיתן אותם.

9000 זוגות נוספים נוסעים כל שנה להתחתן בנישואים אזרחיים בחו"ל. רובם המכריע זוגות הטרו, אשה וגבר, יהודים, בהם גם שומרי מצוות, שעושים זאת מתוך בחירה מודעת. מקצתם זוגות חד מיניים, או זוגות אחרים שמסיבות אחרות הרבנות לא מוכנה לחתן אותם ותאורטית הם נידונו באכזריות שלא להינשא לעולם.

אלה מספרים עצומים. יש כאן שתי מסקנות.

אחת - על הרבנות לערוך חשבון נפש מדוע יותר ויותר זוגות יהודים בוחרים שלא לעבור דרכה.

שניה - האירוע הקשה היום מחדד את הצורך הדחוף, להנהיג כאן, לצד נישואים ברבנות - נישואים אזרחיים, לרבות כמובן נישואים של בני אותו מין. זו חרפה שאנחנו המדינה המערבית היחידה בעולם כולו שאין בה נישואים אזרחיים.

 

— ‎with ‎‎‎‎Efrat Holtzman, ‎יאיא פינק‎‎, ‎Oria Caspi, ‎Itamar Yogev, ‎יאיר ניצני - Yair Nitzani‎‎‎‎, Peleg Ben Yehuda,Avs OffAmihai HaranNiv Ben YehudaOmer KalinskyCarmel Lurie‎ and Shiran Meir‎.‎

Image may contain: 11 people, people smiling, people standing, wedding and outdoor